ORLIM LOTEM....

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kultura

Doprawdy ze świecą dziś można szukać po Zamościu chłopca, czy dziewczynę w mundurze zucha, czy harcerza. Owszem honor polskiego harcerstwa w stolicy Roztocza ratują jeszcze okolicznościowe święta, gdy pojawią się tu i ówdzie warty harcerskie, a czasami nawet zastęp. Szary, powszedni dzień, to coraz większe masy młodzieży, które całymi godzinami przesiadują codziennie na zamojskiej Starówce, sącząc leniwie piwo i klejąc słowo o słowo z nadzieją, że upłynie kolejny, podobny do innych dzień. Zadziwiające, iż napisałem ten krótki felieton 6 września 2002 r. jeszcze w Zamościu, a obecnie tylko rozpisałem. Lecz czy coś stracił na aktualności i to pomimo pandemii koronawirusa?! Ktoś mógłby wtedy i dziś słusznie zapytać: oki-doki, a jaką ty masz receptę bracie?

Jak wszystko, także wypoczynek aby był udany trzeba się trochę, paradoksalnie napracować, bowiem zwykła posiadówa jest dla wszelkiej maści leniów, malkontentów, no i dla owych minimalistów. Już od dawna wiadomo, że nawet najlepsze towarzystwo i program rozrywkowy nic nie pomoże, jeśli zabraknie humoru i dobrych chęci. Kiedy tych nie brakuje trzeba tylko dobrze je sprzedać i zabawa gotowa. Tajemnica więc tkwi w metodzie, po prostu w formie, w jakiej nasze dzisiejsze harce będą przebiegały. Powie ktoś słusznie ilu ludzi, tyle pomysłów. Owszem tylko, że nie wszystkie są dobre i powiedzmy sobie otwarcie: mądre, wystarczy przejrzeć kroniki policyjne.

Właśnie takiej grupce młodych chłopców, wałęsających się bez szczególnego celu ulicami Londynu, pewnego dnia pewien starszy pan zaproponował przygodę życia. To było zaledwie 113 lat temu. Otóż Gen. Robert Stephenson Smyth Baden-Powel zaproponował, że zabierze ich na parę dni na wyspę i pokarze kilka ciekawych sztuczek. Jeśli będą się nudzić jak dziś na ulicy, wrócą do domu i nie będzie im więcej zawracał gitary. Co ciekawe, Ci młodzi ludzie wyrazli szczere zainteresowanie i wzięli udział w tej wyprawie. Tak odbył się pierwszy obóz skautów angielskich w 1907 r. na wyspie Brownsea, na południe od Londynu. W krótkim czasie, jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać organizacje skutowe, prawie w całej Europie.

Gen. Baden-Powell (Bi-Pi) postanawia na stałe zająć się pracą wychowawczą wśród młodych chłopców. W 1908 roku wydaje książkę "Scouting for Boys" ("Skauting dla chłopców"). W 1910 roku pod wpływem dużego zainteresowania tematyką książki wśród młodzieży Bi-Pi kończy swoją służbę wojskową w stopniu generała i poświęca się skautingowi. W ciągu roku do jego organizacji przystępuje 100 tysięcy członków. W 1909 roku rozpoczyna swą działalność ruch skautek - dziewcząt. W 1910 roku Robert Baden-Powell prosi o pomoc w prowadzeniu żeńskiej organizacji swoją siostrę, Agnes. W 1912 roku Baden-Powell bierze ślub z Olave St. Clair Soames. W 1920 roku skauci podczas pierwszego Jamboree obierają Roberta Baden-Powella Naczelnym Skautem Świata.

Nawet w Polsce, która od przeszło 100 lat pozostawała pod jarzmem obcych zaborców, już od 1911 r. organizowały się b. sprawnie, pierwsze zastępy i drużyny. Skauting przyjął się w Polsce nadzwyczaj szybko. Za symboliczną kolebkę polskiego skautingu uważa się miasto Lwów. Początki datować można na rok 1910, kiedy Andrzej Małkowski przetłumaczył na język polski podręcznik Roberta Baden-Powella „Scouting for boys”.

Nadto atrakcyjność metod skautowych oraz ich przydatność do celów wyszkolenia wojskowego, a także wartości pedagogiczne skautingu, bardzo szybko zostały odkryte przez niektóre z organizacji młodzieżowych takich jak: Organizacja Młodzieży Niepodległościowej „Zarzewie”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Ruch Etyczny „Eleusis”.

26 lutego 1911 na spotkaniu członków największych organizacji młodzieżowych została podjęta decyzja o stworzeniu skautingu na ziemiach polskich. Uzyskanie poparcia naczelnika „Sokoła” dr. Kazimierza Wyrzykowskiego pozwoliło na zorganizowanie w okresie od marca do maja 1911 pierwszego kursu instruktorskiego. 21 maja 1911 powstaje Komenda Skautowa we Lwowie. Dzień później Andrzej Małkowski wydał rozkaz, którym powoływał pierwsze lwowskie drużyny skautowe. We Lwowie mieściła się też prężna redakcja dwutygodnika „Skaut”. Czasopismo to już w 1912 roku wydawane było w 6 tys. nakładzie i poprzez rozpowszechnianie znajdowało swoich odbiorców wśród polskiej młodzieży we wszystkich trzech zaborach.

Drużyny skautowe powstawały w wielu miastach na ziemiach polskich. W czerwcu 1913 r. skauci spod trzech zaborów wystąpili pod jedną, biało-czerwoną flagą na zlocie skautowym w Birmingham.

