Polska to Azja, nie Zachód

Obrazek użytkownika Kamil Trzoch
Historia
Rozeta zakopiańska

Kiedyś pewna osoba ucząca o polonistyce nazwała kulturę Grecką "korzeniem NASZEJ kultury", miałem wówczas dziwną minę, bo gdzie Grecja, gdzie Polska? Kilka lat potem jedna wykładowczyni powiedziała że Polacy wyrastają na kulturze antycznej, a nasza świadomość jest przesiąknięta myślami greckich filozofów. Po wykładzie, zdenerwowany zapytałem wykładowcy "Czy przeciętny polski chłop, czytał Homera?". 

W 2021 ukazała się książka "Upiór: historia naturalna" mediewalisty Łukasza Kozaka, gdzie autor przez kilkaset stron przytaczając dziesiątki opisów, opowieści, aktów sądowych czy wycinków z dawnych gazet udowodnił, jak niezwykle daleko jest kultura Polska od tego co nazywamy "światem zachodnim". Szybko posypały się nagrody, a pozycja została uznana za majstersztyk, odbierając pozytywne recenzje nie tylko w Polsce, ale nawet na Harwardzie. Definicja kultury "zachodniej" to według najpowszechniej przyjętej definicji to "taka, którą ukształtował antyk i biblia". Pamiętajmy jednak, że antyk dotarł do Polski dopiero w renesansie i ograniczył się do krótkotrwałej mody na nowinki z Południa wśród elit. Przeciętny Polak poznał kulturę Grecką dopiero po premierze "Mitologii" Jana Parandowskiego. To samo dotyczy Biblii. Msze prowadzono po łacinie, zaś nawet polskojęzyczna literatura jarmarczo-odpustowa miała nikłe wpływy, kiedy to czytać nie potrafiło co najmniej 90% obywateli. Polacy nadal trwali więc w swoje własnej kulturze. Naprawdę trudno doszukać się antyku czy Bilblii, patrząc na chatę kurpiowską, haft kaszubski albo oscypki. 

Korzenie polskości, zarówno fizyczne jak i mentalne jakie ewoluowały z kultury etnoplemiennej dzielimy za to z Azjatami. 

Zacznijmy od tego co nie tyle widać, ale słychać. W powszechnie przyjeło się klasyfikować przynależność do grupy etnograficzej z pomocą języka, pomijając kulturę duchową czy materialną. Nie jestem zwolennikiem tej metody, ale w tym przypadku jest ona pomocna. Język polski należy do języków słowiańskich, która wraz z językami takimi jak litewski czy łotewski tworzą grupę bałtosłowiańska. Mało, który Polak potrafi za to powiedzieć, którym językom jest najbliżej do tych dwóch rodzin? Od XIX wieku badania jednoznacznie wykazały jakie i do dziś pozostaje to aktualne.

Którym językom więc najbliżej do języków słowiańskich? Germańskim, romańskim, celtyckim? Żadnym z nich. Bowiem języki słowiańskie należą do rodziny zwanej "satem". Najbliższe językom słowiańskim są języki takie jak hinduski, nepalski, bengalski, kurdyjski, sanskryt czy tadżycki. Nepalski mnich buddyjski modli się w języku który ma więcej wspólnych cech z językiem Polaków czy Ukraińców niż Francuski czy Angielski. Podobieństwo te objawia się w podobieństwie słów, dawnego szyku zdania czy też wielu kwestii odnośnie wymowy (podział na ś i sz, czy ć i cz), a także różnorakich reguł gramatycznych i sposobach odmiany. 

Również geny mamy mocno azjatyckie. 

Haplogrupa męskiego chromosomu to mutacja dziedziczona tylko w linii męskiej, która stała się podstawą dowodzenia pokrewieństwa na dużą skalę. Polacy posiadają głównie gen o nazwie R1a, którego najstarsze poświadczenia to około 11 000 p.n.e. na terenie Syberii w dzisiejszej Rosji. Gen ten występuje na zachodniej i wschodniej słowiańszczyźnie, lecz zdecydowana większość ich nosicieli (setki milionów) to Azjaci. Są to głównie wspomniani wcześniej użytkownicy języków środkowoazjatyckich takich jak hinduski, nepalski, peszto, tadżycki czy bengalski. Nie brakuje go jednak również u narodów mówiących po ugrofińsku czy z grupy języków tureckich. Naszymi krewnymi są między innymi Tatarzy, Kirgizi, Uzbecy, potomkowie plemion ałtajskich z wschodniej Ukrainy, a nawet koczownicy z gór Ałtaj w dzisiejszej Rosji.

Mamy też typowo azjatycką kulturę duchową (a przynajmniej mieliśmy jeszcze niedawno, przed czasami sekualryzacji).

Łukasz Kozak, autor "Upiora" stwierdził że dla XIX wiecznego mieszkańca wsi (którzy stanowili 90% ludności ziem dawnej Rzeczpospolitej) chrześcijańskie praktyki były zdecydowaną mniejszością, a główny rdzeń jego kultury stanowił "szamanizm, magia i prawo zwyczajowe", które często łączyły się z chrześcijaństwem.

Przedchrześcijański zbiór mitów, istot demonicznych i bóstw był wyznawanych przez mieszkańców Słowiańszczyzny, aż do XIX, a nawet pierwszej Połowy XX wieku. Literatura podmiotu odnotowała ponad 2 800 gatunków bożków, demonów i duchów (w tym duchy zmarłych), ponad 20 000 legend, podań mitów i baśni, oraz niezliczone rytuały magiczne. Zawierał elementy politeizmu, monizmu, szamanizmu, polidoksji, animizmu, panteizmu i dualizmu. Składano ofiary z jedzenia skrzatom, mirom stodolnym, pasiecznikom, domowikom, duchom lasów i jaskiń, licząc że dadzą one ludziom dobrobyt i przepędzą złe demony, którym przypisywano wszelkie nieszczęścia. Nawet wiara diabła, była rdzenna, bowiem diabeł nie tylko był materialny, ale i też to właśnie czart, a nie bóg karał za grzechy. Diabły nie były "skazane na potępienie" mieszkały w piekle, skąd mogły wychodzić (opozycja Bilibjnego "ziemskiego" diabła), a nawet zachowały się podania o diabłach "za karę wygnanych z piekła". Polskie diabły wykazują bliźniacze pokrewieństwo z ałtajskim, jakuckim czy mongolskim Erlik Khanem, japońskimi Oni czy też piekłem w hinduiźmie, zaś ich podobieństwo do bibilijnego szatana jest tylko na poziomie ogólnego założenia "kusiciela". Absolutnie każdy aspekt zjawisk przyrody, psychologii czy polityki był wyjaśniany w sposób mitologiczny, góry, rzeki czy zwierzęta miały powstał w nadprzyrodzonych okolicznościach i to takich, jakich w żadnym wypadku nie da się pogodzić z Księgą Rodzaju.

