Pożądany kierunek zmian systemowych

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Moja koncepcja systemu, w tym szczególnie aspektu prawnego, nie jest moim wynalazkiem. Wynika ona z powstalego wskutek licznych lektur przekonania, że minął bezpowrotnie czas fascynacji globalizacją i kosmopolityzmem, a system demoliberalny i decydujaca o nim gospodarka konsumpcjonistyczna stały się dysfunkcjonalne, więc nowy, spójny i racjonalny system musi opierać się na niewielkch wspólnotach osób znających się i podzielających wspólne przekonania i poddanych pewnym dobrowolnie przyjętym na siebie ograniczeniom. Do tego dochodzą inspiracje z opracowań na temat ruchu spóldzielczego, który wydaje się być zgodny z treścią poprzedniego stwierdzenia. Za słusznością tezy o niezbędności małych wspólnot stoi dorobek psychologii ewolucyjnej ze słynną liczbą Dunbara na czele. Pozostaje do rozważenia kwestia rozwiązań dla poziomu ponad takimi wspólnotami.

Jest rzeczą niewątpliwą, że upadek demoliberalizmu a także konsumpcjonizmu doprowadzi do przymusowych zmian, których charakteru nie jesteśmy w stanie teraz przewidzieć, ale które nieuchronnie nadejdą, bo przy obecnym rujnowaniu kapitału społecznego, tego typu systemu nie da się po prostu utrzymać, co widać gołym okiem w Zachodniej Europie, gdzie systematycznie wkracza islam. Odnowa więc jest jedynie możliwa poprzez ograniczone co do rozmiaru i autonomiczne i samowystarczalne pod pewnymi względami wspólnoty, które jednak miałyby jakieś formy łączności z innymi wspólnotami. 

Niepotrzebne tu byłyby żadne radykalne zmiany prawne, a system kształowałby się po prostu, jak to normalnie bywa, oddolnie i spontanicznie i sam po pewnym czasie dzięki swojej skuteczności, pociągałby naśladowców i żadne spektakularne zmiany nie byłyby potrzebne. Ponadto możnaby wykorzystać doświadczenia amerykańskich społeczności Amiszów, bo tego typu konkretna wiedza byłaby niezwykle użyteczna. 

W naszym polskim kontekście widzę nawet pewne jaskółki takiego nowego sytemu w postaci... tu Państwa pewnie zaskoczę, Kół Gospodyń Wiejskich, które zaczynają spełniać rolę lokalnych, środowiskowych, niekojarzących się zupełnie z biznesem startupów. I ten model mógłby zacząć pączkować w szerszym zakresie i w postulowanym przeze mnie kierunku. 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

O wspólnocie możemy mówić tylko wtedy, gdy rodzi się na duchowym fundamencie. Wspólnota chleba, która nie wyrasta ze wspólnoty jednego ducha, jest tylko luźną społecznością.

Najmniejszą wspólnotą jest rodzina. Warto przy tym podkreślać, że małżeństwo nie jest jeszcze rodziną. Wspólnotą staje się wraz z narodzeniem dziecka.

"Niepotrzebne tu byłyby żadne radykalne zmiany prawne, a system kształowałby się po prostu, jak to normalnie bywa, oddolnie i spontanicznie i sam po pewnym czasie dzięki swojej skuteczności, pociągałby naśladowców i żadne spektakularne zmiany nie byłyby potrzebne."

Właśnie. Istnieje bardzo konkretny porządek miłości, a jego początek zaczyna się w rodzinie. Bogiem silna rodzina promieniuje na wspólnotę blokową, ta z kolei na osiedlową, osiedlowa na dzielnicową, … regionalną, narodową. Narodowa na kontynentalną, kontynentalna na globalną.

Unia Europejska w obecnym kształcie nie jest, choć bardzo próbuje nam to wmówić, żadną wspólnotą. Wspólnotą stanie się dopiero wówczas, gdy wróci pod Chrystusowy Krzyż.

Koło Gospodyń Wiejskich może być wspólnotą, gdy jest strażnikiem tradycji. Gdy zawiązuje się po to, by można było sobie w większym gronie mile spędzić czas grając np. w karty, i to na pieniądze, jest tylko małym wiejskim kasynem.

