PiS przewiduje rozpad Unii

Obrazek użytkownika ciociababcia
Notka

Projekt KE dot. pogłębiania eurolandu oznacza rozpad UE – alarmuje PiS Domagają się ujawnienia stanowiska rządu w tej sprawie; chce też dyskusji dot. statusu naszego kraju w nowej strukturze.
KE zaproponowała nowy instrument budżetowy tylko dla państw strefy euro. Zgromadzone środki byłyby przeznaczane na wspieranie pilnych potrzeb, np. na rynku pracy w borykających się z kryzysem krajach euro landu. W przyszłości instrument ewoluowałby w centralny budżet euro strefy.
Na konferencji prasowej poseł Piotr Naimski powiedział, że plan jest rozłożony na kilka lat i ma prowadzić bez zmiany traktatów do unii bankowej, fiskalnej, a przede wszystkim do jeszcze ciągle nieokreślonej unii politycznej.
- Całość dokumentu i pomysłu politycznego skłania do tego żebyśmy się zastanowili nad kształtem Unii Europejskiej. Czemu służą, cząstkowe rozwiązania, proponowane głównie przez Komisję Europejską, zatwierdzane przez Radę Unii Europejskiej. Już teraz wiemy, że składają się na model który praktycznie powoduje że Unia Europejska, w której jesteśmy, będzie zupełnie inną Unią, do której wstępowaliśmy w 2004 roku – ostrzega poseł Piotr Naimski.
Status Polski w debacie na temat przyszłości UE przypomina status, jaki uzyskała wczoraj Palestyna w ONZ, czyli państwa obserwatora – powiedział poseł Krzysztof Szczerski, były wiceminister spraw zagranicznych. Dodał, że w tej sytuacji potrzebne jest, by rząd Donalda Tuska przedstawił jasne stanowisko w tej sprawie.
- Chcemy znać głos Polski w debacie o przyszłości Unii Europejskiej. Chcemy znać stanowisko rządu, jesteśmy gotowi tę debatę odbyć. Do takiej debaty zachęcamy, takiej debaty oczekujemy. Są dwa bardzo konkretne pytania, które stawiamy w dyskusji. Po pierwsze, czy nie jest tak, że defensywny fatalizm polityki europejskiej rządu wynika z tego, że rząd chce zapędzić Polskę do strefy euro. Chce postawić Polaków przed takim wyborem, żeby go de facto nie było. Po drugie stawiam pytanie, czy nadal obowiązuje nas traktat, który obowiązywał do wejścia do tej strefy? Wydaje mi się, że w 2004 roku Polacy nie wydawali zgody na to żeby wejść do federacyjnej, fiskalnej Unii jaką proponuje dziś prezydent Barosso - komentuje poseł Krzysztof Szczerski.
Po zapoznaniu się ze stanowiskiem rządu PiS zorganizuje debatę ekspertów ws. UE.
RIRM

http://www.radiomaryja.pl/informacje/pis-przewiduje-rozpad-unii/

Brak głosów

Komentarze

Przyszłość Polski jest związana z surowcem, którego zasoby są na Śląsku - z węglem. Jest on podstawą polskiej energetyki z udziałem przekraczającym 90 proc. – podkreślił szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak podczas kolejnej debaty z cyku „Alternatywa - PiS”.

- Aby utrzymać zdolności wydobywcze, potrzebne są inwestycje w górnictwie. Bez nich w perspektywie najbliższych 10 lat swój żywot zakończy 10 kopalń – podkreślił były wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski.

Debata "Energia i bezpieczeństwo" zorganizowana przez Prawo i Sprawiedliwość odbyła się dziś w zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, 320 m pod ziemią, która należy do największych atrakcji turystycznych woj. śląskiego. To kolejna z serii eksperckich debat PiS. Poprzednie były poświęcone m.in. służbie zdrowia, polskiej wsi, ekonomii, a także rynkowi pracy.

