Stenogramy czy scenogramy?

Obrazek użytkownika SuperKasiołek
Blog

Ostatnio w mediach znowu dużo mówi się o stenogramach i wydawałoby się, że słowo niby nietrudne do wymówienia, a jednak. Kilka razy udało mi się usłyszeć zamiast „stenogram”„scenogram”.

Cóż z tego? – powie Czytelnik.

Nic. – odpowiadam. Tym bardziej, że szukając na stronie PWN-owskiego Słownika Języka Polskiego słowa „scenogram” uzyskuje się wynik: „Nie znaleziono haseł spełniających podany warunek.”

Nic – powtarzam. Zwykłe przejęzyczenie. I tyle. Gdyby nie jeden drobny szczegół.

W miarę upływu czasu, słuchania komentarzy do nich i poznawania kolejnych „odsłon stenogramów, czyli «zapisów stenograficznych tekstu mówionego», pochodzącego z kabiny samolotu Tu-154 coraz częściej można odnieść wrażenie, że te pierwsze wersje stają się – a może raczej były – scenogramami.

Dlaczego? – zapyta Czytelnik.

Odpowiedź będzie krótka: Bo okazuje się, że owe pierwsze stenogramy zaczynają mieć więcej wspólnego ze słowami scenografia(1) jak i scenopis(2) (jakby były przygotowane wcześniej niż doszło do katastrofy).

(1) «opracowanie plastycznej i architektonicznej oprawy widowiska, filmu itp.; też: oświetlenie, dekoracje, kostiumy i rekwizyty stanowiące taką oprawę»

(2) «plan realizacji filmu sporządzony na podstawie scenariusza przez reżysera i operatora, zawierający szczegółowy opis kolejnych ujęć».

(Skorzystano ze stron: http://sjp.pwn.pl/szukaj/scenogram; http://sjp.pwn.pl/szukaj/stenogram; http://sjp.pwn.pl/szukaj_poczatek/sceno)

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Jak uwiarygodnić kawałek tasmy? Ano pokazać w telewizorni,jak to ja wyjmują z zaczarowanej skrzyneczki, oklejonej PAPIEROWĄ taśmą z pięknymi, ale ROSYJSKIMI pieczątkami.A następnie rozmieniać na drobne nawet najbardziej nieprawdopodobne słowa, umieszczone pieczołowicie przez służby wcześniej na tej taśmie.
O źródło nietrudno.Przecież TEN samolot był w remoncie w Rosji.To Rosja nie byłaby sobą, gdyby nie zamontowała podsłuchów na pokładzie.A zapisy takiego podsłuchu- to przecież kopalnia słów do DOWOLNEGO ZMONTOWANIA.
A czasu na montaż daliśmy BARDZO WIELE.
Tak jak i dostatecznie dużo na oczyszczenie wraku z "aparatury".
Pozdrawiam myślących.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#75932

Proponuję "scenodram". Taki nowy gatunek na nowe, medialne czasy.
Pozdrawiam szeptem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#75975