Kopalnia Turów. Czyżby chodziło tylko o pieniądze?

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Świat

"W poniedziałek na spotkaniu czeskiego rządu zapadła decyzja o przeprowadzeniu negocjacji z Polakami w sprawie Kopalni Turów. Za rozmowy odpowiedzialni będą minister środowiska Richard Brabec i minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek. Jednocześnie rząd czeski polecił przedstawicielowi rządu ds. reprezentowania Czech przed TSUE, wiceszefowi MSZ Martinowi Smolce, by wystąpił o nałożenie na Polskę kary w wysokości pięciu milionów euro dziennie za to, że nie zaprzestała natychmiast wydobycia węgla brunatnego w kopalni, łamiąc tym samym nałożony przez TSUE środek tymczasowy. - Pozew powinien być złożony w najbliższych dniach - powiedział Brabec" [1].

 

Tym samym mamy do czynienia z ostrym konfliktem na linii Polska-Czechy. Nasz kraj nie może sobie pozwolić na zamknięcie tej kopalni, co niosłoby też  ewentualną konieczność zamknięcia pobliskiej elektrowni, która daje 7% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Innym wariantem jest... kupowanie przez nas węgla brunatnego właśnie z sąsiadujących kopalni czeskich lub niemieckich. 

 

Dziwię się rządowi czeskiemu. Nasza kopalnia jest atakowana przez niego za podobno ograniczanie dostępu wody pitnej dla mieszkańców Czech, co przez nasze władze jest negowane. Mało tego! Zadeklarowaliśmy, że jesteśmy w stanie zapłacić Czechom 40-45 mln Euro na inwestycyjne projekty ratujące ich źródła tejże wody. Zresztą sami już dokonaliśmy w tej sferze inwestycji własnych na około 17 mln zł, m.in. na ekrany przeciwfiltracyjne. 

 

W całym tym konflikcie do niedawna nie rozumiałem tak naprawdę o co chodzi Czechom, bo chyba każdy widzi, że ich wydumane zarzuty są li tylko jakimś pretekstem. Do czego? 

 

A może chodzi wyłącznie o pieniądze, bo - jak pisze Edyta Hołdyńska z portalu wpolityce.pl - "Zgodnie z wymaganiami prawa krajowego i unijnego, w procedurze oceny oddziaływania na środowisko uczestniczyli przedstawiciele krajów sąsiadujących, czyli Czech i Niemiec. Jak podaje BiznesAlert.pl, te niemieckie kopalnie przygraniczne także należą do czeskich właścicieli – oligarchów, którzy pośrednio wspierają protesty przeciw rozbudowie kopalni w Polsce. Dodatkowo w sprawę zaangażowane są polskie organizacje ekologiczne i czeski minister środowiska, wieloletni dyrektor w firmie czeskiego premiera, też oligarchy" [2]

 

Jeżeli faktycznie chodzi tylko o pieniądze jakichś oligarchów a do tego przyjaciół premiera Czech to też jestem pełny zdziwienia postawą rządu czeskiego. Kładą na szali całe porozumienie Grupy Wyszehradzkiej, co od zawsze chciały np. Niemcy uważające się egoistycznie za lidera i przywódcę UE. 

 

Trudno jednak dziwić się temu konfliktowi. Czechom jest o wiele bliżej do Niemiec niż do Polski. Zamknięcie kopalni Turów jest korzystne dla tych obydwu krajów a tragiczne dla Polski. 

 

Nie wiem jak potoczą się negocjacje z Czechami. Raczej jestem pesymistą. Już przecież premier M. Morawiecki ogłaszał, że się z Czechami dogadaliśmy. I co? A nico! Teraz chcą od nas 5 mln Euro za każdy dzień funkcjonowania kopalni Turów. 

 

Chyba jednak nasz rząd - w obecnej sytuacji, w której straciliśmy poparcie USA - winien ostro walczyć, nawet kosztem konfliktu z członkiem V4. Szkoda, ale "pepiczkom" teraz chyba uderza "woda sodowa" do głowy i powielają swoją przedwojenną służalczość wobec Niemiec a przy okazji wobec własnych oligarchów gospodarczych. 

 

[1] https://www.rp.pl/Polityka/210609614-Kopalnia-Turow-Czesi-zwroca-sie-do-TSUE-o-ukaranie-Polski-5-mln-euro-dziennie.html

[2] https://wpolityce.pl/polityka/554015-czeski-film-o-turowie-czy-zarobia-na-zamknieciu-kopalni

 

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 

http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 

kjahog@gmail.com

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.5 (głosów:12)

Komentarze

Odpowiedzią może być... brak lustracji w Czechach. Sprawdź życiorys obecnego premiera.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1672879

