Krystyna Wańkowicz - bohaterka walczącej Warszawy

Obrazek użytkownika Tezeusz
Historia

Powstańcze dziewczyny. Ileż to już książek o nich napisano ileż nakręcono filmów. Bohaterskie sanitariuszki, łączniczki. Walczyły dzielnie i ginęły na barykadach Warszawy. Po wielu z tych bohaterskich dziewczynach nie pozostało wspomnienie, wiele ich grobów także nigdy nie odnaleziono.

Krystyna – łączniczka batalionu „ Parasol”

Urodzona 9.10.1919 r., córka znanego dziennikarza Melchiora i Zofii z d. Malagowska. Posiadała młodszą siostrę Martę.

Uczennica Gimnazjum im. Klementyny Hoffmanowej, później pobierała nauki w Wyższej Szkole Nauk Politycznych. Wybuch wojny przerwał jej studia.

Zaangażowała od razu się w działalność konspiracyjną, gdzie w willi Wańkowiczów przy ulicy Dziennikarskiej na Żoliborzu odbywały się konspiracyjne spotkania. Wówczas przybrała pseudonim „Anna”. Ukończyła kursy konspiracyjne, zdobyła też patent oficerski.

W lipcu 1944 r. została łączniczką 1 kompanii batalionu „ Parasol”. Przenosiła rozkazy i polecenie miedzy dowództwem batalionu, a poszczególnymi grupami bojowymi. Uczestniczyła w pisaniu przez plut. Pchor. Józefa Szczepańskiego pseudonim „ Ziutek” wiersza „Pałacyk Michla”, gdzie batalion obsadził swoje stanowiska bojowe. Wiersz stał się piosenką, a nuty proponowali żołnierze batalionu.

Walki i obrona pałacyku Michla

Ubrana z zdobyczną, niemiecką panterkę i PM, dzielnie odpierała ataki II batalionu dywizji pancernej SS Herman Goering, atakującego ulice Wolska. Wróg został jednak odparty przez żołnierzy AK pod dowództwem ppor. Tadeusza Chorążyka, pseudonim „ Czarny” i członków AL.

Batalion Parasol zajmuje wówczas budynki pałacyku Michla, przed wojną zwane jako rezydencja Michlera. Pałacyk ufortyfikowany miał bronić dostępu do barykady na ulicy Wolskiej, róg ulicy Młynarskiej.

Niemcy, atakując barykadę, musieli przejść pod oknami pałacyku, broniącego przez żołnierzy „Parasola”.

Pałacyk bronił się wściekle, odpierając kolejne zmasowane ataki Niemców, wsparte czołgami i lotnictwem. Ranni przekazywali broń zdrowym, ci wypadali na ulice, by zabierać zabitym Niemcom broń i amunicję. Walczono z ogromną determinacją i wściekłością. Na jednego obrońcę przypadało do pięciu atakujących, świetnie wyszkolonych żołnierzy dywizji pancernej SS Herman Goering.

Nie brano jeńców, walczono o każdy metr, ba centymetr ziemi. Walczono granatami, a gdy ich zabrakło i zabrakło amunicji, walczono saperkami, rurami, nożami.

I wówczas, w przerwie walk, gdy odpoczywano, do pianina Bechstein zasiadł Józef Szczepański, pseudonim „Ziutek” i tak narodził się hymn „Parasola” ..” Pałacyk Michla, Żytnia, Wola….” Śpiewali go wszyscy, w tym również Krystyna.

Bohaterska śmierć Krystyny

4 sierpnia 1944 r., dowódca batalionu „ Parasol” mjr Adam Borys pseudonim „Pług” rozkazuje części obrońców pałacyku opuścić broniona pozycję . Krystyna Wańkowicz, wraz sekcją bojową „ Gryfa”, cofa się w kierunku skrzyżowania ul. Żytniej z Młynarską i chce się przebić na cmentarz kalwiński. Na czele idzie grupa siedmioosobowa, przebijająca przez Niemców szlak dla pozostałych powstańców.

