Dziennik pisarza Karola Zielińskiego z Krakowa (01.08.2010)

Obrazek użytkownika Zygmunt Jan Prusiński
Kultura

Dziennik pisarza Karola Zielińskiego z Krakowa

01.08.2010 14:33


@Zygmunt Jan Prusiński


Każdy jest poetą?
Zrób Pan coś z tym! Takich wierszy można napisać całe wagony. Wiersz do wiersza powinien być niepodobny (jak dzień do dnia). I dla samego siebie (i dla poety) powinien być zaskoczeniem i zdziwieniem. Ba, czasem wiersz powinien być dla poety nie do przyjęcia, taki jakiś obcy (jak nie z tego świata), nawet ohydny, do którego poeta się nie przyznaje, bo poeta nie jest tylko twórcą, ale przede wszystkim rewelatorem i medium, przez którego przemawia bezlitosna rzeczywistość.


Znałem takich poetów (już umarli), którzy dopiero na starość odważyli się nadstawić ucha na "Głos", który "dyktował im szorstkie treści", których niemiło było paniom zgromadzonym na wieczorkach autorskich słuchać. Nawet ci starzy poeci nie odważyli się, żeby do końca dawać posłuch ciemnym siłom poetyckiej podświadomości i zapisywać te kalumnie pod adresem naszej nieprawości i poetyckiej blagi, w której roi się od "róż w sypialni, nut na piasku i piersi w lustrze". Poezja jest integralną częścią religii i filozofii o istotnych funkcjach poznawczych. Bez poezji i religii nie bylibyśmy ludźmi, którzy potrafią tworzyć algorytmy matematyki wyższej. Bez poezji nie ma fizyki kwantowej ani chemii materiałowej, ani postępu w nauce. To poezja otwiera drzwi do naukowej wyobraźni. Otwiera drzwi również do wyobraźni etycznej. A wiec nieprzemyślanymi wierszami można nie tylko sprawiać sobie przyjemność ale również przyczyniać się do pomniejszania wartości człowieka (jego człowieczeństwa) i samego siebie.


To nie jest sieczkarnia, skąd wyskakują odpowiednio uładzone (do poziomu łatwego, przeciętnego gustu) zbitki bitki znaczeniowe. Metafora to coś więcej niż połączenie dwóch wyrazów, które mają robić za wytworzenie nowego, domyślnego znaczenia. Np. "cień brzózki zakwita na murze", albo: "brzózka zakwita na murze" należy do kategorii "konkretnych" obrazów świata realnego, nie budując świata poetyckiego. Metafora musi przedstawiać rzeczy nierealne, chociaż dziejące się w naszej realnej rzeczywistości. Zrozumienie tego jest trudne, bo jakże tu mówić o rzeczach których nie ma a jednocześnie są. Muszę Pana rozczarować, ale z tego co Pan pisze, nie wynika opis świata, którego nie ma (ale który zarazem jest, jako anty świat itd.). Te wszystkie rzeczy, atrybuty i rekwizyty w Pańskich wierszach, te róże w sypialni, nuty na piasku, piersi w lustrze... one są jak najbardziej realne i ani trochę nie są poetyckie w sensie nierealności. One, te asocjacje, te zbitki skojarzeniowe uchodzą za "poetyckie" lub "poetyczne", bo głupi poloniści i redaktorzy "poetyckich" czasopism nauczyli takiego, łatwego pisania nowe pokolenia adeptów. Ale to z poezją ma niewiele wspólnego.


@Zygmunt Jan Prusiński

Pan ma talent.
Nie chciałem Pana urazić. Ma Pan poetycki smak i słuch i wszystko co trzeba. To banalnie brzmi, ale tak jest. Pańskie wiersze są subtelnymi wypowiedziami i impresjami (zwykle wielkiej delikatności). Tak myślę. Tylko, że taka poezja to za mało, żeby się ostać na dłużej w pamięci czytelnika, bo takich wierszy jest tysiące. Niech Pan przeczyta wiersze np. Sylwii Plath, są bardzo podobne do Pańskich, a jednak mają w sobie dramatyzm i punkt ciężkości przeniesiony ze zdziwienia światem, jego "pięknością" na jego dzikość i konieczność walki o zachowanie w nim ludzkiej godności. W ogóle nie przeczę, że to bardzo skomplikowane i u każdego poety świat i osobowość "gnije inaczej".

Co do mnie to Pańskie wiersze coraz bardziej lubię i sądzę, że z czasem Pan dojrzeje do dostrzeżenia widoku czereśni z gnijącymi owocami, dzięki którym miesiąc wcześniej zachwycał się widokiem obsypanego kwiatem wiosennego sadu. Bo cóż daje faktycznie widok kwitnącej wiśni, sam w sobie. My musimy robić za Pana Boga dokładając do niej cząstkę absolutnego piękna, którego pierwotnie nie ma w tym kawałku liściastego drewna. Bowiem nic nie jest piękne samo z siebie.


01.08.2010 22:57

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 2.7 (głosów:4)