Olga Drahonowska-Małkowska, wdowa po Andrzeju Małkowskim, w 1955 r. w audycji Radia Wolna Europa wspominała, że dla wielu młodych ludzi harcerstwo było szansą na poprawę losu. Dała takie oto żywe świadectwo: „Zawsze podziwiałam, jaki wpływ miał Andrzej na chłopców. Nie uznawał przy tym łatwizny. Pracy harcerskiej nie rozpoczął od młodzieży gimnazjalnej. Poszedł na przedmieścia Lwowa do uliczników pozbawionych opieki rodziców i szkoły. Rozpoczęła się zbiórka hałaśliwa i pełna werwy. W tych duszach wygłodniałych zaczęła się już budzić jakaś nowa solidarność i głębokie przywiązanie do komendanta”

Jak myślisz, czy tamte rzesze młodzieży mogły się pomylić? Dlaczego tamci chłopcy i dziewczęta, tak podobni w swych wydaje się bezideowych zachowaniach, chcieli bawić się w to, co przecież tak musiało odbiegać od ich dotychczasowego, luzackiego w końcu stylu życia. Otóż okazało się po raz kolejny, że ta wydawałoby się znudzona swoim życiem młodzież i to już na starcie, kryje w sobie to co jest jej niezwykłym fenomenem, czyli odwieczną potrzebę zmieniania tego świata. Zaczyn tego czegoś nowego, aby ów często skostniały świat, znów stawał się każdego dnia coraz lepszy, coraz bardziej klawy i interesujący. Z nadzieją, iż każdy następny dzień, będzie jeszcze jedną wielką szansą przeżycia kolejnej wielkiej przygody, mojej niezwykłej młodości.

Skauting nie tylko rozbudził te emocje i potrzeby, ale więcej: dał młodzieży realne poczucie siły i obecności w świecie starszych, którzy nie zawsze czują już świat młodych. Dziś jest podobnie, tylko niestety, ze smutkiem trzeba stwierdzić, że dzisiejsza młodziesz na własne życzenie, pozbawia się wypracowanych i niejednokrotnie sprawdzonych, już sposobów organizacji swojego odpoczynku.

Naturalnie nie wszystko stracone! Ja i Ty możemy to zmienić, jeszcze dziś, czy już jutro. Musimy mieć jednak w sobie tę dumę i odwagę orłów, które potrafią same wzbijać się wysoko, szybować ponad nieciekawym krajobrazem, ponad miernotą, szukając tego co w górze, a nie w dołach! Po temu choć spróbój wyostrzyć swój wzrok i spójrz mężnie raz jeszcze w swoją niepewną przyszłość, na onej przyblokowej ławeczce. Prawda, przyszłość niezbyt ciekawa, ale możesz lepiej i dzielniej, weź dla przykładu innnego, rezolutnego chłopaka i zgłoś się do najbliższej komendy polskiego harcerstwa. Ja osobiście polecam kontakt ze Stowarzyszeniem Harcerstwa Katolickiego "Zawisza". Przyjdzicie i wy, a wspólnie sprawicie, że to lato i następna jesień, będzie bardziej złota, niż w poprzedcnich latach. Czuj Czuwaj! Do bliskiego zobaczeia i usłyszenia! Sław

 

Film o niezwykłym "Eurojam 2014" w Normandii

 

Film został zrealizowany w St-Evroult-Notre-Dame-du-Bois w Normandii, Francja, w dniach 5-10 sierpnia 2014 podczas zlotu Eurojam 2014, zorganizowanego przez Międzynarodowy Związek Przewodniczek i Skautów Europy (www.uigse-fse.org). W Eurojamie wzięło udział ponad 12 500 dziewcząt i chłopców z 21 krajów, w tym ponad 1700 z Polski. Bohaterami filmu są Franek i jego zastęp Niedźwiedź z 1. Puławskiej FSE oraz Asia i jej zastęp Jastrząb z 4. Warszawskiej FSE. Film zrealizowało studio filmowe Mindframe. Scenariusz i reżyseria: Skauci Europy. Kierownik Produkcji: Zbigniew Minda, DOP: Jan Sobierajski. Premiera filmu odbyła się w kinie Muranów w Warszawie w dn. 30 października 2014 r. Film opublikowany 14 listopada 2014 r. przez Skaut Europy:

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu - i tak już od 1050 lat.

Nawet gdy Polski na mapach nie było, ale siła ducha i wierność dla Boga przez Polaków, pozwoliły by Pan Bóg dał Wolność i Niepodległość dla Polski.

Jezu Ufam Tobie.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1634805

Serwus Jestem jakim jestem. Dzięki za komentarz i za zainteresowanie. Gorąco polecam Tobie oraz niepoprawnym blogerom, blogerkom i naszym sympatykom ten krótki filmik, ukazujący wartość ponadczasową katolickiego skautingu. Oto właśnie Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego (FSE). Zainwestuj w swoją młodość i w młodych! W hart ducha i w radość prawdziwego życia z naturą i w naturze. Jeszcze dziś dołącz do nas do młodych orłów Europy i Polski. Postaw na żywy, aktywny skauting! W zdrowym ciele, zdrowy duch! A choćby przekaż ów 1% na poprawę świata. Filmik opublikowany 20 stycznia 2015 r. przez Pallotti TV:

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634819

Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, Lord Baden-Powell (ur. 22 lutego 1857 w Londynie, Wielka Brytania - zm. 8 stycznia 1941 w Kenii). Kim był ten wielki, nietuzinkowy człowiek?! Godny podziwu szaleniec, aktor, żołnierz, bohater, pisarz, tytan pracy organicznej, twórca i założyciel oraz wybitna postać światowego skautingu. Człowiek rodzinny! Znany również jako Bi-Pi. Gorąco polecam archiwalne zdjęcia i filmy z życia tego wielkiego skauta świata, Europy. Filmik opublikowany 23 lutego 2008 r. przez Marcin Mucha, a zatem:

 

A tu Sir Robert Baden Powell mówi w oryginalnym nagraniu o sierpniowym Scout Jamboree na Wyspach Brytyjskich. Filmik opublikowany 21 lipca 2015 r. przez British Movietone:

Sir Robert talks about Scout Jamboree to be held in August.

 

Szczególnie bogate i interesujące jest to dokumentalne opracowanie: „The Story of Robert Baden-Powell”. Opublikowane 22 lutego 2014 r. przez Mike J., a zatem:

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634887

to przedwojenni harcerze.

