Muzeum bohaterstwa jakiego nie posiada Europa.Wielkie dzieło śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego stało się dumą Polski

Obrazek użytkownika Tezeusz
Kraj

Armia Krajowa, której kolejną rocznicę obchodziliśmy w dniu 14.02.2020 r, była i jest nieodłącznie związana z Powstaniem Warszawskim a  współczesnym symbolem tego połączenia stało się  Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzea w naszym kraju cieszyły się i cieszą wielkim zainteresowaniem nie tylko z uwagi na zgromadzone w nich zbiory związane z kształtowaniem się kultury i sztuki narodowych dziejów Polski oraz ukazaniu historii naszego kraju, ale z powodów czysto ludzkich i występujących emocji w oglądaniu wystawianych ekspozycji.

Na muzeum poświęcone heroicznej walce Powstańców Warszawskich w sierpniu 1944 r. czekali nie tylko sami powstańcy i ludność Warszawy czekała niemal cała Polska. Środowiska kombatanckie związane nie tylko  z Polską Armią Podziemną kierowaną przez Rząd Londyński, ale i kombatantów wszystkich ugrupowań politycznych walczących w Powstaniu Warszawskim. Z założenia miało powstać muzeum pamięci walki, męczeństwa, patriotyzmu ku chwale tych, którzy nie bali się oddać swoją krew dla umiłowanej wolnej Polski.

Muzeum, które miało powstać, jak opowiadali o tym sami Powstańcy Warszawscy (jako młody chłopak słuchałem właśnie takich rozmów w moim domu rodzinnym, gdyż moja rodzina walczyła na barykadach Warszawy) miało w ich zamyśle wywoływać ludzkie emocje pokazując zwykłych ludzi z ich dniem codziennym, miłością, przyjaźnią bohaterstwem broni, śmiercią, nadzieją i rozpaczą. Muzeum miało pokazać zwiedzającym właśnie takich zwykłych ludzi rzuconych na szaniec historii, na pastwę losu nieznanego pomiędzy sprawy osobiste i publiczne.

Muzeum Powstania Warszawskiego miało w domyśle pytać każdego z nas "Co byś zrobił, jak byś Ty postąpił, gdyby teraz wybuchło to powstanie, gdzie bym był wówczas i co bym uczynił"?  Muzeum miało w swych założeniach ukazać powstańcze rodziny uwypuklone na tablicach z ich nazwiskami współczesnych matek, ojców ciotek, kuzynów czy wujów walczących i poległych w Powstaniu Warszawskim. Mur pamięci miał na zawsze o nich przypominać współczesnym.

Czasy PRL-u jak wiemy nie sprzyjały ani politycznie ani organizacyjnie do powstania takiego muzeum jakie chcieli sami Powstańcy Warszawscy i ich rodziny. Polska uzależniona i podporządkowana wówczas politycznie nie mogła tego zadania wykonać, nie miał tak naprawdę kto wówczas takim śmiałym i nowatorskim projektem pokierować.

Dopiero w roku 2003 śp. Prezydent RP Lech Kaczyński podjął się próby zbudowania takiego muzeum. Wieloletnie konsultacje ze środowiskami kombatanckimi, wybitnymi ludźmi sztuki i nauki z historykami pozwoliło nakreślić wizję tego muzeum.

A jak to się zaczęło opisała w swojej wspaniałej książce Agnieszka Sopińska Jaremczak pt. "Operacja Muzeum". Książka ta to nie tylko tchnienie i wciąż żywy oddech historii Polski i walki narodu z okupantem, ale z uwagi na osobiste - rodzinne emocje związane z heroiczną walką Powstańców na barykadach Warszawy jest czymś ważnym i nie ma tutaj znaczenia, jak podkreśla wielu, faktu politycznego uwarunkowania jego wybuchu, ma znaczenie natomiast w randze symbolu ogromny patriotyczny zryw i walka, na podwalinie której po wielu latach odrodziła się wolna Polska.  

Powstańcy Warszawscy pragnęli walki i wolną Polskę, cytując słowa Jana Stanisława Jankowskiego Delegata rządu na Kraj mówili: "Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać". Te słowa stały się mottem instytucji, która w 2004 roku rozpoczęła proces upamiętniania bohaterów Warszawy najlepszych synów swojej ojczyzny. O tym właśnie opowiada   muzeum Powstania Warszawskiego.

