Tuwim w tarapatach, Hartman w bamboszach

Obrazek użytkownika Krispin
Humor i satyra

Słowo stało się ością. Ością niezgody. I to słowo, które prawie nie jest już używane, a jeśli jest to nie ma w tym żadnych negatywnych podtekstów – chyba że ktoś bardzo chce. A jak ktoś chce, to... dla chcącego nie ma nic trudnego. Powiem „biały” – i też znajdzie się tuzin lub kopa takich, którzy znajdą w tym negatywny kontekst. Tuwim znalazł się w nie lada tarapatach. Na szczęście już nie żyje... pardon, niestety już nie żyje... Właściwie nie wiem, czy niestety.

 

„Murzynek” – nie Wilno... pardon, nie wolno;

„Bambo” – deprecjonujące, bo kojarzy się z bamboszem;

„Afryce” – nieaktualne, bo to kraj „AfroAmerykanów”;
mieszka – źle się kojarzy, bo Mieszko był białym suprematystą;

„czarną” – też źle się kojarzy: „praca na czarno”, „czarna masa” (nie wspominając o „dziurze”)...

„skóra” – nieładnie, grubiańsko o partnerce (lub partnerze) Bambo;

„koleżka” – zbyt poufałe, nie można tak cynicznie, drwiąco o Bambo;

„pilnie” – źle się kojarzy, chociaż obecnie trudno uciec z więzienia używając pilnika;

„psoci” - nieładnie, obelżywie o nawykach Bambo; 

„figluje – prostacko i niekulturalnie o Bambo, ewidentny podtekst seksualny – a to już kryminał;

„to jego praca” – niedopuszczalne, chamskie i żenujące wprost oskarżenie Bambo, że jedynym jego zajęciem jest „psocenie” i „figlowanie” za pieniądze;

„Bambo, łobuzie!” – agresywne i poniżające, matce powinno się odebrać prawa rodzicielskie i przekazać dzieci do wychowania gejom („gay” – człowiek wesoły, radosny i wesoło-radosny); 

„nadyma buzię” – wprawdzie rozważania dotyczące technik seksualnych są jak najbardziej w duchu wytycznych WHO, dotyczących kształcenia dzieci, ale to jednak niesmaczne;

„na drzewo ucieka” – paszkwilanckie porównanie do małpy; tak, człowiek pochodzi (tak mówią) z drzewa, ale każdy już zszedł (przynajmniej ci, którzy to wymyślili) i na drzewo z takimi porównaniami!

„Chodź do kąpieli” – może byc odczytane niewłaściwie; przypisywanie pewnym grupom społecznym i etnicznym tego, że się nie myją, i siłą trzeba ich do tego zapędzać, jest uwłaczające i nietaktowne;

„on się boi że się wybieli” – ukryta aluzja dotycząca przejęcia niewłaściwych cech od rasy białej, czyli - jak wszyscy wiedzą - rasy panów i suprematystów; dzięki świadomości klasowej i nowoczesnym metodom socjalistycznego nauczania już w tamtych czasach dzieci właściwie reagowały na próby indoktrynacji i manipulacji ze strony dorosłych, którzy swoje prawdziwe zamiary odkryli już całkowicie (można by rzec, że się obnażyli przy dziecku) w zakończeniu wierszyka:

„Szkoda że Bambo czarny” – wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd!

 

W związku z powyższym zaproponowałem już dawno, żeby zreformować ten wiersz i poświęcić go komu innemu. Tak to wyszło:

 

HART I MANNA

Profesor Janek w Krakowie mieszka,
Ciężką ma rączkę Lewy koleżka.
Był w koalicji jeszcze za Leszka
I dać ci w mordę on nie omieszka.
Naparza do nas wieczory, ranki,
Seriami wali swe połajanki.
Niby uczony, a ciągle strzela,
Miota kartacze prosto z Tweetera.
Jak nudo w domu, oczy wywraca,
Komu przywalić? - to jego praca.
Gdy żona krzyczy: "Janek, łobuzie!''
Wtedy czerwoną nadyma buzię.
Ona powiada: „Patrz - W Tyle Wizji”, 
On stale wraca do czarnych schizji.
„Krzyż wciąż zabija! Usunąć z góry!”
A baca na to: „No, spróbuj który”.
Niby człek manny, a jak chart pędzi,
Żeby cię ugryźć, strachu napędzić.
Szkoda że Janek ma narąbane, 
bo poczęstowałbym go bananem.

