Jak Polska stała się moją Ojczyzną (1/2)

Obrazek użytkownika Eva
Blog

Kiedy 25 października 2014 roku napisałam na Niepoprawni.pl drugą część artykułu pt.: „Stosunki polsko-czeskie a Praska Wiosna’68”, – zakończyłam ją takimi oto słowami: „Na początku roku 2012 byłam na krótkim wypoczynku w górach wraz z Anią i Kasią. Wówczas dowiedziały się, że niebawem będę żoną Polaka i będę miała obywatelstwo polskie. Podskoczyły z radości. Ale o tym być może napiszę innym razem.” Tyle cytat. No i ten „inny raz” dzisiaj nadszedł. Zatem jeśli zechcecie, to poczytajcie.

 

Z ziemi czeskiej do polskiej

 

Ania i Kasia – moje polskie przyjaciółki zostały zaproszone na mój ślub z Polakiem, którego pokochałam tak, jak on mnie. Zdecydowałam z Jankiem – moim narzeczonym, że Ania wraz z Wojtkiem – kolegą Janka z którym pracuje na uczelni – będą świadkami na naszym ślubie. Polskim ślubie w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Już podczas ślubu zdarzyły się dwie humorystyczne sceny. Pierwsza podczas składania przysięgi małżeńskiej. Zamiast powiedzieć:

„(…)… aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe", powiedziałam: „(…)… aby nasze manželství bylo zgodne,  šťastný trwale". Powiedziałam to niezbyt głośno, więc pan urzędnik USC i obecni na sali zrozumieli, że nasze małżeństwo ma być… trwale straszne. Ale wówczas miałam problem z wymówieniem zgłosek „sz” i „cz” występujących tuż po sobie. Więc wolałam powiedzieć to po czesku. Uśmiech urzędnika i słowa, że wszystko jest w porządku … dodały mi pewności siebie. I to ona mnie zgubiła, kiedy miałam podpisać akt małżeństwa. Podchodząc pewnym krokiem do biurka, potknęłam się. Gdyby nie szybki refleks Janka… leżałabym płasko na dywanie. Ale upadając, puściłam z ręki ślubny bukiet kwiatów „lobem” tak, że złapał go stojący tuż przede mną… urzędnik USC. Został nagrodzony brawami. A on oddając mi wiązankę i uśmiechając się powiedział, że troszkę za wcześnie nią rzuciłam, bo to jest w tradycji polskiej dopiero na weselu.   

Wesele trwało do białego rana. Przeplatane było tradycjami polskimi i czeskimi. Były czeskie i polskie potrawy i trunki, czeska i polska muzyka. Dużo było śmiechu, kiedy w jednym z weselnych konkursów miałam zaśpiewać z pamięci dwie zwrotki i refren polskiej piosenki, a Janek… piosenki czeskiej. To zespół muzyczny go przygotował. Z listy pięciu piosenek wybrałam „Chodź pomaluj mój świat”, którą przed bardzo wielu laty śpiewała Elżbieta Dmoch z zespołem „Dwa plus jeden”. Koncertowali także w Czechosłowacji i byli u nas bardzo popularni. Byłam nawet na jednym z ich koncertów w roku 1977 w Česká Praha.

  Piszesz mi w liście, że kiedy pada,

Kiedy nasturcje na deště mokną,

Siadasz przy stole, wyjmujesz farby

I kolorowe otwierasz okno. 

Poradziłam sobie z pierwszą zwrotką, ale… druga? Koszmar! Zabrakło mi polskich słów. Więc zaśpiewałam tak:

Trawy i drzewa są takie šedá,

Barva jasan vzal do nebe.

V mlčení tak smutně šeptá hodinky

O čas, není nutné.

Goście, szczególnie polscy ubawili się, ale już z refrenem poszło mi zupełnie dobrze:

Więc chodź, pomaluj mój świat

Na żółto i na niebiesko,

Niech na niebie stanie tęcza

Malowana twoją kredką.

Janek wybrał piosenkę Karela Gotta pt.: „Lásko má” (Miłości moja).

  Lásko má, jsi krásná

Jak hudba zní tvůj hlas

Jenž v snách slýchávám

Mám tak rád tvůj úsměv

I slzu ze tvých řas

Jsi vším, co mámRef.

Znáš touhu mou

Znáš lásku, lásku mou

Jsi královnou

Mých snů

__________

(Tłumaczenie)

Miłości moja, jesteś tak piękna

Twój głos brzmi jak muzyka

Który słyszę w snach

Kocham Twój uśmiech

i twoje łzy algi

Są wszystkie moje

Czy znasz moje pragnienia,

Wiesz, miłość, moja miłość

Zrobi Cię królową

Moich marzeńPiosenka ta była wokalnie o wiele trudniejsza od tej, którą zaśpiewałam. Janek sobie poradził nawet dość dobrze, ale… ze mną przegrał. Za karę musiał zjeść mały kawałek tortu z polewą czekoladową. Ktoś by powiedział, że to nie kara, a nagroda. Tak, ale na tym torcie był kawałek marynowanego śledzia z cebulką z zalewy octowej, marynowany na kwaśno grzybek i ogórek kiszony, a wszystko to było doprawione ostrą papryką i pieprzem. Miał popić… setką wódki weselnej. I popił. Myślałam, że będzie miał kłopoty zdrowotne po tym papu i piciu, ale nic z tego. Trzymał się dzielnie i nie musiał korzystać z toalety. Okaz zdrowia. To dobrze rokowało na przyszłość w małżeństwie. Oczywiście w tym sensie, że skoro jego żołądek wytrzymał taką mieszankę, to wytrzyma mieszankę kuchni polskiej z czeską bez jakichś tabletek.