Trudno jest w krótkim materiale streścić dni walki o polskość, nieopisany dotąd heroizm i ludzkie poświęcenie dla ojczyzny, trudno w kilku słowach oddać ducha działania tych, którzy zdecydowali się Polakom o tym współcześnie opowiedzieć i pokazać jak wyglądały dawne dni walki oraz chwały, dni pełne łez buntu i rozgoryczenia później przekute w dni walki o muzeum pamięci narodowej.

W książce, którą ostatnio czytałem na ten temat  Agnieszki Sopińskiej Jaremczak pt. "Operacja Muzeum" przeczytamy, powiem więcej, dotkniemy historię budowy Muzeum Powstania Warszawskiego będącego nie tylko symbolem, ale i fizycznym ukazaniem Polskiego heroizmu, walki, nadziei i zwycięstwa. Powstanie Warszawskie zwyciężyło w polskich sercach, zwyciężyło w następcach tych, którzy nie bali się ginąc by "Polska była Polską".

Przez trzy lata ogromnych zmagań śp. Prezydent RP Lech Kaczyński mimo wielu przeciwności losu, gdyż było wielu którzy czynili wszystko by to muzeum nigdy nie powstało, doprowadził dzieło pamięci narodowej do szczęśliwego zakończenia. Budowa muzeum była na ustach całej Polski. Muzeum powoli w sercach Polaków stawało się panteonem osobistym, rodzinnym i ogólnonarodowym dziełem narodowego zrywu niepodległościowego walki o wolność.

W budowę muzeum zaangażowali się Powstańcy Warszawscy i młodzież  z całego niemal kraju ponieważ jak planował jego pomysłodawca prezydent Lech Kaczyński miało to być muzeum na wskroś nowoczesne niemal audiowizualne. To zadanie udało się jak wiemy wykonać.

Dziennikarze, Powstańcy Warszawscy na początku bardzo nieufni, bo już wielokrotnie zdradzani i mieszkańcy samej stolicy niemal codziennie doglądali budowy swego muzeum pamięci o tych, którym tak wiele zawdzięczamy. Patriotyzm powstawał tutaj niejako od nowa, budził się on w sercach Warszawiaków, którzy spoglądali na budowę tego symbolu wolności.

Stare mury elektorowi tramwajowej powoli stawały się barykadami, tunelami, powstańczymi gniazdami oporu stawały się Warszawą z sierpnia 1944 roku.

Krakowski architekt Wojciech Obtułowicz połączył w bryle tego budynku stare i nowe wpisując nowoczesne sale ekspozycyjne, sklepiki muzealne, a nawet kaplicę i kino w jedną całość. Miasto odzyskało dawno nie używany stary budynek, który został nacechowany ogromnym patriotyzmem przywiązany do wolności, do walk o niepodległość. Dawna elektrownia stała się symbolem "patriotycznej świątyni".

Jan Ołdakowski – dyrektor muzeum, jak podaje autorka w swojej książce, przypomniał, że odwiedziło je już 4.5 mln zwiedzających w tym większość (ok. 60%) poniżej 20 roku życia czyli rocznie zwiedza je około 500 tys. osób i to jest odpowiedź na pytanie tych co wątpili w jego budowę.

Muzeum Powstania Warszawskiego stało się nie tylko najważniejsza atrakcją turystyczną Warszawy, ale także jest centrum zrywu patriotycznego, muzeum to zmieniło polskie muzealnictwo, sukces tej palcówki przekonał, że warto inwestować w muzea historyczne i o tym pisze i wyraźnie podkreśla w swojej książce "Operacja Muzeum" Agnieszka Sopińska Jaremczak.

Piosenka powstańcza, odgłosy walk, serie z pistoletów maszynowych i wybuchy granatów, krzyki i nawoływania, odgłosy bombardowań i walących się domów dokładnie odtwarzając tamte czasy walki i heroizmu zostały, jak przeczytamy w książce, wplecione w oryginalne filmy i fotografie walczącej Warszawy, a widz i słuchacz przenosi się w tamte czasy z  adrenaliną i mocno bijącym sercem.

