Red. Lis

Obrazek użytkownika Krispin
Humor i satyra

Czy to możliwe, żeby lis zapał-łał? Au! Au! – jak rzekłby Raf-Au! Zwierzęta już tak mają, że pał-łają. Rządzą... o pardon... nie, właściwie nie pardon. Rządzą. Tak, rządzą nimi emocje, choć czasem też żądzą pał-łają. Szczególnie kiedy są głodne. Wtedy niektóre pał-łają żądzą mordu. Mordu spożywczego. U ludzi też tak bywa. Pał-łają. Żądni krwi. Czasem jest to bardziej żądza władzy, a czasem tylko żądza pieniądza (śpiewała niegdyś o tym jedna celebrytka, kiedy jeszcze była piosenkarką). Zatracają się w tej żądzy i spalają (też śpiewał o tym jeden piosenkarz, autor kultowej „Piosenki młodych wioślarzy”, ale dziś wiosłuj w inną stronę), bo tak by chcieli mieć rząd dusz. A tylko pał-łają. Takie życie. Takie wybrali.

 

Pał-łał, a właściwie Pow-wow, czyli Pauau - to takie święto czerwonoskórych. W tradycji północnoamerykańskich Indian to zjazd plemienny (więcej Pał-łał pis-AU ja tut-AJ: Auuu! Wandale!). Ale... alle... alee... wcale nie trzeba być Indianinem, żeby być czerwonoskórym. Można być czerwonoskórym nie na zewnątrz, ale wewnątrz – od podszewki. Na zewnątrz biały, a w środku czerwony. Coś jak arbuz, tyle że to znacznie bardziej groźny (nie trzeba wcale pytać lekarza lub farmaceuty). Red. Lis to właśnie przykład doskonały. Kto pamięta wywiad sprzed lat z Jarosławem Kaczyńskim i wzrok red. Lisa, ten wie, o czym mowa. Pał-łał. Jak nic pał-łał. Nienawiścią. Czystą i gorącą nienawiścią. Ten typ już tak ma. Wątpię, czy tylko na widok Kaczora.

 

I oto nasz ukochany niezależny dziennikarz red. Lis znowu za-pał-łał. Tym razem gniewem. A gniew red. Lisa to nie przelewki. To coś niczym pióropusz ognia z paszczy bazyliszka (bo bazyliszek znany jest z zabijania oddechem... jeśli wzrokiem nie da rady). I ten pióropusz ognistego jadu podpalił całego Twittera, jak cholera. Red. Lis napisał był: 

 

„TVN  i TVN24 to sukcesy polskiej demokracji i wolnych mediów. Ich obrona, to obrona wolności słowa i demokracji. Dokładnie taka jest tu stawka”. (red. Lis, 9:29 AM. Jul 8 2021, na Ćwiąkalniku*) 

 

(*) Nie mylić Ćwiąkalnika z Ćwiąkalskim, choć w sumie tego, kto Ćwiąka na Ćwiąkalniku można nazwać Ćwiąkal... no dobra, mniejsza z tym. Aż 243 osoby to prze-Ćwiąkały dalej, 22 osoby ten Ćwiąk zacytowały, a niebotyczna liczba 2 tysięcy i 654 osób to polubiła. Jestem w szoku. A wy? A was? Was is das? Ależ red. Lisie, „taka jest tu stawka”! Dokładnie, to stawka większa niż życie. Dlatego zaraz odezwał się Węglarczyk (Bartosz, nie chłopak do noszenia węgla – to zabronione, nie wolno, be, wolno palić tylko ruskim gazem lub fosgenem), ostrzegając:

 

„Dziś idą po TVN. Jutro przyjdą po pozostałych” – wykrzyknął Wernitz... pardon Węglarczyk.

