"Polski Ład" - ofensywa PiS-u a opozycja bezradna

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Kraj
W ostatnią sobotę PiS z rozmachem zaprezentował nowy, pocovidowy program społeczno-gospodarczy pod nazwą "Polski Ład", który w swych założeniach obejmuje wieloletni plan rewolucyjnych reform niemal w każdej dziedzinie funkcjonowania naszego państwa. Średni roczny koszt projektów zaproponowanych w Polskim Ładzie to 72,4 mld zł, a maksymalny koszt do 2030 r. ma wynieść 651,6 mld zł.
 
Premier Mateusz Morawiecki wymienił pięć obszarów, wokół których skupia się "Nowy Polski Ład": system ochrony zdrowia, podatki, emerytury, mieszkania i inwestycje. Z nich też wynika tzw. pięć fundamentów tegoż ładu:
 

Źródło: https://wpolityce.pl/polityka/551217-skala-furii-na-opozycji-swiadczy-o-potencjale-polskiego-ladu

 
Nie czas i miejsce, aby szczegółowo opisywać zaproponowane rozwiązania - w ostatnich dniach powiedziano o nich niemal już wszystko a opis propozycji można przejrzeć np. na portalu bankier.pl [1] czy też na stronach samej partii PiS [2] oraz na stronach poszczególnych ministerstw, jak np. Ministerstwa Finansów [3], gdzie wskazuje się między innymi na takie oto fakty:
 

Źródło: https://www.rp.pl/Polityka/305169960-Polski-Lad-rzadu-Morawieckiego-Nowe-porzadki-wladzy.html

 
Mimo wszystko warto jednak wskazać na ważny dla każdego z nas system podatkowy, gdzie wreszcie po wielu latach podniesiono kwotę wolną od podatku aż do 30 tys. zł dla wszystkich (z około 8 tys. zł, ale nie dla wszystkich) ale jednocześnie składka zdrowotna nie będzie mogła być odliczana od podatku. Wzrosnąć ma też II próg podatkowy. Zamiast ok. 85 tys. zł teraz ma to być 120 tys. zł. Oznacza to, że pracownicy zarabiający mniej niż 6 tys. zł na etacie zyskają najwięcej na reformie podatkowej w ramach "Nowego Ładu", czyli ok. 140 zł na rękę natomiast już zarabiający 15 tys. zł brutto stracą średnio ok. 164 zł. Kwota neutralna (nic nie tracisz, nic nie zyskujesz) to około 10-11 tys. zł brutto. Jak wynika z szacunków money.pl, Polski Ład pomoże w ten sposób ok. 70 proc. pracownikom [4].
 
Dodatkowo PiS ma zamiar dotrzeć z tym programem do wszystkich Polaków i niemal codziennie w najbliższych dniach będziemy mieli relacje ze spotkań przedstawicieli tej partii z mieszkańcami poszczególnych regionów Polski. I w czasie tych spotkań na pewno pojawi się prezentacja wielu rozwiązań i projektów, które w ramach "Polskiego Ładu" będą realizowane. Dziś dowiedzieliśmy się np., że powstanie - jako jedna z pięciu - Podkarpacka Dolina Wodorowa a Polska ma stać się za dekadę hubem wodorowym [5].
 
Jak widać PiS skutecznie narzucił temat narracji politycznej na najbliższe miesiące a nawet lata. Dyskutować się będzie o rozwiązaniach dla Polski w ramach "Nowego Ładu" a wszystko inne będzie odstawione na bok i nie brane w ogóle pod uwagę. Poprzez tą dyskusję w świadomości Polaków nastąpi przekonanie, że tylko PiS ma jakąkolwiek merytoryczną propozycję dla Polski i Polaków. W ten sposób totalna (totalitarna) opozycja została postawiona w narożniku i każdy dzień będzie przynosił jej kolejne nokdauny aż do ostatecznego posłania jej "na deski politycznego ringu". Mówię tu przede wszystkim o Koalicji Obywatelskiej (PO), która miota się na tym "ringu" tak chaotycznie, że aż karykaturalnie a jej trener B. Budka nie ma żadnej odpowiedzi na "ciosy" zadane obecnie przez PiS, co widać na spotkaniach jej liderów z Polakami [6]. Widać, że J. Kaczyński jest dalej skutecznym politykiem, bo - nawet oceniając tylko z punktu widzenia politycznego - prezentacja tak merytorycznego i spójnego wewnętrznie "Polskiego Ładu" właśnie teraz (w połowie kadencji) jest politycznym majstersztykiem.
 
