Dalszy ciąg zanikania blogosfery

Obrazek użytkownika elig
Kultura

  

Prawie rok temu, w kwietniu 2018, napisałam notkę "Zanikanie blogosfery" {TUTAJ}.  Omówiłam w niej likwidację platform blogowych przez Interia.pl, Onet.pl oraz Wp.pl.  Stwierdziłam:

  " W ostatnich latach pisanie blogów przegrywa z innymi rodzajami działalności w mediach społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter.  W efekcie wielkie platformy internetowe zamykają swe serwisy blogowe. (...)  Wskutek upadku wspomnianych wyżej serwisów setki tysięcy blogerów zostało na lodzie.  Wolne dziennikarstwo obywatelskie wyraźnie komuś przeszkadza.".

  Bloger UPARTY dodał komentarz, w którym stwierdził m.in:

  "PiS mógł dojść do władzy między innymi dla tego, że ludzie zaczęli wymieniać między sobą myśli i idee poza zawodowymi mediami. Mimo dużych spadków w czytelnictwie nie sądzę by te platformy blogowe były już deficytowe. Raczej chodzi o to by nie było platformy, która pozwalała by jednych krytykować a drugich chwalić, czyli by nie można było dyskutować.
W tym kierunku idą tez zmiany na Facebooku. (...) I teraz ktoś postanowił zbadać pod kątem obecności tych zakazanych substancji ogólnie dostępne suplementy diety. Okazało się, że wielu z nich te środki dopingujące występują.
Jakakolwiek próba opisania tego w oficjalnych mediach jest bardzo utrudniona, bo firmy farmaceutyczne są jednym z głównych reklamodawców i nie życzą sobie by o ich produktach źle pisać. Można było do tej pory pisać o tym na forach internetowych ale już na Facebooku będzie to już trudniejsze. Znikają również i platformy blogowe, czyli jeszcze jeden kanał komunikacji.
I myślę, że to jest główny powód tych ruchów.".

  W dniu 27 lutego 2019 dowiedzieliśmy się z portalu Wirtualnemedia.pl {TUTAJ}, że "Agora zamyka Blox.pl, powodem malejąca popularność serwisu".  Owa malejąca popularność polega jakoby na tym, iż:

  "Według badania Gemius/PBI w grudniu ub.r. Blox.pl miał 2,06 mln realnych użytkowników (co dawało 7,33 proc. zasięgu w polskim internecie) i 6,35 mln odsłon, wobec 2,67 mln użytkowników, 9,68 proc. zasięgu i 8,81 mln odsłon rok wcześniej.
Tymczasem w grudniu 2015 roku serwis zanotował 3,03 mln użytkowników, 12,41 proc. zasięgu i 18,3 mln odsłon, a w grudniu 2012 roku - 3,9 mln użytkowników, 20,14 proc. zasięgu i 34,6 mln odsłon (według badania Meganapel Gemius/PBI, w którym zasięg zliczano tylko na komputerach).".

  Nie wydaje mi się, by dwa miliony realnych użytkowników - to było mało.  Agora zdecydowała się jednak wystawić ich wszystkich do wiatru.  Zaprotestował przeciw temu Wojciech Orliński [patrz {TUTAJ}]:

  "Odniosę się jeszcze do wypowiedzi „Aż tu wygrał PiS, zabrał Agorze/GW ogłoszenia rządowe, oszczędności szuka się wszędzie…”, bo mnie od tego cholera bierze. Te ogłoszenia to były fistaszki w ogólnym budżecie. Wkurza mnie, kiedy nasi świetlani szefowie zasłaniają się złym pisem. To nie PiS podsunął im genialny pomysł uruchomienia serwisów gazeta.pl i wyborcza.pl, konkurujących o tego samego zdezorientowanego czytelnika, który ich nie odróżnia. To nie PiS wymyślił nieudany tabloid „Nowy Dzień”, w którym poszło z dymem jakieś dwieście baniek (tak by się teraz przydały!). To nie PiS przepłacił za zakup serwisu trader.com. To nie PiS zainwestował w maszyny drukarskie, z którymi teraz nie wiadomo co zrobić. I tak dalej.".
  To nasi wspaniali znakomicie wynagradzani menadżerowie, którzy na pożegnanie dostali kolosalne odprawy.".

  Zachwyceni są za to inni zawodowi dziennikarze, którzy cieszą się, że znika ich konkurencja.  W ostatnim "PlusMinus" z 2 lutego 2019  red Michał Szułdrzyński napisał:

  "We wtorek media informowały o decyzji wielkiego polskiego portalu, który postanowił zamknąć jeden z najważniejszych w kraju serwisów blogowych. Blogerzy mają jeszcze parę miesięcy, by zachować albo przenieść gdzieś swoje archiwalne wpisy, później zostaną skasowane. Podobnie było rok temu, kiedy zamknięto drugą popularną w Polsce stronę z blogami obsługiwaną przez inny duży portal.
W ten sposób powoli do przeszłości przechodzi idea blogowania, ale też coś więcej – popularne kilkanaście lat temu przekonanie, że dziennikarstwo profesjonalne zostanie zastąpione przez dziennikarstwo obywatelskie, a aktywiści będą właśnie na blogach publikować wyniki swych śledztw demaskujących nieprawidłowości na zapleczu władzy. W zapomnienie poszło również inne marzenie związane z blogami – wszak to one miały doprowadzić do prawdziwej debaty." [zajawka - {TUTAJ]].

  Swój tekst Szułdrzyński zatytułował "Epitafium dla blogerów".  Trudno o lepszy przykład "schadenfreude".