Ja dostałam nagrodę ufundowaną przez moje przyjaciółki Anię i Kasię. Była to kosmetyczka pełna bardzo dobrej jakości kosmetyków. Kiedy mi ją wręczały, – powiedziały, że skoro Janek będzie każdego wieczora po zaśpiewaniu „Lásko má”… zlizywał je ze mnie, to zabraknie mi pieniędzy, by kupić nowe. Hmmm… ale były dowcipne :-)

Po świętowaniu przyszedł czas na codzienne sprawy. Zaczęłam od przeprowadzki do Polski i organizowanie wspólnego życia pod jednym dachem z Jankiem. Dużo było spraw formalnych w czeskich i polskich urzędach. W polskim wystąpiłam także o obywatelstwo polskie. Zajęło nam to bardzo dużo czasu. Ale mamy to już za sobą, choć były… niespodzianki. Szczególnie w Czechach.

 Pożegnanie z Czechami

 

Ostatni raz zamknęłam swoje puste już mieszkanie w 2-piętrowym domu w Brnie, które wystawiłam do sprzedaży. Schodząc po schodach spotkałam człowieka, którego widziałam po raz pierwszy.  

– Paní Eva Vlástimilova? – zapytał bardzo poważnym głosem.

–  Ano, to jsem já, – odpowiedziałam.

–  Jsem dopis si prosím potvrdit příjem (mam pismo, proszę potwierdź doręczenie).

I tu dał mi pismo z urzędową pieczęcią na kopercie. Podziękował i głośno tupiąc, zbiegł po schodach. Spojrzałam na pieczęć. Nadawcą był „Ústav Pro Studium Totalitních Režimů” (Instytut Badania Reżimów Totalitarnych), – taki odpowiednik polskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Z pisma dowiedziałam się, że jestem powołana na świadka w sprawie Mílénkí. Mílénka to córka Jíříego – kolegi mojego taty. Tego samego Jíříego, który w roku 1968 w czasie Praskiej Wiosny uruchomił nadajnik własnej konstrukcji we własnym domu w dzielnicy Brno-Komín. Co oni mogli ode mnie chcieć?...

Ale o tym napiszę w drugiej części.

 

_________________

Zajrzyj także do ostatniego mojego artykułu:

http://niepoprawni.pl/blog/eva/stosunki-polsko-czeskie-a-praska-wiosna68-22

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:19)

Komentarze

Witaj

 

To jest Evo wspaniałe co piszesz. Takie przekazy zdarzają się rzadko. A ten wpis tak mnie rozczulił, że natychmiast wrzucam go na Facebooka, by podzielić się nim z jak najszerszą rzeszą internautów.

Znam wiele mieszanych narodowo małżeństw. Większość to polsko - skandynawskie, które są nad wyraz udane, polsko - włoskie, też całkiem dobre i kilka polsko - amerykańskich, niestety dosyć marnych. Czeszki, czeskie kobiety cieszą się wśród polskich zdobywców wysoką estymą. Z wielu atrakcyjnych względów. A pani Madeleine Korbel Albright, właśc. Marie Jana Korbelová, była światowym przykładem rozumu i klasy Czeszek.

Pisz tak dalej, bo to niezmiernie ciekawe.

A kompletną Polką się staniesz, gdy swobodnie wypowiesz - chrząszcz brzmi w trzcinie.

 

Pozdrawiam serdecznie

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

JanuszK

Za zaproszeniem   https://klubdyletantow.blogspot.com

 

 

 

 

#1485012

brzęszczyszczykiewicz

https://youtu.be/oNij9kVd7dI

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0
#1485019

.... ja już raz to stwierdziłem :

  Jan to Gość w czepku urodzony , nie dość, że ma kochajacą  Evę, to Ta jeszcze serwuje mu czeskie  knedliczki.

serdecznie Was pozdrawiam,

Marek

ps.

.....Janek Ty się staraj- nie przynieś nam wstydu :-)))))) !

Podoba mi się!
13
Nie podoba mi się!
0
#1485026

Nie wiesz jak to jest? Każdy Adam ma mieć swoją Evę :-). Nie... partnera - tez Adama. A Ty nie masz swojej Evy? Przepraszam, że pytam. Ale tak zazdrościsz Jankowi, aż mi... głupio, hihihihi. Polskie przysłowie mówi, że: "każdy jest kowalem swojego losu". To mi powiedział Janek. A ja jemu wierze, bo jeszcze mnie nigdy nie oszukał.

Co do jego "sprawności", zapytaj Janka. Ja nie mam najmniejszych zastrzeżeń, hihihihi. 

 

Pozdrawiam Ciebie Marku serdecznie,

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0
#1485105

Droga Evo, o wszystko  możesz mnie posądzać ale nie o zazdrość - proszę.

Janek ma żonę Czeszkę ja mam Norweżkę i obie te dziewczyny wybrały Polskę na swoją drugą ojczyznę.

Jedna robi znakomite knedliczi , ta druga przemyca swoje przepisy rybne do naszej kuchni  i pchamy ten "wózek" do przodu.

jeszcze raz , pozdrawiam,

Marek

ps.

.... moje przesłanie nie odnosiło się do "sprawności" !

Żona cudzoziemka zasługuje na szczególną opiekę ze strony męża Polaka .

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0
#1485113

Witam Cię Januszu. 

Dziękuję za tę "porcję cukru" :-) pod moim adresem i adresem moich rodaczek Czeszek. Juz się rumienię :-)

Kiedy we wrześniu i październiku 2014 roku miałam intensywny kurs języka polskiego, miałam ćwiczenia z wymowy. Jednymi ze zdań ćwiczonych były: "w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie", "stół z powyłamywanymi nogami". To pierwsze zdanie miałam między innymi na egzaminie ustnym, który zdałam celująco. Jeszcze wielu polskich słówek nie znam. Ale codziennie poznaje nowe. Mam przecież przy sobie bardzo dobrego nauczyciela 24 godziny w ciągu doby niemal każdego dnia.