Polska religia rdzenna jest ewidentnie azjatycka:

Dużo naukowców zwraca uwagę na analogie do religii indyjskich dowodząc podobieństw symboliki (swastyka), ogólnego charakteru wiary i monizmu, podobnych nazw bóstw i historii. Ma to duży związek z tym, że j. hinduski, wedyjski i sanskryt jest silnie związany z językami słowiańskimi i bałtowskimi.

Wspomniany wcześniej Łukasz Kozak dowiódł, że religia Polaków jest blisko spokrewniona z mitologię ludów ałtajskich. Stwierdził, że wiara Słowian stanowiła część większej grupy, ciągnącej się od Słowiańszczyzny do co najmniej Jakucji na wschód. Opisał przykłady uderzająco silnego podobieństwa religii Jakutów i Słowian, oraz innych ludów tureckich, szczególnie na przykładzie upiorów oraz istoty wiary w dusze i praktyk szamanistycznych. Niezależnie do tego samego wniosku doszedł amerykański historyk Jutich Kalik, dokonując gruntowej re-analizy i przeglądu źródeł. Analizując totemizm, mity o wędrówkach władców czy też opowieści o kobiecie-łabędziu. Stwierdził, że ze wszystkim wierzeń euroazji największe pokrewieństwo wykazuje religia Europy Wschodniej do religii konfederacji ludów Wosun - środkowoazjatyckiej federacji plemion tureckich i mongolskich. 

Slawista Aleksander Gieysztor łączył religię Słowian religiami uralskimi. Stwierdził, że istota wiary w dusze i praktyki związane z duchami, są tak zbieżne że religia Słowian musiała początkowo być jednym z religią ludów uralskim (np. Finów czy Nieńców). Potem dopiero przybrała swój unikatowy charakter, gdy to przodkowie Polaków przeszli z koczownictwa na rolnictwo.

Paweł Zych i Witold Wergas w porozumieniu z naukowcami ws. komparastyki kultur stwierdzili, że wiara Polaków wykazywała bardzo duże podobieństwa do japońskiego Shinto. W wydanym studium komparatystycznym "Bestiariusz Japoński", udowodnili że demony polskie są bardzo podobne do japońskich youkai, zaś duchy miast i zamków, wykazują bliźniaczość do duchów yurei. Podobieństwa te zaczynały się od sfer, którymi zajmowały się demony, przez ich wygląd, aż po dziwne przypadki zbieżności nazw ("baba"). Wiele demonów japońskich posiada odpowiedniki u Słowian (Diabeł-Oni, Baba Jaga-Onibaba, Baba Kościelna-Baba Świątynna, Morski Mnich-Morski Mnich). Na grupie facebookowej wydawnictwa, stwierdzili że "korzenie naszej mitologii sięgają najdalszych zakątków świata".

Do tego wiele elementów naszej kultury, w tym materialnej jest bardziej azjatyckie niż zachodnie. Obrazy Jana Matejko są w stylu dokładną kopią stylów zachodnich, szczególnie ślepą fascynacją kulturą grecką i brodatymi posągami greckimi, co skończyło się tym że Mieszko wygląda na nich jak Babilończyk. Jednak rdzennie polskie malarstwo (kaszubskie, zakopiańskie) nijak nie można porównać do malarstwa zachodniego. Przypomina bardziej połączenie hinduskiego z japońskim. 

Przykładów na zbieżną z Azją kulturę materialną jest jeszcze bardzo wiele, np:

1. Rdzennie kwiatowe zdobienia, które bardziej przypominają tadżyckie czy hinduskie, niż cokolwiek co można odnaleźć na zachodzie.

2. Tradycja warkocza, związana szczególnie z Azją

3. Podobieństwo polskich dywanów do dywanów Azji Środkowej, Mongolii, Kirgistanu, Indii 

4. Tradycyjne koronkowe hafty koniakowskie, przypominające hinduskie hafty

5. Zwyczaj stawiania kapliczek przypominające zwyczaje japońskich kapliczek drewnianych

6. Podobieństwo tamg ałtajskich, tatarskich i mongolskich do symboli na herbach szlachty polskiej.

7. Prawo karmy w buddyźmie i hinduiźmie, połączone z prawem samoczynnie "wracającego dobra i zła" w baśniach wschodnioeuropejskich. 

8. Podobieństwa w osobowości (skąpa mimika, duża pracowitość, specyficzny humor)

9. Stroje ludowe Polski, nie przypominające strojów ludowych zachodnioeuropejskich 

10. Podobieństwo ludowych symboli Europy Wschodniej do, niektórych monów japońskich i symboli syberyjskich

11. Podobieństwo, niektórych elementów kuchni do kuchni azjatyckich

12. Podobieństwo kolorów flag (niebieski, czerwony, biały) i poziomej orientacji kolorów na nich, do flag Azji (gdzie większość posiada taki stan barw i orientacji)

Nie można sobie narzucić stwierdzenia, że antyk stworzył NASZĄ kulturę. Stwierdzenie te jest pseudonaukowe i wykazuje brak znajomości podstaw kultury polskiej. Niestety, żeby w Polsce studiować folklorystykę trzeba najpierw zdać antropologię kulturową, a następnie dopiero aplikować na ten kierunek w jednym z nielicznych uczelni, które to oferują. Czy winą jest system edukacji? Jak mogło by się to zmienić? Na ten temat opowiem może kiedy indziej. Nie możemy dać się przymusić od stosowanej przez niektórych naukowców błędnej tezy. Rzym próbował narzucić swoją kulturę antyczną podbitym ludom. Dziś niektórzy nauczyciele i wykładowcy kontynuują ich dzieło. Jednak celu nie osiągną nigdy, bo nowe pokolenie wydaje się być bardziej zainteresowane Azją niż Europą.

