Czy młodzi patrioci są przyszłością Polski ?

Obrazek użytkownika Tezeusz
Kraj

Patriotyzm staje się coraz częściej w sercach polskiej młodzieży nie tylko symbolem, ale także wzorcem do naśladowania, niejednokrotnie celem życia. A jak to się zaczyna?

Patriotyzm – to według dostępnej literatury „postawa szacunku, umiłowania oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji czy kultury. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem..”

Zamiast wstępu

Kilka dni temu otrzymałem taką wiadomość”

„Witam, mam na imię Sylwester  muzykiem i razem ze znajomą wokalistką, która pisze teksty ,skomponowaliśmy wspólnie piosenkę o tematyce patriotycznej. W trakcie jej realizacji postanowiliśmy zrobić krok dalej i nakręcić do niej klip umieszczając go na YouTube. Wśród swoich moich rówieśników odszukałem wielu ludzi pasjonujących się filmem/teatrem o tematyce patriotyczno - narodowej. W trakcie komponowania piosenki i realizacji klipu pomogli nam rekonstruktorzy.
Było by nam niezmiernie miło gdybyście umieścili naszą piosenkę na swojej stronie na Facebooku. Uważam że piosenka może obudzić u ludzi w moim wieku tak ważną wartość jaką jest patriotyzm..."

Umieściłem tę piosenkę na portalu społecznościowym tematyce patriotyczno – narodowej. Piosenka spotkała się z bardzo „ciepłym przyjęciem” i to nie tylko wśród młodych czytelników.

Młody Sylwester i jego koleżanka, wysyłając tę piosenkę, uzmysłowili we mnie, że młodzi Polacy potrzebują, ba, pragną, poznawać historię własnego kraju, a w niej właśnie szukają dla siebie wzorców do naśladowania. Żołnierze Wyklęci, ich heroiczna walka i danina krwi, mobilizuje środowiska młodych patriotów. Ten proces dojrzewał w ich sercach i myślach od dawna.

Jak po wojnie kształtował się patriotyzm Polaków

Znaczenie patriotyzmu narodowego w okresie powojennym gdzieś się zatraciło wśród Polaków, głównie w środowiskach lewackich czy pamiętających "wyższość ZSRR nad innymi...". Patriotyzm stawał się jednak w środowiskach polskiej inteligencji, tej nastawionej patriotycznie niejako obowiązkiem i powinnością przekazywaną głównie młodemu pokoleniu. Już w II RP mówiono często o narodowej dumie i o tym, co naród Polski łączy. Często powtarzano :"Jestem Polakiem i jestem z tego dumny". Stefan Wyszyński, autorytet religijny i moralny, kiedyś powiedział: "Po Bogu najbardziej ukochałem Polskę". 
Społeczeństwo Polskie było głównie za czasów PRL -u „szkolone” przez rodzimych i obcych, głównie z ZSRR, politruków o wyższości komunizmu i współpracy z ZSRR nad kapitalizmem i demokracją.

Te obce Polsce treści miały na zawsze zastąpić wiedzę o prawdziwym polskim patriotyzmie, opartym na tradycji oręża Polskiego, walkach narodowo - wyzwoleńczych i odzyskiwaniu państwowości, samodzielności oraz powstawaniu wolnego demokratycznego kraju o wartościach chrześcijańskich. Polacy mieli zapomnieć na zawsze o tych, co o takie wartości walczyli, jak ich zamykano w katowniach oraz wywożono w dalekie i zimne tereny ZSRR lub zwyczajnie mordowano.

Pojęcie ojczyzna i naród były i są dalej, o czym można się przekonać, czytając niektórą prasę czy słuchając niektóre media dla kacyków politycznych czasów PRL zagrożeniem ich bytu i istnienia.

Patriotyzm powojenny był wykorzystywany do niewolniczej pracy i oddaniem wszystkich bez reszty dla idei komunistycznych pod sztandarami PZPR i KPZR. Młodzi patrioci, według tych teorii, byli to członkami partii lub organizacji ich popierających jak np. ZMP. Nawet Harcerstwo Polskie zostało prawie zlikwidowane oraz zdominowane przez te komunistyczne idee.

Ktokolwiek wówczas pragnął zrobić karierę, był zmuszany do popierania tych idei komunistycznych. Jeżeli tego nie zrobił, to jak brzmiało wówczas hasło „ jak nie to nie do łopaty !” Takie wówczas obowiązywały reguły.

Jak jest dzisiaj

Minęło od zakończenia II wojny światowej wiele lat, nastąpiło także pod wpływem wydarzeń w Polsce wiele przemian mentalnych, moralnych i światopoglądowych, głównie po wypadkach czerwca 1956 r. , grudnia 1970 oraz roku 1980. Dzisiaj, polski patriotyzm w kraju wolnym i demokratycznym niejednokrotnie z powodów czystej gry politycznej stawał się często, jak pamiętamy, obiektem niezwykłego ataku różnych grup politycznych, widząc w tych działaniach korzyści dla siebie. Komu tak bardzo zależało, by Polska młodzież nie manifestowała świąt i rocznic związanych z odzyskaniem niepodległości czy np. Powstania Warszawskiego? Kto tak naprawdę preferował obce nam kulturowo, mentalnie, religijnie i zwyczajowo ruchy środowisk gejowskich, ich dążenie nie tylko do dominacji w różnych kręgach społeczeństwa, ale wręcz do przejęcia władzy?

