Córki Lota i inne występki seksualne w Biblii

Obrazek użytkownika Zawisza Niebieski
Historia

Popularność Biblii jako księgi ludzkości wynika z faktu iż jest to ciekawy zarówno dla wierzących jak i nie wierzących zapis ok. 6000 lat cywilizacji człowieka.

 

Początek opisu biblijnego to ciekawy okres w cywilizacji człowieka, porzucenie kultury zbieracko-łowieckiej i powstanie dwóch kultur pasterskiej i rolniczej. Konflikt między tymi kulturami to konflikt między Kainem i Ablem, która z kultur jest bardziej Bogu miła. 

 

Wielu archeologów poszukuje w terenie śladów potwierdzających prawidłowość Starego Testamentu. Ciekawym elementem jest podejście starotestamentowe do wierności małżeńskiej, do seksu pozamałżeńskiego i posiadania potomstwa.

 

Dla tego małego narodu liczba rodzących się dzieci jest sprawą podstawową, szczególnie jeśli miałyby być to dzieci ludzi znaczących. Stąd Biblia przymruża oko na postępek Dawida, który widząc nagą kąpiącą się Batszebę, żonę swego żołnierza Uriasza, sprowadza tę kobietę do swojej łożnicy a później by ukryć fakt cudzołożenia, gdyż stała się brzemienną, posyła Uriasza na pewną śmierć. [2 księga Samuela, 11]. Po czym czyni Batszebę swóją żoną

 

Stąd Stary Testament nie widzi nic zdrożnego, w tym, że żona czując iż jest brzemienna podsyła swemu mężowi służebnicę, by z nią miał potomków. Popatrzmy na przypadek Jakuba, który otrzymuje od swego krewnego za służbę jego córkę. Ale ponieważ chciał młodszą, krewny podstępem do łoża posłał mu starszą. W wyniku ugody Jakub otrzymał dwie córki za żony a te ze sobą rywalizowały. Starsza Lea dała Jakubowi syna, podczas gdy bardziej ukochana młodsza Rachela dziecka mu dać nie mogła. I co robią te kobiety w rywalizacji, podsyłają Jakubowi swoje służące, by te płodziły mu dzieci. Sytuacja w dzisiejszych czasach co najmniej patologiczna a przecież mamy do czynienia z wybitnym członkiem narodu Izraela. [Rdz 29-30]

 

Coś, co dziś wydaje nam się wręcz zbrodnią, czyli kazirodztwo Stary Testament nie potępia. Dlatego też po uratowaniu się z Sodomy jedyną myślą córek Lota było by spłodzić mu potomstwo. I w tym celu sięgają po podstęp upijając ojca i odbywają z nim stosunek płciowy, by stać się brzemiennymi.

 

Stałym problemem wielu, co dziś chcą interpretować Biblię nie posiadając ku temu odpowiedniej wiedzy historycznej jest to, że dzisiejsze pojęcia i wartości często odbiegają od pojęć ówczesnych ludzi. Istotą istnienia i rozwoju małego narodu jakim byli Izraelczycy była płodność kobiet. Stąd każda metoda zapewniająca liczniejsze nowe pokolenie była chwalebna, szczególnie jeśli dotyczyło to osoby znaczącej w danym społeczeństwie. Kobiety Izraela wychowywane były w  kulcie zapewnienia swemu mężowi jak największej liczby potomków, szczególnie męskich, zaś niepłodność, którą zwykle przypisywano kobietom była dla nich tak wielką hańbą, że godziły się by mężowie mieli potomstwo z kobietami niższego stanu, a więc sługami. Dlatego też, by właściwie rozumieć Biblię niezbędna jest głęboka wiedza historyczna, kulturowa czasów, gdy dane księgi powstawały.

Ocena wpisu: 
3
Twoja ocena: Brak Średnio: 2.5 (głosów:11)

Komentarze

Popularność Biblii jako księgi ludzkości wynika z faktu iż jest to ciekawy zarówno dla wierzących jak i nie wierzących zapis ok. 6000 lat cywilizacji człowieka.

Jakie 6 tys. lat, bałwanie? Niewierzący nie uznawają opisu stworzenia za relację, zaś wśród wierzących to głownie typowi fundamentaliści oraz sekty. I ty się masz za szpeca?

Popularność Biblii na pewno nie wynika z bycia rzekomym zapisem 6 tys. lat cywilizacji! Zupełnie zidiociałeś? Tak komuchy uczyli?

