Deficyt zaufania

Obrazek użytkownika Waldemar Korczynski
Kraj


Zaufanie nie jest nieograniczone Od kilku lat obserwuję z niepokojem zupełnie dla mnie nowe zjawisko. Oto coraz więcej osób, instytucji, organizacji i czort wie czego jeszcze domaga się ode mnie zaufania. Ufać mam Państwu, bankom, sądom, ale również np. dostawcom Internetu czy blogerom (nie mylić z blagierami). I ja bardzo bym chciał im wszystkim ufać, bo jest to przyjemne, wygodne i daje poczucie bezpieczeństwa. Kłopot w tym, że ja za dużo tego zaufania nie mam, a resztki tego co miałem pożera galopująca inflacja. I podejrzewam, że nie jest to mój jedynie problem. Nie mamy tego zaufania ani „w gotówce” (pewnych, zweryfikowanych, informacjach) ani w „banku” (możliwości sprawdzenia nowych informacji). Konsekwencje mogą być tragiczne, bo nie bardzo jest/będzie czym sfinansować burzenie biegnącego przez Polskę muru nieporozumień, niechęci czy wręcz wzajemnej wrogości. I o tym zaufaniu jest ten tekst.

 

A komu się udało? Idąc po władze PiS podnosił wiele sztandarów. Bodaj czy nie najważniejszym było hasło „500+”. Będące u władzy PO i PSL pyskowały, że to bzdura, że nas nie stać i że na pewno się nie uda. Udało się. Sukces? Niekoniecznie. Te 500+ miało podnieść tzw. dzietność Polek, a ta właśnie spadła. Ostatnio opozycja sprytnie wyciąga kwestie praw człowieka i drze się by migrantów najpierw przyjmować, sprawdzać czy azyl im się należy, a potem – jeśli trzeba – odsyłać. Realna troska o człowieka i dobre imię Polski? Niekoniecznie. Koszty tego przedsięwzięcia byłyby trudne do udźwignięcia nawet przez Niemcy. Nie widzą Państwo po co te dwie sprawy zastawiam? Otóż ani w pierwszym ani w drugim przypadku oponent tj. ówczesny rząd dla PiS oraz obecny rząd dla opozycji nie zapytał; „A komu się taki numer już udał?”. Okazałoby się, że realnie dostępne bodźce finansowe są w sprawach demografii nieskuteczne, a raz przyjętych migrantów nie tak łatwo deportować. Nie kumałem dlaczego mający już wówczas kilka milionów muzułmanów Niemcy tak łatwo uwierzyli w buńczuczne zapewnienia Merkel, że tych uciążliwych po prostu się deportuje. Ale uwierzyli. A mogli przecież zapytać nie tylko swoich (np. „Republikanów”), ale i obcych; Francuzów, Szwedów ale i Amerykanów, którzy też mieli wówczas problemy. Ale podobnie jak dziś nasz rząd nie zapytali. Widać w 2015 roku i Niemcy i Polacy mieli jeszcze zaufania sporo. Minęło jednak 4 lata inflacji i wiele narodów, nie tylko Polacy i Niemcy, znów musiało sięgać do swych zasobów. No i na przełomie 2019/2020 inflacja przyspieszyła wykładniczo; pojawiało się coraz to więcej coraz droższych informacji. Myślę, że dziś spora część ludzkości żyje „zaufaniowo” pod kreską. Naszym zaufaniem sfinansowaliśmy ogromne przedsięwzięcie. Nie twierdzę, że to zły, nieściągalny, kredyt. Być może odsetki przewyższą nawet kapitał. Oby tak było. Chciałbym się jednak w tej nadziei upewnić.

 

Nauka. Żyrantem udzielonego władzy/władzom kredytu ma być nauka. Wydawałoby się, że żyrant jest wiarygodny. Dał nam przecież penicylinę, wyrafinowane techniki operacyjne, rozmaite pomysły na organizacje naszego wysiłku, a nawet broń jądrową, gdybyśmy wpadli na pomysł, że trzeba „zacząć od nowa”. Jak się jednak tej instytucji bliżej przyglądamy to widać spore pęknięcia. I to nie takie mało istotne i łatwe do naprawienia, np. drobne zarysowania pod dachem, ale w fundamentach. To nie jest dobre miejsce by o degrengoladzie w nauce pisać. Kto ma ochotę sięgnąć może po ogólnodostępne opisy naukowego syfu zarówno w źródłach drukowanych, Internecie jak i mediach (to znacznie rzadziej, bo ludzie potrzebują wiary w naukę, a nie pokazywania czym ona naprawdę jest). Na żądanie mogę trochę pomóc, ale bez entuzjazmu, bo nie wierzę w skuteczność takiej perswazji. Kilka znanych mi takich źródeł wymienię pod głównym tekstem. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na dwie sprawy:

