Niepoprawni.pl przystępują do akcji "Eure Vaeter Eure Muetter"

Obrazek użytkownika Redakcja
Ogłoszenie

Niepoprawni.pl obejmują patronatem medialnym akcję "Eure Vaeter Eure Muetter". Na początek - informacja organizatorów: Celem akcji jest artystyczna odpowiedź na film dokumentalny Unsere Muetter, unsere Vaetter.

Eure Vaeter, eure Muetter to artystyczny performance zainicjowany przez dwóch twórców Jakuba Szymczuka i Miłosza A. Lodowskiego. Jest adresowany do Polaków i społeczności międzynarodowej. W jej ramach zaproszeni artyści decydują się na zbiorowe działanie w postaci indywidualnych wypowiedzi artystycznych nt. faktycznego obrazu II wojny światowej i niemieckiej w nim roli. Tłem działania jest skandaliczny w wymiarze faktograficznym i wizerunkowym serial dokumentalny Unsere Muetter, unsere Vaeter wyprodukowany przez niemiecką telewizję publiczną ZDF, a zakupiony i pokazany w Polsce przez Telewizję Polską.

Na razie głównym miejscem akcji jest profil Facebookowy akcji, gdzie znaleźć można zdjęcia, muzykę i zapis pierwszych działań artystycznych. Wkrótce ruszy również strona internetowa. Przyłączając się do akcji znajdujemy się w dobrym towarzystwie, bowiem poparło ją już bardzo wiele pism, portali internetowych i środowisk.
https://www.facebook.com/eurevaetereuremuetter

*

List intencyjny organizatorów akcji
[quote]Kraków,
9 July 2013

Opis inicjatywy „Eure Vaeter, eure Muetter”

O inicjatywie

Eure Vaeter, eure Muetter to inicjatywa kreatywna adresowana do Polaków i społeczności międzynarodowej.
W jej ramach polscy artyści decydują się na zbiorowy performance w postaci indywidualnych wypowiedzi artystycznych nt. faktycznego obrazu II wojny światowej i niemieckiej w nim roli. Tłem działania jest skandaliczny w wymiarze faktograficznym i wizerunkowym serial dokumentalny Unsere Muetter, unsere Vaeter wyprodukowany przez niemiecką telewizję publiczną ZDF, a zakupiony i pokazany w Polsce przez Telewizję Polską.

W pierwszym etapie w ramach akcji pokazane zostaną prace grupy inicjatywnej. W czasie rozwoju akcji w internecie zaproszeni do wypowiedzi zostaną także inni twórcy. Wszystkie prace nadesłane w ramach działającej strony internetowej będą pokazane, o ile spełnią kryteria techniczne i prawne określone przez inicjatorów w regulaminie.

Cele

Celem inicjatywy jest szerzenie wiedzy historycznej nt. tragedii II wojny światowej w związku z niemieckimi przeinaczeniami i nadużyciami, a także ze szkodami dla wizerunku Polski i Polaków, wywołanymi przez wspomniany wyżej serial.

Wobec braku adekwatnej i skutecznej reakcji oficjalnych polskich czynników na szkalowanie dobrego imienia Polski, Polaków oraz polskich organizacji zbrojnych walczących z niemieckimi okupantami to właśnie inicjatywa oddolna o charakterze działań artystycznych ma szansę przeciwdziałać pogłębiającym się w świecie trendom do umniejszania roli polskich ofiar i heroizmu naszych przodków, których jesteśmy duchowymi spadkobiercami.

Nie ma i nie może być zgody na dalsze niuansowanie skali polskiego zaangażowania, oporu i przeciwdziałania skierowanych wobec zbrodniczych systemów totalitarnych XX wieku. Nie ma też zgody na dalsze umieszczanie Polaków w gronie wykonawców zbrodni lub współodpowiedzialnych za tragedię Holocaustu. Ciągłe deprecjonowanie naszego Narodu na każdym z wizerunkowych pól prowadzi do niepowetowanych strat w skali międzynarodowej.

Polska i Polacy jako zbiorowość ponieśli w wyniku II wojny światowej jedne z najcięższych strat osobowych, materialnych i kulturowych. Brak adekwatnych działań w kształtowaniu światowej wiedzy historycznej o tych faktach winien być natychmiast uzupełniony przez stosowne reakcje polskiego rządu. Nasza inicjatywa ma być jednym z elementów społecznej presji na odpowiednie wypełnianie i realizowanie celów przez organy naszego państwa.

Osoby inicjatywne

Osobami, które zainicjowały akcję są Jakub Szymczuk – nagradzany fotoreporter Tygodnika Gość Niedzielny oraz Miłosz Andrzej Lodowski -nagradzany designer, architekt, członek redakcji internetowej Tygodnika Do Rzeczy.

Dodatkowo w gronie artystów zaproszonych do udziału w akcji są dyrektorzy kreatywni polskich agencji reklamowych, artyści, malarze, twórcy komiksów, fotograficy, aktorzy i reżyserzy oraz projektanci z terenu całego kraju. W ramach rozwoju akcji liczymy na znaczny udział przedstawicieli polskiego świata artystycznego.

Czas trwania

Akcja ma trwać od 15 lipca 2013 (rocznica bitwy pod Grunwaldem) do końca września 2013, w miarę tworzenia prac czy wypowiedzi artystycznych rozszerzana będzie baza kreacji, tak by mogła stać się ona elementem poakcyjnej wystawy zbiorowej.

