Jak Niemcy chcieli Mikołaja Kopernika zgermanizować

Obrazek użytkownika Tezeusz
Kraj

78 lat temu - 11.02.1942 r. Maciej Dawidowski "Alek", harcerz Szarych Szeregów dokonał brawurowej akcji odkręcenia niemieckiego napisu „Dem grossen astronomen - Nikolaus Kopernikus”. Za ten czyn został uhonorowany ps. "Kopernicki"

Niemcy przytwierdzając napis do cokołu pomnika Mikołaja Kopernika zasłonili Polski napis: „Mikołajowi Kopernikowi - Rodacy”, co przez ludność Warszawy odebrane zostało jako próba germanizacji Polskiego astronoma.

"Alek" przeciągnął, ważącą ok. 100 kg tablicę za róg pobliskiego budynku, gdzie przysypał ją śniegiem. Dwa dni później wraz z kolegami przewiózł ją na Żoliborz i ukrył na terenie jednego z ogrodów.

Początkowo „Alek” wyznaczył sobie czas akcji na dzień urodzin astronoma, czyli – 19 lutego. Los sprawił, że wyczyn ten udało się zrealizować już osiem dni wcześniej. Dawidowski – który przez kilka dni obserwował otoczenie pomnika, ruchy niemieckich żołnierzy, analizując możliwe sposoby i ewentualności swojej akcji – postanowił sprawdzić stopień przykręcenia tablicy.

Gdy okazało się, że śruby można usunąć gołymi rękami, nie zawahał się ani chwili. Tablica z głośnym hukiem upadła na chodnik, co jednak nie zwróciło uwagi ani nielicznych przechodniów, ani znajdującej się niedaleko komendy policji; wszystko tego poranka układało się Dawidowskiemu jak po sznurku. Dzielny harcerz przeciągnął zdobycz ważącą prawie sto kilogramów za róg pobliskiego budynku, gdzie przysypał ją śniegiem. Dwa dni później razem z dwoma towarzyszami przewieźli tablicę na sankach do kolejnej kryjówki.

Cześć i Chwała Polskim Bohaterom. Czuwaj Podharcmistrzu

 

Żródło :

https://niezalezna.pl/93742-niemiecka-tablica-na-pomniku-kopernika-akcja-alka

https://sciaga.pl/tekst/106258-107-kamienie-na-szaniec-zdjecie-tablicy-z-pomnika-kopernika-opis-sytuacji

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

Dodać do powyższej notki można, że w 1973 roku w RFN wydano znaczek z okazji 500-lecie urodzin Kopernika. Napis na znaczku "Kopernikus"  (Michel, vol I, RFN nr 758). Niemcy przyznają się do Kopernika od XVIII wieku chyba. W starszych pracach pisali wprost, że mieszkał przez lata w Prusach Wschodnich (sic!). W XIX wieku przekonanie o niemieckim pochodzeniu Kopernika było dość powszechne, a co dbała "nauka niemiecka". W XX wieku się zmieniło, ale w III Rzeszy i w RFN pisano wielokrotnie o Koperniku jako Niemcu. W PRL przypomniano jak było w rzeczywistości, ale są różne mądrale z tytułami "prof." którzy niemiecką wersję przyjmują. Sam słyszałem jak taki "prof." udowadniał, że Kopernik porozumiewał się po niemiecku z chłopami jak wizytował dobra biskupie na Warmii - a jak miał się porozumiewać ze ściągniętymi z Niemiec chłopstwem po wytępieniu Prusów. Tego mądrala nie powiedział, ale chciał był "oryginalny i europejski". W wydawnictwach encyklopedycznych angielskich i amerykańskich Kopernik funkcjonuje jako  polski astronom, w niemieckich różnie. W rzeczywistości trudno mówić o jego narodowości, bo żył w czasach "przednarodowych". Był poddanym Korony, wielokrotnie reprezentował Zygmunta Starego w rokowaniach dyplomatycznych. znana jest jego wrogość do Zakonu Krzyżackiego i osobiście Albrechta Hohenzollerna. Pisał po łacinie.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Traczew

#1661331

Dziękuję za podtrzymywanie prawdziwej historii,

Gdyby nie Pan i Ludzie walczący o Pamięć Narodową.

To Einstein stwierdził, że jeśli jego Teoria Względności  okaże się prawdziwa; Niemcy/ Austria / Żydzi nazwą go " swoim"; 

odwrotnie gdy tzw. koniunktura się zmieni.

Pozdrawiam serdecznie,

MM

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1661507