  • wyjątkowość naszej nauki. Polska jest jednym z najbardziej „utyłowionych” krajów świata. Mamy bardzo dobrze rozwinięty system tytułów i stopni naukowych oraz instytucji i stanowisk w nich. W liczbie/rodzajach tych instytucji nie jesteśmy pewnie w światowej czołówce, ale nie wypadamy źle. Nie wiem jak „utytułowienie per capita” wygląda obecnie w Niemczech, ale jeśli nie są oni od nas lepsi to możemy nawet być mistrzem świata. W efektach jest trochę gorzej. W rankingach uczelni, ilości patentów, rozmaitych „miarach innowacyjności”, ilości i „jakości” odkryć naukowych i podobnych duperelach lokujemy się znacznie poniżej podobnych nam krajów. Również poniżej wielu jednostek w Afryce czy Azji. Ja od wielu lat piszę, że przydałby się nam remanent; pytanie „Co Pan(i) odkrył(a) Pani(e) naukowcu?” z prośbą o możliwie krótką, treściwą, odpowiedź. Wyjaśnilibyśmy kto jest kim i za co bierze pieniądze. Nie sądzę by jakakolwiek władza odważyła się remanent taki przeprowadzić. A jego brak kładzie się cieniem na wielu sprawach. Dziś jeszcze można się do autorytetu nauki odwołać. Pokazujących prawdziwe olicze nauki ludzi tak wytrwałych jak np. Marek Wroński, Deborah Wulff czy pisujący w tym portalu Józef Wieczorek za dużo nie ma i jeszcze za bardzo nie hałasują. Ale to się zmienia. Powoli, ale się zmienia. No i co będzie jak ten żyrant wspomnianego kredytu straci wiarygodność?
  • autorytet nauki Wiele osób chętnie zasłania się nie tylko autorytetem nauki, ale bywa, że również konkretnych naukowców. Stawiając ich często w bardzo niezręcznej sytuacji. Pół biedy gdy zacytują takiego człowieka absurdalnie źle, zupełnie „nieadekwatnie” do potrzeb. To można olać. Gorzej gdy jest pól-na-pół. Tu każde wyjście jest złe. „Olanie” może być odczytane jako podpisywanie się pod bzdurą (i ktoś może pomyśleć, że świadome), a prostowanie jest zwykle czasochłonne, kłopotliwe i jako efekt otrzymać można w rozumieniu mniej kumatych zaprzeczenie własnej wypowiedzi. Tak źle i tak niedobrze. Z tym problemem mierzyć się musi sporo ludzi.

COVID-19. No to teraz o finansowanym naszym zaufaniem przedsięwzięciu. Kłopot jest analogiczny do opisanego wyżej problemu 500+ i migrantów; jakaś obłędnie pokraczna polityka informacyjna. Za pobrane od nas zaufanie nie dostajemy właściwie niczego. Komunikaty postaci „My mamy rację, a oni gadają bzdury” niczego nie załatwią. Trawestując takie jedno powiedzenie rzec by można „Moim rozsądkiem jest autorytet”. Może by to kiedyś i przeszło. Dziś ten, zupełnie normalny, rozum/rozsądek domaga się trochę więcej. Dobrze byłoby gdyby ten autorytet powiedział trochę więcej o „kuchni” swego rozumowania. Tak by każdy obywatel mógł iść do osoby, która on sam uważa za kompetentną i poprosić o rozwinięcie wypowiedzi autorytetu. I poświęci mu na to tyle czasu ile będzie potrzebne. Kilku(nasto) minutowy wykład jest może i dobry dla pogłębienia wiedzy o znanej skądinąd np. historii Bolka i Lolka. Ten sposób przekazywania wiedzy nie nadaje się jednak do transferu wiedzy medycznej czy biologicznej, a tak na dobrą sprawę to dziś już chyba żadnej z mających ambicje naukowe. Tu potrzebne są metody interakcyjne, rozmowa, a jeszcze lepiej wspomagana np. wykonywanym w jej trakcie rysunkiem. Ja piszę od paru lat o potrzebie takiego traktowania obywatela przez wymiar sprawiedliwości, w szczególności sądy i prokuratury. Bez odzewu. Ale wiadomo; tak działa kasta. Nauka jednak kastą nie jest, a przynajmniej być nie musi. Rząd mógłby powołać jakieś biuro ds. wyjaśniania i odpowiadać za jego pośrednictwem na nurtujące obywateli pytania. Pytania o to, czy numer ten już się komukolwiek udał nie ma tu sensu stawiac. Wszelkie inne pytania; również te „techniczne”, np. o nowy, w jakims sensie rewolucyjny sposób działania szczepionek sens mają. Platforma mRNA to przekazywanie/wstrzykiwanie nie tyle osłabionego wirusa, jak w klasycznych szczepionkach, co informacji o produkcji przez organizm jego (wirusa) kawałka więc pytania o to są jaknajbardziej sensowne. Jeśli odpowiedź nie jest znana można to po prostu jasno powiedzieć. Chowanie się za wypowiadane w mediach, również tych społecznościowych, ogólniki głoszone przez autorytety to bardzo zły, aspołeczny i antyobywatelski pomysł. Sprawa nie jest na tyle „społecznie trywialna” by można ją było pominąć.

 

Co po COVID-19? Pandemia na pewno pozostawi w społeczeństwach ślad. Nie tylko liczony liczbą zmarłych czy przewlekle chorych (zob. tekst „Czemu się o tym nie mówi?” autorstwa jazgdyni), spadkiem produkcji czy problemami finansowymi. Nieodpowiedziane pytania pozostaną z nami na długo generując jeszcze większą inflację zaufania. Klasyczna inflacja towarzyszy zwykle wzrostowi gospodarczemu i nie musi być jednoznacznie negatywnym zjawiskiem. Boję się, że o inflacji zaufania niczego dobrego powiedziec się nie da.

 

 

 

]]>https://pl.wikipedia.org/wiki/Webometryczny_ranking_uniwersytet%C3%B3w_%...]]>

 

]]>https://cwm.p.lodz.pl/pl/rankingi-i-akredytacje/rankingi-miedzynarodowe/...]]>

 

]]>https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/ranking-szanghajski-10-polskich-ucz...]]>

 

]]>https://inzynieria.com/budownictwo/rankingi/58892,najbardziej-innowacyjn...]]>

 

]]>https://www.researchgate.net/publication/331558588_Umiedzynarodowienie_b...]]>

Twoja ocena: Brak Średnia: 4 (8 głosów)

Komentarze

Jest niemało "publicystów", którzy  wyspecjalizowali się w niszczeniu zaufania między ludźmi i do ludzi przy pomocy zwykłych kłamstw. Bo co innego uzasadniony brak zaufania, mający źródło w zasadnych wątpliwościach i merytorycznej krytyce, a co innego oszczerstwa  i rozpowszechnianie nieprawdy.

Szczególnie politycy i ich propagandziści z upodobaniem stosują tą "metodę" zwalczania konkurentów politycznych. Co dziwne, nie widzą, że w ten sposób zyskują niewielu nowych zwolenników, za to niszczą więzi między ludźmi i pogłębiają rozczarowanie wszelką władzą.

