Mity o szczepieniach rozsyłają rosyjskie trolle i boty, karmiąc ruch antyszczepionkowy. To grożne zjawisko

Obrazek użytkownika Tezeusz
Świat

Za kampanię dezinformacyjną dotycząca szczepionek częściową odpowiedzialność ponoszą rosyjskie trolle i boty. Opublikowany właśnie raport sugeruje, że ma to być element kremlowskiej strategii siania zamętu w Europie i Stanach Zjednoczonych.

 

Od roku w mediach odbywa sie zaplanowana , skoordynowana akcja propagandowa kierowana z Moskwy celem obniżenia  poczucia bezpeiczeństwa ludzi, spadku potencjału gospodarczego, zapaści w wielu krajach Unii Europejskiej i USA. Sprawa jak sie okazuje jest bardzo poważna i nie chodzi tutaj tylko o gospodarkę a o zdrowie i życie milionów ludzi. To tzw "nowa broń biologicza" POLEGAJĄCA na tym społeczeństwa państw Unii Europejskiej zaprzestały walki z Covid 19.

Jątrzenie w sprawie szczepień może wywoływać niepewność i prowadzić do opóźnień w przyjmowaniu dawek. Zwiększa to prawdopodobieństwo poważnej epidemii, co niesie ryzyko wielu zgonów - mówi prof. David A. Broniatowski z George Washington’s School of Engineering and Applied Science, który odkrył, że boty i rosyjskie trolle rozsiewają na Twitterze fałszywe informacje na temat szczepień.

Chaos wywołują przede wszystkim posty publikowane w mediach społecznościowych. Rosyjskie tweety często są opatrzone hasztagiem #VaccinateUS - donosi prasa amerykańska Czytamy w nich najczęściej: "Szczepionki łamią wolność religijną zagwarantowaną przez konstytucję", "Wierzę w Boga, nie w szczepionki", "Najwyraźniej tylko elita ma czyste szczepionki. A co dostajemy my, normalni ludzie!?".

Niektóre z tego typu postów pochodzą z Internet Research Agency. Jest to wspierana przez Kreml rosyjska firma, którą Amerykanie podejrzewają o ingerowanie w przebieg wyborów prezydenckich w 2016 roku. Z raportuprzygotowanego przez American Journal of Public Health wynika, że dyskusja w sieci może być w dużej mierze prowokowana przez "złośliwych aktorów o całej gamie ukrytych zamiarów". Wprawdzie tylko jeden na 12,5 tys. tweetów w losowej próbce miał związek ze szczepionkami, ale już jeden na 555 pochodzących od znanych rosyjskich trolli dotyczył kontrowersji związanych z tym tematem - mówi profesor inżynierii i zarządzania systemowego na George Washington Universitymówi David Broniatowski, który jest głównym autorem raportu. (https://www.o2.pl/artykul/mity-o-szczepieniach-rozsylaja-rosyjskie-trolle-i-boty-szokujacy-raport-6287832247420545a)

Kwestia szczepień została wzięta na celownik, ponieważ dzieli społeczeństwo. Z jego raportu wynika, że garstka osób obsługuje dużą liczbę kont, z których publikowane są kontrowersyjne posty. Dzięki temu powstaje wrażenie, że skrajne opinie są głównym nurtem. Dr Broniatowski podkreśla, że działania botów i trolli sieją niepewność i brak zaufania do opieki zdrowotnej, przez co wielu ludzi zwleka ze szcepieniami  lub z nich rezygnuje.

