Żyliśmy tak, jak on nam zaśpiewał. Czesław Niemien

Obrazek użytkownika Tezeusz
Kraj

16 luty 2020 - to kolejna rocznica urodzin utalentowanego Czesława Niemena. Wspomnijmy tego wielkiego piosenkarza i wizjonera.

Dlaczego Czesław Niemen pozostał w sercach Polaków?

Któż z nas nie pamięta z tej już starszej oraz i młodszej generacji Polaków takie przeboje muzyczne jak ''Sen o Warszawie", "Dziwny jest ten świat" czy ''Pod papugami''. Całe pokolenia Polaków śpiewało i podziwiało autora i wykonawcę tych piosenek - Czesława Niemena. Dzisiaj nie ma takiego artysty, który mógłby go zastąpić. Czesław Niemen był i pozostał artystą niepowtarzalnym i nietuzinkowym.

Czesław Niemen, jak pamiętamy, urodził się 16 lutego 1939 r. i nosił nazwisko Wydrzycki. Utalentowany muzycznie od młodych lat przybył z Kresów Wschodnich do Gdańska, gdzie uczył się grania na gitarze w szkole muzycznej. W okresie nauki występował nieraz w kabaretach grając na gitarze, śpiewał też znane piosenki.

Gdy zdecydował iż jego powołaniem jest śpiewanie i komponowanie zmienił swoje nazwisko z Wydrzycki na Niemen to z uwagi na to iż koło jego miejsca byłego zamieszkania płynęła rzeka Niemen.

W latach 60 - tych związał się ze znanym zespołem muzycznym Niebiesko - Czarni, z którymi koncertował w kraju i za granicą. Później związał się z grupą ''Akwarele", gdzie nagrał przebój "Dziwny jest ten świat", który podbił serca Polaków na festiwalu piosenki w Opolu w 1967 roku. Wykonanie tego utworu pomogło Niemenowi w zdobyciu złotej płyty w wydanym albumie pod tytułem ''Sukces''.

Stan wojenny osłabił twórczość artysty, występował wtedy rzadko m.in. na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie, a także za granicą w Sztokholmie i Londynie. W latach późniejszych artysta realizował swoje marzenia związane z grafiką komputerową i malarstwem. Zmarł w wyniku choroby nowotworowej w dniu 17 stycznia 2004 r. po długiej chorobie.

Pamięć o Czesławie Niemenie.

Czesław Niemen, jak pamiętam ze swoich młodych lat, był dla wielu młodych zbuntowanych ludzi lat 60-tych i 70-tych nie tylko wielkim artystą o niepowtarzalnej barwie głosu, ale był też idolem godnym naśladowania dla ówczesnej młodzieży. Na topie było wtedy ubierać się jak Niemen, chodzić jak on czy też interesować się tym co interesowało wielkiego Czesława Niemena. Kilkunastoletnia młodzież nie interesowała się wtedy wcale polityką bo i po co, przy muzyce Niemena bawiliśmy się świetnie. Nie było wówczas prywatki czy dyskoteki bez jego utworów.

Czesław był wszędzie w szkole na wakacjach, na imprezach. Z Czesławem Niemenem dojrzewaliśmy, wchodziliśmy w dorosłe życie. Przy jego muzyce i zawartych w nich słowach poznawaliśmy otaczający nas świat. Przy Niemenie kochaliśmy i byliśmy kochani. To ten a nie inny artysta tamtych lat wywarł tak wielki wpływ na kształtowanie się postaw młodych ludzi w Polsce cudownych lat 60-tych i 70-tych.

Żyliśmy tak, jak on nam zaśpiewał.

Wielu moich znajomych i przyjaciół do dzisiaj pamięta o tym wspaniałym artyście. Wielu podporządkowało treściom zawartym w jego utworach niemal całe swoje dorosłe życie. Dla niech Czesław Niemen był nie tylko jak twierdzą ''Wielkim artystą, ale i przewodnikiem w ich życiu aż do chwili obecnej'', przesłania zawarte w utworach artysty towarzyszą im po dzień dzisiejszy.

Dla tych osób twórczość Czesława Niemena otwiera serca i pobudza zmysły, ten artykuł pamięci wielkiego artysty, piosenkarza, kompozytora Czesława Niemena dedykuję.

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.6 (głosów:3)