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:8)

Komentarze

damy radę

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1582466

- i pomysłów jak ożywić takie serwisy blogowe ? Przed laty (około 10 lat temu)- byłem bardzo oburzony na "niezależna.pl" za zmianę szaty graficznej, do której byłem przyzwyczajony. Dziś oceniam to jako pozytywną zmianę a o ich sukcesie wiedzą chyba wszyscy. Możliwość pisania komentarzy na blogach to podstawa bo forum musi "żyć". Jeśli napotykamy ścianę na swojej drodze to warto się zastanowić, czy ją obejść, podkopać czy przeskoczyć aby pójść dalej. Trwanie w miejscu to słaby pomysł. Na tym forum brakuje mi możliwości wstawiania zdjęć jako komentarz razem z tekstem (zawodowcy powiadają, że jedno zdjęcie jest czasem więcej warte niż tysiąc słów). Chciałbym przy okazji podsunąć pomysł polskim informatykom aby utworzyli polski portal społecznościowy na wzór lewackiego Facebook-a (może Fejsik ?). Mógł by być o podobnym brzemieniu i kolorystyce ale na tyle różniący się aby nie naruszał praw autorskich. Fachowcy wiedzą jak to zrobić - przykład CocaCola i PepsiCola która zabrała minimum 30% klientów. Z całą pewnością ten gigant pracował by wtedy tylko jako reklama naszego jednocześnie tracąc wpływy w Polsce. Możliwe że i inne kraje poszły by tym samym śladem. Mnie zamknęli patriotyczny profil na F.B ponieważ miałem za dużo polskich flag i treści patriotycznych. Otrzymywałem po 140 polubień do komentarza a komuniści takich postaw nie lubią i nie tolerują. Nie przeszkadzało im natomiast robienia z Pana Prezydenta barana i utrzymywanie bluzgów na Polski Rząd i PiS (chciałbym tu wstawić zrzuty ekranowe jako dowód). Oni z F.B. idą ramię w ramię z niemieckimi faszystami którzy ostatnio na paradzie ukrzyżowali Polskę nijako rękoma Pana J.Kaczyńskiego. Oni faszyzm Gebelsa mają we krwi i nic tu nie pomagają zabiegi Merkel nad poprawą ich wizerunku. Dziś przy każdej żydowskiej budowli stoi Policjant aby nie było powtórki "Kryształowej Nocy". PS (jakie dwie blogosfery podane w temacie zniknęły ostatnio ? - może ktoś podać nazwy ? Dla mnie to tylko dowód, że trzeba się zmieniać i dostosować do potrzeb rynku, czyli ludzi.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Polko i Polaku zacznij działać dla Polski zanim znowu obudzisz się na Syberii albo nad dołem Katyńskim.

Konfederacja to bolszewicko-faszystowska agentura i zdrajcy.

#1582474

Blox.pl miał 2,06 mln realnych użytkowników (co dawało 7,33 proc. zasięgu w polskim internecie) i 6,35 mln odsłon

Teraz pytanie: te 6 milionów to w grudniu czy na cały rok? Jak w grudniu to na jednego "realnego użytkownika" przypada 3 odsłony na miesiąc lub rok. Nawet ta notka autorki z SG ma obecnie 370 odsłon (a właśnie po to autorka dzieli się swoimi przemyśleniami) czyli jest lata świetlne przed statystycznym z Blox.pl. Gdybym bym.. managerem agory to zamknąłbym blox znaaaaacznie wcześniej. Do tego trzeba dodać nowe prawa o linkowaniu i antysemityźmie. Kasy z takiej blogosfery niema wcale a jeszcze istnieje duże ryzyko procesu dla właścicieli. Agora w końcu poszła po rozum do głowy. (pisze to bez sympatii dla tej żydowskiej firmy)

 

 

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

norwid

#1582482

Część tych blogerów rozpłynie się w niebycie, ale część trafi na prawicowe portale.

Biedny Michnik, cokolwiek nie zrobi, pogrąża się coraz bardziej.

Jakoś mi go nie żal.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1582484

O antynaukowym i antyrozumnym oddziaływaniu globalnej lewicy pisała w 2004 roku Agnieszka Kołakowska w znakomitym eseju "Polityczna poprawność a mentalność totalitarna" [link]. Po wielu latach dochodzę do wniosku, że tradycyjny polityczny podział świata przez ostatnie trzysta lat zmienia się, ewoluując od podziału na lewicę i prawicę do podziału na totalitarny i społecznościowy. 
Istotne jest w tym, że lewica i lewicowość przekształca się totalitaryzm i totalitarne koncepcje społeczne, a prawica staje się obywatelska zmierzając do demokratycznych idei solidaryzmu społecznego.

Już w połowie XX wieku mieliśmy do czynienia ujawnieniem się zbrodniczego komunistycznego albo socjalistycznego totalitaryzmu, który maskował swoją lewicowość. Mam tu na myśli hitlerowski narodowy socjalizm i stalinowski komunizm. Oba wielkie totalitaryzmy faktycznie były czymś, co współcześnie można byłoby określić jako lewicowe, albo nawet lewackie populizmy.

A więc mamy podział polityczny świata na totalitaryzm i solidaryzm.
Widzimy jasno, udowadnia to historia, totalitaryzm zmierza do zdławienia wolności myśli, zablokowania wolności słowa, myśli i przekonań oraz do restryktywnego odmóżdżenia społeczeństw. 
Blokowanie blogosfery jest jednym z przejawów tego dążenia.
Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

michael

#1582552