Przechodzac między barykadami z sierpnia 1944 r.powinniśmy wiedzieć że głównym budowniczym tego muzeum był i pozostanie na zawsze śp. Prezydent RP Lech Kaczyński i jego wierni towarzysze, którzy mu w tym dziele pomagali.

To tylko dzięki osobistemu zaangażowaniu Lecha Kaczyńskiego na jego prośbę na zbiórkę pamiątek powstańczych do Muzeum Powstania Warszawskiego przybyło kilka tysięcy ludzi z rodzinnymi pamiątkami by je ofiarować co świadczyło o zainteresowaniu budową muzeum i jego współczesnej roli.

Dzisiaj  muzeum Powstania Warszawskiego wykracza poza jego mury wplata się w tłum znajduje się na ekranach kin, na płytach CD w internecie dzisiaj trudno wyobrazić sobie Warszawę bez tego muzeum, który posiada już, jak pisze autorka "kreatywność tajfunu", a Muzeum Powstania Warszawskiego stało się już polską tożsamością.

W mojej ocenie Muzeum Powstania Warszawskiego, które wielokrotnie zwiedzałem, ożyło za przyczyną nie tylko działań prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ale wszystkich tych, którzy pragnęli by biło one w sercach milionów Polaków dając im nadzieję i otuchę o tym, że najwyższym dobrem jest dobro własnej ojczyzny.

Muzeum daje także widoczne przesłanie tym, którzy zamierzali kiedykolwiek złamać niepodległość Polski, głównie w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie, że jakakolwiek agresja na nasz kraj będzie odparta a walka o wyzwolenie nigdy się nie skończy.

Pochylając głowę nad pamięcią o tych którzy ginęli za Polskę na barykadach Warszawy, oddając im należny hołd pamiętajmy także i o tych dla których sen i marzenia o Polsce wolnej i niepodległej urzeczywistniły się a poprzez obecne  przesłanie Muzeum Powstania Warszawskiego kierowane jest nie tylko dla własnego narodu, ale i świata.

Polecam  to muzeum tym dla których słowo Polska było jest i będzie czymś osobiście bardzo drogim. Polecam także i wrogom naszego kraju jako jasny i konkretny przekaz świadczący o byłym i obecnym bezprzykładnym bohaterstwie i męstwie polskiego żołnierza w obronie własnego kraju. Bitwy ten żołnierz nieraz przegrywał ale nigdy nie przegrał walki o wyzwolenie swego kraju.

Chwała na zawsze Powstańcom Warszawy!

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:8)