W tej grupie idzie na ochotnika uzbrojona w granaty i PM Krystyna Wańkowicz. Przebiegają dwójkami, ubezpieczając się wzajemnie przez ulicę Żytnią. Wówczas zaatakowały ich pociski artylerii niemieckiej.

Gdy opadł kurz i nastała chwilowa przerwa w boju, powstańcy zobaczyli leżące martwe ciało Krystyny, z raną szyi. Przeciągnięta przez powstańców w rejon cmentarza, została wówczas przykryta panterką „ Gryfa”.

Zostaje pochowana wraz z innymi poległymi powstańcami „Parasola” w płytkim grobie. Po wojnie, w tym grobie ciała Krystyny nie odnaleziono. Ktoś przeniósł ciało w nieznane miejsce.

Do tej pory nikomu nie udało się odnaleźć ciała bohaterskiej łączniczki „Anny” Krystyny Wańkowicz.

Niech żyje w naszej pamięci.

Chwała bohaterom!

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.1 (głosów:10)

Komentarze

Cześć i Chwała Bohaterom !

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-5

Tezeusz

#1610757

Jeżeli jesteś taki odważny przy komputerze, że nazywasz mnie czerwonym śmieciem, a wiem że jesteś w Poznaniu jak ja, to może się spotkamy i to samo powiesz mi w oczy.

Czy stać ciebie łobuzie na ten czyn, czy już na tą myśl o spotkaniu ze mną, popuszczasz w majty ze strachu.

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-6

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1610759

W Poznaniu bywam u przyjaciół podobnie jak w Zakopanym, Gdyni czy Toruniu, a do Krakowa zapraszam czemu nie chcesz popatrzeć w moje oczy oczywiście ! ! Przy okazji wypijemy dobre piwo.

Oceniam ciebie po tym co sobą reprezentujesz w komentarzach a więc twoje wypowiedzi  nie ciebie jako osobę - miałem rację !

Użyte moje słowa " Czerwony śmieć " w materiale https://niepoprawni.pl/blog/zawisza-niebieski/prezes-nik-marian-banas-czyli-pis-u-problem-wagi-panstwowej - dotyczyły Zawiszy Niebieskiego i wyrażnie były zaakcentowane ( jesteś nim ???)

A do wycieczek osobistych służy poczta wewnętrzna - przypominam regulamin portalu.

Jeszce jedno uważaj na grożby karalne-- skąd wiesz z kim piszesz ? Dobra rada.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-5

Tezeusz

#1610763

Jakie groźby karalne? Ze się z tobą chciałem spotkać, nie rozśmieszaj mnie prawniku samouku.

Jestem Narodowcem, to co jestem gorszy jak ty pisior? Bo nie myślę jak wy, to tylko Bóg osądzi a nie wy pisiory. Ale widzę ze lubicie zastępować Pan Boga i ty tu na NP nie jesteś odosobniony i nie ma się czemu dziwić, bo olewacie Prawa Boga wraz z kaczorem i nie chcecie uchwalić ustawy antyaborcyjnej, to i efekt ferowania wyroków z waszej strony, kto dobry a kto zły.

A jeśli chodzi o wódkę, to tylko piję z przyjaciółmi i z takimi jak ty do wódki nie siadam, to tak jakbym sobie napluł w twarz i powiedział że deszcz pada.

A tu jestem na spotkaniu z redaktorem Michalkiewiczem w Poznaniu i to ja mam być czerwony ty pustaku eskimowski.

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-6

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1610766

Co te komentarze mają wspólnego z bohaterką tego materiału poległa za Polskę ? Wstyd dla narodowca !!

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-6

Tezeusz

#1610783

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Verita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Co ten materiał ma wspólnego z obecną sytuacją w Polsce?

Wstyd dla każdego, który próbuje udawać Polaka i zamieszcza teksty na  każdy , byle jaki temat... byle nie istotny w danej chwili dla Polski.

Takimi tekstami wpisujesz się w poczet "aksamitnych" trolli , którzy piszą dużo, często...tylko po to aby odwrócić uwagę Polaków od spraw ważnych i potrzebnych.

Pozdrawiam Jjj  i anm ...tego "przebierańca" raczej nie.

