Zdradzeni o świcie. 17.09.1939

Obrazek użytkownika Tezeusz
Historia

17 września 1939 roku kiedy żołnierz polski toczył samotnie walkę z niemieckim najeźdźcą,wzdłuż całej wschodniej granicy II Rzeczypospolitej uderzyły na Naszą Ojczyznę bolszewickie hordy.

Łącznie siły sowieckie obejmowały ok. 620 tys. żołnierzy, 4,7 tys. czołgów i 3,3 tys. samolotów. Jednostki te posiadały zatem prawie dwa razy więcej czołgów niż Wehrmacht w dniu 1 września 1939(!) i dwa razy tyle samolotów bojowych co Luftwaffe na froncie polskim.

Główne kierunki natarcia bolszewickiego Frontu Białoruskiego objęły Wilno, Baranowicze – Wołkowysk – Grodno – Suwałki, Brześć nad Bugiem.
Wilno, Grodno i Brześć zostały osiągnięte w dniach 20-22 września, Suwałki 24 września.
Główne kierunki natarcia Frontu Ukraińskiego objęły Dubno – Łuck – Włodzimierz Wołyński – Chełm – Zamość – Lublin, Tarnopol – Lwów, Czortków – Stanisławów – Stryj – Sambor i Kołomyję.
Pod Lwów jednostki sowieckie podeszły 19 września, Lublin osiągnęły 28 września. Jednostki Frontu Ukraińskiego dłużej brały udział w działaniach i zajmowały kolejne wyznaczone im obszary do początku października 1939 roku. W awangardzie na kierunkach ataku Armii Czerwonej posuwały się na ogół jednostki pancerne. W pierwszej kolejności jednostki szybkie starały się dotrzeć do granic Rzeczypospolitej z Litwą, Węgrami i Rumunią, by uniemożliwić ewakuację jednostek Wojska Polskiego za granicę.

Operacja została zaplanowana jako regularne działania wojenne z udziałem wojsk pancernych, lotnictwa (atakującego wojsko polskie z powietrza) i działań grup sabotażowo-dywersyjnych (Specnaz, OsNaz) przerzuconych lub zorganizowanych na terytorium Polski już w początku września 1939 roku.

W dniach 18‒19 września miała miejsce obrona Wilna przed nacierającymi wojskami sowieckimi. Z kolei w dniach 20‒21 września trwały ciężkie walki o Grodno, gdzie na skutek zaciekłej obrony sowieckim czołgom nie udało się zdobyć miasta z marszu. Miasta broniły jedynie niewielkie oddziały garnizonu (większość w składzie 35 Dywizji Piechoty została kilka dni wcześniej przerzucona transportami kolejowymi dla obrony Lwowa przed Niemcami) i ochotnicy, w tym harcerze. Obrońcy butelkami z benzyną i ogniem działek przeciwpancernych zniszczyli kilkadziesiąt czołgów sowieckich. Agresor używał cywilów i jeńców jako żywych tarczy dla osłony natarcia czołgów.

Wkraczającym jednostkom Armii Czerwonej opór zbrojny stawiły związki taktyczne Korpusu Ochrony Pogranicza, Brygada Rezerwowa Kawalerii "Wołkowysk" i Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie". W serii bitew na całym froncie, wojska polskie podjęły próbę opóźnienia marszu jednostek sowieckich. Przez trzy dni (17‒20 września) trwała obrona przez KOP Rejonu Umocnionego "Sarny". W nocnym boju pod Kodziowcami (21/22 września) 101 pułk ułanów odparł atak sowieckiego oddziału pancernego, niszcząc kilkanaście czołgów. W dniach 29‒30 września jednostki KOP pod dowództwem gen. Wilhelma Orlika-Rückemanna rozbiły 52 Dywizję Strzelecką Armii Czerwonej w bitwie pod Szackiem. 1 października zmuszone były się rozproszyć po bitwie pod Wytycznem; niewielka część zdołała się przyłączyć do SGO Polesie. Przedzierająca się na zachód SGO „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga 29–30 września stoczyła zwycięskie walki z oddziałami sowieckimi pod Jabłonią i Milanowem.

Dwaj odwieczni wrogowie.Ramię w ramię w myśl wspólnych sojuszniczych zobowiązań dokonali IV rozbioru Polski. Pamiętajmy o tym.

Walki żołnierza polskiego z Armią Czerwoną zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic po 1990 roku – „OBRONA GRANICY WSCHODNIEJ RP 17 IX – 1 X 1939”.

Wieczna Chwała Polskim Bohaterom.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:10)

Komentarze

https://niezalezna.pl/288419-rosja-przekracza-kolejna-granice-manipulacji-iwanow-twierdzi-ze-sowieci-nie-okupowali-polski

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Tezeusz

#1602894

Z DALA OD ROSJI Zbrodnie ludobójstwa na Obywatelach Polskich które podczas II WS popełnili Rosjanie. Liczy się, że zamordowali na ziemiach okupowanych przez siebie ok. 1 miliona Polaków z liczby 1,7 mln poddanych eksterminacji przez Rosję. W latach 1939-1940 z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej wywieziono na wschód, w ramach 4 deportacji ponad 1,7 miliona osób. Do tej liczby należy dodać 250 tys. jeńców wojennych i 150 tys. przymusowo wcielonych do Armii Czerwonej oraz 250 tys. aresztowanych indywidualnie. W sumie w Łagrach na terenie ZSRR w nieludzkich warunkach przebywało blisko 1,7 miliona Polaków. Kilkanaście tysięcy Sowieci rozstrzelali w czasie ewakuacji Wilna, Lwowa oraz innych miast podczas ataku Niemieckiego na ZSRR w 1941 roku. W 1943 armia niemiecka odkryła w lesie Katyńskim zbiorowe mogiły żołnierzy. Jak wykazało później śledztwo, na bezpośredni rozkaz Stalina NKWD zamordowało ponad 15 tysięcy polskich oficerów, policjantów, strażników granicznych i cywilów. Skrępowano im ręce, wykopano ogromne rowy a następnie strzałem w tył głowy zabijano. Żołnierze ci byli przetrzymywani w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. "Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą"

W nastepnej odslonie dowiemy sie, Rosja Sowiecka w ogole nie istniala, ze to wymysl propagandy antyrosyjskiej.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Tezeusz

#1602896

moralności wzór

 

z Belzebuba zrodzony 

kacapski knur

dla chazarskich moralistów

to moralności wzór!

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

jan patmo

#1602921