Opozycja w postaci PO jest po prostu bezradna wobec zaprezentowanych w "Nowym Ładzie" propozycji PiS dla Polski i Polaków. Jej jedynym programem jest tylko odsunięcie za wszelką cenę PiS od władzy i zajęcie jej miejsca. Przez lata w opozycji nie wypracowali żadnego spójnego programu społeczno-politycznego a warto sobie przypomnieć jak to było za czasów, gdy to PiS był w opozycji. Wtedy odbywały się różne konferencje programowe PiS, które przygotowywały program dla naszego kraju w sytuacji, gdy zacznie kiedyś rządzić i jak już faktycznie zaczęli te rządy to byli do nich bardzo dobrze merytorycznie przygotowani. A PO przez te wszystkie lata w opozycji nic nie przygotowała oprócz sloganu "Jeb...ć PiS". A dziś na naszych oczach powoli chyli się ku upadkowi.
 
Oczywiście można się zżymać, że "Nowy Ład" nie rozdaje wszystkim i skupia się na pomocy dla najmniej lub średnio zarabiających, ale przecież np. 140 zł miesięcznie dla emeryta lub pracownika o dochodach do 6 tys. zł brutto ma inną wagę niż strata nawet 160 zł dla pracownika zarabiającego 15 tys. zł brutto. Wszystko należy oceniać biorąc pod uwagę jakieś punkty odniesienia a dla PiS tym punktem jest zwiększenie dobrobytu większości Polaków, w tym przypadku aż 70% z nas. A przecież program obejmuje jeszcze inne sfery, które składają się na merytorycznie spójny plan dla przyszłego rozwoju Polski.
 
Zobaczymy jak to wszystko zostanie przełożone na konkretne rozwiązania prawne (ustawy, uchwały, rozporządzenia), ale gdy się okaże, iż PiS oraz cała ZP będzie skutecznie wprowadzać w życie zaproponowane zmiany to uważam, że ma niemal pewną trzecią kadencję samodzielnego rządzenia i mimo, że mam wiele zastrzeżeń i je często artykułuję, to jednak dla Polski byłoby to bardzo dobrym rozwiązaniem - jedynym w obecnych uwarunkowaniach geopolitycznych.
 
 
 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com
Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.9 (głosów:15)

Komentarze

to szeroki program (i ciekawy w nowej polityce demograficznej), tylko że kwoty realnie pozostające w kieszeniach obywateli nadal "powalają" w porównaniu z dochodami innych europejczyków. Myślę przede wszystkim o tzw. klasie średniej. Więc nie ma sensu używać zbyt wielkich słów, bo nadal mamy wielkie zapóźnienia.

I ta potworna biurokracja.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1671415

Owszem, że najlepszym ilościowym miernikiem jest PKB per capita (PKB na głowę mieszkańca). Tutaj jesteśmy jeszcze daleko w tyle, ale przecież cały czas się to poprawia. Można mieć różne zastrzeżenia, ale nie można zaprzeczyć jednemu: dziś tylko PiS wykazuje jakąkolwiek merytoryczną inicjatywę w Polsce. Żadna inna partia nie ma takiego programu. I za to należy się PiS-owi pochwała. Zobaczymy jak to wyjdzie "w praniu".

Pzdr

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1671426

Zobaczymy jak to wyjdzie "w praniu".

No właśnie. Dotychczasowe przepierki nadal trącą komunistycznym brudem, i w tym jest zasadniczy szkopuł.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1671431

...ucieczką do przodu. Zobaczymy, jak daleko da się uciec i w jakiej kondycji będziemy po roku :) 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1671421

No zobaczymy, ale w sumie w zakresie tegoż Ładu można mieć niemal pewność, że będzie realizowany. Owszem może brakuje w nim propozycji ustrojowych (choćby w zakresie sądownictwa), ale te, które zaproponowano są w gestii rządzących a jak do tej pory PiS tego typu propozycje skutecznie realizował. 