Pozdrawiam.
dratwa3

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

http://ratujlasy.niepoprawni.pl/

#1602314

Anegdota pochodzi z rzeczywistego historycznego zapisu kronikarza z zachodniej Europy podróżującego w czasie Wojny Trzydziestoletniej po Polsce, która nie uczestniczyła w tej wojnie. Czasem była zaczepiana, ale nie była w tej wojnie stroną.

Otóż ten kronikarz jadąc przez Polskę dostrzegł dziwnego podróżnika, dostatnio odzianego szlachcica w towarzystwie dwóch pachołków uzbrojonych w kije. Podróżnik wędrował w ciężkim konnym wozie, obładowanym mocnymi skrzyniami. Padło pytanie o to, czym jest ta dziwna wyprawa, kim jest ten podróżnik. Zdumiony kronikarz usłyszał taką odpowiedź:
- Jestem poborcą podatkowym, a w tych skrzyniach mam złoto z pobranych podatków.
Kronikarz znowu pyta:
- A gdzie straż, przecież nie można przewozić takich skarbów bez ochrony?
- Prawo polskie mówi, że poborca podatków może być chroniony przez pachołków uzbrojonych jedynie w kije.
- Jak to, przecież to niemożliwe, byle zbój może was obrabować!
- A któż miałby śmiałość podnieść rękę na Majestat Rzeczypospolitej!

Taka była polska Rzeczpospolita Obojga Narodów, taka była wspólnota, której fundamentem był szacunek. Nie ma wspólnoty bez aksjologii, o czym wyżej bardzo słusznie pisze dratwa3

Nie porządek, nie ustrój a szacunek. 

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2

michael

#1602347

Popieram, cos jest dzis nie w porzadku z plusami i minusami. Chcialam ci dac plusik, wyskoczyly plus i mnus jednoczesnie. Ponizej tak samo. Napisalam juz do Gawriona

Pozdrawiam

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Gosia

#1602359

Jeśli wejdziemy na jakiś komentarz, w międzyczasie jakiś inny użytkownik (lub kilku) da plusy lub minusy, następnie my dołożymy swój plus lub minus, to wartości zaktualizują się, uwzględniając wszystkie dane w międzyczasie oceny. Działanie jak najbardziej poprawne ;)

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1602360

Wszystko jasne.

Te minusy nie byly ode mnie

Pozdrawiam

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Gosia

#1602413

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Drtw psz wyrźn przcż ... &qt;wspólntą stn sę dpr wówczs, gdy wróc pd Chrystswy Krzyż.&qt;...czyl dz Bg n żdn szcnk...

Krętctw czy nlfbtyzm?

Verita

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-7
#1602377

... jest tylko pobożnym życzeniem. Rzeczywistość rozgrywa się za naszymi plecami: https://gloria.tv/article/6pD9xE3gz1Tz4MpUV4H2Q8hhd

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

...

#1602348

Ale poważnej weryfikacji wymagają fakty dotyczące wniosków na temat polityki prowadzonej przez polskie rządy. Powołane w linkowanym artykule fakty dobrze opisują strategię zawartą implicite w polityce rządów dzisiejszej totalitarnej opozycji. Mówiąc w skrócie poprzednia władza PO/PSL sprzedawała wszystkie strategiczne aktywa Polski i zgodnie ze swoim programem ma konkretny zamiar kontynuowania takiej polityki. Oni sprzedaliby wszystko co polskie za półdarmo, pod fałszywym pretekstem prywatyzacji. To co robili i chcą robić nadal jest polityką przekształcenia Polski w kolonię bezkarnie eksploatowanej masy taniej siły roboczej. Jesteśmy w tej polityce traktowani jako "Egzotyczni faszyzujący Polacy". Taki jest tytuł felietonu Dawida Wildsteina w GP #37, w którym czytamy o tym programie, w którym stajemy się współczesnymi murzynami, po jednej stronie mamy oświecone Niemcy, a po drugiej nasz prymitywny naród, który powinien się zmienić albo zniknąć. Ostatnia kampania LGBT jest narzędziem przy pomocy którego mamy zniknąć. Taki antypolski znikacz.

O tym dzisiaj piszę w swoim felietonie "Czy ci oni nie widzą, że są prymitywnymi komunistami?"