 

 

Konflikt między tymi kulturami to konflikt między Kainem i Ablem, która z kultur jest bardziej Bogu miła

Dureń. Oto i kacapski prymitywizm. To opowieść o postawach moralnych a nie o tym, czy lepiej pasać kozy.

 

 

 

Wielu archeologów poszukuje w terenie śladów potwierdzających prawidłowość Starego Testamentu. Ciekawym elementem jest podejście starotestamentowe do wierności małżeńskiej

Co ma jedno do drugiego? Zwł., że zaraz piszesz swoją opinię co do Biblii a nie jakichś śladów prawidłowości (po jakiemu to?).

 

 

Stąd Biblia przymruża oko na postępek Dawida

Zbiór ksiąg przymruża oko? Naprawdę?

Niebieski kretynie, gdybyś miał jakiekolwiek pojęcie bądź zechciał być uczciwy, wiedziałbyś że to zostało jasno ukazane jako grzech i wiesz to dobrze, bo używasz słowa "postępek" z samej Biblii, bodaj Ks. Samuela gdzie właśnie to napisano.

 

 

 

Stąd Stary Testament nie widzi nic zdrożnego, w tym, że żona czując iż jest brzemienna podsyła swemu mężowi służebnicę, by z nią miał potomków. Popatrzmy na przypadek Jakuba, który otrzymuje od swego krewnego za służbę jego córkę

ST ma coś widzieć? A słyszeć i czuć też?

Sytuacja w dzisiejszych czasach co najmniej patologiczna a przecież mamy do czynienia z wybitnym członkiem narodu Izraela

Co ma jedno do drugiego? Inne czasy, inne obyczaje. Podstawą jest nie oceniać z dzisiejszego pkt widzenia.

 

 

 

Coś, co dziś wydaje nam się wręcz zbrodnią, czyli kazirodztwo Stary Testament nie potępia

Otóż potępia. Po co kłamiesz?

 

 

Dlatego też po uratowaniu się z Sodomy jedyną myślą córek Lota było by spłodzić mu potomstwo

Na pewno nie dlatego też. Córki Lota chciały potomstwo, bo ST nie potępiał kazirodztwa? Co za wariactwo.

Lot został celowo odurzony, więc nie działo się to jako dobrowolna orgia a spłodzone dzieci nie zostały wywyższone w Izraelu lecz zapoczątkowały plemiona wrogie Izraelowi. Nie jest to żadne przyzwolenie tylko nawet ostrzeżenie, do czego to prowadzi. Potomstwo spłodzone za wszelką cenę, byle ród nie wygasł, powstało na chorych podstawach i obróciło się przeciw Izraelowi. Czego tu nie rozumieć?

 

 

Stałym problemem wielu, co dziś chcą interpretować Biblię nie posiadając ku temu odpowiedniej wiedzy historycznej jest to, że dzisiejsze pojęcia i wartości często odbiegają od pojęć ówczesnych ludzi

Powiedz to sobie.

 

 

Istotą istnienia i rozwoju małego narodu jakim byli Izraelczycy była płodność kobiet.

Brednia. Istotą Izraela była separacja rasowa z ich podbojami i teokracją, mającą różnić od innych. Los Izraela nie zależał od siedzenia na dupie i obserwowania brzuchów kobiet.

 

 

Stąd każda metoda zapewniająca liczniejsze nowe pokolenie była chwalebna, szczególnie jeśli dotyczyło to osoby znaczącej w danym społeczeństwie.

Wcale nie, nieuku. Opisywane prapoczątki rodów po Abrahamie mają się nijak do ludu a póżniej państwa Izrael.

Istnieje masa metod na spłodzenie maksymalnej liczby potomków, ale jakoś nie były masowo używane.

 

Kobiety Izraela wychowywane były w  kulcie zapewnienia swemu mężowi jak największej liczby potomków

Taka nieprecyzyjność to brednia. Czy naprawdę matki wychowywały córki w "kulcie" tego, by rodziły na wyścigi (i zapewne gdzieś przy trzecim porodzie wykitowały)? Po prostu płodność była w cenie.

 

 

niepłodność, którą zwykle przypisywano kobietom była dla nich tak wielką hańbą, że godziły się

raduj się, bezpłodna, bo możesz służyć innym. to godzenie się- to nie miały nic do gadania. to mężczyzna mógł posuwać służące, to mężczyzna decydował, które dziecko uznaje.

