MAŁY BIAŁY DOMEK [4]

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kraj

Kominek akumulacyjny

 

Kominek akumulacyjny (III generacji) to maksymalne wykorzystanie opału i uzyskanego ciepła, daleko większe niż w kominku standardowym, czy nawet z płaszczem wodnym. Pozwala na podziwianie widoku ognia płonącego w palenisku wkładu, a jednocześnie umożliwia znacznie efektywniejsze wykorzystanie ciepła. Dlatego niektórzy producenci kominków akumulacyjnych nazywają je też piecokominkami. W kominkach III generacji gorące spaliny z paleniska nie lecą od razu do komina, gdzie ich ciepło jest marnotrawione ale wędrują do wkładów akumulacyjnych z kanałami z materiału akumulującego ciepło. Dzięki temu ciepło uzyskane ze spalenia drewna jest magazynowane i potem powoli oddawane do wnętrza. Ciepło jest oddawane przez kilkanaście godzin, ponieważ nagrzana masa akumulacyjna oddaje je do wnętrza bardzo powoli. Nowoczesny kominek akumulacyjny może wystarczyć do ogrzewania całego domu.

Kominek akumulacyjny uzyskuje b. wysoką sprawność energetyczną, nawet na poziomie 80-90%. Najlepsze modele są certyfikowane jako polecane do domów energooszczędnych lub domów pasywnych. Jest też łatwiejszy w obsłudze, gdyż ma zwykle bardzo dużą komorę spalania, co pozwala na włożenie tam dużej porcji opału. Dzięki temu taki kominek można ładować na przykład tylko 1-3 razy dziennie i zachować ciągłość palenia. Przy takim sposobie wykorzystania opału spada jego zużycie, więc koszty ogrzewania domu są mniejsze. Kominek ten wymaga bowiem innej techniki palenia. Chodzi o to, żeby szybko osiągnąć wysoką temperaturę w komorze spalania, więc dostarcza się tam dużo powietrza. Dzięki temu proces palenia jest bardzo intensywny, powstaje mało sadzy i szyba kominka pozostaje czysta. W rezultacie kominek akumulacjny pozwala też uniknąć efektu przegrzania pomieszczenia krótko po rozpaleniu, gdy cały opał jest już w trakcie maksymalnego spalania. Zjawisko konwekcji jest tu ograniczone na rzecz akumulacji ciepła, a potem powolnego jego wypromieniowania. Dlatego takie kominki są nie tylko komfortowe, ale też dużo b. oszczędne i wydajne.

Jak to działa w praktyce?! Najważniejszym elementem kominka jest wkład akumulacyjny, czyli wymiennik ciepła spaliny-masa akumulacyjna. Przyjmuje się, że na 1 kg drewna spalanego w palenisku powinno się przygotować 70-130 kg masy akumulacyjnej. Dlatego wkład akumulacyjny często ma bardzo dużą wielkość i masę rzędu 500-700 kg (zależy ona od pojemności cieplnej materiału). Po spaleniu porcji opału w komorze spalania powstaje temperatura rzędu 600-1000oC. Gorące spaliny są skierowane do kanałów w masie akumulacyjnej. Podczas powolnego ruchu przekazują swoje ciepło do materiału, z którym sąsiadują. Proces ten trwa kilka-kilkanaście godzin, tak żeby temperatura spalin spadła do wielkości rzędu 130-200oC. Dopiero wtedy są one skierowane do komina. Na wyposażoniu kominka może być i siłownik do szybra, który w połączeniu ze sterownikiem elektronicznym, pozwala optymalnie ustawić proces przebiegu spalin, żeby w pełni wykorzystać powstałe ciepło.

Różne formy wkładów akumulacyjnych pozwalają swobodnie kształtować bryłę kominka. Może być on bardzo wysoki, jeśli wkład akumulacyjny będzie umieszczony jako nasada nad komorą spalania. Wkład ceramiczny z kanałami akumulacyjnymi może być umieszczony z boku komory spalania. Wtedy bryła kominka będzie dość szeroka (może stanowić narożnik). Obudowę samego kominka wykonuje się z dowolnego materiału. Mogą być to ognioodporne płyty gipsowo-kartonowe pokryte okładziną ceramiczną. Ponieważ kominki III generacji to rozwiązanie służące maksymalnemu wykorzystaniu wyprodukowanej energii cieplnej, również w obudowie stosuje się materiały akumulujące ciepło.

