koronaściema?

Obrazek użytkownika Romek M
Świat

Pandemia Covid-19 nie ma wpływu na wyniki śmiertelności w Europie. Jesteśmy na cyklicznym, obecnie opadającym ]]>grzbiecie fali]]>, która jak na razie nie była większa (wysokość pomnożona przez jej długość) od innych fal, z lat ubiegłych.

Jak wczoraj napisałem – w Polsce ten marzec był pod względem umieralności "w normie". Nie odbiegał od innych marców z okresu ostatnich 11 lat. Ani najwyższy nie był, ani najniższy. Ot, taki... średni.

A jak jest gdzie indziej w Europie? Możecie to śledzić sami, tydzień po tygodniu na stronie ]]>euromomo.eu]]> gdzie podawana jest ogólna ilość zgonów. Zarówno według przedziałów wiekowych, jak też według 24 krajów,biorących udział w projekcie. Polska nie zgłosiła akcesu do tego obserwatorium analitycznego, więc są tam: Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Francja, Szwecja, Austria, Norwegia, Finlandia i jeszcze innych 15 krajów europejskich. Zresztą, wszystkie dane znajdziecie na tej stronie.

]]>https://www.euromomo.eu/outputs/zscore_country_total.html ]]>

Ja chciałbym tylko zwrócić uwagę na jeden wykres. Ogólny wykres umieralności, gdzie na osi odciętych mamy rok oraz numer kolejnego tygodnia (do 15-tego tygodnia tego roku), a na osi rzędnych ilość osób zmarłych. Ta wartość waha się w granicach od 45 do 70 tysięcy osób tygodniowo.Wykres przypomina nieco sinusoidę . Zwykle większa umieralność jest na początku roku (do kwietnia). Ten wykres z moimi zaznaczeniami jest główną ilustracją artykułu.

Wnioski, jak będziecie chcieć, wyciągniecie sami.

Bardzo ich jestem ciekaw.

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.4 (7 głosów)

Komentarze

Jeśli chodzi o Polskę, to już pisałem na swoim blogu, że liczba zmarłych w okresie koronawirusa nie wzrosła, gdyż w tym samym czasie zmalała liczba wypadków (w tym śmiertelnych) i jesteśmy mniej więcej na zero (0), bo o tyle co zabił koronawirus to zmniejszyła się liczba zabitych na drogach, bo ludzie mniej podróżują i jest większa przepustowość na drogach

Wniosek najważniejszy to taki, ze jakby od dawna budowano szybciej więcej szerszych dróg (zamiast wprowadzać durne coraz to nowsze obostrzenia kodeksu drogowego), to byśmy mieli od dawna dużo mniej wypadków i mniej zabitych, bo byłaby większa przepustowość jezdni.

Vote up!
4
Vote down!
-2

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1626640

Masz rację. A w szczegółach wygląda to tak jak napisałem wczoraj: "W marcu tego roku śmierć zabrała w naszym kraju 36,6 tysiąca ludzi. To o 2,5 tysiąca więcej niż w ubiegłym i o 4,1 tysiąca mniej osób niż dwa lata temu." Pozdrawiam

Vote up!
3
Vote down!
0
#1626642

...jakie niesie ze sobą "pandemia", bo z tej afery pandemicznej wynika również dobro.
W niektórych krajach zatrzymano mordowanie nienarodzonych dzieci w klinikach aborcyjnych...w których ginie codziennie ok. 150 tyś. dzieci.
Te rzeźnie zostały zatrzymane w działaniu i sporo dzieci zostało uratowanych.

Oczywiście nie dotyczy to Anglii, gdzie rzeźnie przeniosły się do domów, i mordują na czas pandemii w domach...tak jak fryzjerzy strzygą po domach , prywatnie.

Vote up!
2
Vote down!
-2

Verita

#1626685

A jaki mógłby być marzec, skoro prawie w ogóle nie było ofiar covid-19 w PL?

Jak na dzisiaj, w USA, w stanach zaatakowanych przez wirusa mocniej już przyczyny zgonu przewyższają wszystkie inne, jak rak, atak serca, udar, itp. Czyli jest to widoczne. Jeżeli pandemia potrwa 3 miesiące i odejdzie w niebyt to OK, będzie mały ślad po tym w populacji świata (gorzej z gospodarką). Ale jeżeli będzie wracać cyklicznie - jak grypa - to będzie katastrofa o ile nie zostanie wynaleziona szczepionka. O tym za wcześnie rozważać - po prostu nie wiemy tego dzisiaj. Natomiast negowanie pandemii jest pluciem pod wiatr i zupełnie bez sensu.

Vote up!
3
Vote down!
-1
#1626754

Podaję dane, do przeanalizowania, a tymczasem jest to odbierane jako interpretacja, ewentualnie  opinia. To jest chore. Przestaję widzieć sens pisania. Szkoda czasu. Pozdrawiam. 

Vote up!
2
Vote down!
-1
#1626937

a czy przyjmujesz w ogóle taką możliwość, że możnaby wymyślić lek zamiast szczepionki?

Vote up!
1
Vote down!
-2

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1626947