Nudny film – Holland „W ciemności”

Obrazek użytkownika Tomasz Sokolewicz
Kultura

Agnieszka Holland talentem ani urodą nie grzeszy, ale posiada wręcz niezwykły talent – trafia w swojej twórczości niezwykle trafnie w polityczne zapotrzebowanie Moskwy.
Gdy Adam Michnik wysyłał rozpaczliwe listy do I Sekretarzy Partii Komunistycznych Europy Zachodniej a władza ludowa już wprawdzie bez Józefa Kępy, a jeszcze oficjalnie bez Jacka Kuronia przygotowywała nigdy nie osądzony Stan Wojenny wytworzyła Pani Reżyser film oparty na powieści Andrzeja Struga poświęcony zohydzaniu ruchu solidarystycznego. Symboliczna scena gwałtu popełnionego przez rewolucjonistę na bezbronnej kobiecie nie doczekała się wprawdzie wielu interpretacji, ale dzięki ideologicznej poprawności była pokazywana w kinach i telewizji PRL „na okrągło”.
Gdy „umarł” błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko artystka jako pierwsza tak wizualizowała oficjalną wersję jego śmierci, tak aby nikt nie mógł mieć wątpliwości, że winny kary nie uniknął. Dzis moglibyśmy śmiało obwołać Agnieszkę Holland anodiną polskiego kina.

Gdy wymiar sprawiedliwości zaczął być toczony przez świadków historii w stronę pociągnięcia do odpowiedzialności założyciela i współtwórcy polskich Gułagów Salomona Morela http://pl.wikipedia.org/wiki/Salomon_Morel bezbłędna intuicja Agnieszki Holland nakazała jej przedstawić dzieciństwo ubeka i jego samego, jako miłego i inteligentnego chłopca.
Bestia Morel umarł w Izraelu do końca swoich dni spokojnie pobierając emeryturę z Polski.
Film Holland był pokazywany w Izraelu, a sam morderca Morel uzyskał szansę zaprezentowania siebie jako ofiary antysemityzmu. Nie można wykluczyć, że to właśnie z tego powodu rząd Izraela nie przekazał Morela polskim władzom, gdy dziwnym zbiegiem okoliczności śledztwo w sprawie polskiego Gułagu pozwalało postawić Morelowi zarzuty, a sam Morel udał się do Izraela na emigrację. Na emigracji Morel „dorabiał” sobie jako świadek historii przy okazji prezentowania filmu „Europa, Europa” w izraelskich szkołach. Dzieki Holland Bestia uzyskał szansę powiedzenia swojego zdania na temat Polski izraelskiej dzieciarni. Co biedne dzieci usłyszały od mordercy Morela na temat Polski, jak myślicie?

Punktualnie w roku 2012, gdy po raz pierwszy w Polsce i na Ukrainie mają odbyć się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej startuje nowy film Agnieszki Holland na stary temat antysemityzmu. Tym razem bohaterem negatywnym są Ukraińcy – postacie diaboliczne psychopatycznie nienawidzące Żydów. Poza Ukraińcami Agnieszka Holland dzielnie polemizuje z Chrześćjanstwem i tradycyjnym obrazem drugiej wojny światowej. Dobrze wyglądający aktorzy toczą się na planie w czwartym roku wojny, sklepy są świetnie zaopatrzone: główny bohater troskliwie kupuje „swoim Żydom” pomarańcze, aby się nie przeziębili w sklepie przypominającym prlowski Pewex, ludzie nie przejmują się strzałami, nie mówiąc o głównym bohaterze, który bez cienia strachu, że może być obserwowany przez Gestapo przytula się do nóg powieszonego w ulicznej egzekucji kolegi.
Film Holland ma znaczenie pedagogiczne. Pokazuje, że nauka „kłamstwa w samoobronie” czy „kłamstwa ratującego życie” powinna być prowadzona od najmłodszych lat i wtedy może dać pożądany efekt - mała dziewczynka dzięki pilnej nauce potrafi wywieźć w pole ukraińskiego prześladowcę i uratować żydowskich przyjaciół.
Poza tym: film jest nudny, aktorzy marni, fabuła znana. Trudno wysiedzieć ten film słuchając jednocześnie trzasków foteli wychodzącej widowni i głośnych ziewnięć tych, którzy postanowili raz zapłacony film oglądać do końca.
Zapotrzebowanie Moskwy na konflikt między Polakami a Ukraińcami po objęciu władzy przez Janukowycza i Tuska zdaje się nie słabnąć. ME Euro 2012 to idealny moment, aby Polaków i Ukraińców skłócić.