Jan Brzechwa in memoriam
24/08/2019

z cyklu: WIERSZYDŁA Z INNEGO WORKA

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:20)

Komentarze

Ale sprawa jest poważna. Dziennikarz Adamski już w 2003 roku alarmował:

"Unia Europejska pracuje nad nowymi zakazami. Tym razem dotyczyć będą bajek, które są niepoprawne politycznie i „sprzeczne z modelem społeczeństwa unijnego”. Jakie bajki są sprzeczne z „modelem unijnym”? Okazuje się, że chodzi nie tylko o „rasistowską” bajkę o Murzynku Bambo, ale również o Pippi Lanstrung. Inspiratorką zakazu, który niczym nie różni się od komunistycznych wymysłów jest niemiecka minister ds. rodziny Kristina Schroeder.

Schroeder przyznaje, że swojej dwuletniej córeczce nie czyta klasycznych opowieści. Dlaczego? Nie jest w stanie czytać fragmentu o Pippi Langstrump, w którym jest mowa o jej ojcu jako o "królu czarnych". Okazuje się, że unijni cenzorzy mogą zabrać się również za bajki braci Grimm, które nie przedstawiają kobiecych postaci w pozytywny sposób. Komisja Praw Kobiet w Parlamencie Europejskim zaapelowała o zakazanie książek, w których mężczyzna zarabia na dom, a kobieta wychowuje dzieci i dba o rodzinne ognisko. Podobno taki model społeczeństwa jest sprzeczny z równością płci, jaka obowiązuje w UE. Unijnym cenzorom nie podoba się również fakt, ze Biblia mówi o Bogu w rodzaju męskim."

https://wpolityce.pl/polityka/147866-koniec-murzynka-bambo-cenzorzy-z-unii-jednak-dopna-swego

No cóż, wnioskując po ostatnich wyczynach Rady Języka Polskiego, okazuje się, że politpoprawność nadzwyczaj szybko instaluje się w Polsce.

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1663955

Na lewactwo jeszcze nie ma lekarstwa. A efekty choroby już widzimy, co pan opisał w swoim artykule.

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
0

------------------------------------------
Dotknij Panie mego serca i oczyść je.
Niech Twój Święty Duch ogarnie mnie.

#1663958

Jak to nie ma lekarstwa?jest.bereza kartuska.albo jak pisał Sienkiewicz w wirach-z bolszewią sie nie rozmawia do bolszewii się strzela,czyli 9 gram ołowiu na ich koszt jak w chinach

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

marekpolo

#1664159

to się takimi bzdurami bawi. Słowo "murzyn" nie jest w naszym języku słowem odbieranym negatywnie, ale słowo "czarny człowiek", "ciemny człowiek" już tak. Wszystko zależy od tego, jak się dane słowo przetłumaczy. A tłumaczyć nie należy jako kalkę językową a zgodnie z kulturą.
Jeśli miałbym gdzieś tłumaczyć "black man" na język polski, to bym przetłumaczył jako "murzyn" a nie "czarny człowiek". W naszej kulturze kolor czarny kojarzy się z czymś gorszym, ziemią, śmiercią.
Należy zadać raczej pytanie, w jakim celu ktoś coś takiego wyciąga? Czy przypadkiem nie po to, by odwrócić naszą uwagę od ważniejszych spraw? Nie mówię o autorze, bo jego analiza jest ciekawa, adekwatna do "problemu" a o tych, co tymi sprawami się zajmują, że tak powiem "naukawo".

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0
#1663959

...

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3

Alina

#1663993

Możemy powiedzieć typ spod ciemnej gwiazdy, czarny charakter. Wszędzie, gdzie będziemy chcieli odnieść się do koloru skóry mieszkańców Afryki, będzie to budowało negatywne konotacje. To wszystko problem krajów Zachodu Europy, USA, Ameryki Płd. i ich wyrzutów sumienia po wielowiekowym niewolniczym wykorzystywaniu pracy ludzi Afryki. Ich problem, ich dyskusja, a my zajmijmy się tym, co stanowi nasze problemy, nam doskwierające.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1664071

Panie Janie! Świat zachodu i wyrzuty sumienia? Owszem, takie jak to interpretują Niemcy. Budują drugą rurę gazociągu jako rekompensatę wobec Rosji, za II wojnę światową. Cynizm, buta, arogancja, rasa panów nie sumienie.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1664295

...należy sprzeciwiać się nonsensom i zapamiętywać, kto za takimi pomysłami stoi. Ci ludzie jeszcze nie raz dadzą znać o sobie, a wtedy będzie łatwiej - wiedząc, kto jest kim - szybko zareagować.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1664119

W handlu niewolnikami niebagatelną rolę odgrywali Żydzi, w tym Słowianami i Murzynami. W tej tradycji mieszczą się gułagi w sowieckiej Rosji i obozy koncentracyjne  oraz niewolnicza praca przymusowa w III Rzeszy. A teraz ci, którzy usta mają pełne (starych-nowych) frazesów o wolności, równości i braterstwie, dążą za wszelką cenę do zrealizowania globalnej totalitarnej utopii. Za tym stoi duch księcia ciemności, który będąc stworzeniem uzurpuje sobie prawo do bycia Stwórcą, podobnie czynią jego naśladowcy - bezwolne manekiny służące budowie jego królestwa na ziemi. Przedrzeźniający Słowo Boże język politycznej poprawności lewactwa rości sobie prawo do kreowania nowej totalitarnej rzeczywistości, nieodmiennie śmiertelnie wrogi wobec Słowa Stwórcy wszechrzeczy i tych, którzy w to Słowo uwierzyli. To język antychrysta!      