 

Serdecznie pozdrawiam,

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0
#1485078

Z niecierpliwością czekamy na drugą część.

Pozdrawiamy.

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1485027

Dziękuję, że odwiedziłeś mój blog.

Kiedy Janek był dzisiaj w pracy, pisałam drugą część. Jaka będzie? Jeszcze nie wiem, ale wiem że będzie dużo poważniejsza od części pierwszej.

 

Serdeczności dla Ciebie, Elżbiety i Tadeusza,

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0
#1485080

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika TzW 2 konto - e... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Żyj miłością, a nie nienawiścią.

#1485028

Droga Koleżanko

 

Proszę wybaczyć za reprymendę, lecz, jak ktoś tego otwarcie nie deklaruje, to dopytywanie się o religię, wyznanie, kościół jest grubym nienatktem. Taka kultura panuje tylko w islamie.

To jest podobne do takiego pytania - ile ma sznowna Pani lat? Jak tam zdrowie? A jak tam stan cywilny? Małżonek? Wdowa? Panna?

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
-2

JanuszK

Za zaproszeniem   https://klubdyletantow.blogspot.com

 

 

 

 

#1485031

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika TzW 2 konto - e... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Żyj miłością, a nie nienawiścią.

#1485033

Witam Pania,

polecam jeszcze raz poczytac komentarz @jazgdyni i powaznie sie zastanowic.

Jezeli pisze Pani...my w Polsce...itd., to musi Pani wiedziec, ze MY w Polsce mamy pewne obyczaje

i nie nalezy do nich na publicznym forum zadawanie takich pytan, jak to Pani uczynila.Jest to wielkim nietaktem.

Jezeli jest Pani, az tak ciekawa, to mozna to uczynic poprzez poczte prywatna, tutaj pod tytulem PW.

Kolejna gafa powiazana z pierwsza, jest to, ze Pani Eva jest z pochodzenia Czeszka, wiec MY Polacy jestesmy raczej 

uprzejmym Narodem, o nieskazitelnych manierach i nie pozwalamy sobie ( jako gospodarze ) na obrazanie naszych Gosci,

czy tez Osob, ktore zapragnely zyc na naszej ziemi, czy tez jak w tym przypadku polaczyly sie wezlem malzenskim

z Polakiem. Trzecim faux pas jest to, ze czyni to Pani na blogu gospodarza, tj. Pani Ewy.

My Polacy raczej nie urazamy gospodarzy w ich wlasnych domach...

 

Jest Pani od kilku chwil na tym portalu, bebni Pani o kulturze i tradycji ,

lecz Jej obyczajowosc sama stawia pod wielkim znakiem zapytania.

Jezeli nie chce Pani byc zakwalifikowana jako prowokator, to prosze bardzo wnikliwie zastanowic sie

nad kolejnymi komentarzami. Na tym portalu pisza ludzie rozumni, ktorzy w zadnym stopniu nie toleruja,

ani propagandy, ani desantu obozu wroga Polski, ani innych dewiacji umyslowych.

Konczac uwazam, ze powinna Pani natychmiast i oficjalnie naprawic Pani potrojny nietakt

w stosunku do autorki powyzszego artykulu. Jezeli Pani tego nie uczyni, to sama stawia sie

w conajmniej dwuznacznym swietle...Powtarzam, jestesmy niezmiernie wyczuleni na jakakolwiek prowokacje...

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

chris

#1485039

Wpis to wspaniale sycony starożytny staropolski miód. Niestety woda kwiatowa dodała łyżkę dziegciu. Ż też zawsze znajdzie się ktoś ze zbyt długim językiem i zbyt małym mózgiem.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-3

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1485044

Czym innym jest, gdy MY sie sprzeczamy i nawet iskry leca, a czym innym jest, gdy ktos obcy, w tym przypadku "DESANT "

podchodzi nas od flanki i zaczyna sikac po nogawce...

No, na takie harce ,to my pozwalac nie mozemy.

pzdr.

Krzysztof

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

chris

#1485132

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika TzW 2 konto - e... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Żyj miłością, a nie nienawiścią.

#1485072

Ja sie bardzo rzadko myle, prawie nigdy...przynajmniej w takich temach.

Uczynie ostatnie podejscie, bo moze Pani jest troche wolniej myslaca..., chociaz nie sadze

Pani Eva uraczyla nas przyjemnym artykulem, piszac go w takiej formie, jaka uwazala za stosowne.

Pytam, Pania czy Pani Eva w ktoryms miejscu napisala, ze nie wziela slubu koscielnego z Satyrem ?

 

I to pytanie odnosi sie rowniez do innych, ktorych dywagacje w tym temacie calkowice zniesmaczyly odbior tej 

jakze przyjemnej histori.

I to splendoru w kazdym razie  wam nie dodlalo...

I jeszcze jedno Pani eau...po tych Pani moralach, wnioskuje, ze jest Pani nie tyle zasadnicza,

co z troche innego przyczolka. Pani tak poleciala grubym szmalzem, ze zaden rabin, by sie nie powstydzil...

A wiec Pani h2o, chyba jednak sie Pani tym razem do konca wysypala...

przynajmniej jak dla mnie, to  jest Pani zwykly cyngiel !

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

chris

#1485079

 Witam! Panie Szanowny Krzysztofie,troche swiatla! Czas pokaze! Nie badzmy nieomylnii! Wyroki sie nie feruje,ale sie z pelnia wiedzy ustanawia weryfikujac z innymi osobami! Moim skromnym zdaniem,to jest osobiste zycie dwojga doroslych kochajacych sie ludzi,a nam nic do tego,jedynie pochwalic zwiazku! Pozdrawiamy Pani Ewo!

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1485090

Mnie osobiscie ta historia bardzo ucieszyla i rozweselila. Pani Eva ma bardzo przyjemne i lekkie pioro.

