Dlaczego w Afganistanie nadal trwa wojna?

Obrazek użytkownika Husky
Świat

Prezydent USA Donald Trump gwałtownie odwołał rozmowy pokojowe z afgańskimi talibami, tak jak by to wyglądało, że Talibowie i Waszyngton byli na granicy porozumienia. Co nie jest prawdą

Ale dlaczego USA toczą wojnę w Afganistanie i dlaczego trwa ona tak długo?

11 września 2001 r. W atakach w Ameryce zginęło prawie 3000 osób. Osama Bin Laden, szef islamistycznej grupy terrorystycznej Al-Kaidy, szybko został zidentyfikowany jako odpowiedzialny za ten atak. Talibowie, radykalni islamiści, którzy rządzili Afganistanem i chronili Bin Ladena, odmówili wydania go. W miesiąc po 11 września USA rozpoczęły naloty na Afganistan.

Gdy inne kraje przystąpiły do ​​wojny, talibowie zostali szybko usunięci z władzy. Ale na dziś  nie tylko nie zniknęli - ale ich wpływy na losy Afganistanu są coraz większe.
Od tamtego czasu czyli od 2001r USA i ich sojusznicy walczą o to, by powstrzymać upadek rządu Afganistanu i zakończyć śmiertelne (samobójcze często) ataki talibów

„Nie poprosiliśmy się o tę misję, ale ją wypełnimy” - powiedział prezydent USA George W. Bush, kiedy ogłosił pierwsze naloty na Afganistan 7 października 2001 r. Ataki były odpowiedzią na ataki z 11 września, które zginęło 2977 osób w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Pensylwanii.

Powiedział, że misją „jest zakłócenie wykorzystania Afganistanu jako terrorystycznej bazy operacjnej i zaatakowanie zdolności wojskowych reżimu talibskiego”.

Pierwszymi celami były obiekty wojskowe należące do skrajnej grupy talibskiej, która rządziła krajem. Uderzono także w obozy szkoleniowe dla al-Kaidy, grupy terrorystycznej prowadzonej przez samego Osamę Bin Ladena.

Ale po 18 latach ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, że misja USA została spełniona - talibowie mogą ponownie odegrać rolę w rządzeniu Afganistanem, jeśli rozmowy pokojowe w końcu się powiodą.

Talibowie po raz pierwszy przejęli kontrolę nad stolicą Kabul w 1996 roku i rządzili większością kraju w okresie  dwóch lat. Przestrzegali radykalnej formy islamu i wymierzali kary, takie jak publiczne egzekucję. W ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia przez USA i ich sojuszników międzynarodowych i afgańskich reżim talibów upadł, a jego bojownicy schowali się w Pakistanie.

Nowy rząd wspierany przez USA przejął władzę w 2004 r., Ale talibowie nadal cieszyli się dużym poparciem na obszarach wokół granicy pakistańskiej i zarabiali setki milionów dolarów rocznie na handlu narkotykami i podatkach. Gdy talibowie przeprowadzali coraz więcej ataków samobójczych, siły międzynarodowe współpracujące z wojskami afgańskimi walczyły, aby przeciwdziałać zagrożeniu, jakie stanowiła grupa ponownie zasilona potężną kwota pieniędzy.

W 2014 r., Pod koniec najkrwawszego roku w Afganistanie od 2001 r., Siły międzynarodowe NATO - obawiając się pozostać w Afganistanie na czas nieokreślony - zakończyły misję bojową, pozostawiając armii afgańskiej walkę z talibami.Ale to dało to tylko "paliwo" talibom, gdyż zajęli znaczną część terytorium kraju ,detonowali bomby przeciwko celom rządowym i cywilnym. W ubiegłym roku  wyliczono, że talibowie byli i są aktywni w 70% powierzchni Afganistanu

Skąd pochodzą talibowie?
Afganistan był w stanie niemal ciągłej wojny przez 20 lat,nim USA ten kraj w 2001r zaatakowały.

