Dotykałeś kiedyć chmur ? Zapraszam na zimowe wakacje marzeń

Obrazek użytkownika Tezeusz
Świat

Wkrótce zima, która już nadchodzi szybkimi krokami. Pożegnamy letnie ciepłe dni i noce nastanie szarość i śnieg. Warto  zatem pomyśleć gdzie w tę nadchodzącą zimę wypoczniemy.

Wielu wybierze cieplejsze kraje i morskie widoki ale wielu wybierze zimowe szusowanie w górach. Ja tradycyjnie jak co roku jadę na narty w miejsce którego nie sposób zapomnieć gdy choć raz się go ujrzy. Podzielę się swoimi wrażeniami.

Francja - kraj z bogatą tradycją narciarską. Mont Blanc to najwyższy szczyt w Alpach, Vanoise Express - najwyższa i najszybsza kolejka linowa na świecie, 3 Doliny - największy na świecie teren narciarski. We Francji każdy znajdzie coś dla siebie, czy to na lodowcu w Les 2 Alpes, na terenach olimpijskich w Chamrousse, na połączonych terenach jak w przypadku Les Sybelles lub na tych nieco mniejszych - np. w Valfréjus.

Dlaczego urlop narciarski we Francji?

Jakie są główne powody, dla których warto spędzić urlop narciarski we Francji? Ten piękny kraj co roku przyciąga rzesze turystów, powody są natomiast z pewnością różne. Decyduje o tym kulturalna i krajobrazowa różnorodność, czy też kulinarne specjały? Przynajmniej jeden z wymienionych aspektów jest wystarczającym powodem do odwiedzenia Francji! Kraj ten oferuje jedyny w swoim rodzaju wybór wyśmienitych potraw i znanych na całym świecie win.

Bywam często na zimowych wakacjach we Francuskich Alpach. Dlaczego ?

Widoki zapierające dech w piersiach, mili uśmiechnięci ludzie, w pensjonatach i hotelach obsługa polskojęzyczna. Ceny jak na kurort narciarski całkiem przyzwoite. Warunki dla każdego kto zechce cieszyć się zimą wręcz wspaniałe. Śnieg od świąt Bożego Narodzenia jest wręcz pewny. Trasy narciarskie jak autostrady, bezpieczne i dla każdego dla tych co zaczynają cieszyć się zimowymi sportami i dla tych wymagających. Setki kilometrów tras zjazdowych. trasy po kilkanaście kilometrów każda. Wjeżdżasz kolejką gondolową prawie na wysokość do 3 tys metrów npm. Pod tobą chmury nad tobą olśniewające słońce odbijające się od tzw " sztruksu" na śniegu.Bajka !

Szusujesz w dól przez chmury dotykając je rękoma ! Wrażenie niezapomniane. Z chmur wyjeżdżasz prosto w pełne słońce, a jakie widoki, niemal jak z okna samolotu. Tylko fotografować  ( zdjęcia w moim materiale z Salonu 24.pl - załącznik ). Celem przybliżenia miejsca które tak chętnie odwiedzam kilka encyklopedycznych informacji wziętych z przewodnika

"Francja oferuje co prawda niezwykłą różnorodność regionalnych specjałów, nie jest to jednak główny powód, dla którego warto wybrać się tam w okresie zimowym. Na pierwsze miejsce wysuwają się bowiem spektakularne warunki dla narciarzy i snowboardzistów! Francuskie tereny narciarskie należą do największych i najwyżej położonych w na świecie. Alpy Francuskie są nie tylko wyjątkowo piękne i pewne pod względem warunków śniegowych, ale gwarantują ponadto idealnie przygotowane stoki i znakomite warunki do jazdy w głębokim śniegu. Wystarczy sobie wyobrazić: idealne trasy, błyszczący w słońcu śnieg i widok na majestatyczny szczyt Mont Blanc. Czy można chcieć więcej?"