P.S.Oto przykładowy ważny  i aktualny temat.

https://www.youtube.com/watch?v=_5CjpkNwpHw&feature=share&fbclid=IwAR0PB16y_JUORahhlfWHga9YgpA-Ben3w76Chgz1pnQQC-krDt4MgUqcDII

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-7

Verita

#1610790

Szanowna Pani.

Napisala Pani: "Co ten artykul ma wspolego z obecna sytuacja w Polsce?".  

A ja chcialbym sie zapytac co wspolnego ma Pani komentarz z artykulem pana Tezeusza na temat naszych bohaterow, walczacych w Powstaniu. 

Nie bardzo rozumiem dlaczego, zamiast odniesc sie do konkretnego artykulu, pragnie Pani zmusic Autora by pisal na zadany przez Pania temat.  Przeciez moze Pani zrobic to sama.

Agresja w postaci wyzwisk w rodzaju - aksamitny troll i przebieraniec, powinna sie spotkac z reakcja gospodarza tego portalu, poniewaz - jak kazde wyzwiska, obniza ona wartosc tej strony internetowej z ktorej odchodzi coraz wiecej komentatorow i autorow nie majacych ochoty byc przedmiotem nieusprawiedliwionych niczym obelg. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1610865

Wracaj do swoich do NEpon24.pl tam twoje miejsce tutaj poklasku nie dostaniesz czyli WON !!!!!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

Tezeusz

#1610946

Rolniku z kibuców, piszę na wielu portalach i co ma z tego wynikać Mośku???

Jak kotka okoci się w chlewie, to małe są kotami czy prosiakami??? Widać te twoje pejsate bezmózgowie w myśleniu i to dobitnie.

Pisze tam Husky, ja, Jazgdyni i ty pisałeś puki cię za chamstwo wypierdzielili i to z kretesem, a tu NP ci pozwalają obrażać ludz, choć już ostrzeżenie dostałeś.

I co??? Husky czy Jazgdyni to tez czerwoni, puknij się w ten pejsaty czerep i to zdrowo, to może troszkę za kumasz.

Ja tu już komentuje 10 lat i nie ty tu będziesz mi mówił co mam robić.

Czy koszerny eskimos mimo braku szarych komórek coś zrozumiał, czy dalej nie kumaty 

A wiesz gdzie mam te twoje wyzwiska i pomówienia względem mnie??? Tam gdzie ty masz swego obrzezanego. Twoje prymitywne i prostackie komentarze tylko świadczą o tobie i twojej kulturze osobistej, oraz o twoim niskim zasobie słów, by sklecić zdanie nie używając epitetów i słów nie cenzuralnych. 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1610949

"Pax, pax, pokój między chrześcijany"...:).
Spotkajcie się chłopcy gdzieś po środku między Krakowem, a Poznaniem...choćby w Brzezimierzu...:).
Żeby nie było, wódkę ja rozleje w wasze kieliszki :).
Mogłoby być ciekawie :).

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-4
#1610782

Umiesz czytać ze zrozumieniem, jeśli ktoś pluje Ci w twarz i mówi że jesteś czerwony śmieć, to idziesz z nim na wódkę.

No to Boguś ja mam inne zwyczaje i takiego delikwenta na wódkę nie zapraszam, jedynie mogę go zaprosić...….

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-4

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1610785

Tezeusz wyjaśnił, że nie było to skierowane do Ciebie, więc sprawę uznałbym za zamkniętą :).
Ty zrobisz jak zechcesz :).

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2
#1610788

Gdyby nie heroiczna walka Powstańców Warszawskich czy Żołnierzy Wyklętych nie było by nigdy Wolnej Polski.

Cześć i Chwała Bohaterom. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-6

Tezeusz

#1610786

Oddając hołd bohaterom narodowym kolejne materiały poświęcę ich pamięci by nigdy nie zapomnieć o ich walce o godność i wolność.

..."

