fundraising

Obrazek użytkownika Andrzej Tatkowski
Blog

Mam nadzieję że ktoś spisuje Dzieje Żebractwa Polskiego i że uda mu się wyżebrać środki na wydanie tego fundamentalnego dzieła, które uzupełniane będzie cyklicznie publikowanymi suplementami zapewne przez wiele jeszcze lat.

Materiałów źródłowych do suplementów dostarcza codzienna prasa i audiowizualna obecnie wieść gminna, z której można się niejednego dowiedzieć już to o rozwoju teorii żebractwa w Polsce, już to o niektórych jej "realizacjach".

Teoria żebractwa rozwijana jest na poziomie spekulatywnym i na poziomie utylitarnym; jej elementy wykładane są zapewne na elitarnych kursach fundraisingu (żebractwa luksusowego), ale podstawową wiedzę czerpać może każdy wprost ze źródeł, nie ruszając się sprzed telewizora, gdy pojawia się na ekranie pan premier, pan wicepremier Pawlak, albo któryś z ministrów resortów dotowanych ze środków unijnych.

Upowszechnieniem tej wiedzy zajmują się bardzo kompetentni
dziennikarze, którzy tak ją pogłębiają i poszerzają, że staje się dobrem wspólnym : elementem bezdennej już oraz bezgranicznej zbiorowej mądrości milionów zwykłych Polaków.

Wczoraj przeżywaliśmy radosne uniesienia z powodu kolejnej
"realizacji", która wprawiła w euforię nawet najbardziej opanowanych sprawozdawców telewizyjnych, wydelegowanych do obsługi wizyty pana premiera. Podzielam w pewnej mierze te uczucia; perspektywa współpracy z krajem w którym kobiety nie mają prawa głosu wydaje mi się obiecująca a gdyby udało się uruchomić eksport naszych nadwyżek - podniecająca.

Żebractwo stosowane nie ogranicza się wszelako do technik znajdowania inwestorów (choćby katarskich), pozyskiwania środków na implementację czegoś tam, dotacji do, ulg na, kredytów bardzo długoterminowych albo innych darowizn; obejmuje w istocie również wymuszenia rozbójnicze oraz windykacje, elegancki lobbing i strajki, demonstracje i listy otwarte, a także petycje i zamachy.

W stosunkach międzynarodowych żebractwo stosowane staje się lub już się stało polską specjalnością o szerokim profilu, czego dowodzi czy niedawna korespondencja dyplomatyczna ministra Sikorskiego ze Stolicą Apostolską czy na przykład korespondencja Prokuratora Generalnego z inną, bliższą, nie apostolską, czy też rozmaite wyjazdy zagranicę takich osób publicznych, które ocierają się tam następnie o zdradę stanu.

Żebractwo stosowane do regulacji stosunków wewnętrznych w warunkach kryzysowych też rozwinęło się dynamicznie i jęło zagrażać innym regulatorom, nierzadko tak konstytucyjnym jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji a ponieważ jest ono uprawiane także przez amatorów nie mających koncesji na składanie dezyderatów, bardzo utrudnia tę regulację (nie mówiąc o deregulacji).

Niestety, rozwój praktyki wyprzedził postęp teorii i teraz
już cwałuje zbyt żywiołowo, a nie wszystko przecie da się wyżebrać.

Z zażenowaniem obserwuję wypieranie przez amatorskie ruchy
żebracze kadry profesjonalnych, rodzimych specjalistów : znawców i współtwórców teorii żebractwa, po mistrzowsku ją wdrażających do praktyki gospodarczej i społecznej w latach minionych, w różnych okresach dziejów żebractwa polskiego.

Trzeba je wiernie opisać, a co będzie dalej, zobaczymy.

Sam jestem ciekawy, kto o co będzie żebrał - i gdzie.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

No cóż. Przykucnęło by się pod jakimś gminnym kościółkiem lub choćby przydrożną kapliczką, podwinęło nogę w kolanie, że niby chroma, wzięło do drżącej ręki splamiony kapelusz lub puszkę po szprocie w leju, wzniosło do nieba błagalny wzrok a la cocker spaniel i żebrało..........ale honor nie pozwala.
Na szczęście są w Polsce ludzi nowocześni i jak nowoczesność nakazuje, pozbawieni czegoś tak anachronicznego jak honor. Klęcząc, wznoszą modły w naszym imieniu pod gmachem kościoła nowożytnego, jakom jest Altiero Spinelli lub Justus Lipsius i inne pomniejsze.
Chwała im za to. No może te puszki i kapelusze powinny załatać, bo dziurawe.

Pozdrawiam
lNIEPOPRAWNY INACZEJ

Vote up!
0
Vote down!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#248449