INKA - "zachowała się jak trzeba "stając się wrogiem czerwonych katów i ich pokolenia

Obrazek użytkownika Tezeusz
Kraj

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego  Kresy Wschodnie II RPiczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy.

Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało też na Kresach Wschodnich, szczególnie na ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.  Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub  zmarło w więzieniach. Wciąż są to szacunki. Wysiłek zbrojny i martyrologia drugiej konspiracji nadal wymagają badań.

Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.

W przeddzień obchodów państwowych związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowionego przez Sejm RP w 2011 w hołdzie żołnierzom walczącym w obronie niepodległej i demokratycznej Polski przypomnę bohaterską sanitariuszkę, której czyny i patriotyzm stał się źródłem wszelakich cnót do naśladowania mam na uwadze oczywiście 18 letnią        "INKĘ".

Pierwszy raz o bohaterskiej młodej i pięknej dziewczynie o pseudonimie Inka, która została zamordowana przez UB w Gdańsku tylko dlatego, że kochała Polskę – opowiadał mi mój dziadek, kawalerzysta oficer II RP bohater walk pod Krojantami i Bzurą, gdy byłem jeszcze bardzo młodym człowiekiem.

Książkę autorstwa Piotra Szubarczyka pt. „Inka. Zachowałam się jak trzeba” (w twardej lakierowanej oprawie z dołączoną płytą CD wydanej w 2013 r. koszt pozycji 39.90 zł) zakupiłem kilka miesięcy temu. 60-stronicowy zbiór fotografii i dokumentów z krótkimi opisami 4 szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK i sanitariuszki o pseudonimie Inka ukazuje życie i śmierć głównej bohaterki.

Opowieść o Danucie Siedzikównie ps. Inka, młodej sanitariuszce, która ratowała życie zarówno żołnierzom wyklętym jak i żołnierzom KBW to książka, która niewątpliwie wstrząsa nie tylko ludzkim sumieniem, ta książka wręcz krzyczy o bohaterstwie prostej dziewczyny, która nie dożyła 18 lat. Ginie ona zamordowana od kul komunistycznych oprawców z okrzykiem: „Niech żyje Polska!”

Torturowana, upodlona i szykowana przez swoich oprawców mieniących się Polakami nie zdradziła swoich towarzyszy walki o wolną Polskę. Osądzona zbyt szybko i zbyt pospiesznie nie dożyła 18 lat. Ta opowieść nie tylko porusza serce czytelnika, ale pokazuje prawdziwe bohaterstwo walki o wolną ojczyznę.

Czytamy w tej książce jak młoda Danuta Siedzikówna składa w 1943 r. przysięgę wojskową, później odbywa szkolenie sanitarne. W 1944 r. po wkroczeniu Armii Czerwonej pracuje w nadleśnictwie Hajnówka, aresztowana w 1945 r. przez NKWD i UB za współpracę z podziemiem antykomunistycznym zostaje uwolniona z konwoju przez patrol wileńskiej AK ze zgrupowania mjr. Łupaszki. Do lipca 1945 r. służyła w tym szwadronie jako łączniczka i sanitariuszka. Aresztowana w Gdańsku w czerwcu 1946 r. przez UB, osadzona w katowni w Gdańsku.

Kim była bohaterka tej powieści? To była, jak o niej opowiadali sami jej oprawcy, cicha, drobna, spokojna dziewczyna jakich wiele, mająca zapewne pragnienia i marzenia. Zostaje skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Garnizonowy w Gdańsku w dniu 3 sierpnia 1946 r. za sfabrykowane przez UB dowody, iż jakoby nakłaniała do zabicia przez żołnierzy szwadronu „żelazny” funkcjonariuszy UB pod Sztumem.

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.5 (głosów:12)

Komentarze

W 1940 roku, za okupacji sowieckiej, ojciec Siedzikówny – Wacław został wywieziony na Syberię. Umarł kilka lat później w Persji, w Armii Andersa, do której dołączył. Mama Eugenia została natomiast aresztowana przez Niemców za przynależność do Armii Krajowej, w której wywiadzie działała. Po brutalnym śledztwie rozstrzelano ją podczas zbiorowej egzekucji. Danusia i jej dwie nastoletnie siostry zostały sierotami, pod opieką mocno już leciwej babci.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1642486

Początek zerżnięty ze strony prezydenta RP

https://www.prezydent.pl/kancelaria/zolnierze-wykleci/kim-byli-zolnierze-wykleci/

Dalej ze strony 

https://wbh.wp.mil.pl/pl/pages/dzien-pamieci-zonierzy-wykletych-2018-11-16-nnyt/

Dalej już nie szukam, nie mam czasu. A postać Inki to wspaniała postać, warto o niej poczytać. 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-6

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1642488

@ Zawisza Niebieski

Obiecałem adminowi, że nie będę komentował komentarzy, choćby TYCH NAJBARDZIEJ DEBILNYCH !