Vote up!
8
Vote down!
-2
#1636191

- brak ustabilizowanych norm moralnych i wszechobecny relatywizm przywleczony tu od tych komunistycznych, parszywych ludobójców ze wschodu.

Komunizm i jej postkomunistyczne pomioty jak gangrena zżera powoli całe społeczeństwa i narody. To z tym wrogiem teraz walczymy a do czego oni są zdolni to warto przypomnieć akt założycielski tej bandy morderców - zabicie Cara i jego małych dzieci.

Czarcie bękarty nie mają żadnych zahamowań.

Vote up!
10
Vote down!
-1

***** tvn.

#1636194

Deficyt zaufania wynika z prostego faktu, ze jest on wynikiem deficytu prawdy. Prawda nie moze sie dzisiaj przebic z powodu zachwaszczenia naszego swiata klamstwem. To wszystko wynika z czerpaniem wiedzy z zakazonego zrodla. Tym zakazonym zrodlem sa dzisiaj media, skad wylacznie mamy mozliwosc czerpania informacji. W latach gdy jeszcze media byly zrodlem wylacznie  informacji, nie bylo problemu w tym aby na ich podstawie mozna sobie wyrabiac wlasne opinie. Od pewnego czasu, czyli najprawdopodobniej od lat 70 ubieglego wieku media juz nie sa zrodlem informacji, lecz zrodlem opinii samego zrodla. Kazde zrodlo dzisiaj przedstawia swoje informacje, czytaj opinie. Dotyczy to zarowno opinii politycznych spolecznych, naukowych, etc. Efekt jest taki ze zastanawiamy sie nad deficytem zaufania. Jak mozna miec zaufanie do czegos co jest w swojej istocie klamstwem? Klamstwem dla przykladu bylo twierdzenie ze 500+ jest dane po to zeby pobudzic dzietnosc. Tymczasem 500+ to byla kielbasa wyborcza na ktora nie wpadlo PO i dlatego nie przeciagnelo na swoja korzysc czesci spoleczenstwa zyjacego z panstwowych subsydiow. Innym klamstwem jest to ze trzeba szczepic wszystkich na covidas bo uzyskamy dzieki temu "zbiorowa odpornosc", NIe wspomniano przy tym wczesniej ze bedzie to szczepienie cykliczne, czego w historii nigdy nie bylo. Nie bede dalej tutaj powtarzal za autorem przykladow, bo sa az nadto znane. Faktem jest ze nie moze byc zaufania w zdzisiejszym swiecie, w ktorym klamstwo dosieglo nawet instytucji koscielnych. Jak inaczej ocenic postawe arcybidkupa ktory razem z totalsami chce zbierac datki na agresywnych przybyszow z pozbawoinych kultury innych czesci swiata, by im zapewnic dostatnie zycie w Polsce? Reasumujac sadze ze nie mozna miec zaufania wiec trzeba zyc tak jak by sie cchodzilo po polu minowym.

Pozdrawiam

Vote up!
4
Vote down!
-1

JanStefanski

#1636218

Bardzo dobrze trafił Pan w istotę rzeczy. To jednak bardzo smutne, bo spoleczeństwo nie tylko głupieje, ale dramatycznie wręcz sie atomizuje. Pada coraz wiecej tradycyjnych "jednostek społecznych", gdzie ludzie wymieniali sie informacjami. Dzis nawet przy rodzinnym posiłku gapimy sie w telewizor. Watpię by to sie zmieniło.

Vote up!
5
Vote down!
0

Waldemar Korczynski

#1636226

Serdecznie dziekuje za pelna akceptacje tego co napisalem. Sadze ze ta prosta tresc, niezbyt skomplikowana dla przecietnego czytelnika pozwoli spojrzec inaczej na otaczajaca wspolczesnosc. Jezeli jest tu nas dwoch ktorzy to wszystko tlumaczymy z polskiego na nasze, to jest nadzieja ze gdzies to dotrze i wtedy bedzie nas wiecej. Niech ta prawda dociera na strzechy, aby Polska sie stopniowo wyzwalala z tej  pajeczyny ktora coraz szczelniej oplata nasz glob.

Pozdrawiam

Vote up!
3
Vote down!
0

JanStefanski

#1636242

- nie przeprowadza się tak jak na przykładzie budowy domu dostawiając po jednej cegle co tydzień.  Zanim powstanie druga ściana to ta pierwsza zmurszeje i się rozpadnie.  

Obecną sytuację w Polsce śmiało mogę porównać do zamieszonej niżej anegdoty:

Vote up!
7
Vote down!
-1

***** tvn.

#1636250

Po prostu bomba. Pasuje i do naszej (permanentnnie w historii powtarzanej) sytuacji i do umieszczane na dole Pańskich wpisów uwagi. Jednym strzałem dwa zające. Gratulacje.

Vote up!
3
Vote down!
0

Waldemar Korczynski

#1636261

- marksistowskich studenckich mutantów dla których kiełbasa na grillu jest ważniejsza od polskiej flagi.

Pozostawieni w komisariatach komendanci, dziś Policji po ZOMO-wskich szkołach i SB-eckie bękarty dokonują 80% matactw śledztw wespół z prokuratorskimi przestępcami - ci drudzy mają immunitet ale ci pierwsi nie i łatwo jest tam "posprzątać" aby zerwać ten przestępczy łańcuch bo tu nawet UE nie będzie reagować -

Nic z tego ! - rządzące lamusy nie widzą związku przyczynowo skutkowego tych patologii które zawładnęły życiem społecznym ale to jest jeden z elementów wykolejania Państwa Polskiego przez niedawnych zaborców.

Tak przy pomocy ogromnych ukradzionych narodowi polskiemu pieniędzy z BFG wciągnęli na "kruchy lód" - część polityków - w tym i obecnej rządzącej partii politycznej.

O niebywałej korupcji mówił nawet niedawno ś.p. Pan Premier Jan Olszewski który jest prawnikiem z zawodu i miał dostęp do informacji u źródła.

