Stanisław Skalski - niepokonany przez wroga, upodlony przez komunistów. Historia niezwykła

Obrazek użytkownika Tezeusz
Historia

Dzisiaj w dobie upadku autorytetów, zwykłego ulicznego chamstwa i lewackich przekonań, ataku na kościół, wiarę naszych ojców oraz wszystko co się wiąże z patriotyzmem, pragnę przybliżyć sylwetkę narodowego bohatera asa wśród pilotów, najdzielniejszego z dzielnych, pilota wszech czasów -  Stanisława Skalskiego, którego miałem honor poznać osobiście. Oto ta niezwykła historia, którą przypominam.

Początek lat 70-tych - w szkole, do której uczęszczałem wywieszono ogłoszenie, że w sierpniu, w czasie ferii letnich w aeroklubie organizowane są kursy szybowcowe, chętni mogą się zapisywać w sekretariacie szkoły. Nie znałem młodego chłopaka, który by nie chciał zostać strażakiem czy pilotem. Po wielu dniach błagań udało mi się uzyskać zgodę rodziców i w sierpniu po odbytych specjalistycznych badaniach w Łodzi znalazłem się na obozie kandydatów na pilotów szybowców na lotnisku aeroklubu elbląskiego.

Był prawdziwym bohaterem, idolem młodych

Byliśmy skoszarowani jak wojsko - w namiotach, na płycie lotniska. Tam poznawaliśmy teorię latania i czyściliśmy szybowce. Któregoś dnia, po zajęciach, odwiedził aeroklub inspektor z Warszawy. Spotkał się z nami i przedstawił: "nazywam się Skalski, Stanisław Skalski". Ryknęliśmy: "Hurrrra!" Szyk pękł i pobiegliśmy do bohatera narodowego, z książek  między innymi "Czarne krzyże nad Polską" "Cyrk Skalskiego", które znaliśmy na pamięć.

Stanisław Skalski - pilot - to był nasz idol. Wspaniały żyjący bohater. Krzyczeliśmy jeden przez drugiego. "Pan Stasiu" - tak go wtedy nazwaliśmy, zaprosił nas na drugi dzień po zajęciach na ognisko i rozmowy. Takich spotkań było kilka. Pan Stasiu opowiadał o sobie o lotnictwie i walkach w Polsce i Anglii, pokazywał nam medale i krzyże. Gdy zobaczyłem w jego rękach krzyż Virtutti musiałem się pochwalić, że mój dziadek ma taki sam, wtedy on, ten wielki Polak mocno ścisnął moje ramię, popatrzył na mnie i cichutko powiedział: "Nie zatrać w życiu tego, co otrzymałeś". Nie zatraciłem nigdy.

Walki II wojny światowej 

Opowiedział nam Pan Stasiu wtedy historię, którą zapamiętałem do dzisiaj. Opowiadał, jak w dniu wybuchu wojny jako młody pilot patrolował niebo nad Polską i wtedy zestrzelił rozpoznawczego Hs 126. Pilot i obserwator tego samolotu uratowali się - byli to młodzi oficerowie Luftwaffe: pilot Oblt. Friedrich Wimmer i obserwator Oblt. Siegfried von Heymann z jednostki 3.(H)/21). Pan Stasiu wylądował obok rozbitego samolotu swego wroga, opatrzył rannych pilotów i przekazał do wezwanej sanitarki. I nic by się takiego nie stało, gdyby losy tych pilotów nie zetknęły się ponownie w przedziwny sposób.

Pilot Stanisław Skalski walczył w powietrzu z Niemcami wszędzie tam, gdzie przebywał - był przecież asem myśliwskim, najlepszym z najlepszych, docenianym przez świat, poważany przez wrogów. Był bohaterem dla młodego pokolenia, dla wszystkich Polaków pragnących wolności swego kraju. Opowiadano legendy o jego odwadze i bohaterstwie.

Polacy go zniszczyli 

Po zakończeniu wojny powrócił do kraju, gdzie po jakimś czasie został aresztowany, osądzony jako szpieg, skazany na śmierć. Codziennie bity i maltretowany w kazamtach UB i NKWD. Ten wybitny Polak, patriota, bohater narodowy przez reżim komunistyczny był traktowany gorzej niż oprawcy z SS.