Wielu którzy byli kiedykolwiek w Grecji, po powrocie do Polski przeżywa prawdziwy szok kulturowy już nawet w pierwszej godzinie po przekroczeniu granicy. I to na poziomie od architektury, przez przyrodę, aż po zachowanie mieszkańców. Bowiem nasza odrębność trwa (w innej formie) po dziś dzień. Mówiąc błędne tezy, odbiera się Polsce całkowicie indywidualność. 

 

 

 

 

 

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.6 (13 głosów)

Komentarze

Kieedyś, czyli dawno temu czytałem sporą publikację o zaskakujących wynikach badań przepływu ludów i porównania haplogrup. Także mechanizmów mutowania języków.

A zaskoczeniem dla badaczy było to, że niewiele wcześniej ustalone fakty okazały się faktycznie... odwróconymi o 180stopni.

Czyli wędrówka ludów odbyła się w przeciwną stronę(głównym dowodem był czas pojawiania się sposobów grzebania zmarłych oraz języków). Zaś stepy ze względu na brak większych przeszkód stanowiły świetną starożytną"autostradę". Tak że nietrudno o pomyłkę.

I tu zabity klin. Wyszło: zdobywcami i nachodźcami stanowiącymi Kastę rządzącą czy arystokrację byli nie ci z dalekiego wschodu. Tylko skąd?

I tu dowodów dostarczył pewien archaiczny język którego brak w tabeli- pali. Oraz spora ilość białych ludzi wśród kast rządzących, wojowniczych(bramini, kszatrija) czy wśród arystokracji.

W takim razie, czy my jesteśmy Azjatami czy też cześć z nich ma słowiańskie korzenie? A panteon oraz stroje czy ceremonie? Jeśli podobne, to z wymieszania się czego z czym?

Nietrudno znaleźć w necie zdjęcia białych ludzi z kasty bramini(w tych regionach gdzie ściśle przypilnowano zakazu mieszania się z tubylcami przeznaczonymi do gorszych czynności)czy kszatrija. Także w Iranie nietrudno znaleźć białych niebieskookich mężczyzn czy blondwłose Iranki. I w jednym i w drugim wypadku nie chodziło o tatusiów"z importu".

Ciekawostka, akurat dotycząca innego wypadku. W dynastiach panujących starożytnego Egiptu biali niebieskoocy ludzie nie byli rzadkością. Do tego stopnia że dla nas dziwna moda/ zwyczaj przesadnych makijaży miał chronić przed poparzeniami słonecznymi.

A relikwie typu chusta z Manopello lub Całun Turyński, nie wyobrażają typowego obrazu antycznego Żyda. Czyżby tamtejsza arystokracja w dużym stopniu mogła wywodzić się od białych?

Na koniec odnośnik do czegoś krótszego od kobyły przeze mnie czytanej.

Miłej lektury.

https://tygodnik.tvp.pl/48450505/baltoslowianie-sa-genetycznie-najblizsi-ariom-a-co-maja-wspolnego-z-indyjskimi-braminami

I obrazek- pewna indyjska aktorka:)

Oraz kilka Iranek. Teraz wiadomo dlaczego ci zazdrośnicy chcą żeby się zasłaniały.

A fe, mułły, ajatollahy. Same nie zjedzą, innym nie dadzą.

(Akurat te są na miejscu prześladowane).

 

 

 

 

 

Vote up!
9
Vote down!
-1

brian

#1656335

Pojedyńcze jednostki nigdy nie będą miarodajne - 99% ludności tego genu w Indiach ma jednak ciemne oczy. My najpewniej też mieliśmy kiedyś ciemne oczy (do dziś pozostało to masowo u Ukraińców), ale tysiące lat w klimacie umiarkowanych zrobiło swoje. Śniadą cerę hindusi nabyli dlatego, że żyli przez długi czas w ciepłym klimacie. Było odwrotnie - najpierw mieliśmy cerę nieco żółtawą, ciemne włosy i oczy, a potem zaszły zmiany. Europejczycy Wschodni zbledli i nabyli jasnych oczu, a ci w Indiach opalili się. Badania szkieletów z tym samym genem z Białorusi-Rosji Europejskiej wykazało, że 80% miało w neolicie ciemne oczy.

Artykułu, o którym mówisz nie polecam jako źródło naukowym dyskusji bo artykuły tego typu to nieprofesjonalne, nierecenzowane źródła bez odnośników. Takie artykuły nie mają prawa decydować co jest dominującą teorią, a co nie. Dominującym faktem jest to że nie ma tutaj w zasadzie żadnych potwierdzonych, twardych faktów. Jeśli mówisz, o teorii Gimbutas o "inwazji" ludów ze stepu na Europę, to powiem że to bezpodstawne pomówienie i archeolodzy żadnych pobojowisk nie znaleźli, więc skłaniał bym się do teorii o ciągłości mezolitycznej, lecz przez kremację mamy niemiarodajne wyniki z najstarszego okresu. :( Powiem tyle, że sposób grzebania nie dowodzi migracjom, a jedynie zmianom kultury grzebania. Gimbutas nie miała zielonego pojęcia o genetyce, zaś wiele odkryć jeszcze nie było dokonanych. Teraz widać, że omawiana przez nią ludność z genem R1a z Grobów Jamowych, przyszła z północy, nie z południa. W kwestii języków, to powiem tyle że nie zachował się żaden zapis na to w jakim języku mówili jamowcy. Są teorie mówiące o ciągłości paleolitycznej, a nawet teorie całkowicie odrzucające istnienie praindoeuropejskiego języka (Trubickoy). 

O Iranie nie napisałem głównie dlatego, że nasi krewni są tam raczej połowicznie. Część Irańczyków jest z nami spokrewniona fakt, ale równie duży odsetek pochodzi z półwyspu arabskiego. 

Jeśli zaś pytasz o kulturę to powiem, że sporo dzielimy z hindusami, a nawet ludami żółtymi, lecz jednocześnie spora u nas indywidualności, bo mimo wspólnych cech każda ta kultura ewoluowała potem odrębnie i w izolacji. 