Dyrektorzy szpitali i przychodni lekarskich obsadzeni przez TW -u lub sympatyków komunizmu celowo wytwarzają "sztuczny tłok" aby naganiać pacjentów do prywatnych przychodni wybudowanych z ukradzionych pieniędzy lub w państwowych placówkach przyjmować w pierwszej kolejności tych za gotówkę bez wydawania rachunku ale nawet nie muszą bo pieniądze wyprowadza się przez fikcyjne remonty lub ustawione zakupy sprzętu (w tym "Szumowskiego" respiratory :)

Dlatego jeszcze długo będziemy jeść "zgniłe jabłka" i tylko obyśmy sami od tego nie "zgnili".

Dla formalności - to jeden ze skutków braku lustracji i dekomunizacji.

PS - policzcie Państwo ile przybyło szpitali i przychodni lekarskich a czas dostępu do lekarza wydłużył się kilkanaście razy - w tym czasie Polaków przybyło niewiele a część wyjechała za granicę.

Czyli reformy w Służbie Zdrowia nawet nie ruszone bo ciemniaki albo nie wiedzą co robić albo część z nich bierze w tym udział (mafie lekowe działają na pełnych obrotach).
Sprzętu i placówek przybywa a równolegle i symetrycznie kolejki do lekarzy specjalistów coraz bardziej się wydłużają.

Czy to nie jest przynajmniej dziwne ?

Vote up!
3
Vote down!
0

***** tvn.

#1636316

...wtedy nie zdążą zgnić.

Vote up!
2
Vote down!
-1

Krispin z Lamanczy

#1636306

Zgodnie z powszechnym prawem ciążenia Izaaka Newtona i problemem jabłek ... to co ma zgnić nie zawiśnie ? Oj chyba coś pomyliłem :-)

PS.

http://youtu.be/XL_26Xm7yV4

http://youtu.be/xhjXPUL7vUY

http://youtu.be/JgMwfA-IaLs

Tak tyka planowo niszczone zaufanie ... http://youtu.be/UjBK83OLmBg

:-)

Vote up!
3
Vote down!
-1

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1636320

to taki śpiewany pamiętnik - raport z życia :)

Słowo trochę z "innej beczki" o znanej postaci ze sportu. Ostatnio (chyba w niedzielę) - oglądałem film w TV nie pomnę na której stacji o W.Kozakiewiczu i jego meandrach i wyzwaniach życiowych. Podczas wywiadu do filmu biograficznego który był ubogacony wstawkami  dokumentalnymi i reportażami z zawodów czy treningów prawie cały czas miał łzy w oczach i nieukrywane emocje. 

Komuna tak mu podstawiała nogę że wyjechał do Niemiec i tam się osiedlił. Dopiero jak się przybliży taką postać to dopiero człowiek rozumie ile to inni przechodzili różnych szykan, załamań i volt życiowych. 

 

 

Vote up!
3
Vote down!
0

***** tvn.

#1636324

... w ( https://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/mrozny-trans-metafizyczny/ ) spowodu "kontemplowania tajemnicy ( https://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/ararat/ ) ,to wypadałoby przynajmniej pod częścią tez zawartych w ( https://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/testament-95/ ) podpisać się . A ten "trans" ,to pewnie jest w istotny sposób związany z tym rzeczonym "kryzysem zaufania"

:-)

Vote up!
0
Vote down!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1636330

(edytowany)  i mój - pisaliśmy w jednym czasie :) 

 

PS - dobrze by było przy podawanych linkach do tematów choć w skrócie pisać czego to dotyczy - n.p. You Tube - piosenka J.Kaczmarski.

Vote up!
2
Vote down!
0

***** tvn.

#1636325

- to wstawiaj linki adresowe aktywne.

A robi się to tak że trzeba w pasku narzędziowym pisanego komentarza (który się znajduje między tytułem a pisanym tekstem komentarza) - "kliknąć" w tą ikonkę  "spinacza" tak prawie na środku - która otworzy ci specjalne okno do "wklejenia" adresu domeny i trzeba to zaakceptować na zielonym polu "OK"  niżej przykład:

http://youtu.be/XL_26Xm7yV4 

- tak uzyskujesz link aktywny - czyli po kliknięciu w niego automatycznie kieruje na podaną stronę. 

Vote up!
4
Vote down!
0

***** tvn.

#1636331

układanie się z wrogiem

To tak dla przykładu likowania oraz przy okazji, że można wroga nie cierpieć a mimo to czerpać zyski z jego sąsiedztwa. Brakuje nam tego w polityce zagranicznej.

Dopisano: Niestety linkowanie się nie powiodło, nie z mojej winy. Tu jest link: https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-izrael-i-jordania-podpisaly-najwieksza-w-historii-umowe-o-ws,nId,5662942

 

Vote up!
1
Vote down!
0

W ciągłym biegu...

#1636334

- chyba "na piechotę" - literka po literce i znak po znaku nie wpisujesz adresu ? - zaznacz - kopiuj - wklej.
W początku domeny "https" - ostanie "s" oznacza że serwer wymusza szyfrowanie połączenia - taka ciekawostka.

Nie da rady tylko wtedy gdy masz w przeglądarce internetowej wyłączoną obsługę Java Script lub czasem też nieaktualną wersję przeglądarki.

Ja często wyłączam żeby mi reklamy nie zasłaniały tekstu na innych portalach i wtedy też nie muszę potwierdzać akceptacji ciasteczek. Ale niektóre portale wtedy nie działają (przykł. You Tube) i trzeba przywrócić obsługę Java Script.

Układanie się z wrogiem - hmm - jeśli wróg daje ci liście z drzewa a Ty mu dolary to zaraz powinieneś się połapać że źle na tym wychodzisz.

Vote up!
2
Vote down!
-1

***** tvn.

#1636337

Mogłeś nie wiedzieć, że zrobiłem wszystko prawidłowo. Sposób pouczania jednak pozostawia wiele do życzenia. To tak przy okazji.