 

z kobietami niższego stanu, a więc sługami

Kobiety też były niższym stanem i sługami, nieraz na równi z bydłem i innym majątkiem domowym.

 

 

Dlatego też, by właściwie rozumieć Biblię niezbędna jest głęboka wiedza historyczna, kulturowa czasów, gdy dane księgi powstawały.

Byle nie taka jak fałszywego Zawiszy

 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-3

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1644318

na polskim portalu tekst wywołał dość ciekawą dyskusję, tutaj tekst przerósł możliwości i czytelnicy tylko pałować potrafią, stąd cenna jest twoja wypowiedz. Niestety widać, że słabo czujesz się w tym temacie stąd tak często posługujesz się metodami jakich uczono politruków z awansu społecznego, do stosowania w momencie, gdy w dyskusji nie widzą szans na obronę swego zdania, wtedy stosowano zgniły kapitalizm, "kułak", ty korzystając z osiągnięć tej samej szkoły stosujesz "Dureń. Oto i kacapski prymitywizm." Tak więc rozumiejąc próbę podniesienia rangi twojej wypowiedzi takimi metodami przejdę do merytoryki.

Jest już późna godzina nie będę miał czasu odnieść się do wszystkich kwestii, ale zajmę się jedną Kainem i Ablem. Rzeczywiście w Biblii występują pouczające przypowieści, często stosował je Jezus, ale t twoje podejście jest bardzo płytkie i świadczące o tym że tego nie rozumiesz. Jak swoją teorię wyjaśnisz sprawę tego, że Bóg Izraelitów przyjął dar pasterza a nie przyjął rolnika? Z tekstu Biblii nie wynika by jeden z darów był gorszy od drugiego/ Jaka tam nauka, że płody rolne są gorsze od mięsa? Wiemy, że jest na odwrót. 

Dlatego niezbędne jest uwzględnienie faktu iż Izraelici w tym czasie i jeszcze długo byli pasterzami raz po raz w czasach nieurodzaju, gdzie z pasterstwa nie można było się utrzymać popadali w różne niewole a to babilońską, a to egipską. To jest właśnie tym o czym pisałem, że do rozumienia Biblii trzeba mieć głęboką wiedzę z historii czasów powstawania danej księgi jak i kultury tych czasów. Jak sam widzisz ty jej nie masz, dlatego swoją wypowiedź musiałeś podbudować takim płytkim stwierdzeniem "idiotyzm w koszmarnym stylu". Pozostałe może kiedy indziej, jutro muszę do pracy.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-7

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1644334

Bóg Izraelitów przyjął dar pasterza a nie przyjął rolnika? Z tekstu Biblii nie wynika by jeden z darów był gorszy od drugiego/ Jaka tam nauka, że płody rolne są gorsze od mięsa? Wiemy, że jest na odwrót. 
 

Rzygać się chce na taki poziom, który jest w istocie pretekstem do trolowania tematów, zabawy w kontrowersyjnego dla atencji. Może jeszcze zaczniesz wyjaśniać walką klas albo tezą z antytezą? Ofiara jednego została przyjęta, bo był w porządku i cieszył się błogosławieństwem, co przywiodło do zbrodni przez tego, który nie postępował dobrze i jego ofiara nie została przyjęta. Zazdrościł i zlekceważył napomnienie, zresztą odnosił się lekceważąco. Różna wiara, różne postawy, różne czyny z efektem zbrodni na niewinnym. A nie jest to zwykła zbrodnia, tylko akt buntu, który poskutkował wygnaniem. Tak trudno czytać ze zrozumieniem? To, że zawarto kontekst pastersko-rolniczy, nie oznacza by widzieć w tym istotę opowieści. Możliwe, że ofiarę z najlepszych zwierząt użyto do zobrazowania tej przyjętej, bo taką składali później Izraelici.

 

Dlatego niezbędne jest uwzględnienie faktu iż Izraelici w tym czasie i jeszcze długo byli pasterzami raz po raz w czasach nieurodzaju, gdzie z pasterstwa nie można było się utrzymać popadali w różne niewole a to babilońską, a to egipską

Jesteś chorym człowiekiem. Baranie, Kain i Abel to dzieci Adama i Ewy a nie żadni Izraelici.
Dopiero od Abrahama, ojca narodów i religii, można mówić o początku narodu żydowskiego i pasterstwie "Izraelitów", bo przecież najpierw musiał tam trafić w swej wędrówce a później musieli pojawić się Izraelici...
Niewole były wskutek nieurodzaju w pasterstwie? OMG.