Vote up!
3
Vote down!
-4
#1656348

 No, może średniej długości. Ale też zwróciłem uwagę na fakt iż wyższe warstwy społeczne najczęściej pochodziły od zdobywców. I na ogół pilnowały swej"czystości". Jednak system najpierw działa, potem mimo poważnych ograniczeń zaczyna pękać albo się różnicować. Np- sama kasta bramińska ma kilkadziesiąt odmian! Mimo kategorycznych zakazów i kar Musiało dojść do mieszania genów. Dzięki czemu przez wiele pokoleń nawet kasta bramini zawiera zarówno ludzi o wyglądzie typowych Hindusów jak i typowych Nordyków czy Słowian. Zaś wśród wielu Hindusów istnieje obsesja na tle wyglądania jak biali. Choć powinni raczej kojarzyć to z latami okupacji przez Anglików.

Z kolei arystokraci np.irańscy b.często mają dużo jaśniejszą karnację. Dziś ich oraz ich potomków trudno rozpoznać na skutek rządów islamistów. A jasne włosy i niebieskie oczy nie są dziełem przypadku. I takich jest tam więcej niż potomków arystokratów bo nie istniał system kastowy. Po prostu tu i ówdzie zdarzały się mezalianse.

Wspomniany przeze mnie język- pali jest najstarszym, sanskryt to jego pochodna.

 

Vote up!
5
Vote down!
0

brian

#1656358

Generalnie Indie mają zróżnicowany stopień koloru skóry, pokrywający się dość mocno ze strefami klimatycznymi. Tym bliżej Himalajów w tym jaśniejsza karnacja.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1656379

Nie wiadomo jaki jest cel tego wpisu (jak i książki pana Kozaka). Można się tylko domyśleć. Wiadomości (zakładam, że prawdziwe) są pewną ciekawostką, ale polska kultura szlachecka (a więc ta wiodaca, którą starały się naśladować inne klasy) jest od kilkuset lat bardzo mocno zakorzeniona w cywilizacji śródziemnomorskiej. Swoją drogą myślę, że chłop grecki jest równie odległy od Homera, jak chłop polski.

Vote up!
9
Vote down!
-1

Leopold

#1656337

Szlachta Polska nie była wiodącą kulturą - była to kultura jakiegoś 10% społeczeństwa, więc w ogólnej całości była to kultura elitarna, mocno marginalna i generalnie ginęła w całości. Renesansowy dworek szlachcica, otaczały kilometry drewnianych, ludowych wsi, gdzie ludzie bali się że jego duszę złapie Łapiduch po śmierci i wieszali nad drzwiami martwą srokę by odpędzała demony. Szlachta polska brała swoje inspiracje z antyku, lecz jednocześnie bardzo silnie (szczególnie w XVII i XVI wieku) brała inspiracje z Azji (patrz. żupan). Chłop nie za bardzo miał jak naśladować szlachtę, to był dość sztywny podział stanowy i każdy miał swoją kulturę. Inteligencja po jakimś (oświecenie) czasie mocno wzgardzała kulturą chłopów uważając ją za zabobonną i nie prowadzili zasadniczo rozmów z przedstawicielami tego stanu. Jako przykład powiem, że w dwudziestoleciu międzywojennym 90% zabudowy wsi (w której mieszkało 70% populacji kraju) była to zabudowa w jednym ze stylów ludowych (pacz. kurpiowski, łowicki czy podhalański). Trudno było by tam znaleźć kolumienki jońskie.

Vote up!
3
Vote down!
-4
#1656346

W punkt. :) ." Swoją drogą myślę, że chłop grecki jest równie odległy od Homera, jak chłop polski". Tak zresztą jak chyba dzisiejszy rzymianin od starożytnego Rzymu.

Cale szczęście że Reymont napisał "Chłopów" bo dzięki temu lepiej rozumiemy, że  "aż do XIX, a nawet pierwszej Połowy XX wieku"  tradycja wsi polskiej zawierała  "elementy politeizmu, monizmu, szamanizmu, polidoksji, animizmu, panteizmu i dualizmu. Składano ofiary z jedzenia skrzatom, mirom stodolnym, pasiecznikom, domowikom, duchom lasów i jaskiń, licząc że dadzą one ludziom dobrobyt i przepędzą złe demony, którym przypisywano wszelkie nieszczęścia. Nawet wiara diabła, była rdzenna, bowiem diabeł nie tylko był materialny, ale i też to właśnie czart, a nie bóg karał za grzechy. Diabły nie były "skazane na potępienie" mieszkały w piekle, skąd mogły wychodzić (opozycja Bilibjnego "ziemskiego" diabła), a nawet zachowały się podania o diabłach "za karę wygnanych z piekła". Polskie diabły wykazują bliźniacze pokrewieństwo z ałtajskim, jakuckim czy mongolskim". :):):). Władysław Reymont właśnie to znakomicie  opisał i w nagrodę dostał Nagrodę Nobla. :):)

Autor tego wpisu nagrody Nobla nie dostanie, ale już jakaś gratyfikacja i ciche odznaczenie zza wschodniej granicy jak najbardziej prawdopodobne.

 

Vote up!
1
Vote down!
-2

Bogdan Lipowicz Skaut

#1656422

Nie przypadkiem @Kamil Trzoch został podeslany na prawicowy portal ze swoimi treściami o pochodzeniu mieszkanców Polski, właśnie w okresie przedwyborczym i w okresie gdy w UE Niemcy realizują zmianę Traktatów mających umożliwić budowę superpaństwa EUROPA, które w przyszłości ma być częścią rosjsko niemieckiej EURAZJI z podziałem stref wpływów na linii Ribbentrop - Mołotow(te treści serwowane przez Autora mają przyzwyczajać Polaków, że wschodnia Polska będzie w strefie rosyjskiej a zachodnia w strefie niemieckiej.

- "ZACHODNI POLACY POTOMKAMI NIEMCÓW?"

-  "POLSKA (w domyśle wschodnia) TO AZJA, NIE ZACHÓD"

 

Vote up!
7
Vote down!
-3
#1656338

Mój wpis dotyczy całej Polski. Nic nie wspominałem tylko o wschodniej. Kultura materialno-językowo-duchowa jakiegoś folkloru akurat wisi zarówno Rosji jak i Niemcom, w tym wpisie nie ma nic o polityce. Po za tym mój wpis podkreśla właśnie odrębność Polski. 