Pzdr

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1671427

   Witaj! Przedsiębiorcy, też zarobią, bo bogatszy Kowalski, więcej zostawi w ich kieszeni. Podobnie, jak 500+. Zyskujemy tworząc zasobniejsze społeczeństwo na suwerenności, bo ograniczamy wpływy Niemiec i Rosji. Będą kwiczeć lobbyści obcych koncernów. Zresztą widać, jak się miota agentura obcego wpływu, czyli tzw. opozycja.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1671424

Faktycznie wzrost popytu efektywnego (zamożności Polaków) wpłynie na wzrost konsumpcji a to pośrednio wpłynie na zasoby finansowe biznesu. Dodatkowo mamy rewelacyjne dane dotyczące polskiego eksportu, co tylko udowadnia jaki potencjał tkwi w naszych firmach. Podaż musi nadążać za tym popytem a tym samym możemy się spodziewać dalszego spadku bezrobocia (dziś jest najniższe ze wszystkich krajów UE). Jedyny szkopuł to możliwość wzrostu inflacji, ale mamy polską złotówkę i dobrze zarządzane NBP, co daje nadzieję, iż z tym wzrostem inflacji też sobie poradzimy. 

Pzdr

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1671428

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Alpaka nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Bilans rozdawnictwa z tzw "opłatami" (czyt: nowymi podatkami) może wcale nie być korzystny dla przysłowiowego Kowalskiego.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3
#1671433

    Powiem przewrotnie, że przy tak małym bezrobociu, może nam zabraknąć rąk do pracy. Kuriozalnie, mamy odwrotność sytuacji rządów Tuska. Cieszę się, że jest wielka wola poprawienia niesprawiedliwości dziejowej dekad dla zdecydowanej większości społeczeństwa. Wielu "niewiernych Tomaszów" będzie negować i szukać dziury w całym, ale ja jestem spokojny o realizację tych założonych planów. Pozdrawiam!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1671435

Wdrożymy nowe narzędzie zwalczania wysp ciepła w miastach, realizowane w ramach projektu „Miasto z klimatem”, polegające na likwidacji betonu i asfaltu w centrach miast oraz nasadzaniu drzew, krzewów oraz tworzeniu mikro parków, zielonych ścian i dachów. Ustanowimy minimalny procentowy udział przestrzeni biologicznie czynnej w miastach (w tym także zielone dachy i trawniki z rzadko koszoną trawą).

Wyżej mam pozycję nr 2 zawartą na 104 stronie dokumentu "Polski Ład":
Dokument ma 132 strony i w niektórych miejscach jest zaskakująco szczegółowy Ta zwięzła fraza ze sto czwartej strony jest tego przykładem. Zauważmy przy okazji jak bolesnej dotyka sprawy wynikającej z postawy polskich samorządów, które "wiedzą lepiej" jak wydać społeczne pieniądze i bez żadnego namysłu zamieniają wnętrza naszych miast w betonowe pustynie.
Pobierz: [link] pdf 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

michael

#1671432

poprzez lejek pieniężny z Brukseli i cedzak na co co wydać. Zamiast zachwytów u mnie zero optymizmu: przekupstwo ku nieuniknionemu zglajszachtowaniu Polski i Polaków. Obiecanka zamożności w celu uśpienia rozpoznania o traceniu krok po kroku suwerenności. W tej sprawie - ustrojowej - cisza; ani mru-mru, choć przecież widać dookolną agresję na wolności ludzkie, nasze, obywatelskie, ale także te, polegające na naturalnym dziś prawie do korzystania ze świata. Mam głęboko gdzieś propozycję pełniejszej michy za cenę serwowanego mi już jawnie faszyzmu. Won!!!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

Zygmunt Korus

#1671434

Teraz wystarczy nie przeszkadzać towarzyszowi Butce, a poparcie spadnie do 5 procent, niech brną w utopię własnych wypowiedzi

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

------------------------------------------
Dotknij Panie mego serca i oczyść je.
Niech Twój Święty Duch ogarnie mnie.

#1671437

Uderzenie w klasę średnią wyższymi podatkami. Na reformie podatkowej straci każdy lepszy fachowiec budowlany, nie wspominając o kadrze inżynierskiej.

Będzie etatyzm, będzie korpo, ale nie będzie polskiej klasy średniej.

