Joe Chal: – Koszt bezrobocia w gospodarce!

Obrazek użytkownika Joe Chal
Gospodarka
„Kilka dni temu byłem w grudziądzkim ratuszu na specjalnie zwołanym zebraniu radnych oraz mieszkańców z młodymi ekspertami z Poznania dotyczące strategii rozwoju naszego miasta.
Moja opinia jest taka, że nic z tego nie wyjdzie i póki władza samorządowa nie zrozumie pewnych prawd i nie zostanie przez społeczeństwo zmuszona do tego to – Grudziądz pozostanie w dołku tak jak już to trwa od dziesięcioleci.

Mam swoją opinię na ten temat, którą prezentuję poniżej.
 

Walka z bezrobociem powinna być priorytetem, nawet za cenę zaniechania innych projektów” JC.
 
Bezrobocie jest powszechnie uznawane jako coś złego, ale ekonomiści i naukowcy przekonują argumentami, że istnieje pewien naturalny poziom bezrobocia, który nie może być przekroczony i kształtuje się on na poziomie 3.5 – 5 %.
 
Bezrobocie nakłada znaczne koszty na jednostki, społeczeństwa i kraj.
 
Co gorsza, większość kosztów związanych z bezrobotnymi musi być pokryta z tego funduszu, który wypracowali ci co jeszcze mają pracę. Drugie zło to – bezrobotni ciągną gospodarkę do dołu zamiast napełniać budżety lokalne czy krajowe.
 
Koszty jednostkowe
 
Koszty bezrobocia dla jednostki nie jest tak trudny do wyobrażenia. Kiedy człowiek traci swoją pracę zawsze ma to bezpośredni wpływ na standard życia tej osoby i jego rodziny.
 
Nawet dla tych, którzy kwalifikują się do zasiłku dla bezrobotnych i innych form pomocy rządowych (np pomocy żywnościowej), często jest tak, że te koszty wynoszą 50% lub więcej ich regularnych dochodów, kiedy mieli jeszcze pracę.
 
Oznacza to, że ci ludzie nic nie robią a zużywają dość znaczne środki finansowe. Konsekwencją tego jest to, że ich środki zgromadzone na przyszłą emeryturę będą znacznie mniejsze.
 
Długotrwałe bezrobocie może prowadzić do erozji umiejętności, po prostu jest to marnowanie przydatnych talentów.
 
W tym samym czasie, doświadczeni bezrobociem (bezpośrednio lub pośrednio) nie mogą niczego zmienić, aby właściwie zaplanować swoją przyszłość.
 
Długotrwałe bezrobocie może prowadzić do większego sceptycyzmu i pesymizmu a ciągłe kształcenie czy przeszkalanie ich może prowadzić do zniechęcenia.
 
Brak dochodów w rodzinach bezrobotnych może prowadzić do tego, że nie będą mogli oni właściwie edukować swoich dzieci i pozbawią w przyszłości gospodarkę wartościowych fachowców.
 
Przykład
 
W bardzo wielu rodzinach tak jest, że jeśli ojciec był piekarzem to najprawdopodobniej jego syn będzie piekł chleb a jeżeli ojciec przestanie piec chleb bo zostanie bezrobotnym to jego syn nie zostanie piekarzem
 
Ostatni, ale równie ważny koszt jaki ponosi społeczeństwo to zdrowie psychiczne bezrobotnego i jego rodziny.
 
Badania wykazały, że długotrwałe bezrobocie szkodzi zdrowiu psychicznemu i może pogorszyć stan zdrowia fizycznego co niewątpliwie wpływa na koszty leczenia jakie musi ponieść całe społeczeństwo.
 
Społeczne koszty bezrobocia są trudne do obliczenia, ale są one ogromne.
 
Gdy bezrobocie staje się powszechnym problemem rządy często zapominają o bezrobotnych i szukają imigrantów jako taniej siły roboczej aby załatać dziurę gospodarczą, która powstała w ich kraju co prowadzić może do kompletnego załamania gospodarczego i niezadowolenia społecznego.
 
Tylko bogate kraje mogą sobie na to pozwolić, ponieważ imigranci dadzą jakieś efekty dopiero po wielu latach.
 
Polska nie ma doświadczenia w wykorzystaniu imigrantów a eksperymentowanie może się źle skończyć. Lepiej byłoby opracować ambitny plan i za wszelką cenę wykorzystać lokalny zasób rąk ludzkich rozwiązując problem z bezrobociem i powodując powrót około 2 mln Polaków, którzy zdobyli na zachodzie wielkie doświadczenie biznesowe i zapewne zapełniliby polskie konta dość znacznymi zasobami finansowymi.
 
Śmiem twierdzić, że walka o zmniejszenie bezrobocia szybko da wymierne efekty ekonomiczne i spowoduje, że cała gospodarka nabierze automatycznego przyspieszenia.
 
Jeśli powstaną nowe miejsca pracy i bezrobocie spadnie /nie 7 ani nawet nie 6 % / a poniżej 5 % to:
 
- zniknie większość kosztów wyszczególnionych powyżej;
 
- średnia warstwa społeczeństwa /ta zaniedbana najbardziej/ zacznie się bogacić, wydając więcej swoich pieniędzy w lokalnych sklepach i usługach czym nakręci całą rzeszę małych i średnich biznesów i spowoduje napływ gotówki do budżetu samorządowego;
 
- poprawi się zaufanie społeczne do radnych i rajców;
 
- w zadowolonym społeczeństwie zwykle wzrasta przyrost naturalny, który jest bardzo ważnym elementem przyszłości każdego społeczeństwa.
Również bardzo ważnym jest budowanie i cały czas podnoszenie prestiżu miasta czy gminy w ten sposób utrzyma się zaufanie obcego kapitału do inwestowania w tym rejonie.
 