Bardzo przepraszam wszystkich Ukraińców za to, co o nich wychowana w neostalinowskiej tradycji „polska” reżyser opowiada. Przepraszam Ukraino! Trzymam kciuki za Klitschko nawet, jeśli nasza dzisiejsza walka nie skończy się naszym zwycięstwem.

Brak głosów

Komentarze

Mamy oto następny "autorytet" z racji urodzenia. Jak chce salun, Polka, patriotka, autorytet dla Polaków. Poczytajcie młodzi przyjaciele Polacy. Starsi też. Nie pozwólcie sobie robić sieczki z mózgu. To taka Szymborska, tylko "filmowa" Całość (uwaga! "antysemickie"!): http://jazon.polacy.eu.org/1848/agnieszka-holland-w-ciemnosci-/
Pozdrawiam Polaków!

Vote up!
0
Vote down!
0
#232113

pseudo talent - takie skrzyżowanie Q...y z mułem jak na ten przykład Holant w każdym kraju mogło by się wylęgnąć - to pomyłka i błąd genetyczny.

Vote up!
0
Vote down!
0

***** tvn.
Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".

#232115

 

Vote up!
0
Vote down!
0

***** tvn.
Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".

#232116

chyba wiem o czym będzie następny film - "Tajemnica Lesbos Mountain"; jego bohaterką będzie Safona, niepełnosprawna lesbijka o żydowskich korzeniach, mieszkanka pewnej greckiej wyspy pogrążonej w kryzysie

http://www.pomponik.pl/plotki/news-corka-holland-jest-lesbijka,nId,436921

Vote up!
0
Vote down!
0
#232135

"Agnieszka Holland talentem ani urodą nie grzeszy, ale posiada wręcz niezwykły talent – trafia w swojej twórczości niezwykle trafnie w polityczne zapotrzebowanie Moskwy."
Zgadzam się, że urodą nie grzeszy. Wydawało by się, że posiada ten "wręcz niezwykły talent..." Tylko, czy lot z wiatrem to talent? Czy płynięcie z prądem to "dar"?
Myslę, że raczej realizuje zlecenia, strzela, a salon kule nosi. Co do reszty - ciekawie i z sensem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#232148

Ciekawe spojrzenie na współczesną "twórczość" filmową, która powinna być "komercyjna" a jej "ambitny" temat aż stąd do Afryki śmierdzi czosnkiem. Bardzo trafne komentarze. Jednym słowem nic dodać, tylko cieszyć się, że ktoś jeszcze ma tyle nerwów i czasu, żeby ją oglądać, bo ja osobiście wolałbym spacer po kanałach w których jest znacznie mniejszy smród niż w jej POprawnej twórczości.
niezależny Poznań

Vote up!
0
Vote down!
0

niezależny Poznań

#232186

Odnoszę wrażenie, że raczej niektórych dzielnic Manhattanu oraz w ogóle tzw. narodówki międzynarodowej:)) A o ile można wyrazić opinię że kieruje się ona jakimiś względami etnicznymi, to odnoszę wrażenie, ze nie jest to etna rosyjska:))))

Vote up!
0
Vote down!
0
#232235

 .

Vote up!
0
Vote down!
0
#232237

ooone:

A.H. wyjatkowo perfidna kreatura ktorej jedynym descryptorem jest nienawisc do Polakow. Autorka najpodlejszego antypolskiego filmu "Angry Harvest". Nakrecila go jeszcze w 85 w... (gdzie indziej?) Niemczech Zachodnich. Oto Zydowka Roza z mezem wyskoczyli z pociagu, ale zgubili sie. Roza znajduje schronienie u polskiego katolickiego chlopa. Trzyma ja w piwnicy, powoli naklania do wspolzycia, niemal gwalci. Po pewnym czasie naraili mu kogos na zone, wiec Roze wyprowadzil do jakiejs drewutni oddalonej. W nowej sytuacji biedaczka powiesila sie.
Oto po wojnie, odwiedza go jej dawny maz, ktory przetrwal w partyzantce. Przynosi dobra nowine: wie, ze probowal ratowac jego zone i ze za to przynosi mu nadane odznaczenie, i jest wyraznie wdzieczny i serdecznie poruszony. Jakie tego przeslanie? Ze nawet ci nagrodzeni przez Izrael Polacy, to w rzeczywistosci wredne szuje.
I taka menda miala czelnosc kiedys powiedziec, ze "przeciez cos dla Polski (polskiego kina) zrobilam".

Vote up!
0
Vote down!
0

ooone

#232315