Dlaczego Szwajcaria stała się tegorocznym zimowym hitem Polaków.

Obrazek użytkownika Tezeusz
Świat

W dobie grożnej pandemii Covid 19 w Polsce od początku sezonu zimowego do chwili obecnej zamknięte są stoki narciarskie, hotele, motele. Stoją wyciągi narciarskie. Puste miejscowości gdzie jeszcze w ubiegłym zimowym roku przebywało tysiące turystów. Tam gdzie kiedyś " kwitło życie" dzisiaj szumi wiatr". Zrozpaczeni właściciele wyciągów narciarskich i hoteli czy moteli myślą o sprzedaży tej bazy turystycznej. Kupią znowu za grosze Niemcy?

Ponieważ niemal cała " narciarska Europa" została zamknięta, gdzie pojechali Polacy na wypoczynek zimowy ? - do Szwajcarii gdzie i ja przebywałem. czułem się w niektórych szwajcarskich kantonach jak w... Zakopanem. Tłumy Polaków z całymi rodzinami zdominowały zimowe miasteczka w Szwajcarii.

Czegoś takiego , jak wspominali gościnni gospodarze, dawno nie było. Tylu Polaków tutaj nikt nie widział. Pełne stoki rodzice z dziećmi, dziadkowie na stokach wszędzie słychać polską mowę.

Dużym udogodnieniem dla urlopowiczów wyjeżdżających do Szwajcarii jest brak konieczności wykonywania testów na obecność koronawirusa i brak kwarantanny na miejscu.

Na wyciągach narciarskich i w kolejach liniowych obowiązkowo należy zasłaniać usta i nos, a także zachowywać bezpieczny, co najmniej półtorametrowy dystans. Ze względów bezpieczeństwa w niektórych ośrodkach narciarskich ograniczono także liczbę osób na stokach. Podobnie jak w Polsce, w Szwajcarii zamknięte są restauracje, bary, obiekty kulturalne i rekreacyjne. Ale można kupować jedzenie na wynos a obok restauracji są dostępne miejsca do siedzenia wraz ze stołami wiec jedzenie można spożyć patrząc na wspaniałe górskie widoki.

Ile kosztują wakacje w Alpach Szwajcarskich? Za tygodniowy pobyt bez wyżywienia, zapłacimy średnio od ok. 1400 zł jadąc autobusami z biur podróży. Bez kosztów karnetów na wyciągi itp..

Za tygodniowy pobyt (bez dojazdu) w 3-4 gwiazdkowym hotelu np. w kantonie Gryzonia w styczniu br. w opcji ze śniadaniem i karnetem narciarskim zapłacimy od 3000 zł za osobę, a z dwoma posiłkami i ski passem – od 3600 zł/ osoba. 

Jeżeli jedziesz swoim samochodem to zarówno jadąc do Szwajcarii jak i wracając do polski nie napotkasz na żadne trudności a już tym bardziej nie trafisz na kwarantannę. Ceny jednak są wysokie w stosunku do Włoch czy Francji. Niestety za luksus się jednak płaci np.

Pełny koszt pobytu tygodniowego w Szwajcarii na 2 osoby z wyżywieniem to już inne koszty: - 2osoby: 6800 zł skipasy z pobytem na miejscu i wyżywieniem + 700 zł zakupy z noclegiem w czasie podróży w Niemczech dodatkowo  480 zł ubezpieczenie z ratownictwem i free tracks+ winieta na autostrady tylko roczna 170+ na miejscu zakupy 550, paliwo diesel 900 zł, inne koszta np. prezenty to 500 zł.  Koszt wyjazdu 2 osób łącznie to około 9000zł. Jeden minus - na tych wysokościach z internetem kiepsko. A może i dobrze. Wypoczynek to wypoczynek.

Ale warto było. Pogoda jak z bajki słońce śnieg, góry, widoki jak z okna samolotu. Gospodarze uśmiechnięci chętni do pomocy w każdej sytuacji. Nabieranie sił i odporności nie zna ceny. Gospodarze szwajcarscy zapraszają. Może w przyszłym roku znowu się skuszę.

 

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.8 (głosów:8)

Komentarze

Cztery lata temu byłem w  Leukerbad.

Coś wspaniałego

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1659178