Bard "Solidarności" a polska rzeczywistość

Obrazek użytkownika Maras245
Kultura

W ostatnim numerze "Uważam Rze" pojawił się dość ciekawy artykuł Ryszarda Makowskiego nt. życia Jacka Kaczmarskiego, nazywanego także bardem "Solidarności". Jednak z mojej dość liberalnej postawy, odbieram ten artykuł jako atak w stronę nieżyjącego już Kaczmarskiego.

Z jakiej przyczyny? Otóż autor artykułu przywołuje zdanie z wypowiedzi barda następujące dotyczącej emigracji do Australii:
"Tam mam chociaż jakiś socjal, jakieś zabezpieczenie. Tutaj (w Polsce-przyp. Maras245) jakby mi ujebało rączkę i nie mógłbym grać, to kto by mi pomógł."
Jeżeli ta wypowiedź jest prawdziwa to świadczyłaby o słabości barda "Solidarności", nie do pomyślenia chociażby w epoce przedsocjalistycznej. Artyści radzili sobie bez pomocy państwa opiekuńczego. Byli ludzie, którzy im pomagali. Muszę także, zwrócić uwagę na to, jak odbiera polskie naród, jako bezduszny, samolubny. Co było zupełną nieprawdą, gdyż Ryszard Makowski w dalszej części artykułu wspomina, że byli ludzie, organizowali koncerty w celu wsparcia Jacka Kaczmarskiego.

Z czego może wynikać taka postawa? Może z ukształtowania społeczeństwa? Ono jest uzależnione od decyzji urzędników (czyt. państwa). To boli, że tak wielcy ludzie jak bard "Solidarności" w obliczu tak ukształtowanej rzeczywistości tracą godność. Przed erą socjalizmu, tak byłoby to odbierane. Kaczmarski byłby uznany za zwykłego nędzarza. Jest to uleganie wizji pieniędzy państwowych jako niczyich. A to nie jest prawda. Musi każdy z nas, z tego zdawać sobie sprawę.

Jedyne z czym mogę się zgodzić w artykule Makowskiego, jest to, że powinien być uhonorowany za swoją działalność w czasach opozycji antykomunistycznej, a nie za "zasługi dla Socjalistycznego Związku Studentów Polskich". Tak, za to go odznaczył Aleksander Kwaśniewski.

Smutne jest to, że tak socjalistyczna w istocie rzeczywistość zmienia godnych bycia wielkimi, w istnych nędzarzy.

 

Tekst pochodzi z głównego bloga autora pod adresem www.prawica245.blogspot.com.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#163846

Znając poglądy Jacka Kaczmarskiego nie powinno Cię to dziwić. Ja bardzo wcześnie zacząłem słuchać Jacka, miałem sporo czasu na poznawanie (poprzez lekturę wywiadów, opracowań, jego poezji) jakim był człowiekiem, jakie naprawdę miał poglądy i jak bardzo krzywdzące jest przypinanie mu łatki barda "Solidarności" (tak, wiem - tak się po prostu przyjęło, może to i dobrze bo przynajmniej ktoś o nim czasem pamięta)

Z resztą nie rozumiem kolegi próby osadzenia J.K. w jakiejś "erze przedsocjalistycznej". Realia były wtedy takie jakie były, po '89 był traktowany raczej po macoszemu (Murzyn zaśpiewał "Mury", Murzyn może pójść) i jego obawa jest zrozumiała; to nie żadna utrata godności tylko zwyczajna troska o siebie.
Zbyt kolega tutaj się bawi doktrynerstwo, człowiekiem trza być, nie Korwinem ; )
Pozdro

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#163850