Nieuchronne kłopoty demoliberałów

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Skuteczna polityka musi mieć racjonalne fundamenty. Trzeba więc zastanowić się co w naszym życiu stanowi owe racjonalne fundamenty.

Dyskutując o problemach możemy zastosować podejście albo od początku albo od końca. Z uwagi na tempo życia i brak czasu zastosuję najpierw to drugie podejście. Otóż żyjemy w środowisku społecznym i to ono wywiera na nas przemożny wpływ.

Nasze umysły posiadają komponent poznawczy, komponent emocjonalno-uczuciowy i komponent wolicjonalno-wykonawczy. Te komponenty nie wzięły się znikąd - powstały one jako efekt długotrwałej ewolucji i ewolucyjnego przystosowania do życia w dużych grupach.

Skuteczne życie w takich grupach stawiało przed członkami grup konieczność radzenia sobie z ogromem międzyosobniczych relacji i wymagało niezwykle sprawnego mózgu i umysłu o olbrzymiej mocy obliczeniowej.

Umysł musiał rozwijać się tak by móc rozpoznawać rzeczywistość i relacje w świecie, szczególnie w świecie społecznym, musiał nauczyć się odróżniać relacje korzystne od niekorzystnych tworząc aparaturę emocjonalną, a następnie podejmować decyzje i działania korzystne.

I trzeba mieć stale na uwadze, że te wszystkie procesy przebiegały w kontekście społeczym pod stałą kontrolą grupy.

I teraz jest czas na wyjaśnienie pewnego problemu. W swiecie fauny nie mamy do czynienia z jednostkami, z indywiduami, lecz z odrębnymi organizmami biologicznymi. W przypadku ludzi osobne organizmy biologiczne przekształcały się pod presją relacji społecznych w coś co najwygodniej określić jako mini-repliki systemu społecznego osadzone na podłożu biologicznym, coraz bardziej genetycznie przystosowanym do realizacji fukcji społecznyh. Te mini-repliki miały spory zakres indywidualnej autonomii, ale to dopiero cywilizacja zachodnia przekstzałciła te byty w jednostki, w indywidua, w osoby.

Trzeba też wiedzieć, że cywilizacja zachodnia z tak pojętą i skonstruowaną jednostką-osobą jest pewnym dziwolągiem w skali historycznej i globalnej, o czym świadczy acronim popularny w literaturze anglosaskiej: WEIRD – western, educated, individual, rich, democratic.

Podsumowując, sekwencja ewolucyjnych przekształceń gatunku ludzkiego w odniesieniu do jednostki, wyglądała następująco:

organizm biologiczny > mini-replika systemu społecznego > jednostka/osoba 

Wskazuje to jak zdecydowanie biologia została podporządkowana procesom społecznym, oczywiście w skali ewolucyjnej.

A teraz należałoby przejść do kwestii jak ta wiedza ma się do polityki.

Zacznijmy od kwestii religii, bo osoba jako czynnik w cywilizacji Zachodu jest produktem refleksji i praktyki chrześcijańskiej. Bez chrześcijaństwa nie ma tak pojętej osoby/jednostki i wali się w gruz cała cywilizacja.

Następnie trzeba rozważyć kwestie proporcji między dominującym z natury czynnikiem społecznym a czynnikiem indywidualnym. Trzeba zaproponować środki, które zapobiegną nadmiernej dominacji czynnika społecznego i uchronią indywidualizm, ale z drugiej strony wyeliminują przejawy skrajnego indywidualizmu jaskrawo widoczne w USA.

I warto przy okazji zauważyć pozorny paradoks wygenerowany w USA – skrajny indywidualizm leżący u podłoża lewackiej politpoprawności i ideologii libertariańskiego biznesu prowadzi do likwidacji indywidualnej wolności słowa i totalitaryzmu.

Żeby totalitaryzmu uniknąć trzeba zlikwidować ideologię demokracji liberalnej ( bo ona jest jak krzesło elektryczne) i zlikwidować mechanizmy gospodarczego konsumpcjonizmu.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)

Komentarze

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1637421

No, nie jestem do końca pewien czy wszystkie fotki tam pasują. To są raczej kandydaci systemu, a Kukiz startował jako faktyczny antysystemowieć.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1637459

A nawet powiedział że jak zostanie politykiem to możecie mnie nazwać ????

Jak?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1637465

Kukiz doznał syndromu szwoleżerów, po prostu. Nic nowego.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1637497

Szwoleżerowi poszli czapkować przed carem, a Kukiz naiwnie uwierzył, że cara w paru sprawach  przeciągnie na swoją stronę. Pogubił się w meandrach polityki,

W zestawieniu  "antysystemowców"  wykreowanych przez system zamiast Kukiza widziałabym Kijowskiego.

Zaś w  miejscu Leppera  bardziej  pasowałby Biedroń (był w SLD i Ruchu Palikota)

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1637560

W jakim wydaniu antysystemowiec skoro przez tyle lat wyl na estradzie i dostawal za to pieniadze od systemu.Wtedy byl za a nagle jak spadla popularnosc i zarobki to zrobil sie antysystemowiec?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

Jeszcze zaświeci słoneczko

#1637527

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1637626