Podsumujmy zatem zalety kominków akumulacjnych (III generacji): wysoka sprawność, efektywne wykorzystanie opału, intensywna akumulacja ciepła, powolne przekazywanie go do pomieszczeń, brak efektu przegrzania pomieszczeń. Nowoczesność na Twoich usługach w Twoim domu! Zimne, deszczowe, długie wieczory tuż tuż, po nich zaś zima, która zbliża się nieuchronnie wielkimi krokami. Tymczasem Ty, już widzisz siebie przy ciepłym kominku, na wygodnej pufie i z dobrą książką. Full wypas! No żyć nie umierać!

Spieszmy się przeto korzystać z tego co b. dobre, pożyteczne, piękne, duszy i sercu przyjemne, by nie przyszły oto rychło w nasze ojczyste progi, terminy i prawa zielonych, iż kominek pozostanie już tylko w naszych wspomnieniach, nostalgicznych dumkach i na ściennych obrazach z temataką: jak to było w dawnych czasach.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)

Komentarze

Który wybrać? Wybór kominka to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Obecnie dostępne są nowoczesne systemy, które w różny sposób mogą ogrzewać nasze wnętrza. Dowiedz się, czym różnią się między sobą kominki wodne, powietrzne i akumulacyjne. Filmik opublikowany 16 grudnia 2016 r. przez Murator tv:

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645669

W tym domu głównym źródłem ciepła jest kominek z wkładem grzewczym. Zainstalowano również wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jak wygląda współpraca kominka z wentylacją mechaniczną? Zapytaliśmy właściciela.... . Filmik opublikowany19 stycznia 2017 r. przez Murator tv:

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645671

Eksperci znanego producenta wkładów kominkowych i pieców grzewczych (firma Jøtul), gorąco zalecają technikę palenia w kominkach od góry! Drewno będzie paliło się bez dymu. Ważne jest również dostarczenie powietrza z zewnątrz budynku do spalania oraz odpowiednia regulacji ilości powietrza dostarczanego do pieca czy kominka - na początku palenia i w trakcie. O tym wszystkim na filmie... . Filmik opublikowany 29 listopada 2018 r. przez Budujemy Dom:

 

Zainteresowanym tym dobrodziejstwem, polecam też szczegółowej uwadze obsługę kominka w pytaniach i odpowiedziach:

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645672

Na rynku są już dziś i takie cudeńka! Trzeba tylko chcieć szczęśliwie żyć! Wszystko do naszej dyspozycji, lecz czy będziemy umieli skutecznie obronić nasze domy, rodziny, farmy od dzikiej, nieludzkiej zielonej rewolucji, która nadchodzi?! Tu dowiesz się o wkładach kominkowych trzyszybowych. Zobacz, zastosuj, żyj pełnią życia! Nie czekaj biernie, aż chorzy ideolodzy okradną Cię z reszetk prywatności i szczęścia. Nie bądź bierny, działaj! Filmik opublikowany 2 Marca 2016 r. przez TAPIS.PL:

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645674

O sprawności kominka decyduje rodzaj materiału akumulacyjnego. Kiedyś w tym celu stosowano głównie cegły czy kształtki szamotowe. Obecnie wytwarza się wkłady akumulacyjne z nowych materiałów stanowiących połączenie tradycyjnej ceramiki ogniotrwałej (szamotu) z betonem akumulacyjnym albo innowacyjnymi masami glinianowymi, które zapewniają dużą zdolność do pobierania i przewodzenia ciepła oraz jego magazynowania.

Nadto wkłady akumulacyjne buduje się z dopasowanych do siebie kształtek, które łączy się klejami zduńskimi. Powstałe w nich kanały grzewcze mogą mieć dowolny kształt. Niektórzy producenci z branży kominkowej opracowują i patentują własne materiały na wkłady akumulacyjne. Są one znacznie efektywniejsze niż stosowany od lat szamot. Firma Brunner ma system mas akumulacyjnych KMS, Cebud opatentował masy akumulacyjne CMA z akubetu. Niektórzy producenci jako akumulator ciepła stosują magnetyt. Jest to minerał o najwyższej pojemności cieplnej wśród materiałów akumulacyjnych. W ten sposób powstają duże instalacje odzysku ciepła o małych gabarytach. Do budowy nasad nad palenisko można też wykorzystać krążki z mas akumulacyjnych.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://muratordom.pl/instalacje/kominki/kominki-iii-generacji-jak-dziala-kominek-akumulacyjny-maksymalne-wykorzystanie-opalu-i-uzyskanego-ciepla-aa-KACT-W5rt-YGxz.html