Rosyjskie trolle rozesłały wiele tweetów w języku angielskim, zawierających hasztag #VaccinateUS, stworzony najwyraźniej po to, by dzielić amerykańskie społeczeństwo. Te tweety zawierały treści zarówno proszczepionkowe i antyszczepionkowe, ale i jedne i drugie były znacznie bardziej spolaryzowane niż tweety przeciętnego użytkownika. Nawet proszczepionkowe tweety były pełne agresji lub prowokujące. Warto podkreślić, że z reguły tweety pisane przez zwyczajnych użytkowników - ludzi, są raczej proszczepionkowe. A content polluters – antyszczepionkowe. Z kolei rosyjskie trolle i zaawansowane technologicznie boty społecznościowe krzewią treści zarówno pro- i atyszczepionkowe. Tweety poruszały też kilka innych wątków wzbudzających kontrowersje w społeczeństwie amerykańskim i teorie spiskowe, które zazwyczaj nie są związane ze szczepionkami. (https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/181009634-Amerykanski-naukowiec-Rosyjskie-trolle-karmia-ruch-antyszczepionkowy.html)

Amerykanie pozostawali dotąd raczej zgodni w kwestii bezpieczeństwa i skuteczności szczepień. Narażenie obu stron na spór w sprawie, co do której istniał konsensus, może podkopać publiczne zaufanie, prowadząc do niepewności oraz opóźnień w szczepieniach. Zwiększa to prawdopodobieństwo poważnej episemi, co niesie ryzyko wielu zgonów. Takie epidemie nie ograniczają się do tych, którzy się nie szczepią - będą najbardziej szkodliwe dla osób najbardziej narażonych: dzieci, osób starszych i tych, którzy są zbyt chorzy, by się zaszczepić. Po wybuchu epidemii może się ona łatwo rozprzestrzenić się ponad granicami państw i stać się pandemią. Wirusy nie uznają bowiem granic państwowych. (https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/181009634-Amerykanski-naukowiec-Rosyjskie-trolle-karmia-ruch-antyszczepionkowy.html)

Polski internet zalewany jest tekstami trolli Rosyjskich oraz naszych narodowych przeciwników rządu i naszego bezpieczeństwa. Zalewają oni portale internetowe podrzucanymi przez Moskwę wymyślonymi sloganami " o szkodliwości i bezsensu szczepień" . Nie tylko pokazują pseudo zagrozenie dla życia i zdrowia tych co sie szczepią ale wręcz namawiają by tego nie czynili. Osobiście walczyłem z tymi trollami na wielu portalach w tym na Portalu Niepoprawni.pl, pokazując kim są i co sobą reprezentują. Ostrzegałem w moIch materiałach o zagrożeniach z tym związanych np: (https://niepoprawni.pl/blog/tezeusz/covid-19-nie-jest-tylko-nowa-grypa-to-smiertelna-choroba-zagrazajaca-bezposrednio-zyciu)

Najgorsze jest to, że ci antyszczepionkowcy są absolutnie niereformowalni, a próba rozmowy z nimi na argumenty to jak rzucanie grochem o ścianę. Zdumiewające jest, że antyszczepy zdarzają się również wśród osób inteligentnych i bardzo dobrze wykształconych. Mnie jest na przykład osobiście bardzo przykro i jestem bardzo zaskoczony, że moja wieloletnia dobra koleżanka ze studiów, obecnie nauczycielka historii w szkole ponadpodstawowej, wierzy w te wszystkie durne teorie spiskowe dotyczące szczepionek i twierdzi, że to propaganda i terror, a ja powinienem być mniej naiwny i przestać czekać z niecierpliwością na swój termin szczepienia, bo te szczepionki szkodzą zdrowiu. Ręce opadają, ale nic nie da się z tym już chyba zrobić. Podsyłam jej co jakiś czas linki artykułów red. Lisiewicza i ekspertów medycznych tłumaczących konieczność szczepień, ale spotyka się to z jej protestem i apelem, żebym jej już takich linków nie wysyłał.

Potężne ataki antyszcepionkowców można prawie od roku przeczytać na wielu portalach internetowych w tym  na portalu NEon24.pl oto niektóre wybrane konkretne przykłady:

https://kresywekrwi.neon24.pl/post/161875,szczepionki-smierci

https://ryszard-opara.neon24.pl/post/161823,szczepionki-narzedzie-zbrodni-przeciwko-ludzkosci

https://zygumntbalas.neon24.pl/post/161855,covidowych-szalenstw-ciag-dalszy-16-05-2021

itd....