Układanie się z wrogiem zawsze powinno być w zakresie działań dyplomacji zagranicznej. Choćby po to, by określić zamiary wroga i w miarę możliwości zabezpieczać interes państwa przed potencjalnym zagrożeniem. Mając ograniczone postrzeganie definicji układania się, można oczywiście wyciągać błędne wnioski i kierować działaniami na szkodę własną. Przykład umowy Izraela z Jordanią wzięty z brzegu pokazuje, jak nadęta postawa Polski w stosunkach z Białorusią szkodzi nam samym. Gdybyśmy prowadzili roztropną politykę, mniemam, że nie mielibyśmy dziś kryzysu na granicy z nimi. Umowy handlowe, powiązania gospodarcze nie byłyby dziś uśmiercane a bilans zysków pozostałby na plusie. Na wiosnę rolnicy przeklną brak dostaw nawozów, których gros pochodziło od "Baćki'

Vote up!
2
Vote down!
0

W ciągłym biegu...

#1636408

- Rosja nie dotrzymuje żadnych umów ! 

W interesie  Białorusinów, Polski i Europy  jest demokratyczna Białoruś na co dziś Rosja nie pozwoli dopóki Baćka albo ten drugi ze ZBiR-u  nie wyciągnie kopyt.

Umowy handlowe i powiązania gospodarcze przez to że jest tam na Białorusi dyktatura zostały zerwane na polecenie Moskwy.  Nam nic do tego jeśli ktoś nie chce polskiego wysokiej jakości towaru w przystępnej cenie. 

Oglądałeś wywiad Łukaszenki z amerykańskim dziennikarzem ? - Łukaszenka sam pokazał że jest furiatem i chyba wariatem a nad nim jest ten nieobliczalny wschodni psychopata. Jeśli nie polityka to czas sam rozwiąże ten problem.  Wiecznie żyć nie będą. 

PS - "interesy"  z Rosją (ZSRR) -  prowadziliśmy 45 lat - na koniec nawet octu na pólkach nie było.

 

Vote up!
1
Vote down!
0

***** tvn.

#1636614

... "kryzys zaufania" jest spowodowany ,że jakaś część tzw. "pracowników nauki" jest na podwójnych etatach ... tzn. fachowym i bezpieczniackim ,fachowym i biznesowym , fachowym i ideologiczno-fartuszkowym itd., jak wiadomo "nikt nie może dwóm panom służyć" więc to rozdarcie musi niszczyć wiarygodność. A taki stan rzeczy to chyba jest zarówno "na wschodzie" jak i "na zachodzie" .A kiedy dany ekspert wypowiada się "fachowo" ,a kiedy z drugiego zaszeregowania ,to trzeba zgadywać . Zdaje się większość "sporów" pozornie merytorycznych ,to tak ma podłoże w różnicach interesów służb,korporacji i lóż .

Vote up!
3
Vote down!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1636260

ma to troche inny niz na Zachodzie charakter. Tam - poza nielicznymi (kiedyś, dziś to sie troche zmienia) wyjatkami - nie ma zaszłości "ideologicznych". U nas są. W 1992 roku upadł w Sejmie projek ustawy o weryfikacji stopni i tytułów uzyskanych w uczelniach stricte partyjnych. Nie twierdzę, ze jest to gówna przyczyna naszego naukowego syfu. Wydaje mi sie jednak, że jedna z istotniejszych. A reszta to degrengolada wygenerowana przez forsę; niejasne, korupcjogenne sposoby finansowania nauki (n.im. granty), wpychane na siłę "zastosowania nauki w praktyce", brak (szczególnie w PRL) autonomii, a nade wszystko generalny upadek tzw. etosu (tu wąsko, tylko "pozytywnie", rozumianego) w kazdym praktycznie zawodzie. W zalewie noralnej bylejakości nie utrzyma sie na normalnym poziomie żadna branża. W moim odczuciu kopot polega na rozjechaniu sie tzw. ludu z jego elitami. Dziś o wiele łatwiej niz dawniej jest ogłupiać lud jego własną forsą (nie pije tego do PiS-u; tak robi cały świat). Dzielimy się na łotrowskie elity i coraz bardziej tępy motłoch. A tzw. nauka jest jednym z narzędzi krojenia tego narodowego ciasta.

Vote up!
4
Vote down!
0

Waldemar Korczynski

#1636263

... "celebryckie" wypowiedzi nadające narracje ,gdy właściwie nie było jeszcze czasu by zweryfikować informacje ,to taki "fingerprint" dający dużo do myślenia ,co dany ekspert "reprezentuje" . Stąd może"brak debat poza kręgami wzajemnej adoracji" ,a gdy do nich dododzi to właściwie jest to mniej lub bardziej zawoalowany ciąg inwektyw ... "ty zaprzedany korporacjonisto" , "ty dywersancie obcej armi" ... Ale "między wierszami" mimo wszystko da się coś wyczytać.

PS.

Ciekawym zjawiskiem ,to swoją drogą jest właściwie bezwarunkowe zaufanie "antyszczepionkowych katolików" do prof.  Luca Montagnier ,a zdaje się on w jakimś fartuszku chodzi , Sanofi-Aventis(r) mu nie obcy ,a i siły specjalne państwa którym obecnie włada Macron ,to chyba także nie są "od parady" .

Vote up!
3
Vote down!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1636264

W pierwszej części ma Pan racje i bardzo trafnie ja Pan prezentuje. Z dopiskiem trudno mi sie zgodzic, bo dzis juz chyba nikt o prof.  Luca Montagnierze nie mówi/pisze. Niemniej był on pierwszym chyba lekarzem, który wyłamał sie z medycznego "mainstreamu" i leczył ludzi zamiast ich szczepic lub zamykac czy "maskować". Nie znam dokładnie sprawy, ale zdaje się, że i bardzo mu nieprzychylni nie kwestionowali jego sukcesu. Ale ta sprawa juz przebrzmiała. Mnie najbardziej ciekawi sprawa firmy z Tybingi (zapomniałem nazwę, ale miała byc chyba współtwórca szczepionki z firma Moderna, a szczepionka nazywac sie miała CureVacc). Firma ta otóż od lat prowadziła badania leku na koronawirusy (z tego co zrozumiałem wszystkie) i w maju ub. roku była w trakcie (końcowej części?) 3 fazy badań klinicznych. I od tego czasu nic poza wspomniana informacja o szczepionkach o firmie nie słyszałem. A chciałbym usłyszeć, bo to mógłby byc przełom.