Środki

Głównym nośnikiem akcji będzie internet, tj. dedykowana strona internetowa ze wsparciem technologicznym w mediach społecznościowych. Głównym elementem funkcjonalnym będzie galeria wypowiedzi artystycznych twórców biorących udział w akcji (obrazy, grafiki, komiksy, zdjęcia, filmy, wywiady) wraz z ich biogramami. Elementem dodatkowym będzie dział In memoriam, w którym każdy z nas przedstawi listę osobowych strat naszych rodzin na skutek działań niemieckich okupantów. Każda z prac wykonywanych przez twórców będzie miała charakter umożliwiający reprodukcję lub publikację w formie wystawowej o charakterze trwałym. Wszystkie funkcje serwisu będą spięte z funkcjonalnościami społecznościowymi, a także z podstawowymi kanałami komunikacji społecznościowej akcji jakimi będą Facebook i Twitter. Dodatkowo każda z prac będzie opisana i opublikowana w serwisie Pinterest. Na bieżąco będziemy także reagowali na działania użytkowników i artystów włączających się w akcję podczas jej trwania. Informacje o przebiegu i zmianach serwisu będą przekazywane patronom medialnym i osobowym akcji.

Patronaty medialne i osobowe

W chwili obecnej poszerzamy bazę patronatów akcji i staramy się o wsparcie macierzystych redakcji autorów inicjatywy. Posiadamy już wsparcie Tygodnika Do Rzeczy, Miesięcznika Historia Do Rzeczy, Radia Wnet oraz licznych portali internetowych czy mediów środowiskowych takich jak Rebelya.pl, Kresy.pl, Kwartalniki Fronda, Pressje. Chcielibyśmy uzyskać wsparcie od Telewizji Republika, a także od Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wysoki patronat nad akcją przyjęło nasze ukochane Muzeum Powstania Warszawskiego, za co dziękujemy jego dyrektorowi panu Janowi Ołdakowskiemu. Mamy nadzieję na zainteresowanie akcją takich instytucji jak IPN, czy muzeów i placówek kulturalnych takich jak Muzeum Historii Polski, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie czy Muzeum na Majdanku. Dodatkowo wsparcie dla naszej inicjatywy ogłosił eurodeputowany prof. Ryszard Legutko. Praktycznie codziennie zgłaszają się nowe media, nowi artyści czy nowe instytucje czy osoby gotowe poprzeć akcję. W miarę rozwoju akcji liczymy na wsparcie branżowych stowarzyszeń i organizacji związanych z działaniami artystycznymi, czy też na wsparcie Światowego Związku Żołnierzy AK i Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, a także innych organizacji kombatanckich i patriotycznych. Będziemy się także starać o uzyskanie patronatów polskich deputowanych w Parlamencie Europejskim, tak by wystawa poakcyjna mogła znaleźć swoje miejsce w Parlamencie Europejskim i mogła być zaprezentowana tamże w celu uzyskania należytego efektu wizerunkowego. Nie zamykamy oczywiście listy potencjalnych patronatów dla czynników oficjalnych i życzymy na ich życzliwe wsparcie naszej inicjatywy w trosce o wspólne dobro jakim jest Rzeczypospolita Polska.

Finansowanie

Całość działań związanych z publikacją i przeprowadzeniem akcji w internecie zdecydowaliśmy się podjąć ze środków własnych. Jeśli w toku akcji znajdą się sponsorzy przedsięwzięcia chcielibyśmy ew. pozyskane środki przeznaczyć na stworzenie fizycznej wersji wystawy i wydanie broszur z nią związanych oraz inne działania związane z inicjatywą. Nie przewidujemy wynagrodzeń dla twórców i inicjatorów akcji. Całość naszych działań ma charakter społeczny.

Kontakt

Miłosz A. Lodowski m: 502 257 396 e: milosz@lodowski.eu

fb:
http://www.facebook.com/eurevaetereuremuetter

w:
http://www.eurevaetereuremuetter.eu [/quote]

Brak głosów

Komentarze

nie "jedne z najcięższych", a najcięższe.

Niemcom, Rosjanom, Europie i całemu Światu trzeba bez przerwy wbijać do łbów, że Polska przez całą II wojnę światową znajdowała się pod okupacją niemiecką i sowiecką. Na całym terytorium przedwojennej Polski w latach 1939-45 obowiązywały prawa dwóch totalitarnych państw: nazistowskiej III Rzeszy Hitlera i komunistycznego Związku Sowieckiego Stalina.

Dopiero na tym tle można osądzać czyny Polaków. Trzeba zatem zacząć od przestudiowania panującego wówczas prawa ww. państw. Polecam tę lekturę każdemu, kto chce dokonywać oceny postępowania Polaków w czasie II wojny światowej.

W wyniku nieludzkich praw narzuconych siłą obywatelom przedwojennej Polski 5,6-5,8 milona z nich straciło życie. Straty w ludności przekroczyły 16% i były stosunkowo największe ze wszystkich krajów uczestniczących w wojnie. To tylko zabici. Rannych było więcej.

W obliczu tragedii zgotowanej ludności II Rzeczypospolitej przez zbrodniczych okupantów, przytaczanie kolejnych liczb świadczących o poniesionych stratach materialnych wydaje mi się zbędne...

Vote up!
0
Vote down!
0
#370728

O przepraszam... Wg. niektórych, zwłaszcza dominujących obecnie kierunków myślowych, tylko 50% z tego, to byli ludzie. Czyli straty wynoszą wtedy trochę mniej i nie ma już, że były "stosunkowo największe".

Vote up!
0
Vote down!
0
#370744

 Co to za dziwolag, ten artystyczny performance. Co Wy wyprawiacie z polskim jezykiem ?

Vote up!
0
Vote down!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#370816