Na dzień podjęcia walki powstańczej w Warszawie, w planie mobilizacyjnym Batalionowi „Parasol” wyznaczono rejon koncentracji w strefie ulic Młynarskiej, Karolkowej i Żytniej, w dzielnicy Wola. Decyzja ostateczna została przekazana dowódcy oddziału w trzeciej dekadzie lipca 1944 roku.

W ramach zgrupowania „Radosław”, do którego należały też oddziały „Zośka”, „Czata”, „Miotła”, „Pięść” i „Dysk”, spełniać miał rolę jednostki odwodowej Komendy Głównej Armii Krajowej.

Z uwagi na niedobory w stanie uzbrojenia oddziału, do walki w pierwszych dniach powstania zostały wyznaczone dobrze uzbrojone 3 plutony szturmowe, ze wsparciem służby sanitarnej, motoryzacyjnej oraz kwatermistrzowskiej..." cd.

http://batalionparasol.pl/parasol-w-powstaniu/

Warto się zapoznać nawet przez czerwone bydło komusze.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-5

Tezeusz

#1610787

"Żołnierze Armii Krajowej oraz ludność cywilna Warszawy walczyła na barykadach  Warszawy nie po to by wygrać, ale po to by przetrwać........" -

Takie słowa usłyszałem wiele lat temu z ust żołnierza Batalionu "Parasol"

Cześć i Chwała Bohaterom obrońcom ojczyzny. Gdyby nie wasza walka i danina przelanej krwi dzisiaj nie było by Wolnej Polski.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4

Tezeusz

#1610789

""Żołnierze Armii Krajowej oraz ludność cywilna Warszawy walczyła na barykadach Warszawy nie po to by wygrać, ale po to by przetrwać........" -"...

Może to będzie niepopularne co powiem, ale zdanie to powinno brzmieć:

Żołnierze Armii Krajowej oraz ludność cywilna Warszawy walczyła na barykadach Warszawy nie po to by wygrać, ale po to by przetrwać...powstanie.

Nikt nie odbiera uczestnikom powstania patriotyzmu i woli walki.
Nikt nie wątpi w ich bohaterstwo i miłość do swojego miasta i ojczyzny.
Nikt nie śmie wątpić w niezwykłą i niespotykana w historii świata ofiarę życia powstańców i mieszkańców Warszawy.

Ale na miłość Boską, kiedy w końcu zrozumiemy, że był to ogromny błąd dowództwa powstania...

Kiedy do nas to w końcu dotrze, że przez szereg niewłaściwych decyzji straciliśmy tylu obywateli, i właściwie na zawsze straciliśmy Warszawę z tamtych lat ?.
Tak trudno to zrozumieć?

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-6
#1610794

Powstańcy Warszawscy których znałem i rozmawiałem głównie z żołnierzami Batalionu Parasol mówili zgoła coś odwrotnego niż przedstawione w komentarzu powyżej.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-6

Tezeusz

#1610796

A co niby mieli mówić ?...
Rusz w końcu głową.
Przecież nie jest możliwe, żeby być aż tak ślepym...
Kiedy w końcu nastąpi ta wielka spowiedź Polaków z własnej historii ?.
Nigdy niczego nie osiągniemy, dopóki nie nastąpi narodowy rachunek sumienia...
Bądźmy patriotami, ale zacznijmy w końcu liczyć "zyski i straty", bo na samym "patriotyzmie" daleko nie zajdziemy.
Powstańcy i mieszkańcy Warszawy byli i są wielkimi Polakami, tylko dlaczego tak wielu ich zginęło za tak niewiele ?!!!.
Kto zawinił? !!!.
Uczmy się na błędach...

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-5
#1610798

A tak między nami, co "odwrotnego mówili" ?.
Możesz jaśniej ?.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1610972

   Witaj! Tu się z Tobą nie zgodzę "o błędzie dowództwa powstania..." Być może, gdyby nie Powstanie Warszawskie, prawdopodobnie Polska na stałe zostałaby częścią ZSRR. Zostałaby wchłonięta. Powstanie ukazało Światu, że pomimo okupacji Polacy istnieją i walczą o swoją wolność i ojczyznę.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

ronin

#1610902

ronin...