....swojej uwagi wyłącznie na Czechach straszliwie zawęża perspektywę.sytuacji.Nie jestem tak wnikliwym obserwatorem i analitykiem rzeczywistości politycznej,jak Szanowny Pan,ale chyba zgodzi się Pan ze mną,że Czesi to tylko podwykonawcy,bardziej lub mniej świadomi.Jeżeli mogę się pokusić o wyrokowanie w sprawie Turowa,to najprościej mówiąc jesteśmy w czarnej du..ie.Turów można traktować jako byt nieistniejący.To może nie nastąpi w przeciągu miesiąca,ale przypuszczam,że już zaczęto powolutku gotować żabę.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Dariusz

#1672891

Oczywiście, że tak i to w interesie przede wszystkim niemiecko-rosyjskim. Nord Stream 2 musi mieć odbiorców a Polska to przecież wielki rynek i zapotrzebowanie na energię ma bardzo duże. Ma Pan rację: Czesi sami by się nie pokusili o taki konflikt z Polską. Mają zaplecze w postaci Niemiec a teraz nawet i USA. Wylądowaliśmy jako Polska "z ręką w nocniku". Pozostaje nam jedynie jakis sojusz z Chinami w ramach budowy ich Nowego Jedwabnego Szlaku. Zobaczymy co ugra dla USA J. Biden w Turcji i miejmy nadzieję, że nie za bardzo się z nimi dogada, bowiem Turcja to też nasz potencjalny partner. Mamy bardzo trudną sytuację geopolityczną i winniśmy "grać" na przeczekanie J. Bidena. Czy nam się to uda? Nie wiem. Pozyjemy to zobaczymy.

Pzdr

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1672905

...,aby przeczekanie Bideta było procesem długotrwałym.Wiemy wszyscy,że to marionetka.Natomiast ci,którzy pociągają za sznurki są prawdziwym problemem ,a oni wyznają zasadę ,iż władzy raz zdobytej nigdy nie oddamy.Na powrót Trumpa ,moim zdaniem nie można liczyć,a Republikanie nie mają nikogo,kto mógłby go zastąpić.Wygląda na to ,że jedyna szansa to ....no właśnie.Co? Ma Szanowny Pan jakiś pomysł?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Dariusz

#1673017

El Salvador

Salwador – jako pierwsze państwo na świecie –

uznał Bitcoin za legalny środek płatniczy w tym kraju.

Swoje zaniepokojenie wyraził... Bank Światowy :))

https://www.bbc.com/news/world-latin-america-57398274

https://www.cnbc.com/2021/06/09/el-salvador-proposes-law-to-make-bitcoin-legal-tender.html

PRZEŚLIJ DALEJ, KOMU ZDOŁASZ

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1672893

Gdyby chodziło tylko o szkody górnicze to Czesi zwróciliby się bezpośrednio do polskiego rządu o rozwiązanie tego problemu.  Polska nie jest w stanie sama rozwiązać tego problemu. To jest gra polityczna o coś innego.. Wskazują na to jednoczesne problemy z rurą gazową w Danii, decyzja USA o zniesieniu sankcji na Rosję i wydarzenia polityczne w UE. Międzynarodówka lewacka "dogadała się". Jedynym rozwiązaniem wydaje się  POLEXIT....

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

RAK

#1672908

..musielibyśmy teraz zastanawiać się nad Polexit-em,gdybyśmy wcześniej w podskokach nie weszli do tego piekielnego kręgu.Obecnie Polexit dla wielu będzie brzmiał jak wyrok śmierci.

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Dariusz

#1673018

Środkowy palec

Masz jaja, czy tylko dom?

Masz do czynienia z kolejnym napadem kryminalistów z międzynarodowego Kartelu "Zielonego Ładu" oraz ich miejscowej ekspozytury.

Tym razem – wysługując się funkcjonariuszami okupacyjnej władzy – kryminaliści z międzynarodowego Kartelu "Zielonego Ładu" żądają podania im naszych osobistych informacji na potrzeby ich przestępczej działalności w Polsce.

Nie sugerując się kontekstem, proszę odpowiedzieć sobie na poniższe dwa pytania dotyczące analogicznej, hipotetycznej sytuacji.

Czy jeżeli na ulicy napada na Was zbir, żądając okazania zdjęcia Waszych bliskich, to z miejsca wyjmujesz z kieszeni fotografię rodzinną oraz wymieniacie imiona osób z fotografii, ich daty urodzenia, nazwy szkół, do których uczęszczają Wasze dzieci oraz z kim Wasze dzieci się przyjaźnią?

Czy jeżeli tego nie robicie, co zatem robicie w następnej kolejności?

Masz jaja – pokaż okupacyjnej władzy środkowy palec.

Nie masz jaj – możesz wkrótce nie mieć też ani domu, ani rodziny.

Kryminalista to nie ktoś, kto gwarantuje Ci święty spokój do końca życia, za jednorazowe udostępnienie mu Twojego portfela!

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/nowy-obowiazek-dla-milionow-polakow-wkrotce-rusza-spis-zrodel-ciepla/jbdb04x

PRZEŚLIJ DALEJ, KOMU ZDOŁASZ

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1672957