 

Roninie, ja napisalem... jak dla mnie...i jak dla mnie, to jest tak, jak napisalem. Kropka.

poprostu cyngiel !

 

Odnosnie innych tematow, to wogole nie podnosze, bo czynienie czegos takiego,

 to jest wyjatkowym nietaktem i chamstwem...

A my wszak Rzeczpospolitej syny, a nie jakies mongolskie dzikusy.

pzdr.

Krzysztof

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

chris

#1485096

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika TzW 2 konto - e... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Żyj miłością, a nie nienawiścią.

#1485106

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika TzW 2 konto - e... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Żyj miłością, a nie nienawiścią.

#1485104

No i co?

Nie mialem racji ?

Gdy Panu cos mowie, to znaczy, ze mowie...

pzdr.

Krzysztof

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

chris

#1485109

Witaj

No nie wiem ... ale zapachnialo mi tu z boku "eau de Rebe" - nie sądzisz?

:)))))

 

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
15
Nie podoba mi się!
-2

Ula

 

#1485050

Witam Pana! Doskonaly z Panskiej strony wywod,ktory postrzegamy jako norme relacji,a ktorej sie chyba wymknal,lub nie zostal przekazany! Klaniam sie!

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1485093

Jaki to ma związek z  życiem jakie się wspóllnie prowadzi bez ślubu jak piszesz?Ja ze swoją Aluśką żyjemy na tzw kocią łapkę grubo ponad 30 lat,wychowalismy dwójkę wspaniałych dzieci,lecz z przyczyn innych one mieszkają za granicą a my dwoje wraz z dwoma kotkami w polnischenrepublik.Czy to oznacza ze nie jestesmy polakami i patriotami i zasługujemy według Ciebie na odrzucenie ze społecznosci polskiej?

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze zaświeci słoneczko

#1485036

.... czy Ty przypadkiem nie jesteś :

 "  lotion après-rasage Ambre" ?

Coś mi to pachnie *Bursztynem* :-)))

"Na sianecku sianie ......

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
-1
#1485037

Witaj Marku,

to bylo moje pierwsze skojarzenie..., ale dajmy szanse, moze sie mylimy...

chociaz nasze przeczucia nigdy nas nie myla, wiec ?

Ja podobnie jak Ty jestem cierpliwy,

ale moja ulanska dusza na zbyt wielka cierpliwosc mi nie pozwala...

pzdr.

Krzysztof

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1

chris

#1485041

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Wredka został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Wredna do Bulu

#1485043

Czytajac Pania zwrocilem uwage, ze jest Pani nadwyraz uprzejma, subtelna i dala sie poznac niejakim poczuciem taktu.

Czy bylyby Pani tak laskawa i wziela nieco odstemp od moich komentarzy.

Musze sie przyznac, ze jest mi z Pania nieco ciasno.

 

Z gory dziekuje ze wyrazumialosc.

I jeszcze jedno Pani Wredek, ja Pania nie paluje, ja nikogo nie paluje, prosze wiec,

by w przyplywie kolejnego naplywu Pani euforii nie obdarzyla mnie jakas czerwienia...,

bowiem bardzo kojarzy mi sie z komunizmem.

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

chris

#1485048

Co rozumiesz pod pojęciem: "w starszym wieku"? Nie odpowiadaj. Było to pytanie retoryczne.
Twoje pytania spowodowały, że poczułam się tak, jak na przesłuchaniu na StB w Czechach. Proszę o więcej taktu.
Znam to określenie "żyć na kocią łapkę". Ale twoim błędem było przypisywać mi to.

Aby po części zaspokoić twoją ciekawość, to napiszę iż jestem katoliczką, ochrzczoną i praktykującą. Tak samo mój mąż.
Jak będziesz o nas pisać książkę, to dowiesz się więcej, ale wiedz że pozyskanie tych informacji będzie cię dużo kosztować. Nie wiem, czy masz tak dużo pieniędzy, bo... wiedza kosztuje.

 

Podoba mi się!
14
Nie podoba mi się!
0
#1485084

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika TzW 2 konto - e... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Żyj miłością, a nie nienawiścią.

#1485103

Nie bądź bardziej święta od Papieża!

Nie pisz więcej na moim blogu. Ty sama się potępiasz, kiedy piszesz takie bzdury. I nie pouczaj mnie, jakie są przykazania kościelne. Znam je na pamięć. Twoje życie w grzechu jest... mistrzostwem świata... upadła kobieto!

 

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0
#1485110

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika TzW 2 konto - e... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Żyj miłością, a nie nienawiścią.

#1485111

Skoro tak, napiszę inaczej: wynocha z mojego blogu!!! Czy to tak trudno ci zrozumieć???

Za mało o mnie i moim mężu wiesz, by stawiać tezę iż jesteśmy rozwodnikami i żyjemy w grzechu!!! Polskie przysłowie mówi, że ktoś taki natrętny jak ty - jest jak mucha. Jest takie narzędzie, które nazywa się packa albo łapka. Przywalić ci tą packą???

 

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0
#1485112

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika TzW 2 konto - e... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Żyj miłością, a nie nienawiścią.

#1485117

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Wredka został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Wredna do Bulu

#1485046

Witam Pania! Zastanawia mnie tresc Pani wypowiedz! Czyzby klopoty malzenskie przelewamy gorycza na innych? Zbyt pieknie,aby poprzec!? Cos Pania zlego w zyciu spotkalo,aby sie tak nazwac! Klaniam sie!

