Zygmunt Jan Prusiński „Obrońcy z kapelusza iluzjonisty”

Obrazek użytkownika Zygmunt Jan Prusiński
Kultura

Estela 2019.02.27; 13:12:17

Komentowany wiersz: Rozłożę ci świat na rozdziały...

cytuję...

„Warto natomiast przeczytać artykuł Zygmunta Jana Prusińskiego „Obrońcy z kapelusza iluzjonisty”, kolejny głos w toczonej na łamach AKANTU od miesięcy „Sprawy Miłosza i Szymborskiej”. Zirytowany i rozgoryczony Prusiński pisze m.in. „Będąc dzieckiem widziałem, co ubecja czyniła z moim ojcem ! – (Lucjanem Prusińskim [ś.p.] przyp. Z.J.P.) Bicie, torturowanie, areszty, więzienia…

Czy zdolna byłaby Wisława Szymborska napisać o tych zdarzeniach wiersz? Nigdy! Bo nie czuje tego. Bo była po drugiej stronie barykady politycznej w Polsce”.

Jakub Winiarski dopisał od siebie: „Teraz Szymborska woli pisać o kocie w pustym mieszkaniu, o piesku, który nie bardzo wie, co się dzieje, o czasie, który może nie jest starcem długobrodym, siwym”.

- W tym miejscu chciałbym podziękować krytykowi, panu Jakubowi Winiarskiemu, iż zauważył ten mój artykuł polemiczny. Co do pochówku noblistki, to proponuję obok „tatusia” józefa stalina w Moskwie! – Jak ona kochała tego zbrodniarza ludobójcę!!! – Ile łez wylała pośmiertnie…

Doskonłe!!!

"W okresie socrealizmu Szymborska tworzyła poezję wychwalającą nowy ustrój komunistyczny (wiersze „Robotnik nasz mówi o imperialistach”, „Wstępującemu do Partii”, „Na powitanie budowy socjalistycznego miasta”), a także utwory ku czci Lenina, Stalina czy Bieruta[25]. Np. w jednym z wierszy z tomiku „Dlatego żyjemy” Lenin został przez nią nazwany „nowego człowieczeństwa Adamem”[26]. "

Czy Nagroda Nobla, jest adekwatna do postawy wobec ofiar stalinizmu?

Jeden z wierszy poetki...

"Pieśń o zbrodniarzu wojennym
...
Kto z mor­der­cą za­wie­ra przy­mie­rze,
kto w mor­der­cy po­mo­cy szu­ka,
kto z mor­der­cą za­wie­ra przy­mie­rze -
ten ludz­ko­ści zdraj­ca i wróg.

Ser­ca, nie bij­cie na trwo­gę.
Bij­cie na gniew
spra­wie­dli­wy! "

Jaka sprzeczność autorki wiersza...jaka hipokryzja.


Ps. Niedawno pożegnałam się z pewnym portalem, ponieważ hipokryzja postaw niektórych jego userów była zakłamana i obrażała w sposób rasistowski emigrantów z Polski zamieszkujących Niemcy. Padło hasło: Polska dla Polaków - hasło de facto faszystowskie, propaganda, nawołująca do nienawiści na tle etnicznym. Owe hasło jest nie tylko faszystowskie, ale także utożsamianiem się z dyktaturą nacjonalistyczną. Tematyka warta dokładnego badania tożsamości wypowiadających owe hasła, ponieważ są oni zagrożeniem dla demokracji i korzystnych stosunków Polski na arenie międzynarodowej.
A jeśli okazałoby się, że kiedykolwiek spożywali niemiecki chleb, to są największymi oszustami, hipokrytami i psychicznie niezrównoważonymi.
To wcale niemała dygresja do Pańskiej publikacji, która wywołuje refleksje.

Pozdrawiam i czytam z przyjemnością.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)