Jeszcze po wojnie, we Wrocławiu, uczestniczyli w spotkaniach lwowskich harcerzy. Wydaje się, że dziś już nikt, spośród tych skautów i skautek, nie jest obecny wśród nas. Odeszli na wieczną wartę. Pozostawili nam tę modlitwę:

O Panie Boże, Ojcze nasz,

W opiece Swej nas miej!

Harcerskich serc

Ty drgnienia znasz,

Nam pomóc zawsze chciej!

Wszak Ciebie i Ojczyznę

Miłując chcemy żyć,

Harcerskim prawom w życia dniach

Wiernymi zawsze być.

Serdecznie pozdrawiam - czuwaj Druhu Sławie,

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1634894

....inny, piękny świat ludzi, kultur i miejsc, który wydaje się nam, iż już nigdy nie wróci. To jednak kłóci się katarzyno,tarnawska z wciąż nieobaloną, wciąż przecież królującą niepodzielnie w nauce, ową teorią względności geniusza Alberta Einsteina. A ta zakłada, że kiedy pociąg czasu się przemieszcza i my razem z nim, to tak naprawdę tylko ciuchcia i wagony pędzą, bo my przecież wciąż tkwimy w onym miejscu na korytarzu, przy oknie życia. Dlatego będę się z Tobą katarzyno.tarnawska wykłucał o więcej, o więcej wspomnień z tamtych wrocławskich wieczorów lwowskich, z tamtych kresowych spotkań harcerskich. Niestety, jakiś taki już jestem.... . Gorąco dziękuję i bardzo serdecznie pozdrawiam. Czuj czuwaj! Sław

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634901

Czcigodny Sługa Boży Kościoła katolickiego.- JERZY CIESIELSKI

2.10 min ..."....Stoi przed nami w Kościele w Polsce ogromne zadanie by uświadamiać ludziom niebezpieczeństwa obecnego czasu.......".........POSŁUCHAJ DO KOŃCA ! ........... JEZUS zmartwychwstał !........Będąc przy Nim nie mamy się czego lękać..........ŻYĆ W PRAWDZIE !........... PRAWDA ZAWSZE ZWYCIĘŻA.........de facto......ZWYCIĘŹYŁA !

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Ciesielski

".......:Niezależnie od studiów inżynierskich ukończył Studium Wychowania Fizycznego. Uprawiał piłkę ręczną, koszykówkę i wioślarstwo, należał do Akademickiego Związku Sportowego i Cracovii. Działał w harcerstwie i ruchu turystycznym, organizował spływy kajakowe.........

........Od 2003 na Polanie Harcerskiej w Toporzysku k. Jordanowa, na której Jerzy Ciesielski często przebywał i modlił się wraz z Karolem Wojtyłą, odprawiana jest w pierwszą sobotę czerwca uroczysta Msza Święta w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego.......

Był aktywny w duszpasterstwie akademickim w Krakowie. Przyjaźnił się z Karolem Wojtyłą, który udzielił mu ślubu 29 czerwca 1957. Z małżeństwa z Danutą Plebańczyk miał troje dzieci – córki Marię (ur. 1958) i Katarzynę (ur. 1961) oraz syna Piotra (ur. 1962). Wraz z dwójką młodszych dzieci zginął w katastrofie statku na Nilu. Został pochowany na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie, uroczystościom pogrzebowym przewodniczył kardynał Wojtyła. W 1998 jego prochy zostały przeniesione do Kolegiaty Akademickiej św. Anny....

http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/jerzy_ciesielski/a_mz_1.htm

8 min.........A MIŁOŚĆ to dawać siebie......Od nagłej i niespodzewanej ŚMIERCI ZACHOWAJ NAS PANIE ! ......Na końcu życia niewątpliwie ŚMIERĆ.....nie wiemy kiedy ona nastąpi.....czy zatem nie jest rzeczą logiczną kryteria Sądu ostatecznego stosować w życiu codziennym aby mieć na pamięci co nas w DECYDUJĄCYM MOMENCIE CZEKA.......

10,7 min.

O Panie Boże, Ojcze nasz
W opiece Swej nas miej
Harcerskich serc Ty drgnienia znasz
Nam pomóc zawsze chciej

Wszak Ciebie i Ojczyznę
Miłując chcemy żyć
Harcerskim prawom życia, dnia
Wiernymi zawsze być

....... 12.10 - 13 min..... STRZEŻCIE SIĘ ! .......MOCNE !.........ps. .z dedykacją dla hipokrytów.......

.....samolub żyje jak król a umiera samotny jak pies.......19.20 min.

30 min. .....na końcu jest niewątpliwie ŚMIERĆ....nie wiemy kiedy nastąpi....choć wiemy, że każdy dzień przybliża  nas do niej !  30.50 min

......... umiera sie tak jak się żyło.........

czasu nie można cofnąć ........ 

Przy okazji miałam to szczęście, że byłam Harcerką, i wspominam obóz harcerski przepełniony przepięknymi chwilami które raczył mi ofiarować Ukochany Bóg....i te nasze obozowe śpiewy przy ognisku.......

Dzięki Ci Panie, że urodziłam się w Patriotycznej Rodzinie i Ukochanej Polsce ! 

Dzięki Ci Panie i Tobie Ukochana Królowo Polski !

AVE MARYJA !

Dziękuje Sławku za Twój czas, który poświęcasz na tym portalu, aby......odnoszę się do słów Abp. Jędraszewskiego jw..

Dziękuję wszystkim Rodakom, blogerom tego portalu dla którego sprawy Naszej Ojczyzny nie są letnie........hmm. jak letnie są nasze policzone dni na tym padole..........

..........szkoda, że nie wszyscy są tego świadomi.........

"......kiedy pociąg czasu się przemieszcza i my razem z nim, to tak naprawdę tylko ciuchcia i wagony pędzą, bo my przecież wciąż tkwimy w onym miejscu na korytarzu, przy oknie życia........".....hmm, detal.......na statku.....przy oknie ...... życia.....śmierci........hmm........jeśli jesteś z Panem w Komunii Miłości........jakaż to róźnica........

Z Panem Bogiem!

Pozdrawiam serdecznie,

Agnieszka Nowak

AVE MARYJA !