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1485065

Dawno temu jak chodziłem do podstawówki, na zakończenie trzeciej klasy, kiedy żegnała się z nami dotychczasowa wychowawczyni, wpisała mi do pamiętnika (kiedyś były modne) takie piękne słowa: "Ojczyzna jest wszędzie tam, gdzie nas kochają i wierzą nam". I muszę przyznać, że coś w tym jest. Bo kiedy wyjeżdżamy do innego kraju aby tam żyć, realizować się i spełniać marzenia, często niemożliwe do osiągnięcia w Polsce, i jednocześnie jest nam tam na obczyźnie dobrze i czujemy się jak u siebie; a tamtejsi mieszkańcy są dla nas przyjaźni i życzliwi, to czego chcieć więcej? Polakiem to każdy z nas jest w sercu i niekoniecznie musi mieszkać w Kraju. Ojczyzny nie powinno się mylić z Ojcowizną i takim określeniem jak Heimet (niem.).

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"

/G. Orwell

Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1485075

Stary, ale Cie pogniotlo :-))))))))))))))))))

co Ty za glupoty piszesz ?

MS dzisiaj w zadnym razie nie jest Twoj dzien....

Ty poczytaj sobie swoje ostatnie zdanie,

chociaz ten caly komentarz jest...wiecej niz dziwny...

 

MS, no calkiem Cie    +*0= *#`´§5&...  itd.

 

ps. mysle, ze Twoja wychowaczyni przyjechala zza Uralu 

i wmawiala przede wszystkim sobie podobne bzdury, by dodac sobie otuchy w obcym dla niej kraju.

Tym samym polasowala wam w glowach i zarazila was kosmopolityzmem

poprzez kretynska argumentacje...

" Ojczyzna jest wszedzie tam, gdzie nas kochaja i wierza nam "

 

To brzmi jak jakas nieudolna strofa wiersza dla pensjonarek...

 

ps.2

i Heimat MS, nie oznacza wcale Ojcowizny, tylko  teren na ktorym mieszkaja ludzie wzajemnie dosyc dobrze sie znajacy

i rozumiejacy. I tych ludzi wiaze i laczy wspolna kultura. Heimat jest odniesieniem do terenu na ktorym mieszka

WSPOLNOTA np. plemienna. Jako Heimat mozna traktowac wies,  lub ich kilka, ale rzadko cale regiony,

no chyba , ze lacza je scisle wiezy kulturowe i wlasnie plemienne.

Wiec w zadnym razie nie ma to nic wspolnego z ojcowizna

http://sjp.pl/ojcowizna

Heimat, to miejsce , gdzie mieszkasz w szerszym rozumieniu tzn. terytorialnym. Dawniej mowilo sie,

ze Heimat, to tak daleko jak na piechote w kilka dni przejsc mozesz...czyli dookola Twojego domostwa jakies 50

kilometrow. Jezeli jednak w promieniu np. 55 km. wylania sie inna kultura, to ona juz Heimatem nie jest.

Naturalnie pazerne Niemcyw prewnym czasie rozszerzyly to pojecie na ...w polskim jezyku uzywamy slowa KRAJ.

czyli na cale swoje terytorium, a nawet jeszcze dalej...zupelnie jak Ruski...to samo zjawisko...

 

 

 

 

 

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

chris

#1485088

No i to przypisywanie mi poglądów, których nie wyraziłem oraz nie podzielam stawia cię w jednym szeregu z sovieckimi manipulantami. 

Kim jesteś i ile Ci płacą, ruski trollu?

__________________________________________

"Tam, gdzie da się żyć”. Dokument o Polakach żyjących na Wyspach wstrząsnął mediami.

„Wreszcie pokazano prawdę o tym, dlaczego wyjechaliśmy”, „chcemy tylko godnego życia” – czytamy w komentarzach, które pojawiły się pod każdą wzmianką o wyemitowanym niedawno w polskiej telewizji filmie dokumentalnym „Tam, gdzie da się żyć”. Obraz opowiada o Polakach, którzy wybrali życie na Wyspach – w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Został wyprodukowany przez „Gazetę Polską”.

„To świetny dokument pokazujący prawdziwe realia emigracji. Zapewne nie ukaże się nigdy w mediach głównego nurtu. Zbyt mocno podważa mit zielonej wyspy jaką podobno jest Polska. Każdy z nas ma dziesiątki znajomych za granicami kraju i dokładnie wie jak jest. Ten dokument świetnie to ukazuje” – z takim podpisem film jest rozpowszechniany w sieci.

- źródło: http://www.polishexpress.co.uk/tam-gdzie-da-sie-zyc-dokument-o-polakach-zyjacych-na-wyspach-wstrzasnal-mediami/

__________________________________________

Ps. 1 Film IMHO jest bardzo subiektywny, a w wielu miejscach wręcz tendencyjny, ale doskonale ilustruje zjawisko "Ojczyzny", którego Chris nie rozumie
Ps. 2 Nie chciałbym mieszkać w Anglii
Ps. 3 Przepraszam Autorkę za off-topic, ale zostałem do odpowiedzi sprowokowany

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"

/G. Orwell

Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1485207

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Wredka został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Wredna do Bulu

#1485238

I znowu Wredny dzień sie nam zapowiada

 

                    

ps.

faktycznie masz racje w tym nowym kapeluszu bardziej ci "do twarzy"

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3
#1485241

i zacznie reagować na kłamstwa i prowokacje takich Wredek. Czas powiedzieć dość robienia tu ścieku na wzór neonowego ścierwomedium. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"

/G. Orwell

Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1485242

Jesteś niesłowny - znów podszczuwasz.

Ja jestem słowna  dlatego pałeczka...

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1485272

dałem sobie drugą - a co

ps.

pozdrawiam

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2
#1485274

Pewnie, ze nie zrozumialem, bo gupstwa piszesz i tyle !

Pisz normalnie, po ludzku, to bede rozumial.

Fim jest juz w siecie jakis czas...

MS ja tez jestem poza krajem i to chyba troche dluzej od Ciebie, wiec nie pisz mi o trolach...

bo to jest zalosne...poprostu zalosne.

