Fukushima - Kreml - Chiny - USA, a może nie ma się już czym przejmować ?

Obrazek użytkownika AdamDee
Świat

Wstrząsające doniesienia z teatru wyciszonej ostatnio katastrofy elektrowni atomowej w Japonii.

Sigma zaspała, ktoś musiał to opisać ; )

 

Zacznijmy od Kremla

 

Kreml, za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, został kilka dni temu wprawiony w osłupienie informacjami od rosyjskich dyplomatów. Twierdzą oni, że przedstawiciele Japonii naciskają na powrót do rozmów o Wyspach Kurylskich, ponieważ Japonia powoli staje w obliczu katastrofy humanitarnej spowodowanej zeszłoroczną tragedią.

 

Według rosyjskich informacji, kwestia wysp utraconych przez Japonię w wyniku II wojny światowej staje się dla Japończyków krytycznym problemem. Chodzi o potencjalną konieczność znalezienia bezpiecznych do zamieszkania dla ludzi miejsc, których to ludzi może być nawet około... 40 milionów.

Byłaby to praktycznie największa w historii ludzkości operacja migracji.

 

Chiny w grze

 

W toku rozmów z Rosjanami, Japończycy mieli rzekomo zadeklarować, że kwestia Wysp Kurylskich, priorytetowa dla Japonii, nie jest jedynym scenariuszem aranżowanym przez Tokio.

Opcja numer dwa zakłada porozumienie z Chinami, które od kilku lat metodycznie budują miasta, w których... nikt nie mieszka.

"Ghost cities" czyli "miasta widma" to metropolie zaprojektowane i wybudowane z myślą o zasiedleniu populacją rzędu 10 milionów na miasto. Rocznie w Chinach, powstaje około dziesięciu takich miast i nikt tak na prawdę nie wie po co. Dostępne w sieci filmy bądź zdjęcia satelitarne ukazują olbrzymie, nowoczesne miasta, na których ulicach... nie ma ludzi. Zlokalizowane są głównie w południowo-wschodniej części Chin kontynentalnych.

 

Specjaliści od gospodarki twierdzą, że jest to wynik osobliwego podejścia władz chińskich do polityki "pompowania" PKB. Pekin zarządził utrzymanie wysokiego PKB zatem każdy orze jak może, regiony i prowincje realizują wytyczne z typowo chińską skrupulatnością.

Że bez sensu ? Centralnie planowane ustroje tak mają, a przeciętnego Chińczyka nadal nie stać na własne lokum. Nie należą do rzadkości sytuacje, gdy młode małżeństwo na dorobku mieszka w jednej części Chin, ich dziecko z rodzicami jednego z nich w innej, co daje szansę na rodzinne spotkanie najwyżej raz do roku.

Chińczycy ponoć już zorientowali się, że centralne planowanie sobie, a matematyka sobie i powolutku stają przed groźbą wyprodukowania gigantycznej "bańki inwestycyjnej", która może mieć za nic dyrektywy Pekinu i pewnego dnia może po prostu pęknąć. Już teraz poziom spekulacji wywindował ceny wszelkich lokali w kosmos i mimo zwalającej z nóg podaży, ceny metra czegokolwiek są strawne jedynie dla bogatych obcokrajowców.

 

Zatem Chiny miały zaproponować japończykom zasiedlenie swoich "miast widm". To zapewne pociągałoby za sobą coś w rodzaju strategicznej unii, której rozmiar przyprawia o zawrót głowy nawet politologów i ekonomistów z wyobraźnią niezłego pisarza SF. Unia chińsko-japońska mogłaby stanowić potęgę gospodarczą większą niż amerykańska i europejska (włączając w to Rosję) razem wzięte. Dodatkowo dysponującą 200 milionową armią.

 

Trudno mi co prawda wyobrazić sobie, że Chiny z Japonią wejdą w idylliczną symbiozę, niemniej konieczny dla Japończyków kompromis tak czy inaczej może skończyć się źle.

Bo czy to będzie niewyobrażalna azjatycka hegemonia w niespotykanej dotąd skali, czy chińsko-japoński konflikt w bliskim sąsiedztwie Rosji, efekt końcowy może być tylko jeden. Świat stanie w obliczu przełomowych dla cywilizacji człowieka wydarzeń.

 

Fukushima - w czym problem ?

 

Jeśli telewizja i gazety o czymś nie piszą, nie znaczy, że tego nie ma.

Prawda niby prosta ale czy kto z nas wie co dzieje się z Fukushimą, która rok temu była na czołówkach gazet, kilka miesięcy później również, a ostatnio już wcale ? Czy to oznacza, że problem z japońską elektrownią zniszczoną przez tsunami przestał istnieć ?

Bynajmniej.