"Francja oferuje ponadto jedyne w swoim rodzaju miejsca na krótkie wycieczki oraz interesujące zabytki. Miastem, do którego z pewnością warto się wybrać, jest Grenoble, gdzie w roku 1968 miały miejsce Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Miasto o położone jest w samym sercu Alp Francuskich, zapewniając wszystko, czego dusza zapragnie: muzea, cytadelę z malowniczym widokiem na miasto i otaczające góry. Nie można przy tym również zapomnieć, iż urlop zimowy we Francji jest z reguły niezwykle korzystny cenowo! "

Gdzie można jeździć na nartach we Francji?

Przy tak wielu terenach narciarskich wybór z pewnością nie będzie prosty. Największe tereny narciarskie znajdują się w Sabaudii. W masywie Vanoise na południu Alp Sabaudzkich położone są popularne ośrodki narciarskie La Plagne, Val Thorens, Tignes i Valmeinier. W przyszłości region ten utworzy prawdopodobnie największy na świecie region narciarski. Region Les 3 Vallées oferuje dostęp do 600 km tras narciarskich i 200 wyciągów, łącząc następujące ośrodki narciarskie: Courchevel, Méribel, Val Thorens i Les Menuires. Les 3 Vallées gwarantuje bardzo dobre warunki śniegowe i jest niezwykle popularnym celem wyjazdów na początku sezonu narciarskiego: Val Thorens jest najwyżej położoną stacją narciarską w Europie, sięgającą do wysokości 3200 m. Teren narciarski Isère, rozciągający się u podnóża francuskich Prealp, aż po Masyw Écrins, jest najbardziej urozmaiconym terenem narciarskim we Francji, oferując ponadto zapierający dech w piersiach widok na Alpy Delfinackie.

Jeszcze bardziej fascynujący jest najwyższy szczyt Europy, Mont Blanc (4810 m), wznoszący się w Regionie Górna Sabaudia. Region ten znajduje się we wschodniej części Francji, bezpośrednio przy granicy z Włochami i szwajcarskimi kantonami Valais i Genewa. Malownicze krajobrazy górskie stapiają się tu z dziewiczą przyrodą, nielicznymi jeziorami i rzekami. Znany ośrodek narciarski Chamonix, w którym w roku 1924 miały miejsce Zimowe Igrzyska Olimpijskie, oferuje miłośnikom przyrody i amatorom zimowego szaleństwa wszystko, czego dusza zapragnie. W regionie tym wybierać można spośród takich ośrodków jak Chamonix, Les Portes du Soleil oraz La Clusaz. Les Portes du Soleil składa się z łącznie 12 połączonych ze sobą ośrodków z dostępem do niemal 580 km tras narciarskich! Tamtejsze tereny narciarskie znajdują się częściowo w Szwajcarii, dzięki czemu granicę między państwami można przekraczać na nartach! Warto wspomnieć również o niepowtarzalnej górskiej panoramie, którą podziwiać można w słoneczne dni.

"Do ciekawych zimowych destynacji należy również Aiguille du Midi (3842 m). Tutaj ma początek jeden z najdłuższych na świecie i najbardziej spektakularnych szlaków wysokogórskich. Ta 20-kilometrowa trasa prowadzi przez Dolinę Blanche aż do Chamonix. Wspomniany Mont Blanc nie jest jednak jedynym wysokim szczytem we Francji. Równie majestatyczne góry wznoszą się przykładowo w Alpach Wysokich: najbardziej wysunięty na południe 4-tysięcznik Alp Barre des Écrins (4102 m) oraz szczyty Le Meije (3983 m) i Mont Pelvoux (3946 m). Wybór spośród wielu terenów narciarskich sprawi, iż każdy miłośnik białego szaleństwa znajdzie tu coś dla siebie."

Oto moje spojrzenie na te wspaniałe góry. Moją przygodę na nartach w chmurach na wysokości ponad 3 tys. m npm. Widoki jakie zastałem - przybliżą załączone fotografie.

Zapraszam na przygodę ponad chmurami.

Zdjęcia autora :https://www.salon24.pl/u/dziennikarstwoobywatelskie/756096,wakacje-w-chmurach-niesamowite-zdjecia

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)