Zadnych pogladow Ci nie przypisalem, sam nie rozumiesz co do Ciebie pisze.

Napisalem jedynie o Twojej wychowawczyni, ktora glupstwa mowila, a Ty powtarzasz...

Ojczyzna Mind servis to jest dla nas Polska i zawsze nia bedzie...obojetnie, gdzie My bedziemy,

czy rozumiesz ta roznice ?

i teraz porownaj sobie do tych bzdetow cos napisal...

Zadna Hameryka, zadne Hawaje badz cokolwiek innego, nawet , gdy nam tam umrzec przyjdzie...

I Ruskich tak samo lubie jak Ty, wiec miarkuj sie w tych swoich pasazach...

Nie pisz na skroty, a do tego w jakis tylko Tobie znajomych szyfrach , to bede rozumial i tyle !

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

chris

#1485250

Twoja bezczelność jest tak porażająca, że mimo awersji, jaką ciebie darzę - napiszę tylko jedno bardzo krótkie zdanie:

- Bądź zdrowa!

 

Podoba mi się!
13
Nie podoba mi się!
0
#1485085

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika tańczący z widłami został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1485052

Nie spodziewalem sie mimo wszystko na drwiny o Polsce!!!~Mysl Pan...,.,

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1485071

Szczesc Boze! Pieknie Pani Ewo! Poczatki beda na pewno troche trudne,ale pozna Pani wielu zyczliwych ludzi! Klaniam sie! Jestesmy z Pania!

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1485063

Dzisiaj to już nie są początki. Minęło już prawie 3 lata od czasu mojej przeprowadzki do Polski. Mam dużo życzliwych mi Polaków. Także tutaj na NP, za co Wam wszystkim dziękuję.

Serdecznie pozdrawiam i Bóg Ci zapłać za dobre słowo,

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0
#1485087

Rewelacyjne czasy, kilka razy w tygodniu wypad do Pragi , Karlovy Vary, Marianske Lazne, wycieczki do Brno, Ostrava i wiele 

innych pieknych miejscowosci. Sliczne sa czeskie Hospudki tj. najczesciej wiejskie gospody.

Atmosfera rewelacyjna, niczym u cioci na urodzinach...

Chcialem  nawet przenies sie  na stale na Sumava, (czeska strona Lasu Bawarskiego )

piekne i bardzo dziewicze tereny,

no, ale wyszlo inaczej...

pzdr.

Krzysztof

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

chris

#1485099

Dej mi víc své lásky

https://www.youtube.com/watch?v=q0SSoENfn1M

Olympic Singly II 2 - Dej mi víc své lásky

 
 

složil: Janda a Chrastina, 1976

Vymyslel jsem spoustu nápadů
Co podporujou hloupou náladu
Hodit klíče do kanálu
Sjet po zadku holou skálu
V noci chodit strašit do hradu

Dám si dvoje housle pod bradu
V bílé plachtě chodím pozadu
Úplně melancholicky
S ctime pro věc jako vždycky
Vyrábím tu hradní záhadu

Má drahá dej mi víc
Má drahá dej mi víc
Má drahá dej mi víc své lásky
Já nechci skoro nic
Já chci jen pohladit tvé vlásky

Nejlepší z těch divnejch nápadů
Mi dokonale zvednul náladu
Natrhám ti sedmikrásky
Tebe celou s tvými vlásky
Zamknu si na sedm západů

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
0


"Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć"   George Orwell
wilre - "Viva il re"
Niech żyje król

#1485082

Znam tę piosenkę "Daj mi więcej swojej miłości". To z lat mojej młodości. Dziękuję Ci za jej przypomnienie.

 

Serdecznie pozdrawiam,

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0
#1485091

Wyobrażam sobie minę Janka, połykającego "kompozycję"....:D:D:D

Wyobrażam sobie tym bardziej bo znam Wasze fizis.:):):)

 

Wrednymi, chamskimi i bezczelnymi komentarzami się nie przejmuj - wiadomo kim jest zatańczony przez widły hienowaty dewot i jego kumpela na "W", elegancko spuszczani przez Twych Komentatorów w kanał.... wodą toaletową.  :D:D:D

 

Pozdrawiam i 100 lat Wam życzę - Evo i Janku !

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1485086

Janek mnie zaskoczył. Podczas konsumowania tego "poematu kuchni polskiej" nawet nie grymasił. Z uśmiechem połykał to "papu". Po zjedzeniu połowy porcji popił z połowy literatki wódką. Po zjedzeniu drugiej połowy - popił tym, co jeszcze było w szklaneczce. Potem zaczął się śmiać i poprosił o... dokładkę :-) Byłam w wesołym szoku i nie tylko ja. Goście z Czech zrobili tak duże oczy, jak polska 5-złotówka, hihihih. Nazajutrz się przyznał, że konsumowanie takiej "kompozycji" trenował od ponad 25 lat w jego rodzinnym domu. Trenował, bo w Janka rodzinie takie zagrywki na rodzinnych spotkaniach były popularne.

Co do "Wredki", "TzW" oraz "eau de toilette", to od dawna nie traktuję ich jako moich adwersarzy. Są, jacy są. Choćbym nie wiem co pisała do nich, oni i tak będą "wiedzieć lepiej ode mnie".

 

Serdeczności Contesso i dziękujmy za życzenia,

  

Podoba mi się!
13
Nie podoba mi się!
0
#1485097

Evo miła!

Dobrze, że przechodzisz obojętnie ponad jazgotem podobnych kundelków jak te, które wymieniłaś!

Piękne wspomnienia ze ślubu! Jestem wzruszona!

A "religijnym purystom" mogę przypomnieć, że małżeństwo to sakrament, który małżonkowie udzielają sobie nawzajem.

