Czy USA chcą wciągnąć Polskę do koalicji antyirańskiej?

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

  W czwartek, 19.09.2919 sekretarz stanu USA, Mike Pompeo powiedział:

 

  "Nadal staramy się zbudować koalicję w ramach działań dyplomatycznych, podczas gdy minister spraw zagranicznych Iranu grozi wojną na pełną skalę” – powiedział dziennikarzom Pompeo, odnosząc się do wypowiedzi Mohammada Dżawada Zarifa. Szef irańskiej dyplomacji powiedział w wywiadzie dla CNN, że atak zbrojny USA lub Arabii Saudyjskiej na jego kraj przerodzi się w „wojnę na pełną skalę”. Zarif zareagował w ten sposób na wcześniejszy komentarz Pompeo, który nazwał atak na rafinerie „aktem wojny”." {TUTAJ}.

 

  W piątek natomiast przeczytaliśmy {TUTAJ}, że

 

  "Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że USA nakładają sankcje na irański bank narodowy. Nie podał jednak żadnych szczegółów. W środę prezydent zapowiedział nowe retorsje wobec Teheranu w związku z atakami na saudyjskie instalacje naftowe.  Prezydent powiedział dziennikarzom, że będą to „najsurowsze sankcje, jakie kiedykolwiek nałożono na jakiś kraj”. W środę Donald Trump zapowiedział, że w ciągu 48 godzin poda szczegóły nowych retorsji. Napisał też na Twitterze, że polecił ministrowi finansów Stevenowi Mnuchinowi „znaczne zwiększenie sankcji” nałożonych na Iran.

Wkrótce po piątkowej wypowiedzi Trumpa resort finansów USA poinformował, że restrykcje obejmą Bank Centralny Iranu, Irański Narodowy Fundusz Rozwoju, które wspierają finansowo irańską Gwardię Rewolucyjną, siły Al-Kuds, czyli elitarną jednostkę Gwardii Rewolucyjnej, oraz libański Hezbollah. 

Sankcje zostaną też nałożone na firmę Etemad Tejarate Pars Co., która – jak twierdzi ministerstwo – jest wykorzystywana do ukrywania transakcji zakupu broni dla irańskiej armii.".

 

  W obecnym tygodniu nadeszło też zaproszenie od prezydenta Trumpa dla prezydenta Dudy na rozmowy w Nowym Jorku.  Maja sie one odbyć podczas sesji ONZ w poniedziałek 23 września oraz we wtorek 24 września {TUTAJ}.  Bloger Krzysztofjaw [Krzysztof Jaworucki] napisał dziś notkę "O czym A. Duda będzie rozmawiał z D. Trumpem?" {TUTAJ}.  Stwierdził w niej miedzy innymi:

 

  "Co pozostało? Ano stosunki USA-Iran i tu upatruję największego geopolitycznie "zamieszania" aż do wybuchu wojny.

Obecnie trwa realizowana przez obie strony wojna hybrydowa i informacyjna. Relacje obu krajów są bardzo napięte i to napięcie rośnie, tym bardziej, że takiej wojny chce Izrael - sprzymierzeniec USA. 

Z takiej szerokiej perspektywy widać, że tematów do rozmów jest wiele i może właśnie jednym z nich jest zapewnienie przez Polskę jej zaangażowania po stronie USA w przyszłym i mam nadzieję ewentualnym konflikcie z Iranem. Wymagałoby to uczestnictwa w tej wojnie polskich sił zbrojnych a przecież A. Duda jest ich zwierzchnikiem. Nasi chłopcy więc znów walczyliby na obcej nam ziemi... Ale skoro to ten temat może być częścią rozmów prezydentów to oznaczałoby, że wojna zbliża się milowymi krokami.".

 

  Mnie też niepokoi ta zbieżność dat.  Wprawdzie w oficjalnych informacjach o rozmowach nie ma ani słowa o Iranie, ale podejrzewam, że USA będą wywierać na Polskę naciski w tej sprawie.  Trzeba im się zdecydowanie oprzeć.  Nie mamy zadnego powodu do sporu z Iranem.  To Donald Trump popełnił błąd, zrywając porozumienie nuklearne z Iranem.  Tylko USA, Izrael i Arabia Saudyjska chcą brnąc w ten konflikt.  Pozostałe kraje sa za powrotem do owego porozumienia i uspokojeniem sytuacji.  Polska nie powinna się angażować w żadne akcje antyirańskie.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.6 (głosów:8)

Komentarze

Do mnie islam nie przemawia ani te zbrodnicze reżimy, choćby kumplowali się z kacapami. Mordują, uciskają, do tego religia fałszywa- niech upada, długo się o to proszą, takie to niewiniątka, zobaczymy kozaczków jak zapłaczą a za nimi oczywiście użyteczna polska prawica. 

Na ulicach i stadionach to "j...ć Araba", "kozojebce", obrona krzescijaństwa przed islamem ale jak przychodzi co do czego, to Araby wspaniałe są, byle te, co trzymają z ruskimi. No nie dla mnie.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1603450

cyt. " zbrodnicze reżimy", "mordują, uciskają, do tego religia fałszywa (...)"

