Konfederatka Baru

Obrazek użytkownika jan patmo
Blog

 

 

 

Krucha rokokowa dama

w lustrzanym buduarze 

blichtr popudrowanego czaru

 

Waleczna polska białogłowa

Maria Amalia

konfederatka Baru

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:10)

Komentarze

Na zdjęciu nagrobek Marii Amalii z Bruhlów Mniszchowej (1736-1772) w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Dukli. Maria Amalia - córka wszechwładnego ministra Augusta III Sasa, Henryka Bruhla, była żoną Jerzego Augusta Wandalina Mniszcha, marszałka wielkiego nadwornego i starosty krakowskiego.

Przebudowany z wcześniejszego gotyckiego, kościół parafialny w Dukli jest prawdziwą perłą rokokowej architektury, (niedokończonym) mauzoleum jego fundatorów, w którego podziemiach spoczęły ich doczesne szczątki.  

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1670653

Autor "Dukli", Andrzej Stasiuk, uczyć by się mógł patriotyzmu od Marii Amalii, pochodzącej z rodziny cudzoziemskiej dopiero co osiadłej w Polsce - nie on zresztą jeden - tabuny takich uczniów z oślich ławek! 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1670669

Dzięki Janie żeś to wszukał i upowszechniasz w sieci. Takie postacie jak Maria Amalia z Bruhlów Mniszchowa (1737-1772) wznoszą ofiarą swojego życia ponadczasowy gmach Rzeczypospolitej i czynią go nieśmiertelnym. Dziękuję Janie i pozdrawiam b. serdecznie STRoch

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1670856

Jak bardzo swym bogactwem i różnorodnością kultury oraz duchem wolności przyciągała obcych Rzeczpospolita wielu narodów można zobaczyć na cmentarzach innych religii czy wyznań. Nie brakuje na nich grobów wielce zasłużonych Polaków, którzy Polskę kochali z całego serca i służyli Jej z całych sił. Naszym obowiązkiem jest o nich pamiętać i mówić (pisać).

Pozdrawiam Cię serdecznie, Sławku.

PS Podałem błędny rok urodzin Marii Amalii, urodziła się w 1736,a nie 1737 roku, drugie zaś imię jej męża to August, a nie Michał. 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1670860