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1635127

Dzięki wielkie za niezwykle cenne, dodane linki, za inforomacje odnośnie Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego oraz za Twoje prywatne świadectwo o harcerskiej drodze Twojego życia, to piękne świadectwo na dziś i na jutro, szczegónie dla ludzi młodych. Dobrze by było gdybyś opisała choć jeden swój obóz harcerski, swoje przeżycia! Pozdrawiam bardzo serdecznie Sław

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1635142

późniejszy dziekan Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej prof. doc. dr inż. Tadeusz Hop, specjalista od szkód górniczych, walczył w stopniu plut.  w obronie Lwowa :-))

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wydzia%C5%82_Budownictwa_Politechniki_%C5%9Al%C4%85skiej

Pozdrawiam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

casium

#1634923

Katarzyno Tarnawska dla Ciebie i dla nas wszystkich, którzy kochamy wartości i wysokie, te najwyższe loty. Piękna pieśń, piękna modlitwa, wyśpiewana z głębi mocy młodych, czystych, gorących, wiernych serc. Opublikowana 29 kwietnia 2019 r. przez Henryk Karpowicz:

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1640481

Gorąco polecam znakomity reportaż filmowy zrobiony na prawdziwym Obozie harcerskim Zawiszaków w Lubelskiem w lipcu 2017 r. Bracie z osiedlowej ławeczki nim wychylisz tego wieczoru kolejną flaszeczkę, nim ukradkiem weźmiesz jeszcze jednego sztacha, zobacz to i uwierz, że jest jeszcze inny świat, inny niż to wszystko co lansują właśnie bezwzględni dilerzy pod Twoim blokowiskiem, inny niż to wszystko, co zapodają tasiemcami w mediach. Obraz innego życia, z innego świata, opublikowany 5 czerwca 2018 r. przez Vlog na Skale, a zatem:

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634898

Piosenki zostały nagrane przez Kluczborskie i Wołczyńskie Środowisko ZHR z okazji 90-lecia Harcerstwa. Opublikowane 2 września 2014 r. przez The right side of the Internet:

Płonie Ognisko i szumią knieje

 

Rzeka Historii

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634904

Piękny materiał dokumentalny „W Kręgu Ognia”, opowiadający o całych dekadach harcerzy z Hufca ZHP Bolesławiec na Ziemi Legnickiej. Opublikowany 17 grudnia 2017 r. przez sympatyków:

To już 70 lat minęło odkąd Hubert Bonin założył bolesławiecką jedynkę. W Kręgu Ognia to tytuł piosenki napisanej przez hm. Zdzisława Abramowicza. Tytuł ten zaciera różnice pomiędzy starym, a nowym. Tak jak i my - młode pokolenie. Tak i starsi harcerze robili wieczorami to samo! Siadali w kręgu ognia... . Harcerstwo się zmienia, ale jedno pozostaje niezmienne. Chwila, w której każdy z nas tworzy część okręgu. Okręgu wokół ogniska. A wiecie co łączy te wszystkie ujęcia? Wy moi drodzy... To Wasza zasługa - te 70 przeminiętych lat!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634907

Niepowtarzalny obraz młodości ubranej w piękne szaty przyrody i w harcerskie mundury. Nadto piękna muzyka i śpiew. Gorąco polecam w każdy cichy, wieczorny czas, przy onej filiżance gorącej kawy, kto wie może coś się w nas zbudzi, jakaś głęboko ukryta tęsknota za naturą i wolnością, której nie może dać ten medialny świat.... . Reportaż opublikowany 8 października 2015 r. przez Kuźnia Kuźnia:

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634908

Czuwaj, Druchu!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1634926

Przepiękna pieśń harcerska: „Gdzie jestescie Rudy, Alku, Zosko?!”, opublikowana 4 lutego 2014 r. przez Harcerstwo na Białorusi:

1.O czym marzyłeś druhu młody depcząc stopami granie Tatr?

Jakie marzenia i przygody wyśpiewał ci tatrzański wiatr?

Jak piłeś radość kroplą rosy i jak ogarniałeś sercem świat?

I jak na przyszłe twoje losy rzuciłeś czynu trwały ślad?

 

Ref.Gdzie jesteście Rudy, Alku, Zośko?

Gdzie jesteście ,gdzie twe dzieci Polsko?\ 2x

 

2.O czym marzyłeś druhu młody gdy nagle pękł twych marzeń świat?

Jakie tęsknoty w chwili trwogi rozwiał okrutny dziejów wiatr?

Jak wybrnąłeś z toni wojny i jak uciekałeś od swych snów?

Jak stało się że tak spokojny odszedłeś aby wrócić znów?

 

3.O czym dziś myślisz druhu młody stojąc gdzie krzyży białych ślad?

O czym dziś myślisz i co chciałbyś zachować w sercu z tamtych lat?

Jak to się dzieje że pamiętasz, jak to się dzieje że ich znasz?

A może tobie o nich śpiewa odwieczną pieśń echo tatr?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1635725

Dokument poświęcony jest członkom Szarych Szeregów. Pod tym kryptonimem Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) działał w konspiracji podczas II wojny światowej. Organizacja wychowywała młodzież poprzez udział w walce z okupantem oraz tajne nauczanie i samokształcenie. Jedną z grup organizacji były skupiające młodzież powyżej siedemnastego roku życia Grupy Szturmowe. Wchodzące w skład formacji jednostki, np. bataliony "Zośka" i "Parasol", wykonały wiele akcji bojowych. Harcerze wysadzali mosty kolejowe, odbijali więźniów, a także likwidowali funkcjonariuszy aparatu terroru. Dokument opublikowany 23 Marca 2017 r. przez Marka Kutyłowskiego:

 

Gorąco polecam też to piękne wykonanie, tej pięknej pieśni: „Szare Szeregi” przez polską młodzież z Gimnazjum Gminy Oleśnica im. Szarych Szeregów z okazji nadania imienia i wrączenia sztandaru 27 września 2013 r. w Oleśnicy. Występ artystyczny opublikowany 17 grudnia 2013 r. przez Agnieszkę Grondową:

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1635727

Pieśni są jednym z najważniejszych elementów polskiej tradycji, folkloru i kultury. Na przestrzeni wieków powstały tysiące pieśni, które wychwalały Boga, motywowały do walki, czynu, pracy, zabawy, odpoczynku na łonie natury. Bogactwo polskiej pieśni jest tak duże, że nie sposób ich dokładnie zliczyć. Do czasów nam współczesnych przetrwało tysiące pieśni o charakterze ludowym, religijnym, patriotycznym, harcerskim, młodzieżowym. Żadna kultura nie ostoi się bez muzyki i pieśni, dlatego tak istotne jest podtrzymywanie w naszej pamięci pieśni jako dziedzictwa narodowego, także pięknych pieśni harcerskich.

