„Niepodległość nie jest dana raz na zawsze”- należy zawsze o tym pamiętać

Obrazek użytkownika Tezeusz
Kraj

Gdy wczoraj w sposób uroczysty obchodziliśmy kolejną rocznicę Święta niepodległości i odzyskania państwowości przez Polskę, oglądając transmisje telewizyjną z tych uroczystości, przyszła mi taka myśl, że faktycznie zapominamy często o tym, że "Niepodległość nie jest dana raz na zawsze”- o czym wspominał Minister obrony Narodowej w swoim przemówieniu. Polacy musieli walczyć i przelewać swoją krew na wszystkich frontach I i II Wojny Światowej. Wiele ofiar i krwi polskiej musiało popłynąć by Polska mogła stać się wolna i niezależna.

Nie możemy zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze; najważniejsze jest oddanie sprawie Ojczyzny i narodu, a każdy spór powinien biec ku dialogowi i szukaniu porozumienia – podkreślił prezydent Andrzej Duda w przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości

Na 123 lata Polska zniknęła z map Europy i świata po trzecim rozbiorze, dokonanym w 1795 roku. Nasi przodkowie nigdy nie pogodzili się z utratą ojczyzny. Polskość krzewiono pomimo prześladowań i surowych kar ze strony zaborców. Marzenie o niepodległej Rzeczpospolitej ziściło się dopiero 1918 roku tylko dzięki wysiłkowi zjednoczenia i wspólnego pragnienia wolności.

Ojców Niepodległości dzieliły różne idee, ale szanowali się mimo różnic poglądów. Potrafili się jednak zjednoczyć i wygrać - wygrać Polskę.

Prezydent RP podkreślił w swoim wystąpieniu : „Kilka lat po odzyskaniu niepodległości na tym placu (marszałka Józefa Piłsudskiego tak, jak dziś stali polscy żołnierze, stali rodacy, którzy zgromadzili się na wielkiej, patriotycznej uroczystości  złożenia pod arkadami Pałacu Saskiego trumny ze zwłokami chłopca, wydobytego z grobu pod Lwowem, obrońcy Rzeczypospolitej, który poległ w walce za Polskę, nieznanego żołnierza, ochotnika który ściskał w martwej dłoni maciejówkę”.

Wczoraj oddaliśmy należny hołd swoim bohaterom, tym co za nią walczyli i polegli, ale powinniśmy także też pamiętać o tych, którzy dla niej żyją i są między nami, którzy całym swoim życiem poświęcają się jej, którzy często narażając się bronią tego, co najważniejsze dla Polski, dla narodu.

Pokój nigdy nie trwa wiecznie, jest on wynikiem działalności  i jedności całego narodu, jego gospodarki, polityki, sojuszom militarnym i politycznym. Pamiętajmy ,że "zgoda buduje a niezgoda rujnuje" . Nasza ojczyzna nie ma tylko samych przyjaciół posiada też wrogów z za wschodniej granicy. Bądżmy zatem jednością, tak jak to miało już wielokrotnie  między innymi w 1918 roku, gdy Polacy wywalczyli niepodległość.

Cześć i Chwała Bohaterom

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)