Ludzie niespełna rozumu

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Pisałem niedawno o „rozwiązłości”, słowie od jakiegoś czasu niemodnym, ale pasującym idealnie do współczesności. Słowo to przywołało inne słowo rozpoczynające się podobnie - „rozum”. 

Sporo piszę o umysłe i jego związku ze społecznością, ale po przeczytaniu pewnego felietonu pomyślałem o wprowadzeniu pewnej modyfikacji i poświęcenie większej uwagi temu pozytecznemu określeniu, odnoszącemu się do jednego z aspektów umysłu.

„Rozum” nie jest pojęciem naukowym, takim jak „umysł”, ale z uwagi na wielowiekową tradycję, wydaje mi się, że bardziej odpowiada opisowi współczesnej sytuacji.

„Ludzie bez rozumu”.

„Ludzie niespełna rozumu”

Te zwroty doskonale oddają klimat mentalny i zachowania lewactwa. Określenie „ rozum”, dzięki przedrostkowi „roz”, sugeruje rozwagę, rozważanie różnych mozliwości i ich ocenę, co zakłada uwzględnienie czynnika emocjonalnego pozwalającego na podjęcie decyzji.

Ludzie niespełna rozumu nie powinni hulać bezkarnie po przestrzeni publicznej, a należy się im badanie umysłu i terapia.

A brak rozumi rozkwita w niektórych krajach i środowiskach. Proszę popatrzeć na ten anons:

https://wpolityce.pl/swiat/519364-szokujaca-kampania-wymierzona-w-rodzine-na-ulicach-vancouver

Wychowanie człowieka wymaga kształtowania więzi/relacji, a jedynak w rodzinie to katastrofa dla dziecka i otoczenia.  

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)

Komentarze

Ponoć rok akademicki się już zaczął

Studenci.... grono profesorskie czeka na Was

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1646465

Chiny już przerabiały politykę jednego dziecka. Doprowadziło to do zaburzenia proporcji między płciami w młodszych pokoleniach ( dziewczynki często poddawano "aborcji pourodzeniowej") i całkowite przebudowanie , a raczej zburzenie, relacji międzyludzkich. 

Teraz na tę drogę wchodzi zachód.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1646472