Dla przykładu pieśń: „Matczyne ręce”. Autorem pieśni Matczyne ręce jest Adam Kowalski, dziennikarz, kompozytor i kapitan Wojska Polskiego. Pieśń „Matczyne ręce” po raz pierwszy ukazała się w wydanym w 1937 r. Śpiewniku "100 pieśni żołnierskich", redagowanym przez Adama Kowalskiego. A oto pieśń „Matczyne Ręce” – śpiewa Janusz Zakrzeński. Opublikowana 16 Maja 2017 r. przez Moja Ojczyzna:

Pieśń „Matczyne ręce” duża popularnością cieszyła się we wszystkich jednostkach wojskowych, a także w grupach harcerskich i zasługuje aby na stałe zapisać się do kanonu polskiej pieśni żołnierskiej i harcerskiej. Więcej pięknych polskich pieśni znajdziesz na tej stronie: https://www.polskatradycja.pl/piesni.html

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1638898

Film przedstawia codzienność harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR). Materiał nakręcono podczas Ogólnopolskiego Zlotu Zastępów Harcerskich oraz Patroli Wędrowniczych - Puszczańskie Harce w maju 2016 r. Filmowy document opublikowany 2 kwietnia 2017 r. przez ZHR, a zatem:

 

Co niezwykle ważne harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR) lubią i potrafią jeszcze śpiewać:

1. Święty Ogień

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1639335

Lubię kiedy młodzi ludzie w noc ciepłą, gwiaździstą, niezapomnianą, wdzięcznie z serca, razem przy ogniu śpiewają! Spędźmy zatem jeszcze trochę czasu przy ognisku z ZHR-em, z ową błogosławioną nostalgią, za którą tak mocno, często tęsknimy, im b. się starzejemy, z największą radością i przyjemnością (na szczęście bez względu na wiek):

1. Skautowa lilijka

 

2. Wiklina

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1639337

....ta pieśń wojskowa: „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, napisana prawdopodobnie pod koniec roku 1942, wyratuje Cię pewnikiem z opresji. Ta pieśń skomponowana specjalnie dla członków polskiego podziemia, pomoże Ci przetrwać te najtrudniejsze chwile, błogosławionej i naturalnej tęsknoty. Za autorów pieśni: „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę” uważa się Stanisława Magierskiego, Bronisława Króla i Krystynę Krahelską. Dziś tę znaną i jakże kochaną kołysankę, wykona dla nas ZHR Skarżysko, bo prawdziwą miłość, wolność, służbę i pamięć krzyżami się mierzy. Pieśń opublikowana 11 listopada 2011 r. przez Zaczy:

Z płyty "Więc szumcie nam jodły piosenkę" wydanej przez harcerki i harcerzy ZHR Skarżysko dla upamiętnienia piosenek śpiewanych przez żołnierzy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich "Ponurego" i "Nurta". Pieśń, tekst, wykonanie na stronie: https://www.polskatradycja.pl/piesni/wojskowe/dzis-do-ciebie-przyjsc-nie-moge.html

Dziś do Ciebie przyjść nie mogę - tekst

 

1. Dziś do ciebie przyjść nie mogę,

Zaraz idę w nocy mrok,

Nie wyglądaj za mną oknem,

W mgle utonie próżno wzrok.

Po cóż ci, kochanie, wiedzieć,

Że do lasu idę spać.

Dłużej tu nie mogę siedzieć,

Na mnie czeka leśna brać.

Dłużej tu nie mogę siedzieć,

Na mnie czeka leśna brać

 

2. Księżyc zaszedł hen, za lasem,

We wsi gdzieś szczekają psy,

A nie pomyśl sobie czasem,

Że do innej tęskno mi.

Kiedy wrócę znów do ciebie,

Może w dzień ,a może w noc,

Dobrze będzie nam jak w niebie,

Pocałunków dasz mi moc,

Dobrze będzie jak w niebie,

Pocałunków dasz mi moc

 

3. Gdy nie wrócę, niechaj z wiosną

Rolę moją sieje brat.

Kości moje mchem porosną

I użyźnią ziemi szmat.

W pole wyjdź pewnego ranka,

Na snop żyta dłonie złóż

I ucałuj jak kochanka,

Ja żyć będę w kłosach zbóż.

I ucałuj jak kochanka,

Ja żyć będę w kłosach zbóż.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1639346

Ta piosenka, to nasza - Polaków historia, i nasze losy. Zamiast opisu, oddam głos żonie autora słów i muzyki tej piosenki Pani Danucie Magierskiej, która po latach tak wspominała: "Piosenkę tę, zwaną ‘Kołysanką Leśną’ napisał i melodię do niej stworzył mąż mój - Stanisław Jacek Magierski, magister farmacji, żołnierz Armii Krajowej.

Było to zimą 1943 roku. Gnieździliśmy się z całą 6-cio osobową rodziną w dwóch maleńkich pokoikach przy ul. Bernardyńskiej 24 na II piętrze (w Lublinie - dop.mój), rozkładając na noc legowiska. (...) ....Pianino stało w małym pokoiku, w którym była jeszcze kanapa. Mąż grał. Chłopcy siedzieli na kanapie i podłodze. Śpiewaliśmy cichutko wszystkie stare piosenki wojskowe, ludowe, harcerskie, długo, długo. Zapominaliśmy o grozie wojny, niewoli, sieroctwie, udręce okupacyjnego życia.