I nic nikomu obcemu do tego. Zapewne zapomnieli, czego uczono na lekcjach religii (może po prostu nie chodzili - uciekali, opuszczali - jak wielu w minionym okresie "błędów i wypaczeń"; stąd obecna pseudogorliwość "religijna").

Przyznam, że nie rozumiem skąd u niektórych tyle chamstwa, tyle złośliwości, agresji, albo zwykłej zawiści. 

Dodam, że my już blisko 9 lat po drugim ślubie. Dla wścibskich - oboje wdowcy! Aczkolwiek - znamy się od 52 lat ;).

Przyjemnie czasem wspominać tamtą uroczystość, jej wszystkie elementy. Znów odżyły - gdy czytałam twój opis
Spośród gości - już niektórzy nie żyją.

My jednak nieco od Was starsi.

Najserdeczniej pozdrawiam Janka i Ciebie.

Czekam na ciąg dalszy twoich wspomnień.

Uściski!

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1485115

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika TzW 2 konto - e... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Żyj miłością, a nie nienawiścią.

#1485118

... przestań trolować w cudzym domu!

Jesteś niezwykle, wyjątkowo upierdliwa (za Boyem).

Mało wiesz, toteż "nie mądruj się". Nie twój biznes, zwłaszcza że aniś ty "arbiter elegantiarum", ani reprezentant jakiegokolwiek Kościoła. I nikt Cię nie pyta o opinię.

Gdzie cię nie proszą...

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1485119

Okazało się, że "eau de toilette" - to nie kto inny, jak... Tańczący z Widłami. Jego podłość nie zna granic!

Został "namierzony" i... zlikwidowany! Oczywiście w sensie zlikwidowania drugiego konta jako drugiego wcielenia TzW. Natomiast Tańczący został wysłany przez Gawriona na wakacje do 19 lipca (ban na 1 miesiąc). Następny ban będzie już... na wieki wieków, - jak zapowiedział Admin.

Dziękuję Ci Katarzyno za słowa, jakie na blogu Evy nakreśliłaś.

Serdecznie pozdrawiamy,

  &   

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1485186

Moja sugestia dla Twojej małżonki, to wysłane prośby do szeryfa by wszystkie komentarze TzW na tym blogu zostały usuniete, byłoby to nauczka dla pozostałych.

pozdrawiam Was

ps.

a i pozbawiło by to możliwośc użalania się pewnej znanej komentatorki nad losem swojego  przyjaciela

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0
#1485187

A po co usuwać? To okaleczy dyskusję. Najlepiej niech szef z urzędu zakopie ich komenty na 10 poziom, tak aby nikt nie mógł ich odczytać i ożywiać, a znana komentatorka i tak w każdym przypadku będzie wylewać gorzkie żale ... jeszcze może, bo miejmy nadzieję że Gawrion da nam narzędzie do obrony przed takimi.

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Ula

 

#1485201

                                    

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0
#1485252

wobec tego - jak papier - wreszcie "spłynął".

Lżej mi się zrobiło (na duszy!) ;).

Te "klimaty", które ostatnio wprowadzał to już było kolejne dno (poniżej wielu wartw wodorostów ;) ).

Pozdrawiam - z wielką ulgą!

Uściski - dla Evy!

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1485193

Jakiś czas temu na gadaczce szalał pewien von coś tam, z niemiecka brzmiał ten nick i miałam b.poważne podejrzenia, że to TzW. Niestety Administracja chciała dowodów, a ja miałam tylko swoją intuicję i kilka zaobserwowanych zbieżności z"życiorysów" obu nicków.

 

Za podwójny nick powinien być ban z miejsca, a nie kolejna szansa. Zwłaszcza dla osobnika o "takim" całokształcie.

Niech Wam gwiazdka pomyślności....

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1485197

ode mnie też plusik za komentarz, bo nie ma przyzwolenia na trolling toaletowych ekspertow.

 

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#1485189

Goniłem,goniłem i dogoniłem te+ 6 to moje

ps.

czasami....... warto :-))))))

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1485190

  pospieszyłeś się, bo ja niestety Józku, nie przyjmuję prezentów od osób nieszczerych.

 

 

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#1485199

to co mam teraz zrobić

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1485200

stań w lustrze i przeczytaj sobie Dekalog, z którego złamałaś 7 przykazań. 

Przypomnij też sobie  7 grzechów głównych bo jad pychy i nieumiarkowanie ci się sączą wszystkimi otworami anatomicznymi i smród robisz na cały portal.

 

A ja... :D:D:D  Jestem 3 razy rozwiedziona wdowa, do tego mam 6 nieślubnych dzieci, z których 7 to bliźniaki ale najgorsza z  tego wszystkiego jest ma alergia na takie męty jak ty. 

:D:D:D

:D:D:D

:D:D:D

 

 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1485126

Nie wiem, czy zauważyłeś/aś, że portal Niepoprawni to nie kościół! Idź do swojego kościoła i pomódl się  o zdrowie, bo o rozum już zbyt późno! W móżdżku małym się nie mieści? To lekarz jeszcze czeka! 

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

viki

#1485127

**bliwcami. To bez sensu! Nie widzisz, że u nich norma to  - wleźć do cudzego domu, uświnić meble, nasikać do fikusa, zgwałcić panią domu i wytrzeć koliberka w firanę. A jeśli pani domu będzie za dużo protestować to ją nazwą q..... i będą latać po innych blogach głosić swe "sensacje".

 

Tylko ściana milczenia im się należy, tylko totalna olewka.

Niestety mamy tu "demokrację" na portalu. Dziwną demokrację i wolno tu bezkarnie np. pluć na zmarłych, wolno grzebać widłami w życiu prywatnym innych i udzielać lekcji moralności przez wątpliwego autoramentu i jeszcze wątpliwszej moralności subiekty mimo, że tacy recydywiści jak te trzy hienki Cię napastujące, powinny z prędkością światła być przez Administrację wyautowane z Portalu.