Vote up!
3
Vote down!
-2
#1656345

"...został podesłany na prawicowy portal ze swoimi treściami" ...... "w okresie gdy w UE Niemcy realizują zmianę Traktatów mających umożliwić budowę superpaństwa EUROPA, które w przyszłości ma być częścią rosyjsko niemieckiej EURAZJI " :):) .W punkt.

Vote up!
1
Vote down!
-1

Bogdan Lipowicz Skaut

#1656423

    Autor nie mówi tego wprost, ale chyba chce nam poprawnie politycznie zasugerować, że pochodzimy pewnikiem od moskali. Słaby ten test na wiedzę i inteligencję na NP. Pewnie Hołownia by go poparł...

Vote up!
7
Vote down!
-3

ronin

#1656341

Idąc tą drogą, można by równie dobrze uznać że Moskale pochodzą od Karelów (bo tam odnaleziono najstarszy gen), tych którymi Putin wzgardzał podczas wojny z Finlandią. 

Vote up!
3
Vote down!
-2
#1656344

Problem w tym, że o ile na tym portalu ludzie są w dużej większości zorientowani w podchodach, to gdzie indziej, mniej zorientowani, zwłaszcza młodzi, rządni "nauki alternatywnej", mogą być na "naukowe" gusła podatni. Bo chodzi też o wykorzenianie z tradycji łacińskiej. I wtedy robi się miejsce dla azji, rosyjskiej i w porewolucyjnym wydaniu, dla barberii.

Vote up!
3
Vote down!
-1

Bogdan Lipowicz Skaut

#1656424

Bzdury, pseudonaukowe wynurzenia, podobne do nazistowskiej ideologii rasowej. Polacy Mongołami. Nic się nie "klei".

Vote up!
5
Vote down!
-3

Chwalibog

#1656342

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Kamil Trzoch nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Polacy nie są mongoidalni, ale Kirgizi i Polacy mieli wspólnego przodka właściwego dla obu populacji, który żył 11 000 lat p.n.e. na Syberii. Jedni zostali w trudnym klimacie i pozostały im skośne oczy, ale druga populacja (nasza) odnalazła strefę klimatu umiarkowanego, stąd cechy mongoidalne, przestały być potrzebne stąd po prostu zanikły.

Tutaj masz link, do artykułu w chyba najbardziej prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nature", autor opisuje nasz wariant genu oraz szacuje jego przybycie: https://www.nature.com/articles/ejhg2009194 Lepszego źródła danych nie znajdziesz. 

Vote up!
2
Vote down!
-4
#1656343

Naziści swoje rasistowskie teorie też poparli naukowymi wywodami. Uwierzyłeś tym naukowcom w wyższość rasy Aryjskiej? Po Twoich wypowiedziach sądzę, że teorie typu "Wielka Ruś" są bliskie Twemu sercu.

Vote up!
5
Vote down!
-2

Chwalibog

#1656347

Tyle, że nauka obaliła tezy nazistów już dawno temu, a naukowcy, o których mówię prosperują i zdobywają nagrody naukowe.

PS w artykule nie ma nic o wyższości jednej rasy nad drugą.

Vote up!
2
Vote down!
-3
#1656349

Historia pokaże. Zdobywają nagrody jak Tokarczuk? Znasz informacje na temat rękopisu znalezionego w Berlinie, czyli instrukcji dla europejskiej dyplomacji, rękopis instrukcji cesarza Fryderyka Wilhelma II z 1791 r. Nadal realizowane, wszystko dobrze się w "instrukcję" wpisuje.

Vote up!
5
Vote down!
-1

Chwalibog

#1656350

Książka Łukasza Kozaka została nominowana do Nagrody Literackiej i Historycznej Identitas,  otrzymała też Nagrodę Specjalną Identitas. Publikacja została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko naukowe, została pozytywnie zrecenzowana m.in. w Harvardzie i jest wykorzystywana jako źródło w różnych pracach. 

O rękopisie z Berlina słyszałem, lecz najciekawsze jest to że Prusacy (bo do końca XIX wieku obejmowali głównie ziemie zachodniej Polski) posiadali w większości polskie korzenie, nosili polskie stroje ludowe (patrz przedwojenny strój pyrzycki czy lubuski), wierzyli w ludową mitologię (polecam zbiór podań głubczyckich Katarzyny Maler), a nawet zachowali sztukę malarską na szkle bliźniaczą do zakopiańskiej, więc to tak jakby sami z siebie ze sobą walczyliśmy. Z resztą spójrz - do dziś jest podział na zachodnią (post-pruską) i wschodnią Polskę. Sami Niemcy to z resztą kolei wielokulturowa mieszanka, bo np. Brandenburczycy pochodzą od Wieletów, tylko że zgermanizowanych językowo. Jeśli doliczyć do tego jeszcze granice z czasów Wilhelma, to wyjdzie na to że rdzenni Niemcy stanowili mniej niż połowę populacji jego Cesarstwa. Tylko niechętnie się do tego dziś przyznają. 

Vote up!
2
Vote down!
-3
#1656351

No i wszystko jasne. Ja jestem Polakiem, Ty widać jakie masz korzenie i narodowość i ku jakim nacjom bije Twoje serce.

Vote up!
6
Vote down!
-2

Chwalibog

#1656352

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Kamil Trzoch nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

W dzieciństwie zwiedzałem Tatry i Pomorze i za nic w świecie nie zamieniłbym ich na Zachód. Prawdziwa Polskę odkryłem w Koniakowie. Właśnie dlatego uważam, że bombardowanie uczniów treściami z Grecji, Anglii czy Francji jest właśnie wyrazem braku dbania o edukację o tym kraju, przez co wszystko zostawia się muzeom i sklepom z pamiątkami. W Polsce nie można studiować polskiej kultury ludowej, jeśli idziesz na polonistykę to uczą cię jedynie o literaturze j (i to tylko elitarnej). Nic o strojach ludowych, nic o krajowych legendach i podaniach, nic o kuchni polskiej, nic o sztuce ludowej, nic o koronce koniakowskiej, wycinance kurpiowskiej czy hafcie łowickim. Czuję się więc jakbym był pod okupacją jakiegoś obcego państwa.

Vote up!
3
Vote down!
-5
#1656353

Dyskusja jałowa. Trzymajmy się koronek z Koniakowa. Ja myślę o takiej edukacji w szkołach polskich, która da nam wielu naukowców na miarę Skłodowskiej.