Prestiż miasta można dodatkowo osiągnąć poprzez ambitne plany i ich realizację np: budowy państwowej wyższej uczelni z prawdziwego zdarzenia /podejrzewam, że kadry doktorów /Dr czy PhD/ zawsze się znajdą w miastach o populacji około 100 tys.mieszkańców.

„Dodam, że najsłynniejsze uniwersytety świata jak Oxford to miasteczka o populacji 150 tys mieszkańców”.

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.6 (9 głosów)

Komentarze

Witam:

 

...poruszane przez Pana są jak najbardziej oczywiste w normalnie funkcjonującym kraju kapitalistycznym (demokratycznym). I w Polsce są do realizowania, o ile - zmieni się Polska, która na dzisiaj ma struktury mafijne, nie zezwalające na rozwój tym (wspomina Pan - klasę średnią) którzy do TWA nie należą. Rozszyfruję TWA: mówię oczywiście o swoistym towarzystwie wzajemnej adoracji (pojęcie to zostało "ukute" gdzieś w latach 1971 - 1972 na użytek szkolnego towarzystwa, w który się poruszałem, a dotyczyło PZPR, przybudówek, innych służb - tąże wspierających, chroniących). TWA z okresu przed 1989 nadal istnieje, zawłaszczyło prawie wszystko co się im udało w Polsce, także wszelkie instytucje - "regulujące" tzw. rozwój... Obszerny temat, więc dam przykład: w normalnie funkcjonującej rzeczywistości inwestor z pomysłem, pieniędzmi - otwiera przedsięwzięcie, rozwija, funkcjonuje (ku radości wszystkich)... W obecnej Polsce, jeżeli nie należy do TWA - albo przy pomocy wszelkich dostępnych służb ( pozwolenia, kontrole wszelkiej maści decydujące o możliwości zafunkcjonowania oraz, gdyby zaistniał - oceniające działanie) tak osaczą śmiałka, że - albo zrezygnuje, albo - uzależni się (tak, dosłownie) od TWA, przechodząc pod swoisty nadzór, opłacając możliwość istnienia lub oddając znaczący wpływ (niestety, najczęściej - większościowy). Mamy w Polsce mafijny system funkcjonowania państwa (poza społeczeństwem, nie mającym na codzień wpływu na wiele spraw) więc Pański wywód, póki co - możemy odłożyć na półkę, oczekując naprawy tego, co niezbędne...

 

Rozumie Pan - dlaczego optymizm wielu Polaków, stawiających na Prezydenta i właśnie ukonstytuowany rząd - wypada poprzeć własnym, bezgranicznym (w poświęceniu) udziałem? Kolejne 25 lat (po 1989 roku) przyzwolenia na bezchołowie - podniosło cenę opłacenia normalności, do której nam daleko...

 

pozdrawiam

Vote up!
5
Vote down!
0

Krzysztof Kaznowski

#1498848

Zejscie do poziomu ponizej 5% bezrobocia to mrzonka.Tego nie dokona nawet najbardziej ambitny rzad.Takim wynikiem szczyca sie tylko dwa kraje Niemcy i Czechy. Pozostale kraje maja z bezrobociem problem, nawet wiekszy niz nasz.Chcialoby sie ale to nie takie proste

http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bezrobocie-w-ue-zobacz-w-ktorym-kraju-jest,146,0,1916562.html

Vote up!
2
Vote down!
0
#1498912

Bezrobocie? Teraz pytanie. czy liczono ludzi z prawem do zasiłku czy wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych czy wszystkich faktycznych bezrobotnych? Przykład z kręgu moich najbliższych znajomych. Mąż pracuje na dobrym stanowisku czyli zarabia sporo niż średnia krajowa. Żona opłaca składki KRUS bo są właścicielami ziemi. Jednak dochodów z ziemi nie ma żadnych. Nie jest bezrobotna czyli nie jest uwzględniona w oficjalnych statystykach. A takich ludzi jest dużo. Wielu utraciło prawo do zasiłku a że pracują gdzieś na czarno więc mają za co żyć ale nie są również ujęci jako bezrobotni. 

A z drugiej strony skąd ten portal bierze dane. Zupełnie inne są tu i są to oficjalne dane GUS: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/bezrobocie-rejestrowane/liczba-bezrobotnych-zarejestrowanych-oraz-stopa-bezrobocia-wedlug-wojewodztw-podregionow-i-powiatow-stan-w-koncu-wrzesnia-2015-r-,2,37.html skąd wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 9.7%. raczej GUS nie będzie ich zawyżał a wręcz odwrotnie.

Vote up!
1
Vote down!
0

Napierw będą cię ignorować ,później będą się z ciebie śmiać, jeszcze później będą atakować, na końcu dopiero wygrasz.
Mahatma Gandhi (1869-1948)
www.nexxblog.wordpress.com

#1498934

Tak ciasno zrobiło się na neonie???

...Czy świeże konfitury zapachniały... 

:-/

Vote up!
1
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1498942