Niemal codzienne w mediach mogliśmy zaobserwować ataki niektórych grup społecznych, głównie na takie wartości jak : miłość do ojczyzny, wiara w siebie, promocja miejsca i kraju w którym żyjemy, utożsamianie się z Polską i Polakami, krzewienie w swoim domu i środowisku tradycji narodowych i religijnych. Preferowanie takich wartości jak: brak wiary w siebie i własne społeczeństwo, negacja wszystkiego co Polskie, podsycanie wzajemnej nienawiści i różnic etnicznych kulturowych itp. sprawiają, że wielu młodych ludzi tracąc więź narodową ucieka z własnego kraju nie tylko za lepszymi zarobkami ale dlatego, że nie widzą we własnym społeczeństwie miejsca dla siebie.

W Krakowie wydano ponad 500 stronicową "Wielką Księgę Patriotów Polskich", lecz media głównie tzw. „resortowe” o tym fakcie całkowicie przemilczały. Pięćdziesięciu jeden autorów w książce ukazuje biogramy wybitnych Polaków, od zarania państwowości aż po czasy współczesne. Szkoda, że tak ważna informacja nie trafiła do społeczeństwa. Oczywiście ważniejsze od patriotyzmu są powodzie, kataklizmy, katastrofy, morderstwa, nieudacznictwo wszystkich iw wszystkiego w każdej dziedzinie życia, prywata itp. ręce opadają.

Oglądając np. TVN24 w ciągu 8 godzin, ¾ czasu antenowego niestety poświęca się temu co nam nie wychodzi, co się w Polsce nie udaje, jacy to jesteśmy beznadziejni, jak mordujemy własne dzieci, jak świetnie kradniemy, a nasza młodzież to kwiat bandytyzmu. Dziennikarze w pogoni za nagrodą od szefa wynajdują wciąż nowe "sensacyjki" prawdziwe lub wymyślone i tym karmią społeczeństwo. Czy takie działania są patriotycznymi? Czy one służą Polsce i Polakom? Na pewno NIE!

Proszę popatrzyć na telewizję w Austrii, w Niemczech, w Słowenii czy Chorwacji, gdzie pokazuje się prawie na okrągło co i jak się udało zrobić w kraju dobrego, jakie te państwa mają konkretne osiągnięcia gospodarcze. Jak powstają tam nowe miejsca pracy. Promuje się w tych mediach turystykę pokazując wspaniałe i czyste jeziora, góry czy morze zachęcając do przyjazdu innych. Bo turystyka napędza gospodarkę daje pracę i pieniądze i to wcale nie małe, a u nas?

Zachęca się oczywiście innych by do nas w żadnym przypadku nie przyjeżdżali, pokazując ścieki w jeziorach, brud w lasach, dziury na drogach pijanych żądnych krwi kierowców, a na ulicach pijanych ludzi. Cudownie kreujemy swój wizerunek i siebie, wspaniale pokazujemy nasze społeczeństwo nic tylko uciekać z tego kraju. Takie działania patriotyzmem nazwać nie można. Kiedyś, dawniej, jak mi opowiadano, nazywano je po prostu "wrogie działające na szkodę państwa". A dzisiaj niestety prawda jest taka, że komercja zabiła patriotyzm. Walki polityczne niszczą społeczeństwo, kasa i władza jest najważniejsza. Zwykły szary człowiek przestał się już liczyć.

Budzi się obecnie szybko wśród patriotycznie nastawionej młodzieży duch patriotyzmu, duch walki o Polskę o zachowanie tradycji, kultury, zwyczajów i obyczajów, gdzie BÓG-HONOR-OJCZYZNA nie jest już tylko pustym określeniem. Młodzi patrioci jak już wspomniany przeze mnie 15 letni Sylwester, widzą w patriotyzmie spełnienie samego siebie swoich marzeń i ideałów. Żołnierze Wyklęci, Rotmistrz Pilecki i jemu podobni bojownicy o Polskę stają się bohaterami, ba, stają się wzorem do naśladowania. Ich podobizny są malowane na ścianach budynkach, na transparentach w czasie imprez masowych. Młodzi szczycą się ich dokonaniami. Wielka Polska jest na sztandarach z wizerunkiem galopującej husarii.

Patriotyczny tatuaż na ciele jest nie tylko pięknem samym w sobie, ale wręcz pożądaniem. Na stronach portali społecznościowych o tematyce patriotyczno – narodowych można spotkać jakie są i jak młodzi ludzie je podziwiają. Młoda inteligencja jak lekarze, prawnicy, inżynierowie wspólnie z murarzami, kierowcami itp. stanowią jedną, nierozerwalną, patriotyczna grupę. To oni w buncie przeciwko zawłaszczaniu przez niektóre środowiska polityczne idei patriotycznych wybrali na głowę państwa człowieka honoru, patriotyzmu narodowego, wybrali na Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Pod hasłami „ Nastał czas patriotów” dokonali niedawno wyboru, tych swoich przedstawicieli dla których według nich Polska jest dobrem najwyższym. 

Sylwester z Grudziądza, przedstawiciel młodego patriotycznego polskiego pokolenia, pokazał, jaką drogę wybrali młodzi Polacy, czym się w tej drodze kierują i jakie mają wartości. A ja jestem wewnętrznie przekonany, iż ten wybór jest wyborem słusznym. To oni są przyszłością Polski. Brawo Sylwester! Brawo!

Marcie i Kamilowi dziękuję za nadesłaną fotografię.

Ten artykuł poświęcam młodym polskim patriotom.

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)