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3
#1671448

   Witam! Kadra inżynierska budowlana zajmuje się tym co teraz, czyli duże obiekty, bloki, hale itp. To jak traci? Natomiast powstanie setek tysięcy mniejszych domów da zatrudnienie tysiącom murarzy, dekarzy, hydraulików, tartaków itd. Chociaż sam jestem za opcją do 100m2 pochylając się za wielodzietną populacją społeczeństwa. Zyskają znacznie duże i średnie firmy produkujące materiały budowlane i wiele mały detalicznych z detalami wyposażenia domów. Branża elektroniczna, bo z założenia, nowy dom, nowe wyposażenie. Mamy cywilizacyjny skok dla młodego pokolenia rodzin, której podstawą dobrej egzystencji jest swoje nieskrępowane lokum. Czas wreszcie odejść od gnieżdżenia się młodych rodzin u rodziców, czy dziadków, czy drogi wynajem. To również istotnie wpłynie, na ograniczenie emigracji Polaków. To wspaniałe wyzwanie, jest przełomem i skokiem cywilizacyjnym nowych czasów naszego kraju. Czas na czyny, a nie malkontentyzm!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1671456

"Czas wreszcie odejść od gnieżdżenia się młodych rodzin u rodziców, czy dziadków, czy drogi wynajem. To również istotnie wpłynie, na ograniczenie emigracji Polaków. To wspaniałe wyzwanie, jest przełomem i skokiem cywilizacyjnym nowych czasów naszego kraju."

Polityka mieszkaniowa, pozwalająca coraz większej liczbie Polaków na posiadanie własnego mieszkania czy domu, to droga do bogacenia się Polaków.

Jest ona nie na rękę opozycji(patrz wypowiedzi Szymusia Płaczliwego czy Czaskosia, którzy uważają, że posiadanie własnego majątku przez Polaków, choćby w postaci własnego mieszkania czy domu , jest szkodliwe dla Polaków, bo lepsze byłoby, gdyby wszyscy Polacy żyli w wynajmowanych lokalach a bogacili się na wynajmie tylko "elity".

Trudno się dziwić tym opozycyjnym "elitom", bo przecież oni realizują interesy elit NWO, czyli elit globalnego komunizmu.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1671460

  Witaj! Elity boli zasobność Polaków. Jakie to namacalnie tendencyjne, im większy złodziej, tym ma więcej mieszkań na wynajem. Boją się, że ceny mieszkań spadną i jak tu żyć "elytom"...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1671465

...choć ta odpowiedź nie była chyba skierowana do mnie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1671470

  Tak, to miało być do 35stan. Ale, z rozpędu...Zresztą wszystkich nas ten temat interesuje.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1671476

Czyli niby co ? Mam teraz zażądać więcej za łazienkę ? Czy może wypruwać sobie żyły i robić 16 godzin dziennie ?

Jaki masz pomysł na utrzymanie moich obecnych zarobków na tym samym poziomie ?

I czy prosty fachowiec glazurnik na prawdę  musi w Polsce być tym obciążonym większymi podatkami ?Klasą średnią ?

Na prawdę ??

Czy na prawdę trzeba być tanin, niewykwalifikowanym robolem od niczego, za 15 - 20 zł. na godzinę, by system podatkowy był dla mnie w miarę neutralny ?

Do tego dąży rząd Morawieckiego ?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2
#1671503

Budowlańcy chyba nie stracą, bo zyskają znacznie przez kwotę wolną od podatku. Stracą urzędnicy najwyższego szczebla, może sędziowie, bo to są największe święte krowy budżetu.

Do tej pory najwyższe realne podatki "dochodowe płacili najubożsi. Bo jeśli za jednostkę wziąć miesięczne koszty utrzymania, które powinny być wolne od podatku, bo nie można przy otrzymywanej pensji 2000 zł mówić o jakimś dochodzie, skoro wszystko idzie na pokrycie kosztów życia, to najubożsi dostawali mniej niż 1 koszt utrzymania, a najbogatsi mieli tych dochodów kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt.

Planowana teraz kwota wolna od podatku ma wynieść 2500 zł miesięcznie, czyli 30 000 zł rocznie. Jest od dawna ok. 250 zł, co jest zbrodnią! Taką kwotę utrzymywali członkowie PO, SLD, PSL! 