„Potwarców omijaj dostojnie, a z głupcem nie wdawaj się w dysputy.”
– A.S Puszkin

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

Tezeusz

#1642490

Niestety działająca tu grupa trolli wypędziła większość sensownych autorów. A plagiat jest oczywisty, stąd masz podane linki do artykułów z których tekst żywcem zerżnąłeś, więc raczej powinieneś się z tego wytłumaczyć. Debilnym będzie, jeśli się z tego nie wytłumaczysz. Przecież nie pierwszy to plagiat z twojej strony.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-7

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1642492

Chocby, że względu na szacunek dla Tych Pięknych Poległym........zamknął  sie !!!!!

Przekraczać wszelkie normy .......AlE ty nawet nie wiesz Co to profanacja !

......ZAMKNIJ SIĘ! ........

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1642500

się zgodnie z prawem. Czy coś broniło autorowi napisanie ttekstu na ten temat samodzielnie, a nie zrzynać pracę innych autorów. Szacunek dla naszych bohaterów wyraża się również tym, że poświęca się im czas a nie idzie po najmniejszej linii oporu zrzynając pracę ludzką. 

Dlaczego ja mogłem napisać własny tekst o Ince, a autor musiał sporządzić plagiat? Nie zastanawiasz się nad tym?

Nie pierwszy to plagiat tego autora.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-6

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1642503

Dzień w którym ojciec  spłodził takiego kretyna jak ty był .....plagiatem

Tak dla kolegi pytam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1642504

jak w d... macie prawa autorskie? Nie mówię już o twoich tekstach, kałmucka miernoto, które tworzysz za pośrednictwem tłumacza google. Gdyby NEon nie był pod ochroną obcej agentury już dawno padlibyście na ryj ze względu na konieczność zapłaty kar autorom.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2
#1642506

      A, może tak coś pozytywnego dorzucisz od siebie na temat "Wyklętych"...Wy się do dzisiaj Ich boicie. W wielu Polskich domach się pielęgnuje postawy tych bohaterów i to wam towarzysze stoi kością w gardle. Strach was ogarnia, że Polska rośnie równolegle z suwerennością i patriotyzmem. Strach, że za chwile może być druga Białoruś w Rosji. Bo to pewne, jak dwa razy dwa. Postawa "Inki", dalej w naszych sercach żywa. Cześć i Chwała Bohaterom".

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1642534

//A, może tak coś pozytywnego dorzucisz od siebie //

od siebie?????

O tak

Znajdziesz to tu kolego:

https://niepoprawni.pl/blog/husky/zawisza-niebieski-czyli-gdy-dyplomowany-zlodziej-i-plagiator-szuka-plagiatow

8-))))

pzdr.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1642536

Kto i od kogo zerżnął ten wpis

 

Śledztwo dotyczące Inki nadzorował Józef Bik, naczelnik wojewódzki bezpieki w Gdańsku. Człowiek ten później pod zmienionym nazwiskiem pracował w komendzie wojewódzkiej milicji na południu Polski. W roku 1968 wyemigrował do Izraela jako ofiara prześladowań antysemickich Polsce.

Major Gajewski, przewodniczący składu sędziowskiego, dożył sędziwego wieku.

Sędzia kapitan Nizio-Narski szybko zakończył karierę w SB, gdyż w czasie wojny pracował w niemieckiej policji kryminalnej. Lecz o jego zwolnieniu nie zadecydował fakt tej współpracy, a jej zatajenie.

Prokurator Wacław Krzyżanowski mieszka w północnej Polsce. Stawał przed sądem i w pierwszej instancji został uniewinniony, jednak udowodniono mu kłamstwo w zeznaniach, co doprowadziło do skasowania wyroku. Do ponownego procesu jednak już nie doszło.

Wyliczając osoby odpowiedzialne za ten mord należy wspomnieć o jeszcze jednej - o towarzyszu Bolesławie Bierucie, do którego obrońca z urzędu po wyroku złożył prośbę o ułaskawienie. Niestety, mimo iż towarzysz Bierut miał córkę w tym samym wieku co Inka, z prawa łaski nie skorzystał.

