LOS w hołdzie ofiarom Grudnia 1970

Obrazek użytkownika LOS_Polski
Kraj

W dniach 16-18 grudnia w Gdańsku, Gdyni i Elblągu miały miejsce obchody związane z 44. rocznicą masakry polskich robotników na Wybrzeżu, dokonanej przez komunistów w grudniu 1970 roku. Była to odpowiedź „ludowej” władzy na społeczne protesty wobec podwyżki cen produktów spożywczych przed świętami Bożego Narodzenia. W uroczystościach wzięli udział miejscowi działacze Ligi Obrony Suwerenności.

16 grudnia miału miejsce uroczystości w Gdańsku, które rozpoczęły się o godz. 16.15 zapaleniem zniczy pod tablicą pamiątkową przed budynkiem byłego Wojewódzkiego Komitetu PZPR. Znicze zapalili działacze Solidarności, z Szefem gdańskiej Solidarności Krzysztofem Doślą na czele. Kolejnym punktem obchodów była modlitwa i wbicie krzyża na skwerze przy Targu Siennym w miejscu zamordowania Antoniego Browarczyka, pierwszej śmiertelnej ofiary stanu wojennego w Gdańsku. 17 grudnia 1981 r. został on zastrzelony przez milicję podczas demonstracji związanej z rocznicą Grudnia ’70. Swoją obecność zaznaczyli kibice Lechii Gdańsk, poprzez wywieszenie antykomunistycznych banerów. Modlitwa, jak i całe zgromadzenie prowadzone było przez ks. Jarosława Wąsowicza, kibica Lechii, znanego z organizacji corocznych pielgrzymek kibiców na Jasną Górę. O godz. 17.00 w Bazylice pod wezwaniem św. Brygidy odbyła się uroczysta Msza św. Po jej zakończeniu nastąpił w pochód w kierunku Placu Solidarności, gdzie przed pomnikiem Poległych Stoczniowców zgromadzeni wysłuchali Apelu Poległych, przemówienia Krzysztofa Dośli oraz odmówili wspólnie modlitwę w intencji pomordowanych w 1970 i w czasie stanu wojennego. W obchodach wzięli udział liczni działacze LOS z Przewodniczącym Wojciechem Podjackim na czele.

Nazajutrz odbyły się obchody w Gdyni, które zainaugurowała o godz. 16.30 uroczysta Msza św. w Kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po jej zakończeniu uczestnicy udali się wspólnie ulicą Świętojańską w kierunku pomnika Ofiar Grudnia ’70 przy Urzędzie Miejskim, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Na miejscu został odczytany Apel Poległych, a swoje przemówienia wygłosili przedstawiciele lokalnych władz. Członkowie Ligi Obrony Suwerenności, którym przewodził kol. Krzysztof Rekść, zostali bardzo ciepło przyjęci przez zgromadzonych, za co serdecznie dziękujemy.

18 grudnia miały miejsce obchody w Elblągu. Miejscowym działaczom Ligi Obrony Suwerenności przewodził pełnomocnik na Okręg Warmińsko-Mazurski kol. Przemysław Piejdak. Oficjalną część obchodów zainaugurował pochód, który wyruszył o godz. 19.00 z pod Katedry św. Mikołaja w kierunku Pomnika Ofiar Grudnia ’70. Na miejscu zgromadzeni odśpiewali wspólnie Hymn Państwowy przy akompaniamencie Orkiestry Garnizonowej Wojsk Lądowych w Elblągu i świetle rac zapalonych przez kibiców Olimpii Elbląg. Następnie głos zabrał Przewodniczący Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność” Jan Fiodorowicz, który poruszył kwestię braku rozliczenia winnych wystąpienia władz PRL przeciwko Narodowi Polskiemu i skrytykował obecnie rządzącą koalicję PO-PSL, która nie wyciąga wniosków z przeszłości. Wystąpienie zostało nagrodzone gromkimi brawami, po czym został odczytany Apel Poległych. Na zakończenie odbyła się ceremonia składania wieńców, podczas której wiązankę złożyła także delegacja LOS wespół z elbląskim klubem „Gazety Polskiej”. Co ciekawie kwiaty złożył także aktualny senator PO i stary aparatczyk PZPR – Juliusz Gintowt-Dziewałtowski, któremu odpowiednie „powitanie” zgotowali kibice, wykrzykując „Precz z komuną!” i „Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę!”. 

 

]]>lospolski.pl]]>

]]>polskiszaniec.pl]]>

]]>facebook]]>

]]>twitter]]>

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (13 głosów)

Komentarze

Pamiętajmy i przypominajmy także inne miejsca ...

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM walczącym o wolną Polskę !

Vote up!
9
Vote down!
0
#1456761

Pamietamy o wszystkich - czesc ich pamieci

Vote up!
7
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1456765

że w Elblągu pan Fiodorowicz zarzucił koalicji PO-PSL, że nie wyciąga wniosków z przeszłości. To, że na tę koalicję przypominanie nie działa, to fakt. Trzeba jednak uparcie ciągle o tym mówić, może w końcu coś dotrze do ich świadomości a społeczeństwu odświeży pamięć kto w tym kraju rządzi i "organizuje" nam życie według swojego ideologicznego planu.

I na tych uroczystościach pan Gintowt-Dziewałtowski?   Co on robił jak w 1970 r. strzelano do manifestantów? Może asystował ówczesnemu I sekretarzowi jak ten w przebraniu lekarza uciekał karetką pogotowia z oblężonego Komitetu Miejskiego PZPR?  Pusty śmiech człowieka ogarnia jak widzi sytuację, w której punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
-2

Szpilka

#1456768

Bohaterom Grudnia- cześć i chwała a także wieczna pamięć.

 Obecnie rządzący tej pamięci nie szanują, oni tyljko "tu i teraz" potrafią okradac Polskę, oby nigdy już Polacy nie musieli tak jak 44 lata temu upominac się o prawdę i godność...

Vote up!
1
Vote down!
0

Yagon 12

#1456781