Dobrze jest umieć dużo pieśni, dużo wierszy pięknych, wesołych, smutnych kiedy się czeka na pociąg, na autobus, na dziewczynę, jak się spóźnia, kiedy pada deszcz, w namiocie, kiedy smutno. My, jak byliśmy młodzi, nie wiedzieliśmy, że będziemy śpiewać w niewoli, w obliczu śmierci, niepewności jutra. Umieliśmy śpiewać, a godzina śpiewania nie wiadomo jaka komu pisana. Aż jednego dnia chłopcy zapytali czy pan magister nie ułożyłby dla nich piosenki. Więc obiecał. I napisał.".....

(...) ......Kołysanka miała nieco inną, nieco trudniejszą melodię, ale ta już powędrowała z ust do ust, tak dawno, że i zmiany trudno naprawić uchwycić. Ot, żyła już odtąd swoim własnym życiem ‘w kłosach zbóż’. Powędrowała z Bernardyńskiej 24 w polskie lasy i pola."..(...)”. - Danuta Magierska - Wspomnienie z lat okupacji, 1967 r. . Pieśń opublikowana 28 grudnia 2011 r. przez szasad, a zatem:

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1639350

Ciekawy materiał. Zimowisko Hufca Harcerek i Zuchów "Akacja" Mielec ZHR. Gorąco polecam. Opublikowany 14 marca 2013 r. przez Ania Balcerzak, a zatem:

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1640477

Ładna piosnka, idealna na spotkania z przyjaciółmi przy ognisku w letnią, cichą noc, a nawet na spokojne, ciche i samotne wieczory z gitarą. Opublikowana 13 kwietnia 2012 r. przez Halo777:

Dym z jałowca łzy wyciska,

Noc się coraz wyżej wznosi,

Strumień drobną falą błyska,

Czyjś głos w leśnej ciszy prosi, ciszy prosi, ciszy prosi.

 

Żeby była taka noc,

Kiedy myśli mkną do Boga,

Żeby były takie dni,

Że się przy Nim ciągle jest,

Żeby był przy tobie ktoś,

Kogo nie zniechęci droga,

Abyś plecak swoich win

Stromą ścieżką umiał nieść.

 

Ogrzej dłonie przy ognisku,

Płomień twarz ci zarumieni,

Usiądziemy przy nim blisko

Jedną myślą połączeni, połączeni.

 

Tuż przed szczytem się zatrzymaj,

Spójrz jak gwiazdy w dół spadają,

Spójrz jak drży kosodrzewina,

Góry z tobą wraz wołają, wraz wołają.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1640479

Piosenka z podręcznika "Muzyczny świat" do klasy 5. Gorąco polecam wszystkim, kto ma tylko troszkę więcej czasu: Opublikowana 29 listopada 2012 r. przez Psp Grodków:

 

Wygasa ognisko, otula je mgła

Świerszcz na swych skrzypeczkach

nocny koncert gra

A więc wszyscy razem zawtórujmy mu

Dobranoc, dobranoc spokojnego snu

 

I zatoczmy kręgiem w koło

Rzućmy czar w ognisko

Nich się spełnią nam marzenia

Niech się spełni wszystko

 

Żeby jutro było słońce

Ptak mógł w gniazdo wrócić

Żeby wierzba nie płakała

I przestała smucić

 

Wygasło ognisko, jeszcze w oczach blask

Senne drzewa szumią, więc my jeszcze raz

Zanućmy cichutko, zawtórujmy im

Dobranoc, dobranoc niech się dobrze śpi

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1640818

Tej pieśni harcerskiej nikomu nie trzeba reklamować. Opublikowana 13 Marca 2015 r. przez Mefiu 3, a zatem:

 

Ogniska już dogasa blask,

braterski splećmy krąg,

w wieczornej ciszy, w świetle gwiazd

ostatni uścisk rąk.

 

Kto raz przyjaźni poznał moc,

nie będzie trwonić słów.

Przy innym ogniu, w inną noc

do zobaczenia znów.

 

Nie zgaśnie tej przyjaźni żar,

co połączyła nas.

Nie pozwolimy by ją starł

nieubłagany czas.

 

Kto raz przyjaźni poznał moc,

nie będzie trwonić słów.

Przy innym ogniu, w inną noc

do zobaczenia znów.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1640819

Gorąco polecam ten piękny, krótki film o ZHP, o doświadczeniach, o wyzwaniach i niezwykłej przyjaźni, która trwa i która nigdy się nie kończy. Opublikowany 16 czerwca 2018 r. przez Filip Przyłucki:

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1649296

W tym krótkim poradniku trójka młodych zapaleńców stara się z powodzeniem sprostać Waszym wymaganiom i rozwiązać największy problem harcerzy przed obozem, czyli co spakować, a czym nie zawracać sobie wcale gitary. Jedziesz na obóz, oglądaj koniecznie! Opublikowany 19 lipca 2018 r. przez Oboźny Vlog:

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1649305

Patriotyczna piosenka harcerska powstała w 1982 roku na kursie instruktorów starszoharcerskich w Perkozie. Wykonywana przez niezależne środowiska harcerskie w czasach PRL kiedy próbowano podporządkować harcerstwo ideologii komunistycznej. Słowa i melodia: Cezary Chełchowski. Pieśń opublikowana 17 Marca 2017 r. przez Moja Ojczyzna:

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1659493

Jest to znakomity V Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie"V Harcogranie - 122 DH z Rudek z jednym z koronnych utworów: „Jak dobrze nam zdobywać góry”. Pomimo to, niestety na ten moment kochani harcerze w sieci pozostaje ogromny niedosyt....., choć dobre i to! Stać Was jednak absolutnie  na więcej! Utwór opublikowany 2 kwietnia 2017 r. przez Harcerskie Kroniki Filmowe:

 

Po temu posiłkujemy się choćby i tym b. dobrym nagraniem: Niedziela za miastem, wycieczki z PTTK-u Sanok: "Jak dobrze nam zdobywać góry". I by nie zapeszać celowo pominąłem nagrania wielkich artystów Maryli Rodowicz i Krzysztofa Krawczyka. Piosnaka opublikowana 1 września 2009 r. przez wandzia1234, czyli jedziemy:

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1660135

Piosenki Harcerskie. Najlepsze z najlepszych! Tym razem „Krajka”. Opublikowana 8 czerwca 2014 r. przez Harcerstwo na Białorusi:

Krajka

 

Chorałem dzwonków dzień rozkwita

jeszcze od rosy rzęsy mokre

We mgle turkoce, pierwsza bryka

Słońce wyrusza na włóczęgę

 

Drogą pylistą, drogą polną

Jak kolorowa panny Krajka

słońce się wznosi nad stodołą

Będziemy tańczyć walca

 

Ref.: A ja mam swoją gitarę, spodnie wytarte i buty stare

Wiatry niosą mnie (na skrzydłach)

A ja mam swoją, gitarę spodnie wytarte i buty stare

Wiatry niosą mnie

 

Zmoknięte świerszcze stroją skrzypce

żuraw się wsparł o cembrowinę

Wiele nanosi się wody jeszcze

wielu się ludzi z niej napije

 

Drogą pylistą, drogą polną

Jak kolorowa panny Krajka

słońce się wznosi nad stodołą

Będziemy tańczyć walca

 

Ref.:A ja mam swoją gitarę, spodnie wytarte i buty stare

Wiatry niosą mnie (na skrzydłach)

A ja mam swoją, gitarę spodnie wytarte i buty stare

Wiatry niosą mnie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1660300

Czyli o tym iż naprawdę da się wytrzymać kilkanaście dni bez internetu i bez zasięgu sieci komórkowych. Co więcej, w namiocie bez łazienki, a jednak dni te mają niepowtarzalny urok. Otóż obozy harcerskie ciągle cieszą się wielką popularnością w naszej ojczyźnie. I jak przekonują ich uczestnicy, spotkanie te każdorazowo uczą samodzielności i odpowiedzialności. W Bieszczady, co roku znowu ściągają harcerze z całej Polski. Ten raport TVP Info opowiada żywo, aż o siedmiu stanicach od Cisnej po Czarną. (Raport z Polski, 02.08.2013 r.). Opublikowany 2 sierpnia 2013 r. przez TVP Info:

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1660301

V Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". I na nim 52 Kielecka Drużyna Harcerska dzielnie i uroczo śpiewa lubianą piosenkę „Bieszczady”. Opublikowana 1 kwietnia 2017 r. przez Harcerskie Kroniki Filmowe:

Bieszczady

Tu w dolinach wstaje mgłą wilgotny dzień

Szczyty ogniem płoną, stoki kryje cień

Mokre rosą trawy wypatrują dnia

Ciepła, które pierwszy słońca promień da

 

Cicho potok gada, gwarzy pośród skał

O tym deszczu co z chmury trochę wody dał

Świerki zapatrzone w horyzontu kres

Głowy pragną wysoko, jak najwyżej wznieść

 

Tęczą kwiatów barwny połoniny łan

Słońcem wypełniony jagodowy dzban

Pachnie Świerzym sianem pokos pysznych traw

Owiec dzwoneczkami cisz niebu gra

 

Serenadą świerszczy kaskadami gwiazd

Noc w zadumie kroczy mroku ścieląc płaszcz

Wielkim Wozem księżyc rusza na swój szlak

Pozłocistym sierpem gasi lampy dnia

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1660302

Pieśń o Małym Rycerzu Michale Wołodyjowskim, który to choć niskim wzrostem, rębacz był wspaniały. Któż z nas nie śpiewał jej setki razy w swoim życiu przy różnych okazjach, spotkaniach?! Ona z nami wyrosła, a my wyrastaliśmy z nią na ustach i w sercach. Muzyka Wojciech Kilar. Pieśń opublikowana 26 Marca 2012 r. przez muzyczka71, a zatem:

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1661746

Wzniosła piosenka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR). Ta i inne piosenki zostały nagrane przez Kluczborskie i Wołczyńskie Środowisko ZHR z okazji 90-lecia Harcerstwa. Piosenka opublikowana 2 września 2014 r. przez The right side of the Internet:

Na polanie dogasa ognisko d

Cicho w locie srebrzyste mkną skry A7

Księżyc zaszedł, poranek już blisko d g

A ty śnisz tęczowe sny A7 d

 

Wśród zygzaków złocistych płomieni C F

Co tak jasno dziś złocą twą twarz C F a

Jawią ci się twe twórcze marzenia d g

Komendancie - wodzu nasz A7 d

 

Nikt ci nie dał złocistych odznaczeń

Taki szary harcerski masz strój

Lecz bez oznak, bez szlif i odznaczeń

Tyś nam wodzem na życia bój

 

Będą kiedyś te iskry zaklęte

Co tak jasno dziś złocą twą twarz

Opowiadać o tobie legendę

Komendancie - wodzu nasz

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1661748

Nie tylko nasza Straż Graniczna. Każdy właściwie tę piękną, nostalgiczną balladę rycerską zna i każdy raz jeszcze by ją dziś wieczorem przy kominku usłyszał. No to nie żałujmy sobie, tuż przed popielcem...... Pieśń opublikowana 25 lipca 2007 r. przez MinisterSWiA:

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1661758

Stanisław Broniewski ur. 29 grudnia 1915 w Warszawie, a zm. 30 grudnia 2000 w Wesołej, naczelnik Szarych Szeregów, harcmistrz, podporucznik AK. Kawaler Orderu Orła Białego, polski ekonomista.

W 1928 wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego – 3 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. ks. J. Poniatowskiego, później był m.in. instruktorem harcerskim w Chorągwi Wielkopolskiej ZHP. We wrześniu 1939 współorganizator Pogotowia Harcerzy w Warszawie. Podczas II wojny światowej w Szarych Szeregach, m.in.: 1941 komendant Okręgu Południowego w Chorągwi Warszawskiej i organizacji Wawer, 1941–1943 komendant Chorągwi Warszawskiej, od lutego do maja 1943 komendant Grup Szturmowych w Warszawie, od maja 1943 do października 1944 naczelnik Szarych Szeregów. Dowódca akcji pod Arsenałem, uczestnik powstania warszawskiego 1944. Jeniec obozu w Bergen-Belsen.

