Święty Jan Paweł II i Żołnierze Wyklęci

Obrazek użytkownika Tezeusz
Kraj

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, żołnierzy niepodległości, z których wielu zakończyło swoje życie w kazamatach komunistycznych więzień.

To o nich już w 1994 r., kilkanaście lat przed ustanowieniem święta ku ich czci, upomniał się papież z Polski, św. Jan Paweł  

Wyklęci byli żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i stawili opór sowietyzacji Polski. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tys - dane szacunkowe według wyliczeń IPN.

Dzięki wysiłkom śp. Lecha Kaczyńskiego i śp. Janusza Kurtyki z 2011 roku, 1 marca każdego roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w całym kraju organizowane są różne inicjatywy upamiętniające bohaterów narodowych walczących o wolność, godność o Polskę.

Dzisiaj ich czyny wspominamy z należytą czcią, wspominając tych, którzy walczyli i ginęli za Wolną Polskę. Inka, Pilecki, Zagończyk i wielu innych stanowi dla Polaków wzory cnót do naśladowania .

Stało się to o czym ci bohaterowie narodowi, bici, mordowani i poniżani przez ponad półwiecze przez komunistyczne władze wierzyli i marzyli. Stało się to iż ich ukochana Polska oddała im cześć i przywróciła godność ale nie ich godność, bo oni ją mieli , jak powtarzał Prezydent Andrzej Duda. Przywrócono wreszcie godność Polsce ! Przywrócono tę godność dzięki patriotom i ich niestrudzonej walce o Polskę.

 

Pamiętamy 

Cześć i Chwała Bohaterom 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:3)

Komentarze

Żołnierze Wyklęci.  
Chcieli żyć w wolnej Polsce. Kochać, mieć dzieci, pracować. Wybrali walkę skazaną na  porażkę. 
Chwała Bohaterom.
Hańba oprawcom i tym, którzy dziś  nadal na nich plują.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1663220