To są slogany dlatego zacytuję pana Gawriona: 

"kontrik – niepoprawny ignorancie" – Gawrion, 11 Września, 2019 - 21:25

https://niepoprawni.pl/comment/1602318#comment-1602318

PS

Ja poznałam Bliski Wschód od A do Z, więc mnie czarnej propagandy nie wciśniesz. Zapamiętaj to sobie mały człowieku: Izrael zmierza do unicestwienia IRANU. Miało się zacząć od Syrii, ale nie dali rady. Ostatnio amerykańskiego drona kierowanego przez pingwinów Rosjanie  zneutralizowali zanim osiągnął cel w Damaszku! Szczątki podobnego sprzętu odnaleziono w pobliżu trafionych rafinerii w Saudii Arabia co zamieszczono i... znikło z Internetu... Wracając do zasadniczego wniosku: IRAN może być pierwszym klockiem domina rozpoczynającym III Wojnę Światową - durniu!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

casium

#1603568

Dziecko

Łączysz Iran i wtc? Proszę bardzo  https://www.stopfake.org/en/iranian-media-spreads-9-11-conspiracy-theories-on-eve-of-attacks-anniversary/

I tak się pewnie nawet nie orientujesz, jakie są działania iranu, w sieci rowniez.

 "Izrael dąży do unicestwienia Iranu"- aha. Nie czasem odwrotnie? Rzygam już tymi bajkami o Żydach. Poziom najtępszych antysemitów. Z litości nie spytam o fakty, tylko wyśmieję

 "Miało się zacząć od Syrii, ale nie dali rady" xD to Izrael napadł Syrię? do Syrii Izraelici wpadali w odwecie jak do siebie, nie było nawet ostro. jak już przy tym, hasały tam bojówki wspierane przez Iran ale i ich wojsko, które ostrzeliwało izrael. Tak to zły Izrael niszczy ten wspaniały iran (ironia), który głoduje ale chętnie przeznaczy kasę na mordowanie niewinnych. Ale super, że najwyraźniej znasz tajne plany sanhedrynu z kolejnością ataków na różne kraje. NB skoro w syrii "nie dali rady" to co się martwisz o rzekomo kolejny klocek- iran? No chyba, że te syjonisty zmienili tajny plan ale i o tym wiesz

Neutralizacja drona- i co z tego, prócz powtarzania ruskich przechwałek? Wiele leci, wiele nie dolatuje. Systemy antydronowe są dawno dostępne komercyjnie, to nie lot na marsa, zastrzelić też się da. Kto jest liderem high-tech i czyja armia, i tak wiadomo

Atak na rafinerie- i co, spisek USA? Tyle że rośnie cena ropy a to nie pierwszy atak ze strony Huti. Ale że dron był "podobny", to wiesz sama lepiej od służb, oni się nie znają a tylko ty wiesz lepiej, choć jakoś nie poślesz dowodów Arabii Saudyjskiej czy komukolwiek (wolisz oszołomstwo i powtarzać cudze propagandy). 

Straszenie III. wojną światową - straszą nią, odkąd pamiętam zwł. ci, co chcą duraczyć innych. Widać, gdy zabrakło kacapów, mamy się nią straszyć sami, bo w odwecie za nalot na Iran czy inną ochronę szlaków morskich Putin ze złości dostanie sraczki a zamiast spłuczki naciśnie przycisk ataku na Polskę. Takie histerie z ruskiej propagandy już słyszałem, tyle że jakoś ruskie ostatnio zarzekały się bronić "sojuszników" tylko po to, by ich potem sprzedawać. Idiotom dodam: z NATO nie wygrają a o byle dziki kraj nie mają powodu wzajemnie się niszczyć nuklearnie z USA, bo to kiepski interes. 

Tego straszenia III. wojną to już było sporo. Byle nalot, wojenka czy podważanie ruskiej wersji Smoleńska - a juz, że wojna i zagłada bedzie. Jak nie jasnowidze, to jakieś putinisty a nawet jak nikt chwilowo nie straszy, to ogłupiona polska prawica musi straszyć się sama, czym tylko się da, nawet w czas rozkwitu. Jak nie żydy i judeopolonia to masony i wojna- i to jest przedstawiane jako argument.

 

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1603582

... nie treść lecz forma (zakładając, iż masz rację ) propozycji. Jeśli prezydent Stanów ma sprawę to powinien przyjechać i tę sprawę przedłożyć polskiemu prezydentowi. A tu pan prezydent (petent) wzywa naszego prezydenta (dobrodzieja) aby wsparł Amerykę swoimi żołnierzami. Warto zauważyć, iż - chwalą Bogu - Polska nie ma armii poborowej i nikogo wbrew swej woli nigdzie na żadną wojnę nie wyśle, wręcz przeciwnie. Jadą "dobrowolcy", ochotnicy, a że jak stoi w piśmie: "chcącemu nie dzieje się krzywda", więc niech sobie jadą. Jechali do Iraku, Afganu niech jadą do Persji.

Chodzi mi o formę (wasalną) co moim zdaniem jest obraźliwe. O ewentualnym wynagrodzeniu celowo nie wspominam, gdyż historia nauczyła, że zawsze, ale to zawsze dajemy d..y za darmo, więc czego w tym przypadku się spodziewać.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Apoloniusz

#1603459

powtórki z miłości a la Lewinsky w gabinecie owalnym.
Obecnie w sojuszu króluje preferencja lgbtq&more więc klasyczne dawanie d..y nie wchodzi w rachubę.

Hej - przynajmniej zatka się mordy tym, co to im się pochylanie nad biurkiem nie podobało.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1603461

New Britain | Spotkanie PAD i AKD

z Polonią w USA teraz

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1603558