Jarosław Kaczyński odszedł z rządu i co z tego?

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  

Dziś [21.06.2022] rano dowiedzieliśmy się, że Jarosława Kaczyńskiego nie ma już w rządzie {]]>TUTAJ]]>(link is external)}.  Funkcje wicepremiera i szefa Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa przejmuje po nim Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.  Oprócz tego - zastępca szefa KPRM i sekretarz Komitetu Zbigniew Hoffmann ma zostać powołany na ministra i będzie mu podlegał bieżący nadzór nad Komitetem.  Jarosław Kaczyński wszedł w skład rządu 6 października 2020 i przepracował w nim 20 miesięcy.  W wywiadzie dla PAP mówił:

  "Już w tej chwili nie jestem w rządzie. Wniosek o odwołanie już złożyłem do premiera i został on przyjęty. O ile mi wiadomo, to prezydent też go podpisał.
Dodał, że dobrze wspomina te 20 miesięcy, kiedy urzędował w KPRM. - Oczywiście miałem być o cztery miesiące krócej w rządzie, ale wybuchła wojna w Ukrainie. Dzisiaj przebieg wojny jest taki, że nie wiadomo kiedy się ona skończy. Natomiast mniej więcej wiadomo, kiedy będziemy mieli wybory, w związku z tym musiałem wybrać i wybrałem. Chętnie bym doczekał do końca wojny, ale wygląda na to, że będzie się ona ciągnęła dłużej - zaznaczył Jarosław Kaczyński. (,,,)
   Postanowiłem, że muszę się skoncentrować na tym, co jest dla przyszłości Polski najważniejsze. To nie tak, że przeceniam swoją rolę, chodzi po prostu o to, że partia musi odzyskać werwę, bo zbliża się ten czas, który dla każdej partii politycznej na świecie jest najważniejszy. Wybory są po to, aby uzyskać dobry wynik wyborczy, a jeśli chodzi o PiS, to tym dobrym wynikiem wyborczym będzie ich wygranie i możliwość sprawowania władzy, oczywiście w koalicji Zjednoczonej Prawicy - dodał." [op. cit.]

  Muszę powiedzieć, że dla mnie osobiście cala ta sprawa udziału Jarosława Kaczyńskiego w rządzie , a obecnie jego odejścia z niego jest co najmniej niejasna.  W październiku 2020 mówiono, że:

  "Mirosława Stachowiak-Różecka mówiła, że "Jarosław Kaczyński wzmacnia rząd swoim autorytetem". -  Jest jasne, że jest on głównym liderem i autorem projektu dla Polski, który realizujemy od kilku lat - stwierdziła poseł PiS. Dodała, że szef jej ugrupowania w ramach nowego rządu będzie łączył pojawiające się w resortach propozycje.(...)
  Paweł Poncyljusz mówił z kolei, że obecność Jarosława Kaczyńskiego w rządzie służy "pilnowaniu Zbigniewa Ziobro i tego, żeby ta koalicja jak najdłużej trwała". - To, że ona nie jest spójna, pokazały ostatnie tygodnie - stwierdził poseł KO.
Dodał, że niezgoda w koalicji była widoczna w ostatnich tygodniach." {]]>TUTAJ]]>(link is external)}.

  Nie wiadomo, czym zajmował się Jarosław Kaczyński przez te 20 miesięcy.  Narzekał, że może bywać w siedzibie PiS tylko raz w tygodniu.  Nie było widać szczególnych różnic w funkcjonowaniu rządu na co dzień.  Konflikt między Mateuszem Morawieckim a Zbigniewem Ziobro trwa jak trwał.  Zakres formalnej , a zwłaszcza nieformalnej władzy Jarosława Kaczyńskiego chyba się nie zmienił.  Po co wiec było jeść tę żabę?

 

  Moje notki z okresu 12.05.2020 - 3.09.2021 można znaleźć {]]>TUTAJ]]>}.

2
Twoja ocena: Brak Średnia: 1.4 (10 głosów)

Komentarze

Bez urazy

Ale jak żywo przypomina mi Pani postać Jadwigi Staniszkis w swych histeriach politycznych

 

Vote up!
5
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1645210

Trafne POrównanie:)

PrzyPOmina...

Pozdrawiam. J. K.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1645237

bezpieczeństwa narodowego w październiku 2020 r. zapowiadał, że gdy zakończy swą misję na tym stanowisku, odejdzie z rządu.  Zatem tu nie ma żadnej niejasności. Czym zajmował się Jarosław Kaczyński przez ostatnie 20 miesięcy?  Prezes na pewno nie głaskał kota - dowodem jest przyjęta Ustawa o obronie ojczyzny, praca nad ustawą o ochronie ludności i nad ustawą o przestrzeganiu praworządności  i "konieczności naprawy błędnych, a niekiedy szkodliwych decyzji administracyjnych” . Do tego zabezpieczenie granicy RP z Białorusią i i.

Ku pamięci, co by znów coś komuś nie ubiegło to J.Kaczyński ustępując z funkcji wicepremiera RP d/s bezpieczeństwa poinformował dziś, że w 2025 r. na kongresie PiS ustąpi z funkcji prezesa partii. 

https://wpolityce.pl/polityka/603974-prezes-pis-o-swojej-politycznej-przyszlosci  

https://www.tvp.info/60749559/ustawa-o-ochronie-ludnosci-jaroslaw-kaczynski-zapowiada-nowe-przepisy-musimy-dzialac-sprawnie-konferencja-prezesa-pis-i-ministra-spraw-wewnetrznych 

Ja w wieku 73 lat chciałabym mieć taki power i bystrość umysłu jak Jarosław Kaczyński!. Jeśli oczywiście  jeszcze 6 lat pociągnę, co jest raczej wątpliwe bo ogon covida wciąż się za mną wlecze... 

Elig - życzę Ci szałowych wakacji, choć kilkudniowego odpoczynku po nieustannym nurzaniu się w poncyliuszowskich i inszych goownach tvn, gw, opozycji... 

Pozdrowienia!

 

Vote up!
1
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1645259