Pół miliona w Marszu Niepodległości ... i nowelizacja ustawy o SN

Obrazek użytkownika Rebeliantka
Kraj

W Marszu Niepodległości szło około pół miliona ludzi. A teraz Sejm projektuje nowelizację Ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niech przemówią fragmenty projektu:

Inicjatywa ustawodawcza została zainspirowana przede wszystkim:

zastrzeżeniami, także natury konstytucyjnej, dotyczącymi kształtu przepisów o przejściu sędziów w stan spoczynku podnoszonymi przez różne środowiska w kraju, w tym niektóre organy władzy publicznej (zob. np. zob. Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 2 sierpnia 2018 r., sygn. akt III UZP 4/18);

krytyką obowiązujących rozwiązań prawnych podnoszoną przez instytucje Unii Europejskiej, w tym także w związku z toczącym się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE postępowaniem ze skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce, związanym z procedurami przechodzenia w stan spoczynku;

koniecznością podjęcia środków w celu wykonania nałożonego na Polskę zobowiązania wynikającego z postanowienia Wiceprezesa TSUE z dnia 19 października 2018 r., sygn. C-619/18 w związku z przejściem sędziów w stan spoczynku na podstawie ustawy o Sądzie Najwyższym z 2017 r.

I dalej:
 

Celem projektowanego aktu ma być więc przede wszystkim:

usunięcie stanu niepewności co do momentu przejścia w stan spoczynku przez sędziego ze względu na osiągnięcie określonego wieku;

pozbawienie władzy wykonawczej wpływu decydowania o tym, czy dany sędzia może po osiągnięciu określonego wieku nadal sprawować czynnie swój urząd;

powrót do cezury 70 lat jako wieku przechodzenia w stan spoczynku przez sędziów Sądu Najwyższego i odpowiednio sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego – dla sędziów którzy objęli stanowisko przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy;

umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku na podstawie ustawy o Sądzie Najwyższym z 2017 r. powrót do pełnienia funkcji sędziego, a także funkcji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz prezesów izb Sądu Najwyższego.

I jeszcze to:

Projekt ustawy wywołuje pozytywne skutki społeczne.

Skrócone vacatio legis związane jest z koniecznością jak najszybszego usunięcia stanu niepewności prawnej. Standardowy 14 dniowy okres wejścia w życie ustawy ma na celu zapewnienie obywatelom możliwości zapoznania się i dostosowania do nowego prawa. Projektowane przepisy mają natomiast zastosowanie wobec określonego kręgu podmiotowego i są korzystne wobec tych osób. Tym samym spełnione zostały wyznaczone przez Trybunał Konstytucyjny kryteria skrócenia vacatio legis.

Cały dokument (druk sejmowy Nr 3013) jest tutaj:

http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/8DE3F529D761CAF0C125834C0029D80F/%24File/3013.pdf

Poseł Piotrowicz już ogłasza, że to mądra strategia:

Wiemy doskonale, że w polityce liczy się skuteczność i czasami trzeba zrobić jeden krok do tyłu, aby zrobić dwa kroki do przodu.

.......................

Czasami słyszę pytania, dlaczego nie realizujemy polityki w sposób tak twardy i zdecydowany jak czyni to Wiktor Orban, warto w tym miejscu wspomnieć, że on się cieszy znacznie większym poparciem społecznym.

Źródło: https://wpolityce.pl/polityka/422083-nasz-wywiad-piotrowicz-wyjasnia-przyczyny-zmian-w-sn

A ja myślę, że największy sukces odnieśli: Kukiz15 i Prezydent. Mieli "najlepsze" projekty, więc w efekcie nie będzie żadnej reformy wymiaru sprawiedliwości. Gratulacje, Panowie.

Teraz opozycja przy wsparciu zagranicy zaatakuje na nowo nowy KRS i Izbę Dyscyplinarną SN.

Być może skutecznie. Na pociechę pan Piotrowicz opowie nam o skuteczności "kroków w tył".

Politycy chcą się zresztą gremialnie ewakuować do Parlamentu Europejskiego. Oczywiście, w naszym interesie.

No to tyle na dzisiaj.

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.3 (głosów:23)

Komentarze

Trzeba było nie "udoskonalać" projektu Ziobry, tylko szybko go uchwalić. Gdyby MS nadużywał uprawnień, zawsze istniała możliwość odwołania go lub nowelizacji ustaw.