W 1979 r., Rok po zamachu stanu, armia rosyjska zaatakowała Afganistan, aby wesprzeć tamtejszy rząd komunistyczny. Walczyli z ruchem oporu - znanym jako mudżahedini - który był wspierany między innymi przez USA, Pakistan, Chiny i Arabię ​​Saudyjską.Bilans tej okrutnej wojny to ponad 19 tyś ofiar śmiertelnych.Straty Rosjan do dziś są ściśle utajnione

W 1989 r. Wojska rosyjskie wycofały się, ale wojna domowa trwała.  W chaosie, który nastąpił, talibowie (co oznacza „studenci” w języku paszto) wskoczyli do lokalnej władzy.
Po raz pierwszy rządy talibów zyskały na znaczeniu w strefie przygranicznej północnego Pakistanu i południowo-zachodniego Afganistanu w 1994 r. Obiecały walkę z korupcją i poprawę bezpieczeństwa, a w tym czasie wielu Afgańczyków było zmęczonych ekscesami i walkami mudżahedinów podczas wojny domowej .

Uważa się, że talibowie po raz pierwszy pojawili się w szkołach religijnych, głównie finansowanych przez Arabię ​​Saudyjską, która głosiła twardą formę islamu. Egzekwowali własną surową wersję szariatu lub prawa islamskiego i wprowadzili brutalne kary. Mężczyźni musieli zapuszczać brody, a kobiety musiały nosić wszechstronną burkę.
Talibowie zakazali telewizji, muzyki i kina oraz wyrazili dezaprobatę dla edukacji dziewcząt. A ponieważ talibowie udzielili schronienia bojownikom z grupy al-Kaidy, uczyniono ich bezpośrednim celem ataku sił amerykańskich, afgańskich i międzynarodowych po 11 września

Dlaczego wojna trwa tak długo?
Jest wiele powodów. Ale obejmują one kombinację zaciętego oporu talibów, ograniczeń sił afgańskich i rządów oraz niechęci innych krajów do dłuższego utrzymywania swoich wojsk w Afganistanie.

Czasami w ciągu ostatnich 18 lat Talibowie byli w udanym kontrataku. Pod koniec 2009 r. Prezydent USA Barack Obama ogłosił „wzrost liczby żołnierzy”, w wyniku którego liczba amerykańskich żołnierzy w Afganistanie przekroczyła 100 000.

Wzrost ten pomógł wypędzić talibów z części południowego Afganistanu, ale nigdy nie miało to trwać latami. W rezultacie talibowie mogli się przegrupować. Kiedy siły międzynarodowe wycofały się z walki, siły afgańskie pozostawione same sobie były łatwo przytłaczane atakami talibów. Co gorsza, rząd Afganistanu, który jest pełen podziału plemiennego.

Istnieje pięć głównych powodów, dla których wojna wciąż trwa:

brak jasności politycznej od czasu inwazji oraz pytania dotyczące skuteczności strategii USA w ciągu ostatnich 18 lat;
fakt, że każda że stron próbuje przełamać to, co stało się impasem - i że talibowie próbują zmaksymalizować swoją siłę nacisku podczas negocjacji pokojowych
wzrost przemocy że strony bojowników Państwa Islamskiego w Afganistanie - ostatnio stali za niektórymi z najbardziej krwawych ataków
Istnieje także niejasna rola sąsiada Afganistanu, Pakistanu.

Nie ma wątpliwości, że talibowie mają swoje korzenie w Pakistanie i że mogli się tam przegrupować podczas inwazji USA. Ale Pakistan odmówił USA pomocy lub ich ochrony - nawet tak, że Stany Zjednoczone ostro zażądały, by Pakistan zrobił więcej,by skutecznie walczyć z bojownikami.

Jak Talibom udało się zachować tak silną pozycję?
Grupa ta mogła zarabiać nawet 1,5 miliarda dolarów rocznie, co oznacza ogromny wzrost, nawet w ciągu ostatniej dekady. Niektóre z nich są wpływem z handlu narkotykami - Afganistan jest największym producentem opium na świecie, a pola upraw maku największe są  na obszarach zamieszkałych przez talibów

Ile kosztowała już ta wojna?
Niezwykle drogo

Trudno powiedzieć, ile żołnierzy afgańskich zginęło - liczby nie są już publikowane. Ale w styczniu 2019 r. Prezydent Afganistanu Ashraf Ghani powiedział, że tylko od 2014 r. Zabito 45 000 członków sił bezpieczeństwa. Prawie 3500 członków międzynarodowych sił koalicyjnych zginęło od inwazji w 2001 r., W tym ponad 2300 amerykańskich. Liczby dotyczące afgańskich cywilów są trudniejsze do oszacowania. W raporcie ONZ z lutego 2019 r. Stwierdzono, że zginęło ponad 32 000 cywilów. Watson Institute na Uniwersytecie Brown twierdzi, że zginęło 42 000 bojowników opozycji.

