I twoje pieniądze zostały wydane na zakup akcji Agory oraz TVN!

Obrazek użytkownika Wuj Mściwój
Notka

"Nawet ci Polacy, którzy życzą Agorze i TVN jak najszybszego bankructwa, kupili sobie w ubiegłym roku sporo akcji tych wielkich koncernów medialnych. Ściślej mówiąc, nie „kupili”, lecz „sfinansowali zakup”. Akcje w ich imieniu kupili bowiem zarządzający Otwartymi Funduszami Emerytalnymi, do których trafiają składki emerytalne Polaków. Jak się okazuje, znaczna część tych środków jest przeznaczana na podtrzymanie kursów giełdowych Agory oraz TVN. Obecnie niemal wszyscy przyszli polscy emeryci powinni się modlić o pomyślność dla tych koncernów, bo od ich dalszych losów zależy wysokość ich przyszłych emerytur.

Z opublikowanych kilka dni temu danych wynika, że Agora i TVN należą do ulubieńców osób kierujących Otwartymi Funduszami Emerytalnymi (coś mi się wydaje, że wielu z nich to typowe lemingi). W 2012 r. zaangażowanie OFE w akcjonariacie Agory wzrosło z 29,6 do 47,3 proc., natomiast w TVN z 18,4 do 29,7 proc. Sytuuje to je znacznie powyżej średniej kapitalizacji OFE w spółkach warszawskiego parkietu, która według danych Komisji Nadzoru Finansowego wynosi 12,3 proc.

Zaledwie kilka spółek giełdowych cieszy się większym uznaniem osób inwestujących składki emerytalne Polaków niż Agora. W mWIG40 (spółki o średniej kapitalizacji), do którego należy wydawca „Gazety Wyborczej”, są to Kęty i Amrest. W akcjonariacie Agory zaangażowanych jest 11 OFE. Największy udział mają PZU Złota Jesień OFE, który zwiększył w ubiegłym roku swe zaangażowanie do 17 proc. (wzrost aż o 258,6 proc. w porównaniu z 2011 r.) oraz ING OFE, który posiada 12,5 proc. (wzrost o 35,8 proc.). Akcje Agory kupowały również w ubiegłym takie OFE jak Pocztylion – udział 1,4 proc. w akcjonariacie (wzrost o 439,1 proc.) oraz Aegon – 2,9 proc. (wzrost o 68,6 proc.). Znaczącym udziałowcem Agory jest też AXA OFE, który ma 3,5 proc. jej akcji, ale ubiegłym roku nieco zmniejszył swój udział. (...)"

http://blogpress.pl/node/15608

Brak głosów

Komentarze

A z drugiej strony te debile chca sprzedac akcje orlenu i kghm zeby finansowac plan rozkradania polakow na wielkom skale, jakos sie mocno znaja na ekonomii te lemingi...

Vote up!
0
Vote down!
0
#412887