Ostatnie zdjęcie "Inki". Cześć i Chwała Bohaterom

Obrazek użytkownika Tezeusz
Kraj

Inka - narodowy bohater i jej ostatnia fotografia.
Pozując do tego zdjęcia sanitariuszka 5 Brygady Wileńskiej wiedziała, że jej rodzina jest bezpieczna – dopiero co spotkała się z siostrą, która przekazała jej dobre wieści. Danusia szykowała się do powrotu do oddziału – zdobyła już potrzebne medykamenty. Kiedy w połowie lipca 1946 roku robiono jej to zdjęcie, nie wiedziała, że lada chwila aresztuje ją ubecja.
Danuta Siedzikówna trafiła w ręce UB 20 lipca 1946 roku. Po krótkim i brutalnym śledztwie została skazana na śmierć wraz z Feliksem Selmanowiczem „Zagończykiem".

Zachowała się jak trzeba, stając się narodowym bohaterem oraz wzorem do naśladowania.

Danka Siedzikówna Inka o prawie dziecięcym wyglądzie, piękna dziewczyna, w słoneczny poranek 28 sierpnia 1946 r. (za sześć dni miała skończyć 18 lat) ma zostać rozstrzelana. Ileż wtedy miała pragnień, marzeń i życia przed sobą. Uczepiła się tych swoich przyszłych 18 lat pragnąc bardzo żyć dalej, by spełnić choćby marzenia zobaczenia Warszawy.

O czym ta bohaterska dziewczyna myślała przed śmiercią tego w książce nie doczytamy, o czym marzyła, czego pragnęła i co by ją czekało, a czego nie będzie – pewno tak myślała wówczas stojąc przed swoimi oprawcami.

Może młoda Inka, jak każde dziecko tęskniła za matką zamordowaną przez Niemców i pochowaną gdzieś pod lasem pod Białymstokiem, a może tęskniła za ojcem leżącym w żołnierskiej mogile daleko od ojczyzny w Teheranie. Może pomyślała też, że już nigdy nie zobaczy Warszawy i nie pojedzie tam z ojcem i matką.

Jest godzina 6.15, sala egzekucyjna wypełniona ludźmi, a może nie ludźmi a bandytami komunistycznymi w osobach prokuratora Suchockiego, lekarza i funkcjonariuszy UB żądnych krwi. Prokurator kończy czytać uzasadnienie wyroku śmierci, pada komenda „Do zdrajców narodu polskiego ognia!” Inka krzyczy: „Niech żyje Polska” strzały z dziesięciu sowieckich pepesz nie trafiają w Inkę, ci chłopcy z KBW nie mogli przecież tego zrobić, byli zbyt młodzi, może czuli, że Inka jest niewinna, a ten wyrok to zbrodnia. Była zbyt piękna i zbyt czysta, jak na te brudne czasy.

Inka ogłuszona strzałami, ale żywa pełna nadziei na uratowanie cudem życia zostaje dobita przez ubeckiego funkcjonariusza – podporucznika Franciszka Sawickiego z pistoletu strzałem w głowę. Ten kat zastrzelił Inkę z własnej inicjatywy, był to człowiek z tzw. awansu społecznego, oficerem został dzięki NKWD i KBW. W momencie oddania strzału krzyczał: „Nie chciała gadzina zdechnąć trzeba ją dobić”.

W pożegnalnym grypsie, przemyconym poza katownię, ta młoda dziewczyna, bohaterka swoich i naszych czasów pisze tak: „że jest jej przykro iż musi umierać, ale pragnie powiedzieć swojej babci, że zachowała się jak trzeba”.

Cześć i Chwała Bohaterom

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:8)

Komentarze

Z wpisu w wikipedii wynika, że morderca Sawicki urodzony w 1916 i zmarły w 1989 roku, od 1956 roku zażywał zasłużonej emerytury. 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_Sawicki_(oficer)

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1648816

Cześć i Chwała Bohaterom !

Dziękuję Panie Tezeuszu za podtrzymywanie pamięci narodowej..

Przykre, że są ludzie którzy tego nie cenią...................

post scriptum, " kropeczki " nie bez przypadku......

 

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1648866

Dziękuję Panie Tezeuszu za podtrzymywanie Pamięci Narodowej...... Tożsamości Narodowej.........

.........To co Pan czyni jest godne pochwały i przykładem dla Prawdziwego Patrioty........

......POLSKA przetrwała dzięki temu Zniczowi  który już ledwo się tlił.........przykre, że nadal wrogie ciemne siły zła, dyktatorzy i ich pachołkowie chcą nam zgasić ten Znicz Tożsamości Narodowej !.........

WOLNOŚĆ nie jest darowana na zawsze........ciągle trzeba o Nią walczyć!.............

Przykre, że są ludzie którzy tego nie cenią....nie ich wina......nie ten poziom i kultura....

post scriptum....., oni widzą tematy zastępcze jak " kropeczki "  w serwowanej nam jak sprzed lat propagandzie na biało - czarnych ekranach......

 

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1649097

ZROBIŁAŚ JAK TRZEBA!

:

http://old.niepoprawni.pl/blog/1601/inka-polonia-restituta

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1648870

O takich ludziach trzeba pamiętać i propagować ich działania, które miały zostać na zawsze wymazane.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Dodaj własny artykuł do naszego bloga http://bazafirmy.pl/blog/ . Wejdź do wybranej kategorii i kliknij "dodaj tekst"

#1648984