Czy da się złamać coś , co nie istnieje ?

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

“PIS łamie demokrację, PIS łamie konstytucję, jak PIS doszedł do władzy to krowy przestały dawać benzynę”.

W toku medialnej i politycznej bieżączki, uwagę obserwatorów weksluje się na drzewa, zapominając o lesie. Więc ja o lesie chcę przypomnieć.

Ja rozumiem, że najgłośniej krzyczą ci, którzy demokrację mają w … nosie i krzyczą by oszwabić naiwnych, bo chodzi im o własny, niedemokratyczny interes. Ale brzmi to niepoważnie, gdy po nich powtarzają te kłamstwa dziennikarze. Czyż da się złamać obiekt, który nie istnieje ? Mówienie że “łamana jest demokracja” zakłada, że demokracja rzeczywiście istniała, co jest tezą ewidentnie fałszywą, bo III RP nigdy nie była demokratyczna, nigdy nie była państwem prawa i nigdy nie kierowano się konstytucją.

Semantyka pojęć, których używają ludzie układu postkomunistycznego do zafałszowania opisu polskiej rzeczywistości nie ma wiele wspólnego z realnymi desygnatami , które mają odpowiadać tym pojęciom. Pojawiają się, owszem, demokratyczne etykietki, ale odgrywają one rolę potiomkinowskich wiosek zasłaniających realne zjawiska, stawianych dla zmylenia naiwnych.

Demokracja wiąże się z realnymi, określonymi relacjami między władzą a obywatelami i realnie działającymi instytucjami państwa, a tymczasem tzw. III RP charakteryzowała się brakiem jawności procedur politycznych i brakiem odpowiedzialności, a “ państwo było teoretyczne”. Decydował w tzw. III RP niejawny układ postkomunistyczny i nikt nie poniósł odpowiedzialności politycznej i prawnej za tysiące, dziesiątki tysięcy afer i przekrętów.

Weźmy prosty przykład. Formalnie tolerowano niepełną zresztą wolność wypowiedzi, ale do systemu wprowadzono, korzystając z najnowszych technologii, bezpieczniki niwelujące formalne procedury demokracji. uruchamiając instytucje medialne, rozpowszechniające szeroki wachlarz najrozmaitszych kłamstw, takich jak przemysł pogardy, pedagogikę wstydu i czarny marketing niszczący wizerunek przeciwnika.

Budowa demokratycznego państwa prawa dopiero się rozpoczyna, a to zagraża interesom układu postkomunistycznego, stąd ten wrzask.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:10)

Komentarze

Podoba mi sie zwrot PIS łamie demokrację PIS łamie konstytucję,

pozdrawiam

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2
#1544252

a co powiecie na to aż strach się bać
https://www.youtube.com/watch?v=fXr0m7_IdtQ

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Roman

#1544256

Moja ocena to szóstka!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

parodystka

#1544267

Pada powoli twierdza kłamstw i matactw III RP, wobec tego wrzeszczą jej obrońcy i wzywają ludzi na ulice...ale to już nie działa...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1544275