Bohater Września 1939 - gen. Franciszek Kleberg

Obrazek użytkownika Tezeusz
Historia

„Dziękuję Wam za Wasze męstwo i Waszą karność, wiem, że staniecie, gdy będziecie potrzebni. Jeszcze Polska nie zginęła!” - gen. Franciszek Kleeberg w ostatnim rozkazie do żołnierzy.

80 lat temu, 5.04.1941 r. w niemieckim Oflagu 4 zmarł gen. Franciszek Kleeberg - żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny Polsko-bolszewickiej. W kampanii z 1939 r. dowodził Samodzielną Grupą Operacyjną "Polesie". Złożył broń jako ostatni Polski generał. Kawaler Orderu Virtuti Militari.

W 1919 r. został szefem Sztabu Dowództwa „Wschód", na czele którego stał gen. Tadeusz Rozwadowski, a w 1920 r. szefem Sztabu 1. Armii. Od 1927 r. kolejno dowodził: 29. Dywizją Piechoty, Okręgiem Korpusu nr III, Okręgiem Korpusu nr IX., po wybuchu II WŚ Grupą Operacyjnej „Polesie".

Po agresji sowieckiej na Polskę wydał rozkaz marszu w kierunku oblężonej Warszawy. Pod Jabłonią i Milanowem dowodzone przez niego jednostki pobiły kolumny Armii Czerwonej. 5.10.1939 r., po 5. dniowych walkach z Wehrmachtem pod Kockiem, podjął decyzję o kapitulacji.

Dostał się do niewoli niemieckiej. Przetrzymywany był przez 1,5 roku w Oflagu IVB w twierdzy Koenigstein. Poważnie zachorował na serce, zmarł w szpitalu wojskowym w Weißer Hirsch. Pochowany został na cmentarzu w Neustadt w Dreźnie. W 30. rocznicę bitwy pod Kockiem szczątki gen. Kleeberga przewiezione zostały do Polski i złożone na cmentarzu wojennym w Kocku.

Odznaczony m.in.: 3. krotnie Orderem Virtuti Militari, 3. krotnie Orderem Odrodzenia Polski, 4. krotnie Krzyżem Walecznych.

 

Pamięć, Cześć i Chwała Generałowi Franciszkowi Kleebergowi

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.2 (głosów:5)