Ten sam instytut twierdzi, że konflikty w Iraku, Syrii, Afganistanie i Pakistanie kosztują 5,9 bln USD od 2001 roku.

USA nadal prowadzą naloty na talibów za akceptacją D.Trumpa. Ale jednoczesnie zależy mu na zmniejszeniu liczby żołnierzy przed kolejnymi wyborami w listopadzie 2020 r. Talibowie kontrolują teraz znacznie więcej terytorium niż wtedy, gdy wojska międzynarodowe opuściły Afganistan w 2014 roku.

Wielu w Waszyngtonie i gdzie indziej obawia się, że całkowite wycofanie wojsk amerykańskich pozostawiłoby próżnię, którą mogłyby wypełnić grupy bojowników próbujące zaplanować ataki na Zachodzie.

Tymczasem naród afgański nadal ponosi ciężar długiego i krwawego konfliktu.

 

 

ps.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tekstu tylko za zgodą autora tłumaczenia !!!!!!!

I apologise in advance for the quality of the translated text

https://www.bbc.co.uk/news/world-asia-49192495

Przepraszam za amatorskie i siermiężne tłumaczenie tekstu,ale ja nie jestem dyplomowanym tłumaczem,jak też nie tłumaczę tekstów odpłatnie dla międzynarodowych korporacji czy firm
8-))))

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.6 (głosów:7)

Komentarze

Ja nie wierzę, że celem tej wojny było wprowadzenie demokracji w Afganistanie. Musi być jakiś inny ukryty cel. Jest wiele państw w których nie ma demokracji, a nikt im wojny nie wypowiada. Arabia Saudyjska cieszy się wielką estymą wśród elit amerykańskich, mimo, że większość zamachowców  9/11 była pochodzenia arabskiego, a prawo jakie oni praktykują, pochodzi chyba  jeszcze z czasów średniowiecznych. 

Wojna w Afganistanie nikomu nie służy, Afganie albo popierają Talibów, albo emigrują do Europy. Produkcja opium kwitnie, popyt na narkotyk utrzymuje Talibów  i taki stan może trwać jeszcze lat dwadzieścia bez problemów. 

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Anna K.

#1602135

Lobby zbrojeniowe tylko w USA to kwota ok.800 mld rocznie.
Blisko 2 mln miejsc pracy
To wystarczy za odpowiedź
8-)))))

Pozdrawiam

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1602143

Broń Amerykanie upychają bez strat w ludziach. A o ukrytych celach wojen nabrałam przekonania  kiedy wyszły na jaw plany co do Bliskiego Wschodu. Oto mapa wykorzystania zasobów energetycznych Bliskiego Wschodu w planach amerykańskich. Wszystko pięknie rozrysowane: gdzie jakie rury i jakie nowe granice; nikogo nie krępuje to, że jest to własność innego państwa.  Okazuje się  nawet, że kiedy chodzi o biznes, to nie ma problemów w kooperacji międzypartyjnej. 

Tytuł : Trump team is adopting a pipeline plan to wean Europe off Russian fuel

Read more here: https://www.mcclatchydc.com/news/policy/environment/energy/article231114518.html#storylink=cpy

Link zniknął, nie wiem czemu. 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Anna K.

#1602148

The budget funds four branches of the U.S. military: the Army, Marine Corps, Navy, and Air Force.

For Fiscal Year 2019 (FY2019), the Department of Defense' budget authority is approximately $693,058,000,000.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1602150

Ja piszę o przemyśle zbrojeniowym a nie o budżecie wojskowym Pentagonu.