Od 1945 komendant Harcerstwa wśród Polaków w Niemczech. Po powrocie do kraju w 1946 pracował m.in. w Centralnym Urzędzie Planowania, Radzie Ekonomicznej przy Radzie Ministrów, Instytucie Kształtowania Środowiska. W 1989 został przewodniczącym Krajowego Komitetu Odrodzenia ZHP oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Współzałożyciel Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, w latach dziewięćdziesiątych działał na rzecz zjednoczenia polskiego harcerstwa. Pełnił funkcję Honorowego Przewodniczącego Stowarzyszenia Szarych Szeregów. W kwietniu 1992 otrzymał Honorowe Obywatelstwo miasta stołecznego Warszawy. Zmarł po długiej chorobie 30 grudnia 2000, w Wesołej w wieku 85 lat. Pogrzeb hm. Stanisława Broniewskiego „Orszy” odbył się 9 stycznia 2001 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Film i wspomnienie opublikowane 11 Maja 2016 r. przez Krzysztofa Jana Krzyżanowskiego, a zatem:

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1662221

Już po raz szósty na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Andrzej Duda wraz z przedstawicielami organizacji harcerskich obchodził Dzień Myśli Braterskiej. Prezydent odebrał meldunek od przedstawicieli organizacji harcerskich, nad którymi sprawuje protektorat i – jak co roku – rozpalił harcerską watrę.

Co ciekawe do harcerskiej uroczystości odniósł się także w osobistym wpisie, który zamieścił na portalu Albicla.com., czytamy w nim: „W Dniu Myśli Braterskiej, moim Przyjaciołom z harcerskich lat oraz wszystkim Druhnom i Druhom - Harcerkom i Harcerzom oraz Skautkom i Skautom - w czynnej służbie i w sercu, przekazuję serdeczny uścisk dłoni. ‘Nie zgaśnie tej przyjaźni żar...’. Proszę, przyjmijcie ode mnie bratnie słowo...”.

Stosowny wpis jest także pod adresem: https://niezalezna.pl/381910-pierwszy-wpis-andrzeja-dudy-na-albiclacom-prezydent-zwrocil-sie-bezposrednio-do-harcerzy

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1662439

Obóz historyczny i fragment z udziałem historyków z Muzeum II Wojny Światowej i z IPN 14 lipca 2015 r. . Gorąco polecam! Relacja ze spotkania przy ognisku, opublikowana 12 grudnia 2015 r. przez Czarna Jedynka TV, a zatem:

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1662996

Piosenka harcerska „Zielony płomień” śpiewana przez Weronikę Denisiewicz i Rafała Janowskiego, gitara Marcin Czech. Rajd Hufca ZHP Opole-Miasto. Opublikowana 17 Maja 2012 r. przez Powsinogi:

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1663603

Dzień Myśli Braterskiej (Thinking Day) to święto przyjaźni obchodzone od 1926 roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. Skauci wybrali tę datę chcąc uhonorować sir Roberta Baden-Powella, twórcę skautingu, i jego żonę Olave Baden-Powell, Naczelną Skautkę Świata. Oboje urodzili się właśnie 22 lutego.

Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem również skauci dołączyli do jego obchodów. Od tamtej pory skauci na całym świecie przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku.

W Polsce do 1939 r. częściej i z większą estymą, obchodzono jako święto wszystkich skautów i harcerzy, Dzień Świętego Jerzego przypadający na 23 kwietnia. Po wojnie święto to organizowano tylko kilkukrotnie, po czym władze komunistyczne zakazały jego świętowania. Po odwilży w 1956 r. dzień ten nie wrócił już do kalendarza harcerskiego. Dopiero w latach 80-tych tradycję świętowania tego dnia wprowadził ruch Kręgów Instruktorów Harcerskich im. A. Małkowskiego. W 1996 r. ZHP ponownie pojawiło się w strukturach WAGGGS (Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek), od tego czasu Dzień Myśli Braterskiej, jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez harcerki i harcerzy w całej Polsce.

W ten szczególny dla harcerzy i harcerek dzień w wielu środowiskach, organizowane są akcje charytatywne, takie jak np. akcja "Grosik" w Hufcu Sławno. Gorąco polecam niezmiernie ciekawy i bogaty artykuł opublikowany w niedzielę 28, styczeń 2018 r., dostępny pod adresem: http://www.historia.lubliniec.zhp.pl/index.php/dzien-mysli-braterskiej

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1663903

Dzień Myśli Braterskiej (DMB) 2018 po raz trzeci z rzędu odbył się na lublinieckim rynku. Mimo niskiej temperatury, do apelu stanęło ponad stu harcerzy i harcerek z całego Hufca. Podczas krótkiego apelu jaki miał miejsce druh Mariusz Maciów (Komendant Hufca) odczytał specjalny rozkaz przygotowany na ten dzień. Wraz z druhem Krzysztofem Zbączyniakiem wręczył specjalne medale: "Za zasługi dla Hufca ZHP Lubliniec": dh Kindze Staweckej, dh Oldze Spychale, dh Karolinie Widerze, dh Patrykowi Antosowi, dh Tomaszowi Krupskiemu, oraz dh Piotrowi Widerze. Następnie druh Komendant odebrał przyrzeczenie harcerskie od: druhny Wiktorii Barwickiej, Karoliny Wodniok, Marceliny Jadczak oraz druha Dominika Dłubały.

Tego dnia została utworzona nowa gromada zuchowa, działająca przy SP nr 4 w Lublińcu – 27 GZ „Legendarne Smoki”, której drużynową została druhna Wiktoria Machoń. Na koniec wszyscy harcerze pożegnali się pieśnią "Bratnie Słowo" oraz puścili harcerską iskierkę z nadzieją, że za rok, 22 lutego znów staną razem w kręgu. Gorąco polecam te dwa filmiki opublikowane 24 lutego 2018 r. przez Historia Hufca ZHP Lubliniec:

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1663904