Podsumowując, jeżeli nie chcesz, by rząd sprzedał obcym wszystkiego co polskie - głosuj na PiS. 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-2

michael

#1602355

Jestem gotów popełnić to ponownie bo nie mogę namierzyć ni programu, ni wyrazistych kandydatów z Konfederacji w mym okręgu wyborczym. Brakuje mi jednakowoż w PiS zdecydowanych ruchów, nie słów, w stanowieniu zabezpieczenia przeciwko roszczeniom. Brakuje mi wielu, niezrealizowanych acz oczekiwanych zmian w prawie. Brakuje mi też za # wybitnych z otoczenia PO-KO... Jestem nie ukontentowany ostatnimi 4-ma latami. Nawiasem - PiS ma wygraną w kieszeni, to tylko kwestia wielkości sukcesu.

dopisano: Gdzieś na Interii przemknął mi art o możliwości wprowadzenia akcyzy na wodę.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

...

#1602357

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Verita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Sprawy zaszły już bardzo daleko...i ciągle, cierpliwie, powoli i skutecznie posuwają się naprzód....

KOMITET PRZECIWKO AKTOWI 447 pisze tam:

Polsce rządzi psi i mamy: zabijanie nienarodzonych,  depopulację poprzez przymusowe szczepienia ,3 miliony ukraińców psujących rynek pracy, rezydenta dudę, który mówi na naszą Ojczyznę: POLIN..

Solidarność kiedyś walczyła o wolne soboty - teraz walczymy o WOLNE NIEDZIELE .

BRAK ODTAJNIENIA ANEKSU WSI - ponoć jest baaaardzo ciekawy.

Dalej gnijemy  w sodomickiej UE, bo taka jest polityka psi.

ps. ŻADEN Z AFERZYSTÓW NIE POSZEDŁ SIEDZIEĆ.

ps2. OBUDŹCIE SIĘ POLACY.. WAS NIEDŁUGO NIE BĘDZIE.. tu ma być POLIN.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-5

Verita

#1602378

Czyżby pacjentom psychatryków nie dawali leków, gdy pacjenci są wypuszczani na jakieś widzenia poza szpitalem?

Taką bolszewicką nienawiść do polskich patriotów trzeba leczyć. Bez leków jest to niebezpieczne dla zdrowia tych osobników, których ogarnia szaleństwo nienawiści...

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1602381

Twe oddanie sprawie nie uprawnia do kąsania. Ostatnio zrobiłem sobie przerwę z NP bo właśnie takie "słodzenie" zniechęciło mnie do zaglądania na to forum. Nie róbcie z NP śmietnika swych emocji.

Może więcej mrówek się tu pojawi. Tak mi się znowu rozmarzyło...

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

...

#1602388

Już kiedyś pisałem, z wieloma Twymi argumentami się zgadzam. Ty jednak prezentujesz opcję rewolucyjną, która nie pasuje do moich skromnych oczekiwań. Dla mnie ewolucja zmian jest bardziej akceptowalna. Jednak powinna ona być bardziej wyrazista, niż dzieje się to dzisiaj.

Odnośnie powyższego, realnie oceniając, to brak Ukraińców na rynku pracy spowodowałoby zapaść w gospodarce. Czy ich obecność mnie raduje? NIE! Ale przez pryzmat stabilności gospodarki jest to element pożądany na dziś.

Brak publikacji aneksu też jest złym, z punktu racji stanu faktem. Publikacja tegoż aneksu mogłaby jednak narobić dużo zamieszania w gospodarce. Tak, w gospodarce. Pisał już o tym jeden z blogerów kilka tygodni temu. I wierzę, że rzeczywiście dzisiejsza gospodarka, na nasze nieszczęście opiera się na skradzionych przez WSI-ochów obszarów majątku narodowego.

Odnośnie przynależności do UE. Polexit byłby dla nas na dziś zabójczy. Trzeba poczekać na naturalną kolej rzeczy - śmierć UE. I to jest tylko kwestia kiedy, a nie czy w ogóle.

Jak już pisałem, boję się rewolucji. Stawiam na ewolucję, choć bardziej zdecydowaną.

Cały czas pragnę obecności choćby kilku posłów z Konfederacji w Sejmie. Chodzi o szansę głośnego podnoszenia kwestii, o których inne formacje nie chcą słowem pisnąć. PiS i tak ma wygraną.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

...