 

O rany! Jakbym słyszał Andrzeja Seweryna i jego dramatyczną interpretację wiersza, którego autorem jest pastor Martin Niemoeller, zamordowany przez niemieckich oprawców spod znaku SS. Ten sam Niemoeller, który wcześniej razem z innymi hodował żmiję na własnej piersi, który wcześniej pisał do kanclerza, na którego oddał głos w wyborach: ,,Pozdrawiamy naszego Führera, dziękując za męskie i jasne słowa, które wróciły Niemcom honor”. Potem pisał w nieco innym tonie: ,,Kiedy przyszli po Żydów - nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem”. Kim trzeba być, żeby zareagować na bezprawie? ,,Kiedy przyszli po komunistów - nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą”. Niemoeller nie był, ale recytujący te słowa Seweryn przeciwnie. Należał do walterowców, potocznie zwanych „czerwonym harcerstwem”, razem z Kuroniem, Michnikiem i Sewerynem... pardon, z Blumsztajnem. Może dlatego wciąż trzymają sztamę? Ponoć nadal kultywują „walterowskie cnoty” takie jak prawdomówność, uczciwość, odpowiedzialność i szacunek dla pracy (zwłaszcza fizycznej). Urabiają sobie ręce po łokcie, żeby nas wszystkich urobić. Wielka szkoda, że Hufiec Walterowski został rozwiązany, bo może Seweryn (Andrzej, nie Blumsztajn) z innej sceny by dziś do nas przemawiał. Kto wie.

 

,,Bądźmy z tymi, których prześladują. Bądźmy solidarni” – mówił Andrzej Seweryn. A do ober-esbeka Czesława Kiszczaka pisał swego czasu: ,,Wielce Szanowny Panie Premierze, Pragnę podziękować Panu z całego serca za Pana niezwykły list, który sprawił mi wiele radości. (...) Nie kryję również Szanowny Panie Premierze, że inny aspekt pana listu napełnił mnie radością i nadzieją”. Tak to sobie elyty pisały do siebie liściki. Miło było. Istny Wersal. Ja też napisałem do Andrzeja, wierszem: 7rin And row. Nie odpowiedział.

 

Ale wróćmy do red. Lisa, a właściwie do Węglarczyka i „Stawki większej niż życie”. W jednym z odcinków tego kultowego serialu niestrudzony Kloss demaskuje Gruppenführera Wolfa. WOLF okazuje się być... prawdziwym nadczłowiekiem, a dokładnie czterema ludźmi. Pierwsze litery ich nazwisk tworzyły nieistniejącego w rzeczywistości WOLFa. Od razu przypomniałem sobie, że kiedyś na Demotywatorach umieściłem na ten temat pewną grafikę (niestety na NP nie mogę umieszczać grafik, bo moje grafiki są tak słabe, że zaniżają poziom portalu). Pomyślałem sobie, że warto ją teraz przypomnieć. Wchodzę, a tu niespodzianka: ban: „użytkownik otrzymał bana za spam, propagandowy troll”. Za co konkretnie? Za umieszczenie tam demota z okładką tygodnika „Uwarzam Rze” z karykaturą Tuska i napisem „Ja, Donald Pinokio”. Mój tekst do demota: „PRZESZŁOŚĆ POWRACA”. Najlepsze jest jednak to: Ban wygasa 2995-03-13 o 15:49:57. Nie wiem, czy dożyję do 2995 roku, ale oni na pewno nie.

 

 

Jeśli dobrnąłeś do tego miejsca, to pewnie wiesz, że ten gniew red. Lisa i Węglarczyka (Bartosza) dotyczył projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa PiS. Gorący temat, nic więc dziwnego, że posypały się komentarze. Kamil Durczok... pardon, Dziubka, kumpel Węglarczyka z redakcji Onetu uważa, że „PiS chce zabić TVN”. Tak sobie czasem myślę, że niektórzy mają dziwną manię zdradzania swoich najskrytszych marzeń, projektując je na tych, których nie lubią. Jeśli Dziubka chciałby komuś dać w dziubka, to myśli, że każdy by tak chciał. Z kolei Wiesław Godzic, specjalista filmoznawstwa i medioznawstwa, biegły w teorii filmu, snuje wątki fabuły pod tytułem „takie prawo to byłaby ze strony rządzących skrajna głupota”. Dlaczego? Bo „strach pomyśleć, jak takie prawo zostałoby przyjęte w przestrzeni międzynarodowej”. Strach ma wielkie oczy? Oczy wiście.