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645762

Właściciele kominków rekreacyjnych winni nadto wiedzieć, iż Straż miejska została już gdzieniegdzie wyposażona w pakiet narzędzi, pozwalających na przykład sprawdzić poziom wilgotności palonego drewna. Są to tak zwane higrometry. Właściwie w tego typu urządzenie powinni wyposażyć się wszyscy użytkownicy kominków. Lepiej wcześniej samemu sprawdzić, czy poziom wilgotności surowca, którym palimy, nie przekracza normy (20 procent). Jest on nieskomplikowany w użyciu: wilgotnościomierz wystarczy jedynie przyłożyć do powierzchni porąbanego drzewa, a ten poinformuje nas – w ciągu niespełna kilku sekund – o zawartości wody.

Właściciele kominków będą również zobowiązani do wymiany wkładów kominowych. Mają one spełniać wymogi eko-projektu albo zawierać specjalne filtry, które redukują zawartość pyłów przyczyniających się do powstawania smogu. Niestety jak widać powyżej, zieloni nie zasypują gruszek w popiele i coraz b. ingerują w nasze życie prywatne! Co będzie następne i czy na tym się skończy?!

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Mandaty-za-palenie-w-kominku.-Sejm-przyjal-projekt-ustawy-antysmogowej

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645765

Najlepiej na prive.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1645767

Serwus HD. Niedrogie, a b. ciekawe, ładne, funkcjonalne kominki, oferuje na dzień dzisiejszy firma tapis.pl Mają oni naprawdę niezwykle rozbudowaną ofertę, właściwie na każdą kieszeń! Dla przykładu: Obudowa Marta 1 + wkład kominkowy z boczną szybą 12kW + montaż. Cena 6700 PLN netto, lub Obudowa Marta 2 + wkład kominkowy 16kW + montaż, Cena tylko 5500 PLN netto. Moim zdaniem to rewelacja! A kominek jest naprawdę fajny. Sprawdź sam na stronie: https://www.tapis.pl/promocje/kominki-marta.htm

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645770

Koszmar na kółkach! Warunkowy zakaz palenia w kominkach wprowadzono dosłownie w ostatnich dniach na Mazowszu, a do podobnego kroku szykuje się województwo małopolskie. Jak na razie obejmuje on tzw. dni smogowe, czyli z wysokim poziomem zanieczyszczeń. Otóż są to założenia nowego Programu Ochrony Powietrza, przyjętego przez mazowieckich radnych, czyli zakaz palenia w kominkach, używania dmuchaw do liści, pił i kosiarek. Kary od 500 zł do 5 tys. zł dla osób fizycznych i nawet do pół miliona dla gmin, ale też bezpłatna komunikacja zbiorowa.

Ta kwestia palenia w kominkach budzi w rodakach naturalnie ogromne emocje, no bo na miłość Boską, czy zakaz palenia w kominkach ma sens? Moim skromnym zdaniem jest totalny odlot zielonej lewicy, która powoli czyni nasze życie piekłem i w naszej ojczyźnie. To szaleństwo trzeba koniecznie wspólnymi siłami zatrzymać! W podobnym duchu pisze wielu zwykłych ludzi, dla przykładu: "Kominki nie trują, spalanie drewna jest w zasadzie ekologiczne, a problem zanieczyszczeń można wyeliminować przez spalanie od góry".

Ktoś inny żali się otwarcie i sensownie: "Mój kominek spełnia wyśrubowane normy emisji spalin. Dlaczego nie mogę w nim palić? Przecież nawet 10 takich kominków emituje mniej spalin niż jeden kopciuch". A inny wali po prostu z mostu: "Ktoś tu zwariował z tym zakazem". I ja prywatnie (w swojej ocenie subiektywnej), całkowicie się z nim zgadzam. To nienormalne, co dzieje się na Mazowszu. Pomimo to, w dalszej części tego artykułu robią wszystko, by ludzi udobruchać i przekonać, że kominki muszą jednak przejść do historii. Nie dawajmy się, nie zgadzajmy się na tę zieloną utopię. Walczmy o swoje przywileje, walczmy o normalność.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://www.money.pl/gospodarka/awantura-o-kominki-czy-zakaz-palenia-w-nich-ma-jakis-sens-6557520401238912a.html