#1602385

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Verita

#1602389

Domyślam się, że wielu z Was, blogerów, komentatorów ma komfortową sytuację przyjęcia na swą mężną pierś wszelkich radykalnych zmian i rewolucyjnych zawirowań. Mając więcej niż stabilną sytuację materialną, rolowane zapasy na czarną godzinę, można wzywać do rewolucji.

Wyobraźcie sobie jednak zdecydowaną większość potencjalnych wyborców wiążących koniec z końcem. Tacy nie zaryzykują utraty stabilności swej egzystencji w imię zapędów armii J d'Arc.

Rodzina z trójką dzieci, z których jedno o znacznym stopniu niepełnosprawności, żona nie pracująca, opiekująca się dzieckiem. On na 1,5 etatu, w dodatku na tyle szalony, by wybudować dla swej rodziny dom. Czy oni pragną rewolucji? Uwierz @Verita, że nie. I nie jest to kwestia cyt: "...jednym słowem...chciałabym a boję się?" Takie mrówki mocno stąpają po ziemi i nie boją się życiowych wyzwań. To życiowy pragmatyzm z nadzieją na lepszą przyszłość i nadzieją, że będą mogli pić wodę z wodociągów bez obciążenia akcyzą, że będą mogli wejść do lasu na grzyby, do lasu nadal państwowego, nie będącego w obcych, "eskimoskich" rękach.

Pragnienia przeciętnego Kowalskiego są całkiem inne niż się wielu tu na forum wydaje.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

...

#1602398

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Verita

#1602399

Proszę, podaj kandydatury Konfederatów z okręgu opolskiego, daj namiary na program. Jestem nadal zdeterminowany oddać swój głos na frakcję mogącą głosić niewygodne tematy. PiS tak, czy inaczej wygra wybory.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4

...

#1602402

Mrówka pisze: "oddać swój głos na frakcję mogącą głosić niewygodne tematy"...

Tyle mądrości u "mrówki"... Żałosne!

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1602405

Jestem stworzeniem prostym, nie skomplikowanym. Rozumiem, że znowu mam zrobić sobie przerwę z NP.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4

...

#1602408

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

N pdm , b n znm, b t nc n d, b w tych wrnkch tkj rdyncj wybrczj, gdz wszystk jst z góry zplnwn wdm....n m sns chdzć n wybry...tk jk w czsch PRL.

N wybry chdzą w tj sytcj tylk dc.

W strżytnj Grcj &lsq;dtą&rsq; nzywn człwk, który n ntrswł sę pltyką. Był nm tn, kt n ngżwł sę w sprwy pblczn n trszczył sę dbr wspóln. P sttnm wps n blg Jnsz Wjcchwskg z PS mżn dnść wrżn, ż tn prmnntny pltyk w kwst krńskj prpnj Plkm byc dtm włśn.

rpsł Prw Sprwdlwśc npsł, ż mżlw jst pwtórzn sę krńskg ldbójstw n Plkch.

https://krsy.pl/pblcystyk/czy-ps-wz-plkw-z-dtw/

 

Verita

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5
#1602409

Odrobinę mnie zaskakujesz. Głosisz, nie podajesz wiarygodnych danych swych preferencji. I co ta, zagubiona mrówka ma wybrać? Chcę obecności przedstawicieli Konfederacji w Sejmie, takich na poziomie, nie JKM. Nie znajdując wsparcia i  pomocy od Ciebie, mimo, iż darzę jakąś dla mnie niewytłumaczalną do Ciebie sympatią, pozostaje mi oddanie głosu na PiS.

Na dziś, PiS dał mi możliwość przejścia na emeryturę w wieku 65 lat. Więcej od nich nie uzyskałem. Wiesz, że armia ludzi uzyskała więcej?  WIESZ. Ci ludzie będą głosować ZA. Dla nich bliższa koszula ciału...

W zasadzie odczytuję Twe przesłanie. Mniejsza frekwencja = większa szansa Konfederacji. Coś w tym jest...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

...