Vote up!
4
Vote down!
0

Waldemar Korczynski

#1636272

... w net-cie evaporowane (Orwell) są materiały antyszczepionkowe ,czy to się dzieje bo ta zła bigpharma chce wciśnąć kit ,czy to się dzieje spowodu podobnego jak  w przypdadku pani dr Ewy mówiącej o nomen omen "przekopaniu na metr w głąb" ,to trudno powiedzieć .

Vote up!
0
Vote down!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1636274

Trzeba na nie zasłużyć. I podlega temu samemu prawu co las w znanym powiedzeniu: "Las płonie szybko, a rośnie bardzo wolno".

Vote up!
5
Vote down!
-1

Krispin z Lamanczy

#1636307

... święte słowa . Np. prof. Luc Montagnier stracił moje skromne zaufanie słowami z Maja 2021 dla FranceSoir o tym ,że "cieszy się kiedy widzi  jak  wieśniacy w Indiach  wolą rzucać się do wody niż dać się zwakcynować" . Gdy Macron wprowadzi przymus we Francji to będzie uciekał do Sekwany? Ewentualnie weźmie udział w "mieżnynarodnym szersze wozducha z Tatianą Anodiną i Gerardem Depardieu"  :-) . Jak kogoś cieszą takie efekty kampanii (dez)informacyjnej w której uczerstniczy to traci zaufanie  IMHO . No ale z netu zniknęło to nagranie , przynajmniej z tłumaczeniem na Polski .

A czy ten wywiad nie był "pod wpływem" np. https://www.cnbc.com/2021/09/28/sanofi-ditches-mrna-covid-19-vaccine-after-rivals-success.html ,to można snuć przypuszczenia . 

PS.

Poza tym "waleczni antyaborcjoniści" ,to mogliby przepytać tego profesora co myśli o wykorzystaniu nieetycznbie pozyskanych ludzkich linii komórkowych w badaniach medycznych , czy wogóle o "procederze aborcji" , wielce ciekawe byłyby odpowiedzi . Ale tak stawiając orzechy przeciw euro , to raczej nie po myśli pytających .Zamiast tego ,pewnie możnaby spodziewać się (fear&doubt&uncertainty) o naruszeniu continuum epigenetycznego Ludzkości ,chyba DziuraOzonowa(gmbh) ,czy EfektCieplarniany(ltd.) są bardziej uchwytne i  lepiej "udokumentowane" ,a  te wątpliwości "epigenetyczne" chyba prawdopodobne jak WielkaAsteroida(z.o.o.) (tak prawda prawdopodobieństwo istotnie większe od zera ,tylko zanurzyć się w stawie ,bo tam musi być jakać cywilizacja ) :-) .

Vote up!
1
Vote down!
-1

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1636308

Rozmawiałem przed chwilą ze znajomym, który poinformował mnie, że dzis, ok. godz. 10-tej w TVP obejrzał dyskusje nt. szczepionek, gdzie rozmawiano o podziale fiolek na trzy klasy wyróżnione końcówkami numeru; 1, 2, lub 3. Sugerowano, iz jedna z tych końcówek oznacza placebo. Czy ja tego nie wiedziałem i nie wykluczam, ze informacja jest nieprawdziwa. mam jednak kilka pytań :

(1) gdzie mozna sprawdzić numer serii której zawartościa został konkretny człowiek zaszczepiony? Chodzi po prostu o zdekodowanie informacji zapisanej w tzw. paszporcie COVID-owym

(2) czy ktos z Państwa tę informację/audycję w TVP oglądał?

(3) jesli informacja o podziale na typy serii jest prawdziwa, to czy w audycji podano co te cyfry oznaczają? Chodzi o informacje oficjalną, nie taką jak ta, którą własnie piszę.

W moim tekście sugerowałem powstanie rządowego centrum informacji o COVID, gdzie tego typu wypowiedzi mogłyby być szybko przez kompetentnych ludzi pmawiane. Możnaby je - podając wiecej niz w rzeczonej (a nie wiem czy przeczywiście wyemitowanej) audycji, np. zdementowac, sprostować czy potwierdzić. Dzis ja nie potrafie yej informacji ocenic. Musze komus zaufać.

(a) Znajomenu, który raczej mnie nie okłamywał (to co do istnienia informacji),

(b) prowadzącemu audycje i temu, kto ja podawał (co do rzetelności przekazu) oraz

(c) "oryginalnemu" nadawcy (podobnie).

I na razie nikomu więcej. Z chciałbym poszerzyć te listę o naszych ekspertów. I chciałbym, by nie mówili do mnie ogólnikami, ale odpowiadali na moje pytania. A tego własnie nie mam.

Aby było jasne; ja wielokrotnie pisałem, że nie mam ambicji bycia jakimkolwiek znawca problemu. Nie mam na tyle wiedzy. Ani biologicznej (np. o zsadach transkrypcji informaci między DNA i RNA czy produkcji białka "spike" w organizmie) ani medycznej (np. reakcji układu immunologicznego na szczepionkę), ani statystyczno-"biurokratycznej" (pochodzeniu danych, narzędzi uzytych do ich opracowania, twierdzeniach na podstawie których wyartykułowano wnioski, etc.. Tu byłaby m.in. informacja o jak zdekodować informacje z paszportu oraz jakie informacje niesie numer serii) czy "logistyczno-dystrybucyjnej" (tu byłaby m.in. informacja o tym jakie serie i dokąd w Polsce docierały). A chciałbym to wszystko wiedzieć. I chyba mam do tego prawo. Jeśli ja sie mylę i ktos z Państwa wie gdzie te ibformacje w jednym miejscu uzyskac, bardzo prosze o jego (tego miejsca) wskazanie.