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645768

Ceny kominków z montażem są na rynku b. różne ale dla przykładu: ciepły kominek akumulacyjny AC41 z montażem (kominek ze zdjęcia), to na dzień dzisiejszy 12000,00zł

Producent nadto zapewnia: Szanowni Państwo. Pomimo trudnej sytuacji, jesteśmy w pełni przygotowani do realizowania Państwa zleceń na terenie całego kraju. Cały czas montujemy kominki, blaty kuchenne, spieki kwarcowe oraz kamienie naturalne. Nasi pracownicy są przeszkoleni i przestrzegają wszystkie zasady higieny. W naszych magazynach czeka na Państwa niezwykle szeroki wybór spieków kwarcowych, granitów, marmurów, konglomeratów, a także wkładów kominkowych. Nasi handlowcy są w stanie przeprowadzić Państwa przez cały proces pomiarów, doradztwa oraz montażu bez Państwa osobistego udziału. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Oferta jest dostępna na stronie: https://www.centrumkomina.pl/produkt/cieply-kominek-akumulacyjny-ac41-z-montazem/

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645769

Pani Maja przysłała list, w którym zadaje szereg pytań na temat kominków z płaszczem wodnym. Przekazaliśmy go naszym ekspertom, którzy udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Opublikowany 16 października 2016 r. przez Murator tv, a zatem:

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645772

   Witam! Kolego Sławku, chciałbym dodać informacyjnie, że obecnie w zabudowie rozproszonej (w środowiskach wiejskich) można palić drewnem i węglem. Zakaz dotyczy miału. Pozdrawiam!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1645783

Serwus ronin. Tak masz rację. Na szczęście! Jednakowoż już nie długo będzięemy się cieszyć polskim węglem. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 roku. Powołany przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały właśnie porozumienie ws. zasad i tempa transformacji górnictwa.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz ocenił porozumienie pozytywnie, choć zaznaczył, że de facto: „Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej Polskiej.”

Wypracowane porozumienie kończy trwający od poniedziałku 21 września 2020 r. podziemny protest w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Jeszcze rano uczestniczyło w nim 215 osób ze wszystkich kopalń PGG. Związkowcy odwołali też zaplanowaną na piątkowe popołudnie manifestację w Rudzie Śląskie.

Dobrze, że mamy jeszcze kominki drzewne i oby służyły nam jak dłużej, zawsze. Raz jeszcze pozdrawiam serdecznie ronin, dzięki za wpis. STRoch

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/354076-likwidacja-kopaln-wegla-kamiennego-do-2049-roku-gornicy-porozumieli-sie-z-rzadem

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645785

  Witam ponownie! Takiej dużej wagi, nie przywiązywałbym do prawie 30 letniej przed nami umowy, bo mniemam, że do tej pory może być całkiem inna twarz UE. Być może, to my będziemy stanowili rozdanie kart talii. Może Rosja zniknie z mapy, może Niemcy będą tylko tuzinkowym krajem. To wiele czasu, ale ważne, że my te czarne złoto posiadamy. Liczę na kilka nowoczesnych atomowych elektrowni od USA. Niemcy posiadają 17, a cały czas ściemniają, że odchodzą od atomówek. Pozdrawiam!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1645791

Dlaczego?! Co się stało?! Do akcji wkracza pogotowie budowlane Muratora i wszystko staje się jasne. W ich raporcie sytuacyjnym czatamy: „Gościmy w bardzo starym domu. Mamy za zadanie sprawdzić, dlaczego kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza oraz turbiną, słabo grzeje. Jak się okazało, błędów w wykonaniu instalacji było dużo.....” Filmik opublikowany 2 października 2017 r. przez Murator tv:

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645798

Zobacz, jak to się dziś robi! Nowoczesny kominek posiada wiele rozwiązań, których nie spotkamy w kominkach sprzed lat. Obejrzyj nasz film i dowiedz się jak dzisiaj wygląda montaż kominka. Opublikowany 12 stycznia 2017 r. przez Murator tv, a zatem:

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645799

Widze powolna zmiane portalu spolecznosciowego na portal reklamowo polecajacy kominki najnowszej generacji wraz z cenami netto.Nie mam nic przeciwko kominkom poniewaz posiadam starego ursusa z pieknym kominkiem pierwszej generacji produkcji zakladow mechanicznych Ursus w Ursusie.Co prawda jest on opalany ropa naftowa ale ma piekny kominek i puszcza takiego kopciucha ze az milo popatrzec jak to dawniej bywalo.Jest jako zabytek i moge sobie dymic wbrew zboczonym ustawom i zarzadzeniom zielonym oszolomom.Wedlug nieoficjalnych informacji wiem ze w najblizszym czasie bedzie wprowadzona ustawa o normach emisji spalin w kominkach jako euro9 dotyczca posiadaczy kominkow sluzacych do ogrzewania pomieszczen mieszkalnych.A od wiosny przyszlego roku ma byc calkowity zakaz uzywania grila i malych ognisk w wolnej przestrzeni.Bedzie tylko mozna robic to w piwnicy albo glebokiej ziemiance,po uzyskaniu zgody wiekszosci osob znajdujacych sie w odleglosci nie wiekszej niz 10 metrow od planowanego zdarzenia.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze zaświeci słoneczko

#1645838

Weteranie Polski właśnie dlatego na pocieszenie zapodajmy sobie coś wyjątkowego, łapiąc dystans tu i ówdzie. To prawda, iż niekiedy zasada: „Kawę na ławę” nie działa, bo jak to w życiu jednym za dużo, a drugim jeszcze mało. Kocham Cię życie! Wielkie dzięki za wpis i pozdrawiam b. serdecznie STRoch

Przepiękna bajeczka dla dzieci i dla dorosłych o dwóch misiach pt. „Can't You Sleep, Little Bear”, autorstwa Martina Waddell (Animated). Gorąco polecam! Moja absolutnie ulubiona! Osobiście pamiętam, jak bałem się ciemności, gdy byłem małym szkrabem. Opublikowana 21 czerwca 2016 r. przez Jake Rutigliano:

This story gives me a soft feeling of warmth and cuteness, far away from adult matters and brings me back to what a love between a father and a son is really about.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645846

Witam!

Interesujący temat. Tylko mam duże obawy, bo podobno w Krakowie zabroniono już palenia węglem i drewnem. Jak to się rozleje na całą Polskę... Nie wiem.

Jeżeli to jest III generacja, to ja chyba mam czwartą. To włoski CTM-Italia, 45 kW. Ma zarówno płaszcz wodny i klasyczny materiał akumulacyjny. To pozwala mi palić tylko  6 - 8 godzin na dobę. W zeszłym roku (zima nie była za sroga) zużyłem 3 kubiki sypane drewna bukowego i 1 i1/2 kubika brykietów bukowych.

Na wszelki wypadek jest jeszcze gazowy Buderus LOGAMAX+, 25 kW.

Kupiłem dom gotowy. Gdybym ja budował, to jeszcze bym wsadził akumulator wody ciepłej w CO.

W 2000 r. pracowałem (dla siebie) nad projektem <<inteligentny dom>>. Lecz ma to tylko sens wówczas, gdy sam wybierzesz lokalizację i budujesz od fundamentów.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

JanuszK

Za zaproszeniem   https://klubdyletantow.blogspot.com

 

 

 

 

#1645948

Serwus jazgdyni. Dzięki za rzeczowy i pożyteczny wpis. Celebracja życia rodzinnego od pokoleń gromadziła nas przy ogniu i nie wyobrażam sobie, że jakaś chora polityka ekologiczna pozbawi nas tego wielkiego dobordziejstwa. Ogień bowiem to siła, to ciepło, to żywioł, który jednak ujarymiony jest wielkim spoiwem dla wszystkich domowników w każdym wieku. Pozdrawiam b. serdecznie STRoch

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1646361

Niestety w poniedziałek 28 września 2020 r. Sejmik małopolski przyjął nowy Program Ochrony Powietrza. Zakaz palenia w kominkach będzie obowiązywał już przy pierwszym stopniu zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Będzie w nich wolno palić tylko, jeśli jest to jedyne źródło ogrzewania w budynku.

Robi się naprawdę coraz to b. nieciekawie. Ekologiczne szaleństwo zatacza coraz to szersze kręgi, gdzie to się zatrzyma?!

Niejaki radny Grzegorz Biedroń, który lobbował za takim rozwiązaniem powiedział portalowi SmogLAB: „To nie będzie może zmiana, która znacząco wpłynie na poprawę jakości powietrza. Niemniej jednak sama świadomość, że kominek i spalanie w nim drewna ma wpływ na poziom zanieczyszczeń sprawi, że część mieszkańców zastanowi się, czy koniecznie musi traktować kominek jako ważne źródło ciepła w domu, czy może jest to coś ważnego głównie ze względów estetycznych, czy rozrywkowych.”