#1602416

W zasadzie Twa odpowiedź jest dla mnie neutralna. Ale dałem Ci plusa, bo łoją Ciebie minusami, nie wiadomo za co... Za sympatie do Konfederatów? Ja przecież też darzę ich (Konfederatów) jakąś sympatią, no może poza szalonym JKM. A może niszczą Ciebie  za Twą expresję wypowiedzi? Czy nie powinnaś bardziej przekonywać argumentami, niż emocjami do swych racji? Nadal darzę Ciebie niewytłumaczalną dla mnie sympatią, nie zepsuj tego.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

...

#1602419

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

ja Ciebie nie mniejszą...a minusy są za prawdę...Emocje mam pod kontrolą:-)

Moje komentarze nie są emocjonalne...przynajmniej tak się staram

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

Verita

#1602421

miłość w rozkwicie

 

nie dupcia a dupunia

nie kochana mróweczka 

a kochańsza mrówunia 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

jan patmo

#1602424

Pozwól, że wtrącę się do dyskusji między Tobą i Veritą. Specjalnie w tym celu się zalogowałem. Jeśli dałeś Vericie plus za- jak to napisałeś: ( bo łoją Cię minusami, za nie wiadomo za co...) to niezbyt dobrze o Tobie świadczy. Vericie należą się plusy za jej merytoryczne komentarze, za jej walkę z chamstwem na Niepoprawnych, za jej patriotyzm, za argumenty jakie używa w komentarzach, za jej upór i energię z jaką walczy z prostakami, którzy nie potrafią, jeśli nie uznawać jej argumentów, to przynajmniej powinni szanować jako kobietę. Tylko tchórz i człowiek zły kryje się za nickiem i wyzywa innych.

Ja, jak zapewne zauważyłeś  jestem na bardzo długim urlopie od Niepoprawnych nie mam zdrowia ani ochoty walczyć z wyzwiskami i prostactwem. Powinna być tutaj możliwość blokowania, inne portale mają taką opcję i jakoś prosperują.

Jeśli chodzi zaś o wybory to uważam, że jeśli ktoś interesuje się co się wokół niego dzieje to nie ma innego wyboru jak Konfederacja. Zamiast więc pytać Veritę, to przecież możesz zadzwonić do centrali i oni z pewnością Ci powiedzą kto startuje w wyborach nadchodzących z Twojego regionu.

Pozdrawiam 

Jerzy Binkowski

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4

Jerzy

#1602426

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

...nawet nie wiesz  jak  bardzo  takie  teksty dodają  skrzydeł i umacniają do dalszej walki.

Czasami chce mi się płakać....po takiej nocy spędzonej na Niepoprawnych...czasami jestem blisko trzaśnięcia drwiami....czasami .jestem tak obita ,że już nic mi się nie chce....czasami...czasami....I potem nagle...

Dziękuję , zaglądaj przynajmniej od czasu do czasu aby mnie umacniać.

Patrzajcie Niepoprawni jak wygląda prawdziwy rycerz i gentleman !

Być może to już jeden z ostatnich...co tak poloneza wodzi....

 Pozdrawiam  Panie Jerzy, z wielkim szacunkiem

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

Verita

#1602454

krnąbrny i przekorny lud

 

daremne płacze żale trud

nie chce mnie słuchać

krnąbrny i przekorny lud

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

jan patmo

#1602456

Dziękuję bardzo i życzę wszystkiego co najlepsze.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

Jerzy

#1602473

Ten tekst jest zaledwie wstępnym szkicem bardziej rozbudowanego artykułu.

Ale dyskusja pod notką skłania mnie do napisania jeszcze innego tekstu dotyczącego komentatorskiej swawoli na portalu, którą nieodmiennie będę krytykował.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1602411

Witaj;

Swawola komentatorów zdarza się dość często i to nie tylko na Niepoprawnych. Czasem grzeczna uwaga właściciela bloga skutkuje i komentatorzy wracają do tematu, jednak moim zdaniem powinno się okazywać trochę tolerancji, jeśli dyskusja przebiega w sposób kulturalny, bez ubliżania i używania obrażliwych słów. Wiele lat temu uczestniczyłem jako komentator w dyskusji prawie pod każdą notką blogera Siukum- Balala na Salonie 24. Była to prawdziwa uczta tak dla ducha jak i rozrywki. Nie pamiętam aby kogoś zbanował, nie miał takiej potrzeby.

Życzę wszelkiej pomyślności

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Jerzy

#1602477