Przemysł zbrojeniowy USA zaopatruje 40 państw w swój sprzęt,, do tego sprzedaż technologi etc.,( podatki do budżetu )

Dwie różne sprawy

Pozdrawiam

8-))))

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1602154

Jak to, nie tłumaczysz projektów oczyszczalni ani nie masz doświadczenia z uczestnictwem w ich odbiorze? Nie nadajesz się na blagiera takiego, jak pewien "dziennikarz"

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1602152

8-))))))

On to eugjenjusz jezd

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1602155

w wysadzeniu wież W.T.C. ?. Ogromna większość już wie, o grze operacyjnej CIA, mającej uzasadnić atak na wrogów Izraela?. Do mediów dawno dotarły informacje, o ubezpieczeniu obu budynków przez żydowskiego właściciela, na dni przed ich wyburzeniem!. To fakty, a nie teorie spiskowe. Włącz myślenie!...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1602190

Afgańscy talibowie oświadczyli 8 września br., że decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o odwołaniu rozmów pokojowych z ich przywódcami spowoduje poniesienie przez Stany Zjednoczone dalszych strat ludzkich i materialnych.

PS

cyt" - Wy stąd w końcu pójdziecie, a oni będą tu zawsze. Nawet jeśli wygonicie ich do Pakistanu, wrócą. I znów będą nami rządzić… – mówił mi latem 2007 roku afgański lekarz, pracujący w jednym z kabulskich szpitali.

Mój rozmówca miał na myśli talibów. Pamiętam, że zaskoczył mnie jego pesymizm. Tłem do naszej rozmowy była przecież przeżywająca budowlany boom stolica Afganistanu, gdzie w zasadzie nie odczuwało się skutków wojny. I owszem – pokonani przed kilku laty talibowie odzyskiwali siły. Ale rosła też liczba zachodnich żołnierzy, a wraz z nimi pojawiały się zapewniania o rychłym zdławieniu rebelii.

Niespełna pięć lat później antyrządowa i antyzachodnia partyzantka funkcjonuje w najlepsze. Ba, jest na tyle silna, by otworzyć w Katarze oficjalne przedstawicielstwo, które ma ułatwić prowadzenie rozmów pokojowych z Zachodem. Nikt o zdrowych zmysłach nie wierzy, że do 2014 roku – zadeklarowanego czasu wyjścia wojsk NATO z Afganistanu – uda się wyeliminować ów żywioł. Zresztą, nie ma nawet takich planów – żołnierzy ISAF planowo ubywa, co więcej – cześć zachodnich przywódców, nie oglądając się na sojusznicze ustalenia, zapowiada wcześniejszą ewakuację narodowych kontyngentów.

Wojna jest przegrana (...)"

Redaktor Marcin Ogdowski zAfganistanu.pl

PS

https://joemonster.org/art/13217/Jak_rozpoznac_taliba_

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

casium

#1602228

Bin Laden był szkolony przez Usrael podobnie jak rząd PiS jeżdżący co chwile do Izraela po wytyczne. A wierze WTC Hamerykanie sami sobie zburzyli. Same bzdury autor pisze. Zajmijcie się lepiej odszkodowaniami za pobicie tych biednych Żydów. Na zachodzie w prasie piszą, że Polacy przebrali sie za Arabów i pobili żydów. Oj nieładnie panowie pisiory. Sami się przebrali żeby wyciągnąć z Polinu odszkodowania.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4
#1602276

żadnych ataków Bin Ladena w Ameryce!

O TYM mówi trzecia prawda

:

https://search.yahoo.com/search;_ylt=AwrJ61lWkXld4jYALBVXNyoA;_ylc=X1MDMjc2NjY3OQRfcgMyBGZyAwRmcjIDc2ItdG9wBGdwcmlkA1VaMFRpUnZ1UlUyTFVIOF9jOUdDUEEEbl9yc2x0AzAEbl9zdWdnAzEEb3JpZ2luA3NlYXJjaC55YWhvby5jb20EcG9zAzAEcHFzdHIDBHBxc3RybAMwBHFzdHJsAzMxBHF1ZXJ5A1RyemVjaWElMjBwcmF3ZGElMjBEaW1pdHJpJTIwS2hhbGV6b3YEdF9zdG1wAzE1NjgyNDgyMjM-?p=Trzecia+prawda+Dimitri+Khalezov&fr2=sb-top

Tylko kto TEJ trzeciej prawdy chce słuchać??? 

Niewygodna jest...............jak każda PRAWDA dla kłamców.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1602340

Po NEon24 tutaj jest jak w niebie !

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Tezeusz

#1602579