PiS też powinien to dawno, czyli przed 5 laty to zmienić. Dobrze, że chce teraz i mam nadzieję, że to wejdzie!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Alina

#1671479

Tak w "Polskim Ładzie" jest wiele rozwiązań, na które oczekiwaliśmy przez lata. Kwota wolna była też objęta naszymi postulatami. Oczywiście można się doszukiwać w tym programie negatywnych rzeczy, ale czy ktoś, jakaś partia w Polsce, ma jakiś plan dla naszej Ojczyzny? Nie ma, niestety i to jest przykre, bo zawsze warto mieć alternatywę. Ale jaką alternatywę mogą stworzyć zdrajcy Polski z PO? Dla nich tylko stołki i władza i niszczenie Polski. Na to się nie godzę i dlatego jestem ostrożnym optymistą wobec zaproponowanych przez PiS rozwiązań. Przyszłość pokaże czy się myliłem, czy miałem rację. 

Pzdr

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1671481

Trzeba sobie powiedzieć jasno, że polityka PIS/ZP była możliwa, bo poniosła klęskę polityka resetu USA-Rosja i w interesie USA była budowa strefy buforowej w Europie Śr.Wsch. pomiędzy Rosją a Niemcami, podobnie do interesu USA po I WŚ.

Niemcy i Francja dążą do deamerykanizacji Europy, by tworzyć EURAZJĘ jako globalne mocarstwo zdolne do równorzędnej konkurencji z USA i Chinami.

Tylko naiwni wierzą w przyjaźnie pomiędzy państwami a zwłaszcza pomiędzy państwami o tak różnym potencjale jaki dzieli USA i Polskę. 

Tu odgrywa rolę tylko interes mocarstwa.

John J. Mearsheimer, amerykański politolog, twórca teorii realizmu ofensywnego, wykładowca nauk politycznych na uniwersytecie w Chicago, podczas jednego z wykładów powiedział, że Stany Zjednoczone – gdy realizują swoje interesy – potrafią być bezwzględne.

Zapytany co miał na myśli i by podał przykłady tej bezwzględności w realizacji swych interesów, podał przykład  dywanowych nalotów na niemieckie miasta i to nie na obiekty strategiczne jak obiekty militarne czy przemysłowe ale na tereny zamieszkałe przez ludność cywilną, by wywrzeć na niej przerażenie i  w których śmierć poniosły dziesiątki tysięcy cywili.

A także naloty na miasta japońskie.

Ja tą amerykańską zasadę bezwzględności widziałem i widzę w przebiegu wydarzeń z 10.04.2010 roku, gdy zdecydowali się na likwidację śp. Prezydenta i towarzyszącą mu elitę, gdy ta stanęła im na drodze realizacji polityki włączania Rosji w orbitę interesów USA/Zachodu(takie były cele polityki resetu USA-Rosja) jako sojusznika w konfrontacji z Chinami.

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1671490

  No chyba Ci umknęło, kto zaatakował Midway i czyim sojusznikiem była Japonia, jako państwo osi.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1671497

Tym bardziej należy dziś się martwić. J. Biden już daje zielone światło dla Nord Stream II dla Niemiec, w imię ich dobrych kontaktów. Więc przyjdzie czas i na Rosję, czyli nowy reset. 

Pzdr

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1671514

Pan Bury,Sławomir Nowak,Roman Giertych,geotermia.
Wygaszanie Polskiego górnictwa a dla odmiany w
Niemczech w regionie Nadrenia-Westwalia otwarto
wiosną 2020 roku elektrownie węglową budowaną ok.
15 lat.W miejscowości Datteln.
A kiedy spłacimy dług publiczny który już pod koniec
rządów platfusow wynosił ok.20.000 na głowę Polaka?
Z tarczy natomiast najwiecej skorzystali najsilniejsi
i najbogatsi.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

#1671473

jeśli elementem nowego ładu miały być przejęcia inwestycyjne lasów państwowych, to ten element na dziś wykruszył się z układanki. O dziwo, dzięki tym, do których mam wiele pretensji i zastrzeżeń. Zadziałało prawo psa ogrodnika? Nie wiem, ale z pozytywnym skutkiem.

"Sejmowe komisje odrzuciły kontrowersyjny projekt PiS dotyczący lasów"

Artykuł dostępny tutaj: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/sejmowe-komisje-odrzucily-kontrowersyjny-projekt-ustawy-o-lasach/28tdx6b,79cfc278

Na razie nie znajduję tych informacji na Interii czy na WP.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1671520

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1671574