Vote up!
7
Vote down!
0

Chwalibog

#1656354

Nauki humanistyczne i ścisłe to akurat zupełnie odrębna para kaloszy. 

Vote up!
2
Vote down!
0
#1656355

Mowa o kulturze, a nie o haplogrupach, prawda?

Tak się składa, że od ponad tysiąca lat jest nam, jaki i Czechom, bliżej do kultury zachodniej niż wschodniej. Gównie wynik geografii, geopolityki naszych władców, i wielu innych czynników.

Słowianie mieszkali na ziemiach obecnie niemieckich. Wzajemne wpływy kultury tej z zachodu na nas jak i naszej na nich były więc nieuchronne i bardzo duże. Nasze wartości, standarty, prawa, były o niebo bliższe tym zachodnim niż tym z dalekiego wschodu. 

Dzieci naszych władców, często kobiety, zasiadały na tronach zachodnich państw. To Jagiellonom ofiarowywano zachodnie trony, w tym francuski. Nie jest to przypadek. Zachodnie zaś rody otrzymywały polską koronę. Przepływ był w obie strony.

Mówienie więc, że nasza kultura jest bardziej wschodnia niż zachodnia, jest naprawdę bardzo śmiałą tezą. Pewnie 3 a nawet 2 tysiące lat temu tak być mogło. Prawdą jest że grecką kulturą nie zdążyliśmy przesiąknąć. Ale z Celtami i Germanami mieszkaliśmy przez miedzę przez tysiąclecia. Nie mylmy więc haplogrupy i języka z kulturą.

Chociaż... zaraz Waszmość odpalisz że Celtowie to lud indoeuropejski więc... I znów wrócimy do punktu wyjścia.

Vote up!
6
Vote down!
-2
#1656356

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Kamil Trzoch nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Elitarnej może i tak, ale nie chłopskiej. Kultura elitarna było kroplą w morzu kultury ludowej. Prawo tworzyła kultura elitarna właśnie. Geografia nie miała dużego znaczenia dla przeciętnego obywatela, gdyż mobilność była niska, zaś prawodastwo tylko ją ograniczało. Mapa należała do luksusu, zaś przeciętny Polak nie wiedział,  gdzie leży np. Francja za to mógł powiedzieć, że chmury prowadzą płanetnicy, dosiadający smoków. 

O kulturze duchowej i materialnej poświęciłem ostatnie akapity. Polecam porównać mit wyłowienia z Polski do podobnego mitu z Mongolii. 

Jeśli chodzi o zachodniego sąsiada to Niemcy są zasadniczo jakoś tak w połowie zachodni w połowie wschodni. Tam miej więcej przebiega granica. Wpływali na nas zachodni ludzie, ale jednocześnie my wpływaliśmy na nich równie mocno. 

Wartości jakie wyznawali chłopi, opierały się w duże mierze z opowieści z baśni ludowych, w które autentycznie ludzie wierzyli (przynajmniej tak twierdzili jak rozmawiali z Kolbergiem). Podstawą ich moralności, była wiara że dobro i zło wraca, poprzez system magiczny, zaś często za zło można było odrodzić się jako zły duch. 

Propos Celtów czy Skandynawów, to powiem że definicja "Zachodu" to "antyk i biblia", więc Celtowie/Germanie to trzecia, jeszcze inna kultura. 

 

Vote up!
3
Vote down!
-6
#1656357

Mój pra-dziadek, chłop. Zero klas. Nie czytaty. Tak mawiał o kulturze rosyjskiej:

"To wschodnia dzicz. Oni ani ziemi nie uszanują, ani twojej własności, ani nawet swojej. Bo do nich nic nie należy ino do ichniego cara. Wiesz wnuczku... u nich car może wszytko, a u nas chłop może wszytko i nikogo się nasz chłop nie boi. Takiego cara to by nasz chłop batem przegnoł jakby mu w żyto wlezł. A Rusek będzie carowi buty lizoł i dziękowoł że mu żyto car kuńmi stratował"

Zapamiętałem sobie to na całe życie. I ty sobie to Waszmość też zapamiętaj i dub smolonych nie opowiadaj. W polski chłopie, a zwłaszcza w kmieciu, była duma, siła, poczucie że pany nie mogą mu w jego kaszę dmuchać bo jest prawo (zachodnie!) które go chroni.

"Nie ma pana nad kmieciem jeno król łaskawy a dzisiaj prezydent, któren to król praw łamać nie może, a i łamać ich nie zechcą.  Dlategośmy tak różni od ruskiej dziczy. Będziem tę dzicz trzymać za miedzą i do nas jej nie wpuścim choćby nam przyszło umrzeć"

Jako rzekł, tak i poszedł mój pradziadek, i syn jego, mój dziadek, którzy z dwoma kuńmi na 7 hektarach SWOJEJ ziemi gospodarzyli, na ochotnika w 1920 roku, by trzymać ruską dzicz daleko za miedzą. Udało im się tego dokonać a dzięki Bogu obaj zdrowi powrócili. Co zaś ruska dzicz dokonywała, tego tutaj cytował ani za dziadkiem ani za pradziadkiem nie będę bo nikt nie uwierzy.

Tak więc Wasze... do której kultury polskiemu chłopu bliżej... odesłał bym Cię z tym pytaniem do pradziadka, ale już się nie da. Jedynie mogę polecić rozmowę z moim ojcem lat 93. On też dużo pamięta i swoją opinię na ten temat ma. Tyle że ojciec piśmienny więc nie sprosta Waści kryteriom.

Kulturowo Polska NIE należy do wschodu już od dobrych tysiąca lat. Kropka.

Vote up!
8
Vote down!
0
#1656359

A że gnojenie dosięgało nawet szlachty, wreszcie pod wpływem groźnych okoliczności Musiała powstać Magna Carta.

W słodkiej Francyji... wiemy jak to się skończyło.

Tymczasem tu pewne rzeczy były po prostu Zwyczajowe. I tyle.