Komentarze

Kaleta składa zawiadomienie do prokuratury.  W nocy tęczowe flagi pojawiły się na kilku warszawskich pomnikach. - Widzimy dzisiaj, że dla środowisk lewicowych dyskusja, którą toczymy o wartościach, o ochronie polskiej rodziny, polskich wartości konstytucyjnych, polskiej tożsamości i patriotyzmie, jest to walka bardzo poważna. Tylko w ramach tej dyskusji widzimy, że przybierają postawę agresji wobec symboli bardzo ważnych dla naszego społeczeństwa - mówił na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, wskazując, że dyskusja to jedno, ale agresja to całkowicie inna płaszczyzna, która musi spotykać się ze stanowczą reakcją wobec łamania prawa.  W nocy tęczowe flagi pojawiły się na kilku warszawskich pomnikach m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, Wincentego Witosa na pl. Trzech Krzyży, na pomniku Syrenki, pomniku Mikołaja Kopernika przed siedzibą PAN oraz na figurze Chrystusa przed Bazyliką Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Fotografie pojawiły się w mediach społecznościowych na profilach związanych ze środowiskiem LGBT. Na monumentach grupa osób rozkleiła także kartki z treścią manifestu, pod którym widnieją podpisy "Gang SamZamęt", "Stop bzdurom" i "Poetka". "To jest szturm! To tęcza. To atak!"  brzmią pierwsze słowa manifestu.  Całość pod linkiem                                                                                                                                                                         
https://niezalezna.pl/343353-skandaliczne-profanacje-warszawskich-pomnikow-kaleta-sklada-zawiadomienie-do-prokuratury                                                                                                                                                                       
Ps...Rodzi się pytanie: czy w Warszawie istnieje coś takiego jak policja i straż miejska? A jeśli istnieją, to czym one się zajmują? Babcią sprzedającą koperek na chodniku? Tylko składać potraficie do tych nie daj Boże sądów lewackich, a ja się pytam gdzie jest MSWiA gdzie jest policja przecież ich te profanacje czas jakiś trwały, a przy monitoringu to chwila żeby suka podjechała i zwinęła towarzystwo do paki i do lasu na parę pał na tyłek . Jak najszybciej reformować sądownictwo i robić porządek z tymi wywrotowcami lewackimi zanim nam zniszczą kraj. Żołnierzy niezłomnych nam teraz w Polsce brakuje. To byli prawdziwi bohaterowie, którzy walczyli o wolną Polskę. No i nie wiecie co zrobić? Natychmiast delegalizować takie organizacje. To wszarze, do wora, wór o mur, a potem do jeziora. Dziwię się polskiej młodzieży, że tylu z nich zagłosowało na TW Justynę. To jakaś lewacko-tęczowa nagonka. Młodzi, chcecie mieć zastój i stagnację polskiej gospodarki, nie chcecie mieć kompletnie żadnych podwyżek wynagrodzeń - głosujcie tylko na Trzaskowskiego. Najwyższy czas, aby prawo w Polsce było przestrzegane! A stanie się to wtedy, gdy kary za tego typu " działalność " będą zaostrzone. Dość bezhołowiu! Najwyższy czas na to, by zdegenerowanych bolszewicko-faszystowskich bandytów z Antify oraz lewaków i LGBT karać za ataki na polski patriotyzm, Kościół i profanacje! Poprawność polityczna i strach przed dewiantami z Brukseli nie pozwala wam uczyć dzieci, że pederastia jest chorobą. Jeżeli jakiś nauczyciel nie zgadza się z tym, to może iść do łopaty i kopać rowy! Polskę należy uwolnić od lewacko-żydowskich wpływów zbrodniarza, agenta SS i Gestapo żyda Sorosa oraz wszelkiej społecznej ofensywy pedalstwa i pozostałych patologii i dewiacji. Przede wszystkim opróżnić warszawskie  lewackie "skłoty" na Wilczej i ks. Skorupki. Z powodów choćby sanitarnych [ wirus].  A towarzystwo na 48 na dołek i przesłuchiwać. Ustalić personalia, powiązania itp. A jeśli pod "manifestem" są podpisane lewackie grupy, które mają swoje strony, to na co czekamy? Policja już rano powinna u nich być. A czemu takie "fundacje", organizacje pozarządowe mogą działać na terenie Polski? Najwyższy czas wziąć przykład z Węgier i polikwidować to towarzystwo, oprócz tego mamy Służbę Skarbową - wziąć pod lupę!

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Wiesław P

#1639975

Gdzie jest czołowy gej Paweł Rabiej i jego prezydent Warszawy Czaskoski

Dlaczego oni nie potępiają swoich bojówek LGBT za haniebny czyn profanacji pomnika i figury Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu? Trzeba skończyć z tym zdziczeniem LGBT.
To nie ludzie
To bydło

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1639978

GóWno wyborcze chcę blokady Marszu Niepodległości
Mam propozycję.... erotyczną.
Dupę niech sobie zablokują granatem i wyciągną zawleczkę.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1639980

Oglądałem w TVP info wypowiedzi Wandy Nowickiej na temat tej " pedalskiej profanacji", WSTYD że ta kobieta zajmuje miejsce i powietrze w Sejmie. Specjalistka od aborcji (pływające kliniki), teraz znawczyni od tęczowców...

Serdecznie pozdrawiam

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1639989

To szmata ....Zlewaczały amok! Żadnych granic w tym barbarzyństwie...

Nikt w Polsce tak bardzo nie szkodzi mniejszościom jak ludzie opętani MARKSISTOWSKĄ IDEOLOGIĄ

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1639990

Bardzo dobrze, że obecna władza dba o bohaterów. To im się od nas należy.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Dodaj własny artykuł do naszego bloga http://bazafirmy.pl/blog/ . Wejdź do wybranej kategorii i kliknij "dodaj tekst"

#1639984