Minister cyfryzacji o porządkowaniu rynku portali społecznościowych

Obrazek użytkownika Jacek Mruk
Kraj

https://www.magnapolonia.org/minister-cyfryzacji-o-porzadkowaniu-rynku-portali-spolecznosciowych/

Uporządkowanie rynku portali społecznościowych i uregulowanie np. kwestii, kto jest właścicielem treści opublikowanych na Facebooku, to wyzwanie legislacyjne na najbliższe dwa lata – ocenił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– Portale społecznościowe w coraz większym stopniu wpływają na nasze życie i funkcjonowanie, dlatego ich działalność wymaga uporządkowania. Chodzi np. o takie kwestie, jak to, kto jest właścicielem treści i danych opublikowanych np. na Facebooku: ja czy FB, a także o kwestie bezpieczeństwa danych – powiedział szef MC.

– To jest zadanie na najbliższe lata – podkreślił. Dodał, że optymalne byłoby uregulowanie tej kwestii co najmniej na poziomie europejskim.

Jak mówił, chodzi o to, by nie blokując wolności w internecie, zadbać o bezpieczeństwo i prawa użytkownika. Zarysował też analogię do działania rynku telekomunikacyjnego w Polsce na początku lat 90., gdy trwał spór o to, kto jest właścicielem numeru telefonu: użytkownik czy operator telekomunikacyjny.

– Kiedyś w ogóle mówienie o tym, że można by przekazać numer telefonu do konkurencji było uważane za zamach na wolność gospodarczą i prowadzenie biznesu. Dzisiaj nikt nie ma z tym problemu – zauważył.

Według ministra cyfryzacji np. Facebook zaczął wdrażać pewne narzędzia zwiększające kontrolę nad jego decyzjami.

– FB wdraża, zbieżny z naszym postulatem, pomysł, który wprowadzają na poziomie całej organizacji. Chodzi o pomysł ciała dodatkowego – zewnętrznych ekspertów. Będą oni dodatkowo oceniać, czy decyzja o tym, że jakieś treści powinny zostać usunięte z portalu, jest właściwa – powiedział minister.

Pod koniec zeszłego roku uruchomiono dla polskich użytkowników FB tzw. punkt kontaktowy, który umożliwia weryfikację odmownej decyzji w przypadku zablokowanej treści czy konta. Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym uruchomiono takie rozwiązanie. Według MC mniej więcej połowa odwołań składanych tą drogą jest pozytywnie rozpatrywana przez FB, choć samych zgłoszeń nie jest dużo, bo ok. 200.

– Wdrażamy te rozwiązania, to jednak tylko namiastka wobec potrzebnych rozwiązań prawnych – podkreślił minister cyfryzacji.

/TVP Info/

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.1 (głosów:4)

Komentarze

Im cenzurowanie Polaków świta

Dać łopatę czy inne narzędzie

Za to porządek w otoczeniu  będzie

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1588213