Radogost - blog

Obrazek użytkownika Radogost
Historia

Aktualnie obchodzone święta Bożego Narodzenia to przykład nałożenia chrześcijańskiego znaczenia na nasze święta przedchrześcijańskie, pięknie pokazujące piękno naszej kultury i to co wnosimy do kultury Europy.

 

Nie raz w komentarzach pojawiają się stwierdzenia o „wrogości narzuconego nam chrześcijaństwa...

2.4
Twoja ocena: Brak Średnio: 2.4 (głosów:10)
Obrazek użytkownika Radogost
Historia

Choć szary Polak niewiele wie o bogatej kulturze naszych przedchrześcijańskich ojców to jednak była ona bogata. Wiele złego jej wyrządzono, dlatego czas trochę o niej opowiedzieć.

Zanim zacznę opowiadać o tej kulturze, trochę się przedstawię. Nie jestem członkiem żadnego z kościołów neopogańskich, jakie działają w...

3.15
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.2 (głosów:6)
Obrazek użytkownika Radogost
Historia

Mówiąc o naszej dzisiejszej bogatej kuchni urozmaiconej przez kontakty z różnymi ludami, najeżdżającymi nasz kraj, a także kontakty z krajami Europy Zachodniej warto zapytać się, co jadali nasi przodkowie w czasach piastowskich i przedpiastowskich.

 

Skąd czerpiemy wiedzę? Dawniej poszukiwana była ona w tekstach...

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)
Obrazek użytkownika Radogost
Historia

Choć narodziny idei sportu i igrzysk sportowych to czasy starożytnej Grecji, to jednak w średniowieczu powstawały pewne, dziś popularne dyscypliny sportu.

 

Sport w średniowieczu wywodził się z turniejów rycerskich a także był rozrywką dla mieszkańców zamków rycerskich. Początki turniejów rycerskich zmagania się zbrojnego na...

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)
Obrazek użytkownika Radogost
Historia

Nie wiem, czy nadal w domach uczy się jeszcze dzieci wierszyka, „Kto ty jesteś? Polak mały” ale co oznacza być Polakiem, być Słowianinem, kiedy na naszych ziemiach pojawili się nasi przodkowie? Na te pytania nie sposób odpowiedzieć.

 

Wiadomo, że przodkowie każdego z nas kiedyś, ileś pokoleń wstecz, przywędrowali na ziemie...

4.15
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.2 (głosów:8)
Obrazek użytkownika Radogost
Historia

Każdy z nas zna biblijny mit stworzenia świata, w szkołach uczono nas mitologii greckiej, mnisi chrześcijańscy z Irlandii spisali mitologię celtycką, a czy my wiemy w co wierzyli nasi przodkowie? Jak wyobrażali sobie stworzenie świata?

Nie znamy dziś dokumentów pisanych, w których...

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)
Obrazek użytkownika Radogost
Historia

Czytając portal niepoprawni.pl zauważyłem, że rozgorzała tu dyskusja o „banderowcach” i o Ukraińcach. Możliwe, że taka dyskusja jest nam potrzebna, bo czy należy budować mury między sąsiadami?

Bezwzględnie, bo co było złe należy potępić, a idee Stephana Bandery i jego współpracowników wyzwoliły...

4.3
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.3 (głosów:16)
Obrazek użytkownika Radogost
Kultura

Jeśli zadasz na ulicy pytanie, jaką kuchnię z europejskich  uznasz za najlepszą? Usłyszysz francuska, włoska, może hiszpańska, może grecka albo turecka ale ilu z Polaków uzna iż jest to kuchnia polska?

 

Kuchnia polska wydaje się nam taką zwyczajną, że nie warto o niej wspominać. A przecież, jeśli głębiej się...

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:15)
Obrazek użytkownika Radogost
Kraj

Propaganda krzyczy iż zastosowane przez rząd środki powodują iż Polska jest „zieloną wyspą” na oceanie pogrążonej w pandemii Europy. Z drugiej strony słychać głosy, że ta cała pandemia to tylko „zwykła ściema” mająca na celu przetestować obywateli na ile dadzą sobie nałożyć ten przysłowiowy „kaganiec”. Obie te teorie mają swoich...

4.2
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.2 (głosów:12)
Obrazek użytkownika Radogost
Kraj

Wydaje się być pewnym, że KO skorzysta możliwości jaką otworzyło im zablokowanie wyborów prezydenckich w dniu 10.05. i wymieni kandydata z Małgorzaty Kidawy Błońskiej na kogoś, kto ich zdaniem lepiej przekona elektorat.

 

Nie ma wątpliwości, że w kampanii wyborczej ta kandydatka była wynikiem jakiś wewnętrznych...

3.85
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.9 (głosów:6)