 

To jest właśnie tym o czym pisałem, że do rozumienia Biblii trzeba mieć głęboką wiedzę z historii czasów powstawania danej księgi jak i kultury tych czasów.

No właśnie.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-3

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1644340

Wiem, że na kursach uczono cię zdobywanie przewagi na model rozwrzeszczanego kaprala idioty obrzucającego podwładnego obelgami bo rozumem sprostać mu nie potrafi. Tak uczono politruków z awansu społecznego. Więc przyjmij, że każde twoje słowo wykazujące twój pustostan umysłowy. Ja na tego typu pranie mózgów jestem całkiem odporny, wzbudza to tylko mój śmiech. Więc albo porzucisz swój język wykazujący iż jesteś ostatnim idiotą i zaczniesz rozmawiać na argumenty albo baczność, w tył zwrot i odmaszerować. Zrozumiano?

Mówisz, że Kain i Abel to jeszcze nie izraelici i masz rację, izraelici pojawili się jako 12 synów Jakuba zwanego Izraelem. Więc kim byli? Synami pierwszych ludzi na świecie? Co zrobił wypędzony Kain? Odszedł do kraju Nod, na wschód od Edenu gdzie pojął kobietę i spłodził z nią kilkoro dzieci. Czy byli to potomkowie Adama i Ewy? Nie, przecież ci go odrzucili, choć zabić go nie mogli. Na wschód od Edenu żył inny lud. Mam ci teraz napisać "pojmujesz ciemniaku"? Czy jednak kulturalną dyskusję prowadzimy? Kolejni potomkowie Adama i Ewy stworzą różne ludy semickie, wśród nich pojawi się Jakub, którego synowie będą protoplastami ludu Izraela 

Rzeczywiście "Rzygać się chce na taki poziom, który jest w istocie pretekstem do trolowania tematów, zabawy w kontrowersyjnego dla atencji. " co uczyniłeś w swoim komentarzu i odpuść sobie walki klas które wpojono ci na szkoleniach. To nie jest walka klas, zaś rolnictwo i pasterstwo wykształciło nie tylko niezależne kultury a nawet w innych cywilizacjach innych bogów. Również święta rolnicze i pasterskie odbywają się z przesunięciem, tylko czy ty o tym wiesz?

Napisałeś coś takiego: "Lot został celowo odurzony, więc nie działo się to jako dobrowolna orgia a spłodzone dzieci nie zostały wywyższone w Izraelu lecz zapoczątkowały plemiona wrogie Izraelowi. Nie jest to żadne przyzwolenie tylko nawet ostrzeżenie, do czego to prowadzi. Potomstwo spłodzone za wszelką cenę, byle ród nie wygasł, powstało na chorych podstawach i obróciło się przeciw Izraelowi. Czego tu nie rozumieć?." Może rozszerzysz tą wiekopomną myśl "Potomstwo spłodzone za wszelką cenę, byle ród nie wygasł, powstało na chorych podstawach i obróciło się przeciw Izraelowi." na jakiś przykładach? W jaki sposób taka idea się obróciła przeciw Izraelowi? Z mojego punktu widzenia to jakaś herezja, ale może masz jaką budującą myśl, by to udowodnić?

Przestań więc trollować udając mądrego by się nam "Rzygać nie chciało na takiego trolla."

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-5

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1644423

Jesteś baranem, skoro nawet nie potrafisz czytać ze zrozumieniem a wpierasz swoje, byle wypaśc jako oświecony komuch wśród ciemnych katoli. Znamy się nie od dziś, ruski trollu, i stale udowadniasz to, kim jesteś i co zamierzasz. Powinieneś się cieszyć, że ktokolwiek pochylił się nad tak oczywistymi bzdurami.