Vote up!
2
Vote down!
0

brian

#1656372

To że byli niepiśmienni, nie wyklucza ich kultury. Wszelkie legendy, podania i baśnie przekazywano w formie ustnej, a szmat czasu sprawił że wykształcili w sobie pamięć do zapamiętywania wielu podań, pieśni i powiedzeń. Kultura ustna jest w ich przypadku bardzo bogata. Wschodnia dzicz to generalnie błędne twierdzenie, generalnie ksenofobiczne. Ludzie którzy powołują się na to że PKB było niskie, nie wiedzą że dochód chłopom zapewniała szara strefa i produkcja nieodpłatna (np. dom budowano własnoręcznie), więc ich kapitał był wielokrotnie wyższy niż wskazują statystyki. Chłopom bezpieczeństwo zapewniała ich liczebność, gdyż z takimi proporcjami, duży bunt mógł zetrzeć ich panów z powierzchni kraju. Pamiętajmy, że Kosynierzy wygrywali z armią Rosji, póki Prusy się nie wtrąciły... 

Vote up!
1
Vote down!
-1
#1656381

Kultura chłopska w Polsce była kształtowana pod wpływem katolicyzmu. Święta i obrzędy religijne, uroczystości kościelne były częścią życia codziennego. Poza tym kultura chłopska kształtowała się przede wszystkim na wzór warstw wyższych ("kultury elitarnej") i przeżywała swój największy rozkwit w wieku XIX po zniesieniu pańszczyzny. W czasach II Rzeczpospolitej dzieci chłopskie chodziły do szkoły, miały pełną świadomość swojej przynależności narodowej i kulturowej. To samo można powiedzieć o chłopach chodzących do carskich szkół tuż przed wybuchem pierwszej wojny. Byli oni Polakami, a nie poddanymi ruskiego cara.  

 

 

Vote up!
4
Vote down!
-1

AgnieszkaS

#1656362

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Kamil Trzoch został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Tradycje katolickie był tradycjami synkretycznymi. Na kilkudziesięciu świętych przypadało kilkaset pogańskich duchów domowych. Polecam "Wielką Księgę Demonów Polskich", albo "Bestiariusz Słowiański" Zycha i Wergasa. Chłopi posiadali własną kulturę przedchrześcijańską, którą łączyli z doktrynami katolickimi. 

Bowiem tyle, że edukacja właśnie zrobiła zamęt, bo nie traktowała kultury chłopów jako kultury większości. Edukacja i rozwój przemysłu ostatecznie zabił większość elementów kultury polskiej, bo rozwój nauki sprawił, że mitologiczne rozumienie świata straciło rację bytu.

Powiem też że kultura chłopska nie tyle zakwitła w XIX wieku, co z tego okresu po prostu mamy najwięcej źródeł. W tym okresie elity zaczęły się interesować kulturą chłopską, więc zapisały to co się działo, jednak podobieństwo wielu tradycji w np. Polsce i Bułgarii wykazuje, że te tradycje są znacznie starsze. 

Vote up!
1
Vote down!
-5
#1656382

"Mowa o kulturze, a nie o haplogrupach, prawda?"

Dobrze, że zadał Pan to pytanie, bo autor notki próbuje sugerować, że gen R1a jest nośnikiem kultury. 

Vote up!
4
Vote down!
-1

AgnieszkaS

#1656364

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Kamil Trzoch nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Na temat genu poświęciłem tylko jeden akapit. Reszta nie ma z genetyką nic wspólnego. 

Vote up!
1
Vote down!
-3
#1656383

matematyczne, koncepcje metafizyczne (reinkarnacja, coś w rodzaju prawa karmy itp.) wskazują na wpływ myślicieli indyjskich. Ba, nawet słynne twierdzenie Pitagorasa było dwieście lat wcześniej opracowane i udowodnione w Indiach. Próba oderwania Grecji od Wschodu mija się z celem. Pamiętać jednak należy, że mówimy o subkontynencie indyjskim, skąd nasz ród (również Germanów), a nie o późniejszym mongolsko-moskiewskim państwie. Moskwa bowiem została założona przez Wikingów i oni przez pierwsze wieki sprawowali w niej władzę. Trzeba też pamiętać, że przez wieki Polska wywierała wpływ kulturalny na Rosję. Nawet nazwiska przyjmowali na nasz sposób, a jak mawiał mój nieżyjący już nauczyciel rosyjskiego w wydanym przez KiW Wielkim Słowniku Polsko-Rosyjskim i Rosyjsko-Polskim przynajmniej 1/4 rosyjskich wyrazów miała rodowód polski.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1656360

Germanowie wcale nie wywodzą się z Indii. Genetycznie najbliżej im do Celtów i Armeńczyków. W Grecji były myśli reinkarnacji, ale jednocześnie nie były one dominującym paradygmatem w mitologii greckiej, która uznawała Hades po śmierci. 

Vote up!
2
Vote down!
0
#1656384

Kiedyś pewna osoba ucząca o polonistyce nazwała kulturę Grecką "korzeniem NASZEJ kultury", miałem wówczas dziwną minę, bo gdzie Grecja, gdzie Polska?

____________

Powinien sobie Autor zadać pytanie, gdzie Indie, a gdzie Polska?

Starożytni Grecy mieli wpływ na nasze sztuki piękne, architekturę, filozofię, politykę, religię, język, literaturę, sztukę teatralną i system polityczny. Wszak to my stworzyliśmy zarodek demokracji w Europie w postaci "demokracji szlacheckiej", a system ten studiowali ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych budujący swoje własne państwo, również będąc reprezentantami Kultury Zachodniej. 

A więc Rzeczpospolita nie stworzyła systemu kastowego, który do tej pory pokutuje w Indiach, Szanowny Panie.

To my, nasze elity i nasze państwo, jako Rzeczpospolita Obojga Narodów,  byliśmy przekaźnikiem zachodniego europejskiego renesansu na Wschód, na Litwę i Ukrainę. Nie wymuszaliśmy naszych wpływów. Nasz język i nasza kultura były przez tamte narody z własnej woli przyjęte.

 

Vote up!
4
Vote down!
0

AgnieszkaS

#1656365

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Kamil Trzoch nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Duża ilość para-greckich elementów kultury wynika z tego, że szkolnictwo cytuje jest zbyt często, ale w proporcjach ilościowych wcale nie były one najczęściej powstającymi tworami. A demokracja nie pochodzi z Grecji. Była ona elementem wielu pierwotnych plemion Europy i świata, zarówno u Słowian jak i Germanów. Renesans omijał warstwy niższe i średnie. To że mamy np. zapożyczenia z Greki w języku nie świadczy, że mówimy po grecku. Sztuki teatralna wzorowane na Grecji były raczej też typowe dla elit, chłopi mieli swoje własne widowiska związane z kultem solarnym i wegetacyjnym.  