Opowiadał nam jak trzymano go w lodowatej wodzie po pas i tygodniami bito, głodzono i opluwano. Był twardym żołnierzem, pilotem - wytrzymał. Nie załamał się wtedy wierząc, że czas odmieni jego los. Ale gdy wypuszczono go na wolność złamała go straszna choroba. Władze komunistyczne odmówiły mu leczenia wystawiając go na pewną śmierć. W czasie gdy prawie umierał, w "Skrzydlatej Polsce" ukazała się o tym wzmianka. Tę wiadomość otrzymali piloci niemieccy, których we wrześniu 1939 r. pan Stasiu opatrzył i udzielił pomocy szpitalnej. Piloci ci byli wówczas dowódcami sił powietrznych RFN. To oni za własne środki opłacili leczenie i operację pana Stanisława za granicami kraju. Pan Stanisław po wielu latach leczenia - przeżył.

Życie po wojnie uratowali mu wrogowie

Jak podają źródła, wiele lat później spotkał się z nimi gdy wyzdrowiał, gdy Polska stała się krajem demokratycznym. W dniach od 25 do 31 marca 1990 r. w Niemczech był goszczony przez pilota, generała sił powietrznych Niemiec. Niemcy na łamach prasy gorąco podziękowali Skalskiemu za udzieloną wówczas pomoc i prawdopodobne uratowanie życia.

Pamiętam do dzisiaj słowa tego wielkiego Polaka i tak skromnego wtedy, gdy pan Staś wieczorem przy ognisku na lotnisku aeroklubu elbląskiego, gdy śpiewaliśmy naszemu bohaterowi harcerskie piosenki - zacytował: "Nieraz jest tak, że nie zawsze twój wróg w walce jest nim faktycznie, życie buduje inne zgoła scenariusze". Kim byli zatem wrogowie naszego asa lotnictwa myśliwskiego, bohatera narodowego, wspaniałego Polaka i patrioty - mówi jego całe życie. Uszanował go wróg, ba - później uratował mu życie, a komunistyczne władze w kraju skazały go na śmierć.

Ta historia wspaniałego skromnego człowieka, wybitnego żołnierza - pilota, który całe swoje życie oddał swojej ojczyźnie, za nią się bił i przelewał krew, za nią cierpiał w kazamatach i za nią umarł - niech spowoduje chwilę refleksji i zadumy.

 

Chwała bohaterom! 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.2 (głosów:14)

Komentarze

Dlaczego napisałeś "Polacy go zniszczyli", nie lubisz pisać tego co mówił sam S. Skalski kto go chciał zniszczyć? To zdanie wpisuje się przecież w pedagogikę wstydu. Ten sławny człowiek na kilka lat przed swoją śmiercią w wywiadzie dla tygodnika "Przekrój" powiedział wyraźnie: gdy wróciłem do Polski byłem bity i torturowany przez żydów. Wiemy dobrze, że w czasie kiedy Skalski wrócił do Polski na Kremlu panował Stalin, a w Polsce jego kanalie.

Również pisanie, że ktokolwiek go zniszczył, lub upodlił jest co najmniej niewłaściwe, nie zniszczył tego wielkiego człowieka nikt. On nigdy nie dał się złamać, ani upodlić. Na filmie zamieszczonym poniżej Skalski mówi o tym jak był przesłuchiwany przez Józefa Różańskiego i Julię Brystigier. Opowiada jak Różański podczas przesłuchania plunął jemu w twarz, a on na to do niego: ty parchu żydowski. Ciekawostką jest też to, że generał Skalski przeżył tylko dlatego, że w jego sprawie interweniowała osobiście brytyjska królowa Elżbieta.

 

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-3

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1654905

Zapomniałeś podpisać się, czy jesteś tak odważny jak Różański? Czy to ty kontrik?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-6

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1654913

No tak, mamy tu piękną historię ale zawsze wyskoczy taki Roman z pretensjami, że nie obwiniono Żydów. A Żydów, wiadomo, trzeba się pozbyć- ograbić i wysiedlić na Sybir, a jeśli to niemożliwe, to zamęczyć albo od razu do gazu. Nauki Hitlera nie mogą pójść na marne, prawda Romanie? Byle też nie obwiniać czasem komuny a tym bardziej Rosji, tylko Żydów. Nie bez powodu autorytetami Romana "pięknisia" są stare komuchy a powtarza propagandę żydowskich aktywistów. Co za wspaniała prezentacja patrioty, co za wizytówka portalu. Pamiętajcie tylko potem drzeć japę, że w Polsce nie ma antysemityzmu.