 

W zeszłym tygodniu, podobnie jak w Polsce, także i w USA trwały loty wynikające z porozumień "open skies" (otwarte niebo). Rosyjskie załogi patrolujące Pacyfik i zachodnie wybrzeże USA zarejestrowały podwyższone promieniowanie i miliony ton radioaktywnego śmiecia, które prądy oceaniczne roznoszą  na wschód od Japonii. Rewelacje rosyjskich obserwatorów potwierdził między innymi amerykański Instytut Oceanografii Woods Hole, a u wybrzeży Kalifornii naukowcy już odnajdują ślady skażenia radioaktywnego wodorostów, pochodzące z japońskich reaktorów.

 

Armia amerykańska ponoć już od jakiegoś czasu zajmuje się gromadzeniem rezerw tabletek niwelujących efekty radioaktywnych opadów. Amerykanie jak na razie ponoć śpią spokojnie ponieważ zadbano o to by zbytnio nie alarmować opinii publicznej.

 

Zaraz, zaraz... radioaktywnych opadów ?

A z czego ?

O tym dalej.

 

Jeśli ktoś myśli, że to co opisałem dotąd to efekt katastrofy sprzed roku, niestety musi teraz zostać wyprowadzony z błędu.

22 marca tego roku, były ambasador Japonii w Szwajcarii, Mitsuhei Murata na posiedzeniu Komisji Budżetowej japońskiego parlamentu, zwrócił uwagę na fatalny stan budynku reaktora numer 4.

W siedmiopiętrowym budynku reaktora, na trzecim i czwartym piętrze znajdują się baseny magazynowe zużytego paliwa nuklearnego. Jest tam tego 1535 prętów, co w przeliczeniu na wagę daje ok 460 ton paliwa nuklearnego.

Problem w tym, ze podczas trzęsienia ziemi i tsunami w zeszłym roku, budynek ten został poważnie uszkodzony. Między innymi stracił dach, a jego konstrukcja została poważnie naruszona. Główne zagrożenie to dalsze pęknięcia w konstrukcji, przeciek i opróżnienie basenów oraz groźba reakcji łańcuchowej zużytego paliwa, pozbawionego chłodzenia.

Zawalenie się budynku nr 4 pociągnęłoby za sobą także natychmiastowe zatrzymanie wszystkich sześciu wciąż pracujących reaktorów, oraz trudną do przewidzenia interakcję ze składowanymi 50 metrów dalej prętami paliwowymi w liczbie 6375 sztuk - jeśli powyższy przelicznik prętów na kilogramy jest stałą, to mówimy o masie materiałów rozszczepialnych na poziomie 1910 ton !

 

Nie wiem jak się ma waga tych materiałów do masy materiału rozszczepialnego w "Fat Manie", który eksplodował nad Nagasaki. W tej bombie było około 6,2 kg plutonu, z czego rozszczepiło się około kilograma, czyli 17% materiału spowodowało zniszczenie części miasta.

 

Zakładany przez japońskie władze czarny scenariusz na wypadek zawalenia się budynku nr 4 i zainicjowania reakcji łańcuchowej, obejmuje konieczność bezwzględnej i natychmiastowej ewakuacji aglomeracji tokijskiej, która zawiera się w liczbie ok. 35 milionów ludzi.

 

Moim zdaniem to by jednak nie był wcale czarny scenariusz - to by był jasny scenariusz.

Gdyby doszło do tego do czego może dojść, a mianowicie do reakcji łańcuchowej, to przy tej ilości zmagazynowanych odpadów i pełnowartościowych materiałów nuklearnych, czarny scenariusz miałby rozmiary o zdecydowanie globalnym zasięgu.

 

No i co Państwo na to ?

 

Źródła:

http://www.readersupportednews.org/news-section2/344-208/11006-russia-stunned-after-japanese-plan-to-evacuate-40-million-revealed

http://akiomatsumura.com/2012/04/682.html

http://latimesblogs.latimes.com/lanow/2012/04/calif-kelp-radioactivity-study.html

http://mainichi.jp/english/english/perspectives/news/20120402p2a00m0na002000c.html

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1339536/Ghost-towns-China-Satellite-images-cities-lying-completely-deserted.html

Brak głosów

Komentarze

Bardzo odkrywcze... to co, może na Księżyc? ;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#247507

Ja tam dziękuję, za mało zieleni. Choćby się waliło i paliło - zostaję ; )

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#247531

Co tam zieleń, przy tak absorbującej towarzyszce nie miałbyś czasu patrzeć przez okno. ;-DD

Vote up!
0
Vote down!
0
#247710

[quote=PP]Co tam zieleń, przy tak absorbującej towarzyszce nie miałbyś czasu patrzeć przez okno. ;-DD[/quote]

No tak.
Cały ja.
Nie pierwszy i zapewne nie ostatni raz w życiu, ale żadne to usprawiedliwienie.