Kłócąc się o kształt ustaw i spowalniając proces legislacyjny, daliście czas przeciwnikom. Z wiadomym skutkiem.

"Lepsze jest wrogiem dobrego". Gratulacje, mądrale.

Podoba mi się!
16
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575655

  Witam Panią! No i mamy rzeczywisty namacalny przekaz, że Polską nadal rządzi Żydo- Komuna! Po co nam lotnisko w Warszawie, jak mamy w Berlinie. Po co nam Polski Trybunał Konstytucyjny, jak mamy w Brukseli? Chyba kiedyś przyjdzie nam krwawo odzyskać suwerenność naszej ojczyzny. Dla mnie jest to policzek i zdrada, że Gersdorf, Tusek i mafia w togach tryumfuje. Tylko patrzeć, jak uwalą komisję dyscyplinarną. PIS przywraca żyrandol z parasolem ochronnym, chcąc chyba rzeczywiście przerżnąć wybory i oddać władzę gangsterom Niemca Tuska. Pozdrawiam!

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-2

ronin

#1575684

Wielu podsądnych, którzy popierali zmiany w PiS, dostaną za swoje od "rozgrzanych sędziów". Już widzę, jak ich PiS obroni.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575687

Nie tylko PAD pokazał się "Prez-tem wszystkich Polaków"  Władza, a raczej dorwanie się do koryta służy co niektórym i obsadzają swoje rodzinki gdzie się da. Jak dawniej tak obecnie jest w Siedlcach. Usiłowanie wsadzenia synusia na prezydenta miasta, niestety nie powiodło się. Z całym szacunkiem dla P. Kudelskiego poprzedniego Prezydenta MS, ale paskudna zachłanność obsadzenia najwyższych stołków dziećmi zaszkodziła tu całemu PiS-owi. I tego wyborcy mają dość.

Jeśli PAD, Jarosław i całe Prawo i Spraw-ść nie oprzytomnieją, co i jak robią, początek końca Prawa i Spraw-ści sami zaczęli. Pozdrawiam P. Rebeliantkę.

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Kolejorz

#1575973

Serdecznie odwzajemniam pozdrowienia.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575984

Podoba mi się!
13
Nie podoba mi się!
0

LechG

#1575660

A kto się przejmuje opiniami społeczeństwa? Szczególnie prawicowego elektoratu?

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575661

Trzeba więc żeby ci co się społeczeństwa (Narodu) nie boją, bać się zaczęli.

Trzeba przestać narzekać i kiwać palcem w bucie, ale szukać sposobów jak być bardziej skutecznym w obronie polskiego interesu narodowego. Groźba musi być skuteczna. Odgrażanie się że w następnych wyborach zagłosujemy na innych, budzi tyko śmiech politowania fałszerzy liczących głosy :)

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

LechG

#1575663

"Szukanie sposobów" raczej nie może też polegać na  pisaniu łzawych apeli do władzy.

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575664

...kogo mają się bać?  Gdzie ten Naród?  W Warszawie?

Holokaust polskiej inteligencji był straszniejszy niż żydów ogólnie.

  W czasach terroru niemieckiego trzeba było ratować żydów ...ale dziś w czasach terroru żydowskiego trzeba ratować Polaków.

Byt narodowy został roztrwoniony do tego stopnia ,że prawdopodobnie dwa następne pokolenia nie odbudują go.

 Mieszkańcom  Polski  brakuje godności narodowej.

” Dobra zmiana” uchwala ustawę o kłamstwie oświęcimskim...i co ? Sierżant Jonny pogroził palcem i ustawa zostaje zmieniona.

https://www.youtube.com/watch?v=1IvNEKDpqjE https://www.youtube.com/watch?v=DzElxlJA6GU

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

Verita

#1575707

Sęk w tym, że najprawdopodobniej na tych, których sierżant Daniels reprezentuje cała obecna władza się opiera i tylko na nich wisi.