W przyjętym programie znalazły się też zapisy o skróceniu czasu na kontrolę interwencyjną po zgłoszeniu naruszenia prawa przy ogrzewaniu domów. Taka kontrola będzie musiała zostać przeprowadzona w ciągu 12 godzin. Kontrole mają być też dokładniejsze. W 10 proc. przypadków mają być pobierane próbki do badań laboratoryjnych.

Grzegorz Biedroń powiedział portalowi SmogLAB także: „Z doświadczeń niektórych miejscowości wiemy, że nawet 80-90 proc. pobieranych przy kontrolach próbek wskazuje na spalanie śmieci. Moim zdaniem nie ma argumentu, który by to usprawiedliwiał. Jest to zjawisko niezwykle szkodliwe dla zdrowia, ze względu na substancje wydzielające się podczas spalania, m.in. dioksyny. Musimy w tej sprawie podejmować realne działania, prowadzące do respektowania prawa.”

Naturalnie, że nikt nie usprawiedliwia palenia śmieci w kominakach ale dlaczego za takie występki mają ponosić odpowiedzialność wszyscy. Niech konsekwencje ponoszą owi, którzy takich czynów się dopuszczają, przecież to oczywiste.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://www.money.pl/gospodarka/malopolskie-wprowadza-ograniczenie-palenia-w-kominkach-6558928615566176a.html

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1646360

Idioci, niedouki i cwaniaki lubią chodzić na łatwiznę.

Ktokolwiek, używając atestowany kominek poprawnie, do tego paląc drewnem wysokiej jakości (w Polsce dominuje buk) i należycie suchym NIE ZANIECZYSZCZA ATMOSFERY! ZERO EMISJI

A zanieczyszcza sąsiad, który skupuje i rąbie stare palety, a właściwie jakiekolwiek stare meble deski i najgorsze - podkłady kolejowe - jakie mu wpadną w ręce. I tu nie trzeba żadnych dronów z czujnikami, bo wystarczy podejść do takiej posiadłości i śmierdzi jak cholera, a z komina wali jakiś zgniło - żółty dym. Obowiązkowy mandat 5 tyś. i natychmiast Kraków będzie czysty.

Ale nie - to za skomplikowane i trzeba się nachodzić. Więc trzask - wszystkie kominki i piece na drewno zlikwidować.

I pytanie - gdzie takie kretynizmy można zaskarżyć? Nigdzie. Bo to są dyrektywy super-idiotów z Unii, przyklaśnięte przez matołków, radnych miasta.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

JanuszK

Za zaproszeniem   https://klubdyletantow.blogspot.com

 

 

 

 

#1646363

.... a nie na wszystkich posiadaczy domowych kominków. Całkowicie zgadzam się z takim widzeniem problemu bowiem za błędy różnych gagatków nie mogą cierpieć zwyczajni, zwykli kowalscy, nowaki, iksińscy. Trzeba naciskać w tym właśnie kierunku, by te sprawy zwyczajnie uregulować szczegułowo, a nie walić pałą po głowach wszystkich, jak leci. Nie ma właściwie innego wyjścia, jeśli ktoś nie umie korzystać z czegoś i uparcie nie chce się nauczyć, to trzeba mu to odebrać, lecz bez krzwdy innych. Pozdrawiam b. serdecznie STRoch

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1646369

Dzisiaj propozycja kominka trójstronnego. Wkład kominkowy firmy DEFRO HOME INTRA SM C. Jest to porządna firma i wkład dobrej jakości. Całkowity koszt takiego kominka to ok. 12000 zł. Naturalnie, tylko wkład z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. W koszt wliczona jest też akumulacja ze specjalnej cegły szamatowej, której najlepiej nie żałować oraz wycena marmuru ozdobnego od kamieniarza. Warto pomyśleć też o półkach na drzewo z prawej, czy z lewej strony.

Odnośnie rozprowadzania gorącego powietrza to warto przebić się z salonu i do sypialni (kratka) oraz na górę, na poddasze. Można to zrobić tak, że wyciągniemy rurę na poddasze i zamkniemy ją przepustnicą. Trzeba się liczyć z tym że podczas ogrzewania góry na dole będzie mniej ciepła.