To wrogie i szkodliwe działanie pokazane jest w mediach na konkretnych przykładach w USA i Krajach UE jest  także szeroko publikowane w literaturze przedmiotu. Osoby tzw. antyszczepionkowcy nie tylko namawiają i wzywają by zaprzestać szczepień przyczyniająć się tym pośrednio do powstania wielu chorób  i śmierci, ponieważ Covid19 to stwierdzona medycznie bardzo grożna dla życia o czym niemal codziennie pokazują statystyki światowe.

Nie dajmy sie zastraszyć trollom i szkodnikom namawiających nas do ciężkich i grożnych chorób a wręcz śmierci w męczarniach.

A co na takie działanie wymiar sprawiedliwości ?

Ocena wpisu: 
3
Twoja ocena: Brak Średnio: 2.8 (głosów:9)

Komentarze

Te wypowiedzi Davida Broniakowskiego to zdaje się pochodzą z Rzepy z 2018 roku, a przywoływany raport dotyczy m.in. zdarzeń z 2016 r.

https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/181009634-Amerykanski-naukowiec-Rosyjskie-trolle-karmia-ruch-antyszczepionkowy.html

Więc co mają wspólnego te fakty z Covidem-19?

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1673505

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Tezeusz został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Czytanie ze zrozumieniem to wielka sztuka dla.....inteligentnych. Szkoda.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-6

Tezeusz

#1673506

Dzień bez obrażania to dla Ciebie dzień stracony?

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1673514

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Tezeusz został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Kłamiesz jak zwykle. Zobacz w historii twoje komentarze do mnie jak mnie obrażasz. Mam je przytoczyć. ?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-6

Tezeusz

#1673518

to w istocie dokładnie opisuje twoje tu działania. Tak, przytocz. 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1673535

Rosyjskie trolle i rosyjskie boty są motorem ruchu antyszczepionkowego. Działalność rosyjskich trolli nie jest powiązana tylko i wyłącznie z  pandemią Covid -19.  Już w 2018 roku trolle bardzo aktywnie działały na tym polu. Newsweek poinformował, że prawdopodobnym skutkiem internetowej propagandy był wybuch epidemii odry. Publikowane były informacje na temat  działalności trolli w roku 2018, 2019, 2020 i 2021.

 

Tutaj przytoczę kilka linków , choć chcący mógłby bez problemu sam je znaleźć:

https://humanevents.com/2021/03/23/russias-anti-vaccine-propaganda-is-tantamount-to-a-declaration-of-war/

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-45294192

https://www.cbsnews.com/news/anti-vax-movement-russian-trolls-fueled-anti-vaccination-debate-in-us-by-spreading-misinformation-twitter-study/

https://www.foxnews.com/tech/russian-trolls-blamed-for-spreading-anti-vaccination-propaganda

https://theprint.in/science/how-russian-trolls-and-bots-are-fuelling-the-us-anti-vaccination-movement/245407/

 

5* za notkę

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

AgnieszkaS

#1673546

Trochę nie na temat. Uważam jednak, że to jest ciekawe.

Polskie " Bóg, Honor i Ojczyzna" jest odpowiednikiem rosyjskiego "Bóg, Car, Naród" (Бог, Царь, Нация).

Jest to nie tylko porównanie znaczeniowe wyrazów ale  również zestawienie dwóch różnych narodowych mentalności.

Nie umknęło mojej uwadze, iż według rosyjskich narodowców car zajmuje drugie miejsce, po Bogu, a honor nie jest dla nich tak istotny jak dla Polaków. 

Fotografia pochodzi z Vice News.

https://www.vice.com/en/article/g5pqk4/german-neo-nazis-are-getting-explosives-training-at-a-white-supremacist-camp-in-russia

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

AgnieszkaS

#1673547