Vote up!
1
Vote down!
-4
#1656385

 

Zawartość felietonu pnajprawdopodobniej zawiera prawdziwy obraz rzeczywistości ale jego tytuł nie tylko jest nieprawdziwy ale wręcz fałszuje prawdę o Polsce. Bardzo możliwa jest teza głosząca, że Polska to ani Azja ani Zachód. Skąd to moje przekonanie?

Świat jest zbyt skomplikowany, a jego struktura jest złożona ze zbyt wielu procesów, by tak prosta kwalifikacja rzeczywistości była możliwa. Jeżeli już, to aby jakikolwiek kwalifikacja była możliwa, konieczne jest podanie kryterium oraz przedmiotu tej kwalifikacj.

Konkretnie faktycznym przedmiotem kwalifikacji zawartym w treści felietonu jest pokrewieństwo genetyczne mieszkańców Polski z innymi ludami wielkiego kontynentu Eurazji i ewentualne prawdopodobieństwo wspólnej historii przemieszczeń tych ludów po tym kontynencie.

Natomiast tytuł sugeruje inne kryterium kwalifikacji współczesnych Polaków - mianowicie jest to kryterium cywilizacyjne. Stosując to kryterium musimy odrzucić domysł jakoby ta polska Azja była ruską, paskudnie totalitarna kacapią. Ale wspólne pochodzenie języcków słowiańskich z sanskrytem, to bardzo dawna teoria fachowych językoznawców czyni bardziej prawdopodobną wspólotę bardzo dawnej historii, którą jednak bardzo trudno przenieść na wspólnotę cywilizacyjną.

A nasz polski związek cywilizacyjny z tak zwanym Zachodem także jest bardzo problematyczny, chociażby z tego powodu, że rzeczywiście historia Europy stała się przyczyną uformowania lekko licząc kilku cywilizacji białego człowieka, które są zdecydowanie odmienne od tego co się dzieje w Polsce. Są nawet uczeni ludzie, którzy proponują zdefiniowanie cywilizacji "Reczypospolitej Obojga Narodów", która jest i trwa i jest inna niż wszelki europejskie zjawiska cywilizacji łacińskiej.

Vote up!
4
Vote down!
0

michael

#1656369

Mi chodziło głównie o sztukę ludową i ludowe wierzenia. Im poświęciłem najwięcej, genetyce poświęciłem akurat najmniej. Nie chodzi mi o definicję cywilizacji według Huddingtona, lecz raczej rzecz z goła inną. Chodzi generalnie paradygmat, że skoro większość osób należała do kultury ludowej, a nie elitarnej to była ona nieporównywalnie bardziej miarodajnym wyznacznikiem kultury przeciętnego Polaka, niż np. dwór w Wilanowie.

Nie wiem czemu Wschód ma się kojarzyć z totalitaryzmem. Mi kojarzy się np. z Japonią czy Koreą, krajami pozytywnie odbieranymi, mającymi wśród nowego pokolenia rzesze fanów. Fakt w Azji są kraje komunistyczne (Chiny), ale kiedyś takimi nie były. 

A propos demokracji szlacheckiej, to powiem że Japonia okresu Edo, miała podobny ustrój - dawni wojownicy rządzący krajem, o ogromnych połaciach posiadanej ziemi, kosztem władzy monarchy.

Łacina łaciną, ale jej znajomość była nikła. Nowe badania wykazują, że chrześcijaństwo wyznawane przez chłopów miało więcej wspólnych elementów z pogańskimi wierzeniami, niż z Biblią. Np. chłopi pytani jak powstał świat, mówili że Bóg poprosił diabła by ten wyłowił lądy z wody (prawie identycznie jak w micie z ałtaju), gdyż sam nie był w stanie tego zrobić. Polecam książkę "Jak drzewa przestały mówić" zbiór ponad 400 historii z Polski, w których opisano jak wyobrażano sobie pochodzenie danych elementów świata. 

Związek między genami, jest taki że dzieci naśladują rodziców, (tzw. inprinting) więc siłą rzeczy naśladywały ich sposób ubierania się, wierzenia czy techniki rzemiosła domowego. 

Vote up!
1
Vote down!
-2
#1656386

Pisząc o Różnych definicjach "cywilizacji"  warto by sięgnąć do prac prof. Felksa Konecznego, naszego słynnego historiozofa, który stworzył nową teorię naukową – naukę porównawczą o cywilizacjach i różne cywilizacje poddawał dokładnej analizie, z której wynikalo co je łączy a co dzieli i dlaczego.

Według Konecznego istotą historii jest pojmowanie jej jako walki między cywilizacjami. W swoim dziele "O wielości cywilizacji" pisał, „że każda cywilizacja, póki jest żywotna, nie obumierająca, jest zaczepna.  Walka trwa, dopóki jedna z walczących cywilizacji nie zostanie unicestwiona; samo zdobycie stanowiska cywilizacji panującej, walki bynajmniej nie kończy”.                                                                                                                         

Wg Konecznego, za zaistnienie cywilizacji nie odpowiada konkretna, rasa, język czy religia. Moment powstania pierwszych cywilizacji upatruje w łączeniu się ludzi w większe grupy społeczne, gdyż wtedy powstają pierwsze metody życia zbiorowego, które w konsekwencji i dalszym łączeniu się w nowe grupy, tworzą zalążki przyszłej cywilizacji, będącej według F. Konecznego ,,sumą wszystkiego, co pewnemu odłamowi ludzkości jest wspólne; a zarazem sumą tego wszystkiego, czym się taki odłam różni od innych”. 

Vote up!
1
Vote down!
0
#1656401

Proponuję coś przeczytać o formowaniu się Zachodu w ciemnych wiekach V, VI i VII, kiedy to dzięki klasztorom benedyktyńskim świat grecko-rzymski nie wszystek umarł. Wspomnę tylko o języku łacińskim i o szatach liturgicznych noszonych przez kapłanów, które to w prostej linii wywodzą się z ubiorów rzymskich. 

PS Najkrócej rzecz ujmując: poplątanie z pomieszaniem!

Vote up!
2
Vote down!
0

jan patmo

#1656472