Znowu nie odróżniłem "spuszczenia na drzewo" od zaproszenia ;)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#247770

Pas possible! Za bardzo Cię lubię... czytać. ;-)

Swoją drogą, kompletnie nie rozumiem, dlaczego na Twój, hmmm... widok momentalnie przychodzą mi do głowy włoskie i francuskie słówka. Czary jakieś czy coś... :D

Vote up!
0
Vote down!
0
#248269

Jestem zaszczycony, a jeśli chodzi o włoskie i francuskie... hmmm, częściowo kuchnia, częściowo klimat (szczególnie południa), tak, gdzieś to mi się miło kojarzy.
Ale żeby przeciekało przez klawiaturę i binarnymi strumieniami między słowami dawało się wyczytać - jestem w szoku ; )

Jeśli umknęło to Twojej uwadze:
http://niepoprawni.pl/blog/5913/film-psy-esbecka-propaganda#comment-287341

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#248570

Nie uwierzyłbyś, co przy odrobinie dobrej woli można wyczytać pomiędzy wierszami... ;)))

Rzeczywiście, umknęło mi, dziękuję - nie omieszkam się odnieść. ;-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#248666

Póła mi opadła na wieść ze w Chinach istnieją i powstają miasta widma a co do Fukushimy to nie łudziłem się ze problem zniknął a najgorsze nastąpi nie biorąc jednak pod uwagę tak czarnych scenariuszy.
Niestety na to już wpływu nie mamy.
Za to mamy wpływ na to co teraz się dzieje w Polsce!

Vote up!
0
Vote down!
0
#247521

Od znajomego wiem tylko że w Japonii dezinformacja była podobna jak w Polsce po Czernobylu.
W kazdym razie zostaję tu bo co innego mogłabym zrobić? Ale chciałabym wiedzieć, co sie dzieje.
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

Petronela

#247533

zawsze odbija się na globalnie. Przecież to całe nuklearne skażenie nie dotyczy tylko Fukushimy. To, co poszło w powietrze okrążyło cały Glob. To co zostało na ziemi poszło do wody i teraz zapaskudzone są wody oceaniczne i cała wodna fauna i flora. To nie jest bez znaczenia dla człowieka. Ktokolwiek myśli, że jego to nie dotyczy, po prostu myli się. To dotyczy nas wszystkich. Tak samo było po Czarnobylu. Niby nic u nas się nie działo, tylko po kilku latach jakoś zaczęła wzrastać liczba osób chorych na tarczycę. Oczywiście nie na terenie całej Polski tylko w tych rejonach, które zostały najbardziej skażone.
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#247611

Szpilko

Tu chyba można polegać jedynie na TYM Co nad nami.
Gdzieś w JEGO Słowie czyli w Biblii jest napisane :
.... Na początku BÓG ZNISZCZY tych, którzy niszczą Ziemię...
Amen

Ukłony

Vote up!
0
Vote down!
0
#247626

Szkoda mi tylko naszej planety, którą niszczą nieodpowiedzialni mieszkańcy. A mogłoby być tak pięknie!
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#247935

[quote=Szpilka]zawsze odbija się na globalnie. Przecież to całe nuklearne skażenie nie dotyczy tylko Fukushimy. To, co poszło w powietrze okrążyło cały Glob. To co zostało na ziemi poszło do wody i teraz zapaskudzone są wody oceaniczne i cała wodna fauna i flora. To nie jest bez znaczenia dla człowieka. Ktokolwiek myśli, że jego to nie dotyczy, po prostu myli się. To dotyczy nas wszystkich.[/quote]

Zgadzam się, jednak pozostaje kwestia skali. Co innego gdy w reaktorze jest około 200 prętów, co innego gdy prawie 7000. Nie wiem czy dajemy radę wyobrazić sobie różnice pomiędzy Czernobylem, a Fukushimą, w której niemal 2500 ton paliwa nuklearnego wymknęło się spod kontroli.
Czernobyl jakoś przeżywamy, czy Fukushima nie byłaby Armagedonem ?

[quote=Szpilka]Tak samo było po Czarnobylu. Niby nic u nas się nie działo, tylko po kilku latach jakoś zaczęła wzrastać liczba osób chorych na tarczycę. Oczywiście nie na terenie całej Polski tylko w tych rejonach, które zostały najbardziej skażone.[/quote]

Zgadza się. W moim najbliższym otoczeniu znam kilka osób, dziwnym trafem głównie kobiet, które mają te problemy. Żadna z nich nie mieszkała na terenach teoretycznie najbardziej skażonych po katastrofie.

Oczywiście oficjalnie, jedno z drugim nie ma najmniejszego związku.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#247769

Za elektrownią atomową w Polsce polecam ten artykuł !

 

Panu,Panie J........

Vote up!
0
Vote down!
0

kazikh

#247881