Co co wypowiedzi prof. Luca Montagniera o hinduskich wieśniakch, to zakwalifikowałbym ja do tego samego rodzaju co "pogróżkę" prof Horbana o otwieraniu się noża w kiszeni. Mój stopień zaufania do prof. Horbana po tej Jego wypowiedzi nie uległ zmianie. Nie namawiam Pana na podobne podejście, bo to sprawa indywidualna, ale wyjasniam tylko dlaczego Pańskiego poglądy w tej sprawie nie podzielam.

Vote up!
3
Vote down!
0

Waldemar Korczynski

#1636322

... "repetitio est mater studiorum"

PS.

http://youtu.be/xMYPAqvQNu4

PS2

Robienie z tego prof. Monatgnier orleańskiej  https://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/joanna-darc/ to zdaje się  mocno "przereklamowane" .

Vote up!
0
Vote down!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1636327

Rozmawiałem przed chwilą ze znajomym, który poinformował mnie, że dzis, ok. godz. 10-tej w TVP obejrzał dyskusje nt. szczepionek, gdzie rozmawiano o podziale fiolek na trzy klasy wyróżnione końcówkami numeru; 1, 2, lub 3. Sugerowano, iz jedna z tych końcówek oznacza placebo. Czy ja tego nie wiedziałem i nie wykluczam, ze informacja jest nieprawdziwa. mam jednak kilka pytań :

(1) gdzie mozna sprawdzić numer serii której zawartościa został konkretny człowiek zaszczepiony? Chodzi po prostu o zdekodowanie informacji zapisanej w tzw. paszporcie COVID-owym

(2) czy ktos z Państwa tę informację/audycję w TVP oglądał?

(3) jesli informacja o podziale na typy serii jest prawdziwa, to czy w audycji podano co te cyfry oznaczają? Chodzi o informacje oficjalną, nie taką jak ta, którą własnie piszę.

W moim tekście sugerowałem powstanie rządowego centrum informacji o COVID, gdzie tego typu wypowiedzi mogłyby być szybko przez kompetentnych ludzi pmawiane. Możnaby je - podając wiecej niz w rzeczonej (a nie wiem czy przeczywiście wyemitowanej) audycji, np. zdementowac, sprostować czy potwierdzić. Dzis ja nie potrafie yej informacji ocenic. Musze komus zaufać.

(a) Znajomenu, który raczej mnie nie okłamywał (to co do istnienia informacji),

(b) prowadzącemu audycje i temu, kto ja podawał (co do rzetelności przekazu) oraz

(c) "oryginalnemu" nadawcy (podobnie).

I na razie nikomu więcej. Z chciałbym poszerzyć te listę o naszych ekspertów. I chciałbym, by nie mówili do mnie ogólnikami, ale odpowiadali na moje pytania. A tego własnie nie mam.

Aby było jasne; ja wielokrotnie pisałem, że nie mam ambicji bycia jakimkolwiek znawca problemu. Nie mam na tyle wiedzy. Ani biologicznej (np. o zsadach transkrypcji informaci między DNA i RNA czy produkcji białka "spike" w organizmie) ani medycznej (np. reakcji układu immunologicznego na szczepionkę), ani statystyczno-"biurokratycznej" (pochodzeniu danych, narzędzi uzytych do ich opracowania, twierdzeniach na podstawie których wyartykułowano wnioski, etc.. Tu byłaby m.in. informacja o jak zdekodować informacje z paszportu oraz jakie informacje niesie numer serii) czy "logistyczno-dystrybucyjnej" (tu byłaby m.in. informacja o tym jakie serie i dokąd w Polsce docierały). A chciałbym to wszystko wiedzieć. I chyba mam do tego prawo. Jeśli ja sie mylę i ktos z Państwa wie gdzie te informacje w jednym miejscu uzyskac, bardzo prosze o jego (tego miejsca) wskazanie.

Co co wypowiedzi prof. Luca Montagniera o hinduskich wieśniakch, to zakwalifikowałbym ja do tego samego rodzaju co "pogróżkę" prof Horbana o otwieraniu się noża w kiszeni. Mój stopień zaufania do prof. Horbana po tej Jego wypowiedzi nie uległ zmianie. Nie namawiam Pana na podobne podejście, bo to sprawa indywidualna, ale wyjasniam tylko dlaczego Pańskiego poglądy w tej sprawie nie podzielam.

Vote up!
2
Vote down!
0

Waldemar Korczynski

#1636323

.

Vote up!
0
Vote down!
0

***** tvn.

#1636339

tekst przedanulowany ... to są dwie możliwości albo jest jakiś niejawny eksperyment ze szczepionkami ,albo "eksperymentem" jest puszczanie takiej plotki.

Z pewnością eksperymentator powinien "postać w mordę" (tertio non datur) .

>>>>> http://teksty.org/andrzej-rosiewicz,chcemy-prawdy,tekst-piosenki

!!!

Vote up!
0
Vote down!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1636343

Napisał Pan :

Z pewnością eksperymentator powinien "postać w mordę" (tertio non datur)

Czy to chodzi o prawo wyłączonego środka

 p lub (nie P)?

Vote up!
1
Vote down!
0

Waldemar Korczynski

#1636345

... taka polityka szczepionkowa ,to problem ,który można rozstrzygnąć zero jedynkowo ,jeśli ktoś bezpodstawnie puszcza taką informację ,to  ... jest złej woli "rycerzem ciemności" z praktycznie całą pewnością . A czy tak się dzieje ... to już powinen w swoim sumienu rozstrzygnąć . Tak w trosce o bliźniego ,jak JKM wobec Michała Boniego, ,by przy kolejnym skoku przez szpadę nie rozpruł sobie brzucha . ( http://youtu.be/OdGJkWJsB3w ) bo jeśli to jest bezpodstawna plotka ,to intoksykowani taką plotką mogą ...  niekorzystnie rozporządzać swoim zdrowiem .  No ale chyba nie  ma to miejsce takie ordynarne ,wulgarne zagrywki ziemkiewiczowskiego "Polactwa" ,raczej judejczykowatego z charakteru ,zachodzące red. Michalkiewicza "od tyłu" i anihilujące zaufanie "warp speed" . Bo to zdaje się nie problem "rasowy" ,a "charakterologiczny".