Były wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski przypomniał, że węgiel jest dziś podstawą polskiej energetyki, jednak - jak mówił - aby utrzymać zdolności wydobywcze, potrzebne są inwestycje w górnictwie. Bez nich - jak oszacował - w perspektywie najbliższych 10 lat swój żywot zakończy 10 kopalń. Tchórzewski przypomniał ponadto, że w przyszłościzapotrzebowanie Polski na energię wzrośnie nawet o 70-80 proc., stąd potrzeba zapewnienia odpowiednich mocy w energetyce i zaopatrzenia jej w surowce. Poseł wskazał, że kwestie energetyczne będą priorytetem programu PiS.

Profesor Piotr Gliński, kandydat PiS na premiera rządu technicznego, wskazał, że program PiS w zakresie energetyki oparty jest na trzech filarach. Jest to bezpieczeństwo energetyczne Polski, niezależność kraju pod względem surowcowym, a także cele ekonomiczno-społeczne, czyli zapewnienie stabilnych miejsc pracy w tym sektorze oraz zapewnienie możliwie taniej energii gospodarce i obywatelom.

Gliński podkreślił, że te trzy aspekty muszą być realizowane jednocześnie. Wskazał, że niezbędne są koncentracja na własnych, krajowych surowcach: węglu, gazie konwencjonalnym i gazie łupkowym, a także dywersyfikacja źródeł energii. - Dopiero temu powinien być podporządkowany plan inwestycyjny, a nie odwrotnie - mówił kandydat PiS na premiera rządu technicznego. Potrzebny jest też - jak mówił - plan dotyczący połączeń energetycznych Polski z innymi krajami.

Były wicepremier Janusz Steinhoff wskazał, że polski sektor elektroenergetyczny jest w ok. 75 proc. zdekapitalizowany. Występują zapóźnienia w sferze wytwarzania energii oraz niska sprawność bloków energetycznych. Steinhoff ocenił, że wobec rosnącego zapotrzebowania na energię za ok. 4-5 lat (w zależności od tempa wzrostu gospodarczego) Polska może mieć problemy z ciągłością dostaw energii. Wskazał na potrzebę inwestycji w linie przesyłowe oraz restrukturyzacji energetyki, by zmniejszyć koszty jej działania. Skrytykował unijny pakiet klimatyczno-energetyczny w obecnej formie jako niekorzystny dla polskiej gospodarki.

W debacie biorą udział m.in. związkowcy: szef „Solidarności” Piotr Duda, szef regionu śląsko-dąbrowskiego tego związku Dominik Kolorz oraz szef Sekretariatu Górnictwa i Energetyki "Solidarności" Kazimierz Grajcarek, parlamentarzyści m.in. Krzysztof Tchórzewski, Grzegorz Tobiszowski, Beata Szydło, Izabela Kloc, a także m.in. byli ministrowie i wiceministrowie gospodarki: Janusz Steinhoff, Jerzy Markowski, Herbert Leopold Gabryś.

MM, PAP

http://www.naszdziennik.pl/ekonomia-gospodarka/16882,eksperci-o-weglu-i-gazie-lupkowym.html

*************************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#412543

Podpowiadam.
Polski rząd z tuskiem na czele podjął działania w celu eliminacji tego "problemu".
Zwija gospodarkę !!!

Poważnie.
Kolejne nudne spotkanie na którym mąż wytyka żonie przypalony obiad -

To ma być wizja i nowa ofensywa PiS-u?

Vote up!
0
Vote down!
0
#412546

Dzisiaj czytałam, że któraś z polskich firm zawarła umowę z firmą niemiecką - jaka taka dywersyfikacja.
Ale ja myślę, że trzeba czy nie - prąd, a może i gaz będą wyłączać.

Ale, ale... Zdradek gaz nam załatwia!!!
""USA rozważają teraz arcyważną decyzję, czy zacząć eksportować gaz łupkowy. To zmieniłoby światowy rynek gazu, a my jako kraj który już za kilkanaście miesięcy uruchomi swój terminal LNG, chcielibyśmy mieć ten gaz po jak najbardziej konkurencyjnej cenie” – powiedział w Waszyngtonie szef MSZ Radosław Sikorski".
http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/polska-bedzie-importowac-gaz-lupkowy
************************************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#412553

Że długo nie potrwa w swojej złożoności
Teraz widać ,że zaczyna się kolos kołysać
A potem runie i wszędzie będzie słychać
Łomot i czuć smród rozkładającej się padliny
Wtedy nikt tam nie przyjedzie w odwiedziny
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#412548