Jakiemu światu Powstanie ukazało to o czym piszesz ?. Mało Polacy pokazali światu na wszystkich frontach 2 WŚ jak są waleczni i z jaką determinacją walczą o wolność Polski ?.
Co "świat" zafundował walecznym Polakom po 45 roku ?.
Mam przypomnieć????.
Zafundował nam zdradę, kupczenie naszą wolnością i poniżenie !!!.
Sprzedano nas Stalinowi jak cielaka na targu.
W czym miało pomóc nam Powstanie ?.
Musimy w końcu zrozumieć, że patriotyzm, to nie śmierć w okopach, na barykadach i w krwawych powstaniach.
Patriotyzm, to wola przetrwania narodu i państwa. Patriotyzm, to rozwaga i spryt w polityce. Patriotyzm, to troska o współobywateli, polską kulturę i język. Patriotyzm, to miłość do wszystkiego, co polskie.
Patriotyzm, to nie trupy na polach bitew...
Patriotyzm, to znaczy przetrwać, bez zbędnych ofiar.

Ps. Głupta, a może nawet wina dowódców powstania jest wręcz porażająca.
Kto w końcu krzyknie, że król jest nagi ???.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-5
#1610907

    Witaj! O to się spierać nie będziemy, bo historię znamy. Ale, my Polacy zawsze na sztandarach mieliśmy Boga, Ojczyznę i Wolność, która w tamtych czasach była wartością nadrzędną. Dlatego dla mnie powstańcy, często nieletni byli bohaterami. To było zresztą Podziemne Wojsko Polskie, które nie chciało sowieckiego terroru i ponownej okupacji. Co do ofiar, to Niemieccy mordercy, mordowali masowo ludność cywilną po powstaniu burząc prawie doszczętnie całe miasto.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1610912

"dla mnie powstańcy, często nieletni byli bohaterami."...
A pewnie , że byli i nikt w to nie wątpi, ale kilku nieudacznych, tępych skurwysynów, którzy zadecydowali o tej rzezi, powinno pośmiertnie zawisnąć na latarniach !!!.
200 000 to nie cena Mercedesa, to 200 000 istnień ludzkich.
To 200 000 Twoich dziadków, matek, ojców, synów i córek...
Rozumiesz to ?.
Znasz ból po utracie dziecka, matki, ojca ?.
Pomnóż to przez 200 000 ...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4
#1610915

Bardzo Panu dziekuje za ten artykul. Jestem Warszawiakiem wiec wychowalem sie na legendzie Powstania i relacjach tych, ktorzy cudem przezyli - w tym na osobach z mojej rodziny. Dlatego rozumiem Pana i chcialbym, zeby nasze przyszle pokolenia umialy sie organizowac i walczyc w obronie wolnosci, etyki i honoru tak jak to pokolenie naszch Ojcow. 

Szkoda tylko, ze w obecnej Polsce panuje tak bardzo rozwinieta "platoniczna" agresja z byle powodu, a najczesciej bez powodu. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1610862

"Szkoda tylko, ze w obecnej Polsce panuje tak bardzo rozwinieta "platoniczna" agresja z byle powodu, a najczesciej bez powodu"...

No przecież chciałbyś za jakiś czas znów posłuchać " o legendzie Powstania i relacjach tych, ktorzy cudem przezyli"...
Głupszego tekstu nie czytałem...
200 000 Polaków !!!!!
Czy ty to w ogóle ogarniasz, zwolenniku legend ????.
200 000 ludzi straciło życie !!!!
Jest w tobie odrobina empatii, bezkrytyczny zwolenniku legend ?.

"chcialbym, zeby nasze przyszle pokolenia umialy sie organizowac i walczyc w obronie wolnosci, etyki i honoru tak jak to pokolenie naszych Ojcow."...
Masz odrobinę honoru, tego honoru o którym mówisz ????.
Walczyli nasi ojcowie, a ty chcesz, żeby teraz walczyły przyszłe pokolenia, w ten sposób sprytnie omijasz własne pokolenie, emigracyjny dekowniku.
Boisz się wracać teraz, i nie wrócisz tym bardziej, kiedy ojczyzna będzie potrzebowała ofiary krwi.
Wstyd i całkowity brak honoru.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-5
#1610866

Rozumiem twój brak wiedzy i patriotyzmu ale twoja glupota sięga już  zenitu. Ja to rozumiem to wynik twego  przebywania w Neon24 i trędy komusze.Twoje komentarze dokładnie jak za nieboszczki komuny UB i PZPR.