Dziś ludzie, którzy mordowali polskich patriotów żyją w Anglii, Niemczech, Izraelu ale i  Polsce i pewnie czują się dobrze, bo Józef Bik nawet przesłał do IPN podanie o wystawienie zaświadczenia o latach pracy w SB. Miałby wtedy, u siebie w kraju, wyższą emeryturę.

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1642510

Między innymi dzięki Ince i żołnierzom wyklętym mamy teraz wolną ojczyznę. Nie można o tym zapominać.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Dodaj własny artykuł do naszego bloga http://bazafirmy.pl/blog/ . Wejdź do wybranej kategorii i kliknij "dodaj tekst"

#1642489

Cześć I Chwała Bohaterom!

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1642493

Cześć I Chwała Bohaterom!

Ps. Jadę autobusem.....nie dobrze widzę......,

......... Ale czy w sumie nie widzą dobrze me zmysły,.

........czy .....forma przerasta TRESC.......

Wpis potworny........może to nie przypadek........bo należy się Tym Wielkim, często Nieznanych ......należy się najwyższą Chwała!!!

........i pamięć.....A ponadto starać się podążać Ich Pięknym przykładem Człowieczeństwa!

PIĘKNI LUDZIE........

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1642494

Dlaczego przy grobach oprawców, w tym samego Jaruzelskiego, nie ma tablic "upamiętniających" ich zbrodnie?

Dla nich nawet śmierć nie powinna być ucieczką. Jeśli kara i infamia nie dosięga zbrodniarzy polskiego narodu, to co będzie dzisiaj i w przyszłości powstrzymywać kolejnych zdrajców i zbrodniarzy? Targowica będzie dla nich jedynie żródłem materialnych i politycznych korzyści.

Powinni żyć ze świadomością, że ich dzieci i potomkowie będą się wstydzić za nich dzisiaj i zawsze. Dlaczego obok Inki nie wymienia się jednym tchem nazwisk jej przesladowców, skąd pochodzili, gdzie się wychowali kogo spłodzili i gdzie są pochowani?

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0
#1642514

Niestety.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1642515

"To przecież nastolatka tylko
Śmieszny kołnierzyk przy sukience
Jeszcze bawiła się przed chwilką
Włosy spinała tak naprędce
A tu przysięga,słowa wielkie
I ona przy nich całkiem tycia
W obliczu Boga walczyć będę
Aż do ofiary swego ŻYCIA..."

Wieczna Chwała Bohaterom !

https://twitter.com/AnitaSchelde/status/1299231287002247168

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1642528

*  *  *

Lasy Państwowe

23,2 tys. subskrypcji

 

Historia życia i śmierci Danuty Siedzikówny Inki, legendarnej sanitariuszki V WBAK. Film ukazuje tragiczną historię młodej dziewczyny, która zdecydowała się, że dla dobra Ojczyzny trzeba poświęcić czasem własne życie...
Realizacja: Jacek Frankowski
__________________________________________

Teresa Z 11 miesięcy temu

Jakie to jest przykre,ze ludzie przezyli wojne a po wojnie przez zdrajcow,bolszewikow .oprawcow tylu ludzi zabili.
Boze i ci bandyci zyli dlugo ,bogato i oprawcy nie mieli wyrzutow sumienia. Boze jak mozesz patrzec na bandziorow ,ktorzy i jeszcze zwalczaja patriotow polskich.A ci polsko jezyczni wolaja ,,my nie oddamy wladzy,,Brak slow na takich ludzi .

Czy ktorys z nich odwazyl by sie na taka ODWAGE.Jeszcze raz powiem -zdrajcy i bandyci .Tylko pieniadze najwazniejsze i to miliardy nie miliony bo nazrec sie nie moga.Mojej mamy tez dwuch braci zginelo za POLSKE-po wojnie-Niby swoj a zdrajca.Brak slow zeby wyrazic to co sie czuje wiedzac o ludziach mlodych,odwaznych,bohaterow..Pasi brzuchy milcza -oni o takich nie mowia ważniejsze ich zadania jak ta POLSKE wyrolowac i Polakow ,,CHWALA WIELKIEJ POLSCE.,,. MATKO KROLOWO POLSKI MNIEJ NAS W OPIECE.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0


"Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć"   George Orwell
wilre - "Viva il re"
Niech żyje król

#1642551