 

W tym szacownym gronie oburzonych znalazło się też miejsce dla innego Tomasza – Terlikowskiego. Ten Tomasz – ponoć wierny, nie jak tamten – chciał, by w polskiej debacie było miejsce dla silnych, konserwatywnych mediów, jednak nie dlatego, że znikną z niej inne. To ciekawa koncepcja. Widać nie chodzi o to, żeby złapać kreta (czytaj: króliczka, jeśli wolisz) i się go pozbyć, ale o to, żeby go zwalczać. Wg Terlikowskiego nie lepiej jest odciąć jedną głowę hydrze, bo twierdzi, że... „to jest sprzeczne ze wszystkim, co przez lata robiłem”. Też mam wrażenie, że jest coraz więcej sytuacji, w których ten Tomasz robi rzeczy sprzeczne z tymi, które robił wcześniej (a do tych zaliczam jego stałe biadolenie w TVN-ie).

 

 

Jeden z komentatorów napisał: „Panie Terlikowski....? Pan dojrzewa! Jak tak dalej pójdzie, to ho, ho...!? Wyrośnie pan na prawdziwego mężczyznę!". I coś w tym jest. Tomek znalazł się w doborowym towarzystwie. Red. Lis również martwi się o przyszłość. W sumie słusznie. Na jego miejscu też byśmy się martwili. Tomek, drugi Tomek, Bartek, brakuje Gustlika i Janka... pardon, Janek jest. Jeśli zareaguje w tym samym stylu jak niedawno na ćwirk Beaty Szydło, kiedy napisał: „I fu**, Becia!” [autor: Jan Hartman], to będziemy wiedzieli, że załoga w komplecie. I Rudy ich pies.

 

Tymczasem przypomnę balladę, com ją red. Liskowi poświęcił:

 


BALLADA O CZERWONYM LISKU

Kiedyś red. Lisek siedział w piwnicy 
W swojej szacownej redakcji, szacownej redakcji
Aż tu wpadają dwaj obłudnicy
Hej, redaktorzy od akcji, od ostrych akcji

Zbaraniał Lisek, brew swoją spuścił,
Odsłonił kły, gdy ich zapytał 
- A was, pismaki, kto tutaj wpuścił?
Wstrząsał nim dreszcz, aż skowytał

Oni zaś cali oblani potem
Trzęsą się niczym osika, niczym osika
Jak ktoś, kto w głowę zaliczył młotem
Przez co po nocach wciąż sika, przez co wciąż sika

Tak się sprężamy, piszemy stale 
By Jarusiowi dokopać
Móc go już wreszcie utopić w kale
A kaczy reżim podkopać

Lecz mimo hejtu zmasowanego
Ktoś nasz wysiłek niweczy, wysiłek niweczy 
Wrzuca o PISie coś przychylnego
Docenia za dobre rzeczy, za dobre rzeczy

Tu Lisek pokazał jak jest władczy
- Nie martwcie się już, rodacy,
Szybko wcielimy mój plan zaradczy,
A teraz won! Jazda mi do pracy!

A gdy na kopach ich już wyrzucił
Raźno zeskoczył z fotela, zeskoczył z fotela
W kierunku żony Lisek się zwrócił
- Szlaban od dziś na Twittera!
Od dziś na Twittera,
Na Twittera masz szlaban... Ty!!

 

Andrzej Waligórski & Tadeusz Chyła in memoriam
31/08/2019
Z cyklu: WierSzydła Z Worka Innego, WiWi sekcja 18

 

drzewiej RymoWanne:
WiWi-16 - Powrót Tuska
WiWi-15 - Gorącego czerwca roku pamiętnego
WiWi-11 – Nie ma jak w Plat-formie
WiWi-04 - Kuglarka Jachira wciąż tyra 
WiWi-01 - Tuwim w tarapatach, Hartman w bamboszach

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.3 (głosów:8)

Komentarze

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Tezeusz został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Tezeusz

#1674400

Żeby aż "wyć z bólu"?

Wg SJP, "au", to:

1. «okrzyk wyrażający spontaniczną reakcję mówiącego na ból»

2. «dźwięk wydawany przez wyjące zwierzę»

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1674407

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Tezeusz został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Nie wyj, nie krzycz, nie lamentuj po prostu idż się i zasZczep na Covid 19, a wszystko wróci u ciebie do normy.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

Tezeusz

#1674416

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1674408

Podobny do ciebie

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

Tezeusz

#1674922

...i ze sobą rozmawiasz? Twój stan wymaga pomocy specjalisty. 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1674929

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1674921