No proszę, Kain i Abel jednak nie byli Izraelitami. Więc nie miałeś racji, pisałeś bzdury wyssane z putasa. Od razu nawykowo próbujesz przykryć swoją wtopę i gadasz o dalszych losach Kaina. Co to ma za znaczenie? Napisałeś bzdurę, wyszedłeś na idiotę i nie zagadasz tego faktu.

to nie jest walka klas, zaś rolnictwo i pasterstwo wykształciło nie tylko niezależne kultury a nawet w innych cywilizacjach innych bogów- no i co z tego? nawiasem mówiąc u Izraelitów nie było takiego konfliktu, jaki starasz się wmówić, były za to znane konflikty wśród klanów pasterskich, począwszy choćby od Abrahama i Lota, były i migracje wskutek klęski głodu ale skąd to możesz wiedzieć? Podczytałeś rodzaj kontekstu interpretacyjnego, zgodnego z trendem opowieści na BW i uznałeś to za główne znaczenie i przesłanie. Prymitywizm to mało powiedziane.

Potomstwo spłodzone za wszelką cenę, byle ród nie wygasł, powstało na chorych podstawach i obróciło się przeciw Izraelowi." na jakiś przykładach? W jaki sposób taka idea się obróciła przeciw Izraelowi? Z mojego punktu widzenia to jakaś herezja,- Mówiłem, że geniusz? Słyszałeś o Moabitach i Ammonitach? Taka to twoja znajomość najprostszych tekstów i jeszcze herezje chcesz widzieć. Jakby nie patrzeć, nie jest to przykład do naśladowania. Lot był zresztą ostatnim sprawiedliwym w Sodomie, więc po wycierać sobie nim pysk złośliwościami wobec HD?

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1644435

Nie. Gdyby mógł, to już by był. ;)

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2
#1644436

Ku zaskoczeniu ogółu Zawisza Zawistny z Gburowa okazuje się niezrównanym znafcom pisma. Tylko którego pisma? Pisma obrazkowego? Czy dla dorosłych? Obrazki, które maluje przed naszymi oczami można by pewnie sprzedać za krocie w galeriach sztuki awangardowej. Najzabawniejszy jest fragment o archeologach poszukujących w terenie śladów potwierdzających podejście starotestamentowe do wierności małżeńskiej i seksu pozamałżeńskiego. To ani chybi coś w stylu Beksińskiego. Wypada życzyć powodzenia.

Nie mniej zabawne jest stwierdzenie, że "Biblia przymruża oko na postępek Dawida". Szkoda, że brak wyjasnienia, które to oko. Może oko.press?

Miejmy nadzieje, że nie okaże się, iż naukowcy znajdą jedynie artefakt z silikonu, datowany na rok 2007 (być może pozostawiony tam przez wycieczkę z POlskiego parlamentu) i rudy kieł (nie wiem, jak to się pisze po angielsku, ale pewnie kolor uzyskany dzięki dużej dawce tytoniu). A jeśli tak będzie, to może nasza nowa gwiazda, która narodziła się z niczego - przez słowo - wyjaśni nam kiedyś, co te dwa znaleziska mają ze sobą wspólnego. 

Thank you a lot, ZZzG. Z góry.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1644347

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

że twojego wpisu nie skomentuję, wyraźnie ten tekst ciebie przerósł a pastwić się na ułomnym nie mam ochoty. Jak tam zmagania z IPN?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-7

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1644425

Overtime on Monday, double money 4u ?Ciężki dzień ale widzę , że dajesz radę . Masz co chciałeś trzeba było napisać coś o ogórkach małosolnych w uprawie hipotonicznej . Nie byłoby takiego zainteresowania i kontrowersyjnych dialogów polemicznych........Trzymaj linie dobrze jedziesz.

Bo znowu się szlajasz w baradaszce napletka Riccarda Don Koali . Masz babo zdrowie .
Urzekła mnie ta ruską analiza sytuacji,jednoczę się w buulu cierpienia nad pracą chałupniczą kelnera w kasynie Leon 23.
......ale kombinuj dziweczynko,kombinuj i popatrz na swojego ukochanego,..... zrozumiesz.

ps.
będziesz grzeczną,kulturalną i z właściwie sobie elokwencją zajmiesz się redagowaniem odpowiedzi czy pyskówką i widły do siana ?

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1644426

...znowu mamy prawdziwą twarz Zawiszy Zawistnego z Gburowa. Język - knajacki, ego - kosmiczne, teksty -  "oparte na kłamstwach i pogardzie dla Polaków". Dokładnie jak obiecuje jego motto. Cały ZZzG.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1644488

Mały atlancie. Dałem ci za wpis najwysza ocenę bo kapitalnie w tej humoresce opisałeś swoich przodków.Serio. Teraz wiem skąd masz te skłonności.Genów nie oszukasz

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1644547