 

 

Antysemita usłyszawszy o wyroku więzienia za kradzież dla Salomona Rappaporta, krzyknie: „A dlaczego nie mówią, że to żyd?!” Jakby to miało jakiekolwiek znaczenie.

https://niepoprawni.pl/blog/2103/o-szkodliwosci-antysemityzmu-dla-polakow

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1654914

słowo "prawda". Kiedy wreszcie udowodnisz, że byłem przeciwny lustracji Polonii kłamco podły? To, że cztery osoby na Niepoprawnych wspierają ciebie i pomimo twoich, często antypolskich komentarzy dają plusy nie oznacza, że ja zmienię zdanie o tobie. Może kiedyś napiszę kim są te cztery osoby.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-7

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1654919

Prywatne wycieczki najlepiej na pocztę wewnętrzną - nie wszystkich to interesuje.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3

Tezeusz

#1654923

nie ma prywatnych "wycieczek". Odpowiedź na "Polacy go zniszczyli" nie jest prywatną wycieczką, tak napisałaby GW.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-6

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1654929

Mylisz się - polecam materiały IPN w tym zakresie a tam przeczytasz : "  Do 1968 roku  funcjonariusze aparatu bezpieczeństwa PRL  to w większości na stanowiskach kierowniczych byli Polakami wyznania Mojżeszowego, z dowodami osobistymi wydanymi w Polsce, obywatelstwa polskiego, narodowości  żydowskiej oraz polskiej, zamieszkałych w Polsce". Według prawa to byli POLACY !

W dniu 19 czerwca 1967 r. w swym przemówieniu W. Gomułka powiedział: „Nie czyniliśmy przeszkód obywatelom polskim wyznania mojżeszowego w przeniesieniu się do Izraela, jeśli tego pragnęli […]. Każdy obywatel Polski powinien mieć tylko jedną ojczyznę – Polskę Ludową„. Takiej zgody na najwyższym szczeblu dawno nie było. Dnia 8 kwietnia 1968 r. Biuro Polityczne wydało polecenie, aby MSW i MSZ opracowały instrukcję w sprawie wyjazdu z Polski obywateli Polskich wyznania Mojżeszowego, którzy zgłoszą taką chęć.

Więcej wiedzy mniej mniej demagogi !!

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-4

Tezeusz

#1654931

Jednak jest w tym racja, że posiadanie obywatelstwa i zamieszkiwanie to w przypadku wroga to trochę za mało by nazwać go swoim. W przypadku Różańskiego a właściwie Goldberga sprawa jest chyba oczywista. I nazwanie takiego człowieka żydkiem nie jest antysemityzmem i nie obraża Narodu niegdyś Wybranego.

Prawo panujące w PRL było w dużej mierze prawem okupanta (ZSRR).

Ale nie denerwuj się. Dobrze że piszesz o Skalskim a ludzie z USA widzą pewne nasze naleciałości z PRL, które nestety my dzieci i wnuki patriotów nabyliśmy przez paskudne kilkadziesiąt lat niszczenia prawdy i szacunku do niej.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1
#1655021

Materiał  napisany przeze mnie dotyczy moich osobistych wspomnień związanych z narodowym bohaterem, a nie jego życiorysem. To na inny materiał.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

Tezeusz

#1654921

na ten temat pisze? Zwróć uwagę na pewną cechę charakterystyczną dla tutejszego bagienka, jakże chętnie innym łatkę "ruska" przypisują? O zbrodniach sowietów piszą do woli. W obrażaniu Rosjan czują się zupełnie swobodnie, ale braci w starszej wierze już nie ruszą. To temat tabu. Inteligentnemu wystarczy myśl podpowiedzieć, a ich teksty przecież dla "narodu głupiego, co wszystko kupi" są kierowane. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-9

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1654922

W materiale używam słowa " Przypominam " - geju ze Ścierwoneona antypolskiego. Wracaj do swoich do sowieckich trolli. Tutaj jesteś zerem-  NAJGORZEJ oceniany ze wszystkich na NP !  (Suma (wszystkie kategorie): -54497 Minus !!!

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-3

Tezeusz

#1654925

to z Leonka od Ruszkiewicza z pytaniem do Dobro...Wolskiego

-Cezary... zsunęła ci się kiedyś podczas seksu prezerwatywa ?
-tak
-i co zrobiłeś?
-delikatnie wypierdziałem

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-3

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1654926

Zeby nie było kolka graniastego to dobrze ze paru takich jest. Dla higieny.   