Gorąco polecam konsultację i montaż kominka przez firmę Mieczysława Zubrzyckiego z siedzibą w Tomaszowie Lubelskim na pięknym Roztoczu. Już od ponad 16 lat oferują usługi w zakresie budowy i montażu kominków. Kominki wykonywane są z różnych materiałów między innymi z granitu, marmuru, piaskowca oraz kamienia syntetycznego. Wykonują kominki na podstawie pomysłu klienta, ale również korzystają z katalogów oraz gotowych projektów. Zapewniają miłe, indywidualne podejście, dostosowanie zamówienia do zapotrzebowania oraz fachową obsługę. Lata doświadczeń pozwoliły im na wykształcenie wysokiego poziomu obsługi oraz kultury w negocjacjach.

Wszelkie potrzebne informacje na stronie: https://www.kominkitomaszowlubelski.pl/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1662960

Popieram zdecydowanie Ministra Zbigniewa Ziobro (SP), który otwarcie i odważnie wystąpił o obronie suwerenności i wiarygodności w polityce. Dekarbonizacja polskiej energetyki, to bez dwóch zdań cios w suwerenność naszego państwa.

Zbigniew Ziobro goszczący w tych dniach w programie „Graffiti na antenie Polsat News stwierdził: „Umówiłem się z wyborcami, że będę bronił tego, co jest dla nich wartością. Solidarna Polska, nasi parlamentarzyści podpisali się pod programem przyjętym przez Zjednoczoną Prawicę, który zakładał obronę suwerenności.”.

Niestety dalsza polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej (UE), która prowadzi nieuchronnie do likwidacji energetyki węglowej jest dla Polski b. szkodliwa. Jest to obecnie najtańsza energia w Polsce i gwarantuje ona nam bezpieczeństwo na wypadek konfliktów. To istotne, bo: „świat staje się coraz bardziej groźny”. Nie ma też zgody na to, by Polacy w przyszłości: „byli odpowiedzialni za płacenie długów np. Greków, którzy żyli ponad stan”.

Minister Zbigniew Ziobro miał także zadeklarować: „Gdybym dziś zagłosował za rozwiązaniami, które sprawiają, że Unia Europejska może w sensie politycznym ‘karcić’ polskiego prezydenta, polski rząd, bo na przykład nie wprowadzają małżeństw homoseksualnych. Gdybym zagłosował za rozwiązaniami, które pozwalają opodatkowywać Polaków przez KE, a nie przez polski parlament. Gdybym zagłosował za rozwiązaniami, które oznaczają, że w przyszłości Polacy będą musieli płacić też za długi Grecji, która jest dziś bankrutem i nie spłaci tej pożyczki - to wtedy byłbym wiarołomny.”.

Na koniec Lider SP b. celnie podsumował: „Suwerenność Polski i bezpieczeństwo energetyczne Polaków jest dla nas taką wartością, że nie uważamy, że można byłoby nim ryzykować.”.

Takie stanowisko daje dziś jeszcze nadzieję na realny sprzeciw wyeliminowania gospodarki opartej na węglu, a w konsekwencji: „wyeliminowanie przewagi konkurencyjnej Polski, jaką mogła być tania, rodzima energia, napędzająca rozwój naszego przemysłu, tworzącego setki tysięcy miejsc pracy”.

Co b. ważne, Polska wciąż posiada b. bogate zasoby węgla, co oznacza pewność dostaw i tanią energię na następne pokolenia, dlatego zgadzam się że: „każdy odpowiedzialny polski polityk na unijne propozycje niemal całkowitego wyeliminowania węgla, poprzedzone stopniowymi redukcjami, winien był powiedzieć: Nie!”.

Cały wpis jst dostępny na strone: https://www.pch24.pl/nie-dla-dekarbonizacji--zbigniew-ziobro-o-obronie-suwerennosci-i-wiarygodnosci-w-polityce,83204,i.html#ixzz6rb2Um2zK

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1668293

Mały biały domek w mej pamięci tkwi
Mały biały domek wciąż mi się śni
Okna tego domku dziwnie w słońcu lśnią
Jakby czyjeś oczy zachodziły łzą

cudne wspomnienia z lat dawno minionych :)

wierzę,ze każdy z nas ma sercu taki mały biały domek rodzinny DOM pełen ciepła i słonca,czego wszystkim życzę i jeszcze te dzwięki pianina :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1668359