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-6

Tezeusz

#1610869

Głupotę należy piętnować zdecydowanie, szczególnie głupotę historyczną. To dotyczy również ciebie...

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-5
#1610874

Cóż dyskusja z czerwonym raczej mija się z celem !! Wracaj do swoich do NEon24 cwaniaku. 

Żegnam !

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-6

Tezeusz

#1610875

Dziękuję za komentarz jesteś prawdziwym Warszawiakiem wychowanym na patriotyźmie tym prawdziwym narodowym Polskim. Pozdrawiam. 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-6

Tezeusz

#1610871

Dziekuje.

Mysle, ze to dlatego, ze we wczesnym dziecinstwie, moja Matka razem z Ojcze Nasz... uczyla mnie rowniez - Kto Ty Jestes...

Obawiam sie, ze nasi adwersarze nie znaja ani jednego, ani drugiego.

Serdecznie.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1610879

Adwersarze ci z lewej strony stali po drugiej stronie patriotyzmu. Przywiozły ich do Polski sowieckie czołgi. Stąd ich poglądy. I pod tym materiałem się ujawnili.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-5

Tezeusz

#1610883

Tezeusz, ten z mitologii greckiej był właściwie bękartem.
Nick wybrałeś z pełną rozwagą, czy przypadek sprawił ci psikusa ? :).

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-5
#1610911

Tylko to potrafisz komuchu z NEon24 ? Cieńko!!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4

Tezeusz

#1610931

Kazdy czlowiek posiadajacy elementarna - to znaczy na poziomie pierwszych klas szkoly podstawowej - znajomosc mitologii, wie ze atenski bohater Tezeusz, ktory zabil Minosa w jego labiryncie, byl synem Ajgeusa. Ajgeus tak kochal swojego syna, ze nie sprawdzajac nieprawdziwej wiesci o jego smierci, popelnil samobojstwo.

Z tego wynika, ze komentator "a nie mowilem" klamie tylko po to, zeby zelzyc innego uczestnika portalu.

 Obelgi i wyzwiska - zgodnie z Regulaminem Portalu (Pkt. 3.1d, Pkt.3.2c ), sa tu zabronione poniewaz obnizaja poziom dyskusji, a tym samym  dobre imie i wizerunek Niepoprawnych.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1610981

I jak wynika z twojego tekstu, nie "posiadasz elementarnej, nawet na poziomie 1 klasy szkoły podstawowej, wiedzy na temat mitologii greckiej"...
Czas wracać do podstawówki.
Z racji tego, że jesteś tak ciemny w tych sprawach, najlepiej do wieczorowej...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3
#1610989

tak już chazarzy mają...

 

tak już chazarzy mają 

na wspomnienie

Powstania Warszawskiego

wścieklizny dostają

 

PS No bo dla nich było tylko "powstanie" w gettcie warszawskim. 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4

jan patmo

#1610939

   Co się Pan dziwisz, jak oni mieli Gwardię Ludową i Armię ludową na sztandarach i pospołu z sowietami mordowali naszą Armię Krajową. To z nich wyrośli między innymi póżniejsi pokoleniowi kolaboranci. Podziękowania Tezeuszowi za prawdę o naszych bohaterach, wielu bezimiennych. Pozdrawiam!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

ronin

#1610950

Tak "chazarzy" przecież mają, 

że Polaków wciąż udają,

Polskich wielkich patriotów

By nie poznać ich pomiotów

O czerwonych ciągle bredzą

o swych przodkach nie powiedzą. 

p.s. Głupi to naród, co z historii wniosków nie wyciąga. Drugi raz tyłek wystawia na baty, które ich przodkowie już zebrali.

 

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2
#1610973