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1655064

„O zbrodniach sowietów piszą do woli. W obrażaniu Rosjan czują się zupełnie swobodnie, ale braci w starszej wierze już nie ruszą.”

Ruski przyd.pasie, twoim zdaniem mamy zapomnieć o sowieckich zbrodniach na Narodzie Polskim, bo taka np. Akcja Polska NKWD obraża Rosjan? Durniu, moje teksty obnażające fałsz wielu syjonistów wiszą w necie i były publikowane szeroko wśród Polonii. A co wy, ruskie półgłówki, potraficie, prócz prymitywnych wyzwisk kartofla z Poznania itp.?

Przypominanie o Polakach zamęczonych w Kazachstanie czy w GUŁAG-u to wg ciebie obraza dla Rosjan, którzy też tam ginęli? I to w o wiele większej ilości od Nas? Parchu intelektualny, jesteś odpadem człowieka rozumnego, skoro nie jesteś w stanie pojąć, że czym innym jest Rosja i Rosjanie, a czym innym bandyckie państwo, którego ciągle nie potrafią zmienić.

Wracaj na swoje Moczary i zanurz się w Oparach, przymule filokacapski.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-2
#1654955

wylazło szydło z ....  Dzięki. Więcej nie potrzeba.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

Kolejorz

#1654964

- dla nich, jak po ogromnym wysiłku wojennym i tułaczce po świecie wracali do "domu" a tu czekała na nich czerwona zaraza która wcześniej podstępem i ludobójstwem zagarnęła nam Ojczyznę jak pasożytnicze wszy.

Dla tych którzy wierzą w socjalizm to chce im zakomunikować że on nie istnieje a był to tylko sprytnie opracowany plan przez tego syfilisa Lenina i kilku międzynarodowych zbójów - podboju innych krajów przy pomocy agentury i bandy głupków w danym kraju obetnicą równouprawnienia i władzy robotników do których jak pamiętacie potem chętnie strzelali przy każdej próbie ich upomnienia się o swoje prawa.

Drugi kraj można podbić na dwa sposoby - agresją zbrojną lub podstępem o nazwie socjalizm wykrzykując na ulicach np. hasło - kon sty tu cjaaaaaa !!!!!! i wypie***lać !!!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Pytanie dziejowe o najwyższym znaczeniu - czy działacze PiS-u i Zjednoczonej Prawicy za miliony ze SKOK-ów poświęcą niepodległość Polski ?

#1654982

Niebieski celowo trolluje, chcąc mieć za co obwiniać i wywołać spór. To nawet gorsze działanie niż dyżurnych antysemitów, do których nie dociera znaczenie ich działań, czyli zohydzanie Polaków, niszczenie tematów i całych for (o fałszowaniu historii i postaci nie wspominając). Szkoda nawet wchodzić w dyskusję, do nich i tak nic nie dotrze a będzie to częściowo spełnieniem ich celu. Są siebie warci- i jak widać, po staremu jest kwestia Rosji w tle! Można za to wyrazić pogardę i ośmieszyć ich nieuctwo czy podstawowe błędy logiczne albo nieuczciwe chwyty erystyczne. Czasem warto wyrazić moralny sprzeciw i pokazać, że nie wszyscy zgadzamy się ze spamowaniem takimi bredniami.

Prawdziwy patriota o dobro powszechne jedynie dbały, wszystkie prywatne interesu względy temu zamiarowi poświęca*

- zaś świry, mimo deklarowania się uberpatriotami, postępują odwrotnie- wykorzystują sytuacje do swojego prywatnego uzasadniania swoich prywatnych obsesji, co przy okazji jawnie szkodzi Polsce i zafałszowuje prawdę.

 

* ''Katechizm rycerski'' Czartoryskiego

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1654992

Witaj zgłosiłem tego trolla Ścierwoneona  do Admina. Wyleci wkrótce.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Tezeusz

#1654994

kpt F. Laskowski, p.por. Władysław Urban, kpr. Mielczyński

https://www.youtube.com/watch?v=FYLjXVM6cqw&vl=pl

36 minuta

Zginęli w drugim dni wojny...

O miejscu pochówku "świetnego pilota" (jak powiedział o W. Urbanie  S  Skalski) mimo licznych starań sióstr, rodzina dowiedziała się po kilkudziesięciu latach.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1655255