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1664086

np PO "wiedensku ze śmietanką obok ?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1664104

też GO ukarzą ?

pozdr

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1664105

...czy na dole. Jakby tu...  tego...

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1664127

to może być niePOprawne ,... na górze ,czy na dole  a jak biała smietana poczuje się dyskryminowana ? TO co wtedy ?

pozdr :)

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1664132

biali nie mają przecież prawa do tego, żeby czuć się dyskryminowanymi :)

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1664134

no tak RACJA,zapomniałam

przepraszam i za karę zjem białą  bezę ,ale może poleje ją jednak czekoladą ?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1664138

W niektórych wypadkach czarni niewolnicy - dzięki sprzedaży handlarzom i wywózce z ojczystego kraju - unikali... pewnej śmierci. Gdyby nie popyt na niewolników, większość z nich mogłaby zginąć w męczarniach (podczas rytualnych obrzędów) z rąk tak samo jak oni czarnych współobywateli - tyle że z innego plemienia, wyznawców innej religii, która nakazywała składanie ofiar z ludzi (warto przypomnieć sobie film "Apocalypto"). Trudno określić jaki procent Murzynów przeżyło dzięki temu. Ciekawe, kto w takiej sytuacji i komu powinien płacić odszkodowania?

Nie usprawiedliwia to niewolnictwa i barbarzyńskiego traktowania zniewolobych ludzi. Po prostu warto by było o tym wiedzieć. Bo zbadania tego wątku nikt się pewnie nie podejmie.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1664128

Hartman w Bambo...szach
O lektyce śniąc lub noszach
Słucha Sorosa...
Kolego, o tym cicho-sza!

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1664130

czy  jest jeszcze coś wiecej ?

diengi,diengi lecą niczym deszcz,i nie w bambo - SZAch,o nie 

pozdr

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1664135

w głębokim PO ważaniu mam głupków.

kocham wciąż murzynka Bambo co w Afryce mieszka, 

i co czarną ma buzię ten nasz koleżka

:

https://blogs.transparent.com/polish/murzynek-bambo-julian-tuwim/

nic to, że już niedługo siódmy krzyżyk mi wsiędzie na kark........

 

Pozdrawia dziadek

Adam,

wciąż zakochany w polskich wierszykach, i w nieśmiertelnym Elementarzu Falskiego, i w nieśmiertelnej - W pustyni, i w puszczy, gdzie pełno murzynki Mei, i murzynka Kalego......

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1664157

i nocne pozdrowienia :)

Dobrej Nocy i jeszcze piękniejszego Nowego Dnia

p.s

a W pustyni i w puszczy ,czy murzynka Bambo ,... będziemy bronic ,jak przystało naszemu pokoleniu, pana Falskiego również:)

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1664221

Gościu Drogi. Póki życia!

Zapomniałem wspomnieć o trzecim murzynku, który pojawił się TAM - na kartach nieśmiertelnej pustyni i puszczy. To mały murzynek Nasibu, który towarzyszył Szwajcarowi Lindemu do końca jego ziemskiej wędrówki, a później - po pogrzebaniu Lindego stał się towarzyszem naszych Bohaterów - Stasia, Nel, Mei, i Kalego. No i Kinga, i Saby oczywiście..............

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1664391

to dziwne,ale mnie tez ten Murzynek umknął z pamieci a przecież zaczytywałam sie tej Książce  na zabój , i myslałam, ze znam Ją na pamięć :)

serd pozdrowienia :)

p.s a Saba  to kolejny mój pies z Młodości, niestety żył krótko ,...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1664454

Ale ten powrót nie był zbyt miły. To tak jakby ktoś chciał podrzeć twoje pamiątkowe zdjęcie z albumu. Co prawda dawno zapomniane i zakurzone, ale... jak się odkurzy i człowiek się dobrze przypatrzy, to wracają wspomnienia...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1664494

Dobrej Nocy :) a może raczej Dobrego Dnia widzę,ze tez czuwasz nad portalem :)

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1664639

Udanego dnia :)

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1664640