Patrząc na ich nieudaczność to sami o własnych siłach nigdy by nie doszli do władzy, a Platforma spokojnie do dzisiaj mogłaby seryjnie fałszować wybory. Nawet z ciamajdanem nie potrafili sobie poradzić tylko uciekali po kolejnych salach sejmowych i ktoś z zewnątrz musiał wcisnąć hamulec bo PiS by się przewrócił grubo przed planowanym terminem. Tak to wygląda.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1575715

Wystarczyły naciski soroszowej fundacji Batorego i  telefon od Makreli, by Andrzej Duda - niczym kamerdyner Angeli Tusk -  natychmiast zawetował  ustawę o SN. No i mamy od ponad roku zamiast reformy SN robienie wielkiego "G", nazywane cofaniem się na wcześniej upatrzone pozycje.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1575668

Wzgórza złamanych serc.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytelników tego bloga

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Hoyt

#1575683

ale reforma jest na razie przez większość poszkodowanych nieodczuwalna. Wprost przeciwnie, od czasów veta Dudy, najbardziej zdemoralizowani sędziowie, prokuratorzy i inni prawnicy odzyskali tupet.

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575688

"Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się 

połapać, kto jest kim." Orwell.

Wszyscy znamy?

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-5
#1575672

Gdyby PiS I Duda służyli Polsce, dawno ustawy były by uchwalone, nie oglądając się na wrzaski euro-burdelowych lewaków, masonów i żydo-komunistów.

A tak widzieliśmy cyrk i farsę pt "Ustawy o sądach i ustawę degradacyjną" PiS uchwalił Duda zawetował, a PiS poparł weta Dudy. Cyrk to za mało powiedziane.

Dzisiaj nie tylko że się pisiory cofają, bo tak chce euro-burdel, a PiS-owskie hasło "ani kroku do tyłu " bardzo aktualne dzisiaj, aż zapiera dech w płucach z wrażenia, że PiS tak się pośpiesznie cofa. To jeszcze robią koalicje z czerwonymi gnidami z PZPR i TW, by wspólnie rządzić. Plując tym samym na tych Polaków którzy z czerwonymi bandytami walczyli, gineli, byli torturowani, którym złamano życiorysy. W imię czyich interesów łączycie się z czerwonymi bandytami??? Na pewno nie w interesie Wolnych Polaków i Polski!!!

No rabinie z Gdyni, kto teraz wspiera czerwoną zarazę w sejmikach, powiatach, by razem rządzić??? I kto jest teraz czerwoną onucą??? Bo ty tak chętnie przyklejałeś to innym.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-6
#1575675

W głębokim przekonaniu trafności postępowania.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575689

Konsument  się pyta ich, co to są znów za cuda

Kelner odpowiada że to nic, tylko ułuda

Albo się ten numer uda , albo się nie uda

Pozdrawiam

PS.

Podtekst zamierzony

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1575690

Finezyjny.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575691

 - gdzie i jakie są te "dwa kroki do przodu". Bo nie mogę się nijak dopatrzyć.

Pozdrawiam, 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1575693

Jeśli się dobrze przyjrzeć odsuwając na bok całą propagandowo-patriotyczną otoczkę to realnie kroki są robione w tył - właśnie został ustanowiony precedens rozszerzenia obcej kompetencji na Polskę wykraczający nawet poza Traktat Lesboński (dziwnym trafem też "negocjowany" i podpisany przez PiS).

Ciężko tylko powiedzieć czy to było z góry zaplanowane (Gersdorf w SN z nominacji śp.Lecha, Duda w Pałacu z polecenia wiadomo kogo) czy tylko ich rozgrywają jak małe dzieci. Osobiście zaczynam się skłaniać do pierwszego, ale w takich sprawach to z natury rzeczy zawsze trudno o pewność.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1575710

Podzielam Twoją opinię. Ten precedens jest w najwyższym stopniu niebezpieczny.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575722

Dobre pytanie.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575721

Na temat reform o sądach

 

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1
#1575697

Odsłucham później.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575723

i w ogóle niewiele dobrego, bo PIS i prezydent nas oszukali, ludzie, czyli "zwykli Polacy" są nieświadomi, a nawet jeśli, to apelowanie do PIS'u to głupota!

Zatem co zamierzacie zrobić żeby to zmienić, co poradzicie innym, skoro wiecie że apelowanie "budzi tylko pusty śmiech"?

Co zatem zrobicie będąc tak świadomymi oszustwa i manipulacji???

Cóż, jako jedna z tych co piszą "łzawe apele do władzy" czekam na dobre rady!!!