 

Pozdrawiam.

 

 

PS....Mam dziwne wrażenie, że ta na "W" i "perfómerja" to ta sama osoba ale z dwóch providerów...

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1485123

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika TzW 2 konto - e... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Żyj miłością, a nie nienawiścią.

#1485124

Ten wątek ani polityczny ani ideowy a troling i chamstwo sięga tu zenitu. Gdyby Gawrion chciał dowodu jak bardzo potrzebne są blogerowi narzędzia obronne - to niech tutaj zajrzy !

Trole napastują przyzwoitą dziewczynę i to za co ?! Za to że jest żoną Satyra, że zbyt szczerze o sobie napisała.

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-1

Ula

 

#1485134

obserwowałem i ja popisy TzW i po raz pierwszy "powstrzymałem"sie od pisania wiedząc że to potrwa tylko pare godzin i bedzie po sprawie, a wchodząc w "polemikę" z tym gostkiem  to wtedy i ja na gadaczce bym pewnie nic nie mógł napisać.

Cel i adresatka ataku TzW, u mnie nie pozostawiała żadnych  złudzen że to jego drugie konto, zresztą natychmiast na przyjaznym portaliku ukazał się wpis na jego temat. Co teraz pocznie jego wielbicielka. Szok 

Wiem tez na 100% do kogo należy konto Wrednego, ale i tu też licze na szybką reakcje szefa, a decyzja w sprawie korzystania z gadaczki słuszna.

Tyle "cukrowania"

pozdrawiam wszystkich

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0
#1485140

Przeciez to bylo takie chmskie, ze samo sie zdekonspirowalo...

poglady pogladami, a chastwo, chamstwem...zwykla bolszewia, ot co !

Ale dobrze, ze szperasz...snajper zawsze potrzebny ;-)

Wredka robi za lateks i mysli, ze nas oslepi...a to h2o to juz wogole zenada...

idzie zupelnie na wydre...

pzdr.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

chris

#1485158

...ważne jest to, że temu "towarzystwu" spadły maski...że taki wielbłąd dwugarbny TzW wsypał siebie i ferajnę :)))

i taki portalik jak leon23 jest na pierwszym miejscu Listy Patriotycznych stron...to chyba jaja jakieś :)))))..sowiecka jaczejka na stronach patriotycznych na jedynce he he he ehe eh...

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1485162

Ja tam wszedlem ostatnio pierwszy raz, bo tyle tu sie o tym naczytalem.

No i u nich doczytalem, ze nawet do Putina byli zaproszeni jako polscy blogierzy,

tzn. do ruskiej ambasady w Warszawie, czy cos takiego...

To to jest tak samo jak Szchtera wyborcza, takie same gowno !

Boze kiedy w koncu oczyscimy kraj z tej bolszewickiej szumowiny, wlazlo to dziadostwo w 44`´

i wytepic nie mozna...a do tego tak sie panoszy

Jakies Sierakowskie, jakies Wojewodzkie i masa innej swoloczy...

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

chris

#1485180

"To to jest tak samo jak Szchtera wyborcza, takie same gówno !"

NIE TYLKO JA PODZIELAM TĄ OPINIE !!!!!!!!!!!!!!!!

ps.

przeprośmy Eve za komentarze nie mające nic wspólnego z wpisem

ale te marne kre..... są tego warte by w ten sposób zaprotestować

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1485184

wania !

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1485131

Evo jestem z Tobą !

Polska to całkiem inny kraj i inni w większości ludzie, nie patrz na nas przez pryzmat tego tutejszego chamstwa, to margines nic nie znaczący.

Wszystkiego najlepszego dla Ciebie i męża !

Pozdrawiam

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-1

Ula

 

#1485135

Troche mnie przystopowali, przepraszam. Mialem od razu odnies sie do Pani slicznej opowiesci,

ale po drodze natrafilem na male przeszkody.

Wiec wreszcie moge podziekowac, ze ta mila historie. Ladnie Pani pisze, mila narracja.

No i oczywiscie oczekuje na ciag dalszy, a potrafi Pani wprowadzac napiecie, niczym w dawnym teatrze telewizji

pod tytulem COBRA, juz Satyr Pani podpowie..., bo to juz troche wiosen przeminelo ;-)

pozdrawiam

Krzysztof

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

chris

#1485138

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Verita

#1485195

http://niepoprawni.pl/comment/1485187#comment-1485187

ps.

pare minut temu o tym pisałem i co ?

YES,YES,YES

i jak to dobrze że na gadaczce ma szlaban

 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-1
#1485198

Napisałaś taką świetną, a dla mnie wzruszającą notkę. Wszystkiego najlepszego na nowej  drodze życia!

Zupelnie nie rozumiem, dlaczego akurat pod tą notką zalew wypowiedzi pełnych chamstwa od osób świętszych od papieża.

Wczoraj i ja wydałam za mąż córkę. Ma 20 lat, studiuje, w październiku urodzi dziecko. Młody pracuje  w Anglii i cudem udało im się zorganizować uroczystość w USC, skracając procedurę.  I ja ich za to bardzo chwalę, że chcieli załatwic sprawy formalne, zanim urodzi się dziecko. Na przyjęciu były tylko 22 osoby (ale i tak się udało). Jedyny zgrzyt, że młody małzonek już dzisiaj musiał wyjechać do pracy za granicę.

Obie rodziny są wierzące, ale ze ślubem kościelnym mlodzi będą musieli poczekać, bo warunki formalne.są trudniejsze do spełnienia dla ludzi żyjących na odległość. Do tego córka chce mieć dużą liczbę gości, kosztowną sukienkę itp. Na to trzeba uzbierać trochę kasy, bo my nie uznajemy brania kredytów na przyjemności. Za dużo widzialam rodzin, które ugiely się pod ciężarem kredytu.

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1485300