:-)

Vote up!
0
Vote down!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1636348

Napisał Pan :

Czy jest prowadzona taka polityka szczepionkowa ,to problem ,który można rozstrzygnąć zero jedynkowo ,jeśli ktoś bezpodstawnie puszcza taką informację ,to  ... jest złej woli "rycerzem ciemności" z praktycznie całą pewnością . A czy tak się dzieje ... to już powinen w swoim sumienu rozstrzygnąć.

Nie wiem to do mnie i o jaką "bezpodstawnie puszczaną informację" chodzi. Jesli mysli Pan o moim wpisie o informacji zakomunikowanej mi przez znajomego, to ja niczego bezpodstawnie nie upubliczniałem lecz prosiłem o poptwierdzenie lub zdementowanie tego, co do mnie dotarło. Napisałem zresztą - i podtrzymuje to - że informacja wydaje mi sie nieprawdziwa, bo sugerowane działanie wymagałoby zaangażowania zbyt wielu osób, którym ktos musiałby całkowicie zaufać. W zapytaniu takim nie widze niczego zdroznego. Gdyby funkcjonowało wspomniane przeze mnie centrum informacji nie byłoby sprawy. Dawno juz byłoby jakies dementi lub potwierdzenie. Nie mam żdanej satysfakcji z faktu, iż tak szybko okazało się, ze sugerowana przeze mnie instytucja miałaby sens. Nie wiem kim Pan jest; niektóre Pańskie wpisy sugeruja, ze jest Pan w "sytuacji szczepionkowej" zorientowany lepiej niz ja. Niech Pan po prostu zdementuje podana przez Panią Wiórkiewicz informację. A jesli okazę sie, że i w TVP niczego o tym nie było ja natychmiast "odszczekam" i przeproszę. Jesli to o tej informacj

https://niemcy.neon24.pl/post/165271,szczepionki-nr-1-nr-2-nr-3-czym-sie-roznia

Pan pisał. Jesli nie to bardzo przepraszam za zajęty czas.

Nie rozumiem tej części Pańskiego postu

No ale chyba nie  ma to miejsce takie ordynarne ,wulgarne zagrywki ziemkiewiczowskiego "Polactwa" ,raczej judejczykowatego z charakteru ,zachodzące red. Michalkiewicza "od tyłu" i anihilujące zaufanie "warp speed" . Bo to zdaje się nie problem "rasowy" ,a "charakterologiczny"

O czyim charakterze Pan pisze? Kto kogo "zachodzi od tyłu"? No i jaki jest zwiazek tej części wpisu ze wspomniana na jego poczatku Polityka szczepionkową"?

Vote up!
2
Vote down!
0

Waldemar Korczynski

#1636362

Vote up!
1
Vote down!
0

***** tvn.

#1636346

Napisał Pan :

Z pewnością eksperymentator powinien "postać w mordę" (tertio non datur)

Czy to chodzi o prawo wyłączonego środka

 p lub (nie P)?

Vote up!
1
Vote down!
0

Waldemar Korczynski

#1636347

Vote up!
0
Vote down!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1636333

- skąd te kropki strzałki na początku ? - jeszcze nie spotkałem czegoś takiego - dopisałeś ?

Nic do pobranego adresu nie dopisuj własnego - tylko wklej a jak już będzie dodany po "OK' to niżej dalej możesz pisać tekst własny do komentarza.

PS - link aktywny - o te strony ci chodziło ??? - jak o te gdzie link kieruje to wszystko ok.

Vote up!
1
Vote down!
0

***** tvn.

#1636342

Bardzo dobry ten kawałek Kaczmarskiego. Rozumiem, że ma to byc takie antdotum niewprost na rozmaitych myślących inaczej. Bo takie jest "ludowe" znaczenie słowa "metafizyka" (Taka troche gorsza filozofia, rozumiana jak w powiedzeniu "Nie filozofuj, tylko robote zap..laj!"). Ale jakby nie kombinował, nawet między tak rozumianą "matafizyką", a powiedzeniem "Mein Verstand heisst Treue" jest jeszcze sporo miejsca dla rozmaitych "niedowiarków". Chciałby Pan całkowicie wyrzucić ich poza jakikolwiek dyskurs?

 

Dopisek. Ta informacja o placebo oznaczonym cyfrą "1" nie wydaje mi sie (ale nie twierdze, ze nie jest) prawdziwa. Byłoby to, po mojemu, zbyt bezczelne i angazujące zbyt wiele osób. Może ja sie myle, ale nie bardzo wiem kto znalazłby tyle osób, którym mógłby całkowicie zaufać. Ale to nie ja powinienem takie rzeczy tu pisać, a rząd winien jasno, prosto, a nade wszystko szybko zdekodowac informacje z numeru serii szczepionki.

Vote up!
2
Vote down!
0

Waldemar Korczynski

#1636338

... ta "nieufność" to podlega drugiemu prawu termodynamiki ... a po przekroczeniu pewnego poziomu ,to nieunikniona jest https://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/antylitania-na-czasy-przejsciowe/

Vote up!
0
Vote down!
-1

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1636592

Podlega, bo jak każda informacja (a pogląd jakąs informacją jest) ma jakis nośnik. Nieważne czy korpuskularny/materialny czy np. falowy. Na a te nosniki juz z entropia połaczyc sie da. Ale to taki bardziej "klasyczny" pogląd. teraz, w dobie rozmaitych "czarnych" energii, mogło sie i to zmienic. Ale ja nic o ty nie wiem. A tekst Kaczmarskiego fajny jest. Aluzja juz troche mniej. A tak nawiasem, to tak  w Pana odczuciu ; ilu czytelników tego watku na pierwszy rzut oka wie o co chodzi? Bo chyba nie o tani popis fizycznej erudycji?

Vote up!
2
Vote down!
0

Waldemar Korczynski

#1636599