Co mam robić, aby zwiększyć skuteczność mojego działania, no ...poradźcie mi?

Muszę zaznaczyć, że na żadną przemoc nie zdecyduję się, ponieważ preferuję metody pokojowe, ale jakie Bracia Polacy i Siostry Polski, no jakie???

Jak pokojowo wyegzekwować uczciwe i zgodne z prawem oraz polską racją stanu zachowania polityków, realizowanie obietnic wyborczych i takie tam inne???

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-2

Serce słowianki nie zna łez ...

#1575699

Tylko wybory mogą to zmienić i świadomość ludzi, że PiS jak PO-PSL-N-SLD to zło.

Bo na razie mówią że wybiorą mniejsze zło, ale świadomość powoli dociera do ludzi, a my musimy im te zło pokazywać i opisywać, całą tą patologie , niszczenia Polski.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0
#1575708

kolejny półmilionowy marsz?

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575727

Jak sadzę niestety Polska nie jest państwem suwerennym,. O tym jak ma być w Polsce decyduje IV Rzesza , która rządzi lewacko - liberalną  UE, a  nasze "elity " sa jedynie do przyklepywania ich postanowień i to w trybie szybkim.. Buńczuczne zapowiedzi Prezydenta, że nie bedziemy ulegać dyktatowi innych należy włożyc miedzy bajki. Skoro  część naszego społeczeństwa (podobno większość ) zapewne o mentalności niewolniczej skutecznie ogłupiona propagandą medialną tak kurczowo do UE w obecnym wydaniu chce przynależyć to trudno. Podobnie było  w XVIII wieku kiedy szukano oparcia u carycy, a dzisiaj u .... A.Merkel. Jak się zakończyło wiadomo. Teraz oczekuję kolejnych zaleceń   TSUE do natychmiastowej realizacji, kolejnych "kompromisów", kolejnych kroków w tył itp. Zapewne kluczowym zaleceniem będzie przekazanie władzy w Polsce oczywiscie na drodze "demokracji unijnej" bezgranicznie oddanym i klęczącym w pokorze osobnikom  z folksdojczem  Tuskiem na czele. Skoro taka wola Narodu ........!

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0
#1575700

Ja bym na Naród aż tak nie wyrzekał - jeśli wziąć pod uwagę, że mamy blisko 30 lat prania mózgów w tzw. "wolnej Polsce", a przedtem 45 lat komuny to i tak trzymamy się stosunkowo nieźle. I to z takimi stratami wśród elit wymordowanych wspólnie przez narodowych socjalistów i żydokomunę. Ogłupioną resztę należałoby natomiast odpowiednio wychować i dopiero ukształtować z nich Polaków - problem w tym, że nikt tego nie robi, a działania są cały czas prowadzone wręcz w przeciwnym kierunku.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0
#1575705

....wolą  zostać Europejczykami, socjalistycznymi  piłsududczykami , charyzmatykami, anglikami, zawiedzonymi..i tp...byle nie Polakami i katolikami.

Pracujemy z markową  od rana do wieczora w pocie czoła....a oni widzą tylko nasze  piersi:-)

Tak ich ta Anglia rozseksiła.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2

Verita

#1575709

niestety, zmiany w świadomości społecznej nie następują, tak jak byłoby to potrzebne. Ale jest jeszcze teoria katastrof, mówiąca o gwałtownych zmianach. Zobaczymy.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575726

ale trudno nie podzielać Twoich obaw, a nawet przewidywań.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575724

Jeszcze się łudzę nadzieją,że PAD skieruje całą tę nowelizację ustawy do TK i  dowiem się wreszcie czy wstaliśmy z kolan czy leżymy plackiem.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

macieja

#1575714

PAD miałby ratować? Raczej nie mam złudzeń.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575725

pzdr

# choć dobrą sposobność, to już miał prezydent A.Duda w lipcu ub.r., ale z niej nie skorzystał.

Piszę m.in. o tym w moim dzisiejszym tekście.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#1575736

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/E3FAD68B4C

Ścieżka przetarta, więc kolejne ataki na reformę. Tym razem na KRS i jej decyzje ws nominacji na sędziów.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1575739

Ciekawa dyskusja tutaj: http://naszeblogi.pl/52019-finita-la-commedia

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

insurekcjapl

#1575741